Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Ile waży Twoja dusza?


Dodano: 2012-08-01 11:13:18 · Wyświetleń: 11127
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Rhine
Państwo Rhine na fotografii z 1969 roku


Od co najmniej stu lat coraz dziwniejsze gałęzie nauki próbowały znaleźć odpowiedź na tę metafizyczną łamigłówkę: Ile waży ludzka dusza?

W 1907 roku lekarz z amerykańskiego stanu Massachussetts, Duncan MacDougall, określił tę masę jako 21 gramów - jest to średnia utrata wagi przez sześciu umierających na gruźlicę pacjentów ważonych w momencie śmierci.

Dwadzieścia lat temu ranczer z Oregonu, Lew Hollander, próbował zważyć dusze jednego barana, siedmiu owiec, trzech jagniąt i kozy. Jego odkrycia: zwierzęta tak naprawdę przybrały na wadze, opuszczając ziemski padół, od 18 do 780 gramów.

Tego lata centrum badawcze The Rhine Research Center w Durham przeprowadzi najnowszy eksperyment mający na celu sprawdzić niedotykalną esencję rodzaju ludzkiego.

Metoda ta wygląda następująco:
1. Stań na wadze
2. Wyjdź z ciała, doświadczając OOBE
3. Zapisz wagę

"Chcemy mieć niezbity dowód, który pokażemy społeczności naukowej", powiedział Jerry Conser, nafciarz i badacz zjawisk psychicznych z Dallas, który wyszedł z inicjatywą. "Przeprowadzimy serię szybkich eksperymentów. Jeśli tylko potrafimy w sposób konsekwentny i powtarzalny wykazać, że za każdym razem, gdy osoba opuszcza ciało, towarzyszy temu utrata wagi..."

Dokończę to zdanie. To byłoby niesamowite.

The Rhine Center, nazwane od pioniera badań zjawisk psychicznych, J. B. Rhine'a, jest znane ze zgłębiania świata niewyjaśnionych zjawisk: ESP, doświadczeń z pogranicza śmierci, czy poltergeistów.

Sam Rhine był najlepiej znany z powodu swoich badań nad ESP, w tym z badania czytającego w myślach konia o imieniu Lady Wonder (Panna Cud). Interesował się jednak również geografią wewnętrznego ludzkiego Ja, co opisał w artykule zatytułowanym "Naukowy dowód: Człowiek posiada duszę" z 1946 roku.

Conser (lat 67) przewodniczy podobnie myślącej grupie, The Psychical Research Foundation, i około ośmiu lat temu zastanawiał się nad dokonanymi w przeszłości próbami określenia wagi ludzkiej duszy, zadając pytanie, "Jeśli nie możesz tego zrobić z pomocą zmarłych ludzi, to jak możesz tego dokonać?"

Wówczas przyszła mu na myśl inna grupa: The Monroe Institute w Virginii, która w istocie prowadzi zajęcia z zakresu osiągania OOBE.

The Monroe Institute posiada ludzi zdolnych do odbywania duchowych podróży, którzy potrafią opuścić ten ziemski padół mniej więcej wtedy, kiedy chcą. Ci ludzie często doświadczający OOBE w ciągu najbliższych 90 dni przeprowadzą w The Rhine Research Center eksperymenty, opuszczając terra firma sześć razy w ciągu weekendu. Co więcej, Conser planuje zważyć ochotników przy pomocy takiej samej cyfrowej wagi, jakiej Hollander używał w przypadku swoich owiec.

"Jeśli zauważymy zmianę wagi, przeprowadzimy pełne, kilkuletnie badanie", powiedział Conser. "Jeśli to okaże się sukcesem, powinniśmy być przygotowani na to, że będzie to kontrowersyjny i dramatyczny projekt badawczy".

Poprosiłem Consera o opisanie niektórych z jego własnych doświadczeń poza ciałem, na co się zgodził, jednak nie były to tak żywe opisy, jakich się spodziewałem. Wyobraziłem sobie wznoszenie się nad Himalajami, ramiona wyciągnięte w stylu Supermana, jednak jest to kreskówkowe wypaczenie rzeczywistego zjawiska.

Staje się to skomplikowane, jednak podróżujesz poprzez różne domeny, z których pierwsza jest całkowitą ciemnością, kolejna to rodzaj horroru pełnego dusz, które nie mogą opuścić swoich ziemskich ciał, pojawiających się na całej drodze do raju. Nie wystarczy tylko zamknąć oczy i... puff. Podróż duszy oznacza dużo pracy.

Czymkolwiek jednak jest dusza, Conser sądzi, że rodzaj ludzki może poznać ją lepiej, przeanalizować, zbadać, zapisać jako dane. Będzie oczekiwał przy wagach, z ołówkiem w dłoni i oczami otwartymi szeroko, dopóki nie rozwiążą się zagadki wszechświata.

Josh Schaffer, newsobserver.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Iluzjonista
  (2012-08-01 23:12:24)
    📧 pw | 👮 raport

  Pomijając powiązania ludzkiej duszy z religią, można by założyć, że pod pojęciem "duszy" rozumiemy coś, co nadaje nam osobistej odrębności - naszą świadomość.
  Teiści ślepo wierzą w swoich bogów i to, że ich "dusza" jest nieśmiertelna.
  Ateiści uważają, że po śmierci nic nie ma, a dusza nie istnieje.
  Dlaczego negując istnienie wyższej istoty mielibyśmy również negować naszą dalszą egzystencję, po fizycznej śmierci ?
  Nasze ciała składają się z niewyobrażalnej ilości atomów, tak jak wszystko, co nas otacza.
  Czy nie mógłby to być wystarczający argument do uznania, że nasze "dusze" współistnieją z wszechświatem i są jego częścią ?
  Ludzkość bezustannie szuka swojego miejsca, a przecież wszyscy tworzymy uniwersum.
  ^ do góry ^ | Odpowiedz • Ola
  (2012-08-08 17:19:35)
  | 👮 raport

  To nie jest dusza, dusza jest niematerialna. To jest ciężar sznureczka, który łączy ciało fizyczne z duchowym i po śmierci odłącza się od ciała. Czytałam o tym w kilku książkach, zawsze jest mowa o srebrnym sznureczku i to jest właśnie jego ciężar.


  ^ do góry ^ | Odpowiedz • Racjonalista
  (2012-09-02 23:01:22)
  | 👮 raport

  Ten test z osobami chorymi to jedna wielka bujda od kiedy gdy 1 na 6 osób potwierdza tezę jest to średnia? O.o


  ^ do góry ^ | Odpowiedz • Maska
  (2012-09-10 22:56:03)
  | 👮 raport

  Nie wierzy ślepo, lecz z różnych powodów - czasem jest to kwestia przemyśleń dotyczących ontologii. Czasem wystarczą im te znaki, które są...które nazywamy cudami.
  Czasem po prostu obstawiają, bo rzeczywistość bez tej nadziei jest jedną ruiną.

  Ilość atomów nie ma znaczenia, bo nadal mówimy o rzeczywistości fenomenów. A pytając o duszę, pytamy o noumen. Popełniłeś zatem kardynalny błąd.
  Nie wszyscy ateiści automatycznie nie wierzą w duszę - patrz buddyzm.
  Utożsamiając duszę ze świadomością bawimy się w semantyczne pętle, i nic więcej. Wówczas trzeba by uznać, że dusza podczas snu przestaje istnieć. Można co najwyżej uznać, że dusza jest elementem odpowiedzialnym za istnienie świadomości, i w ogóle procesów psychicznych, tak jak uważał Eccles. Albo możemy używać słowa "dusza" jako metafory stanów psychicznych. Ale to tylko zbędna kurtuazja.
  Odnosząc się do tematu - trudno, aby coś nierozciągliwego z definicji miało wagę. Jeżeli dusza istnieje, i waży cokolwiek, to nasze rozumienie pojęcia "dusza" musi być przedefiniowane, i racje należałoby przyznać Epikurejczykom.


  ^ do góry ^ | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium