Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Tajemnicza fauna doktora Mörzer Bruyns'a


Dodano: 2009-09-06 18:11:13 | Wyświetleń: 10448 | 🕑 Odłóż na później
Dr Frederick Willem Jacob Mörzer Bruyns, znany holenderski badacz, w trakcie swojej kariery naukowej zbadał i opisał bardzo wiele gatunków waleni i innych morskich zwierząt. Napotkał jednak także na kilka gatunków, które do dziś nie doczekały się zbadania ani nawet klasyfikacji.

Niektórzy zoologowie poddają w wątpliwość istnienie tych kilku nieznanych nauce gatunków waleni, wskazując na fakt, iż we wszystkich przypadkach jedynych udokumentowanych obserwacji tych zwierząt dokonał właśnie Mörzer Bruyns. Opisy wszystkich zwierząt badacz zamieścił w swojej książce "Field Guide of Whales and Dolphins" (Amsterdam, 1971).

Przyjrzyjmy się zaobserwowanym przez niego waleniom.

Wieloryb alula
Wieloryb alula


Najbardziej znanym spośród wszystkich opisanych przez Mörzer Bruyns'a waleni jest niewątpliwie wieloryb alula. Badacz opisał tego wieloryba jako "sepiowo-brązową wersję orki". Długość ciała wynosi ok 6 do 7 metrów, pokryte jest ono białymi gwiaździstymi bliznami. Wieloryb alula posiada wysokie zaokrąglone czoło. Jego płetwa grzbietowa ma wysokość ok 60 centymetrów. Mörzer Bruyns zaobserwował tego wieloryba w Zatoce Adeńskiej na Oceanie Indyjskim.

Według naukowców, jeśli wieloryb alula istnieje, może to być podgatunek orki Orcinus orca.

Delfin grecki
Delfin grecki


Kolejnym opisanym przez Mörzer Bruyns'a waleniem jest wieloryb grecki. Ten zaobserwowany kilkukrotnie na Morzu Śródziemnym przez badacza wieloryb podobny jest do delfina pasiastego, nie posiada on jednak charakterystycznego ciemnego pasa biegnącego od spodu ogona aż do oka ani też blado-szarej plamy pod płetwą grzbietową. Znane są liczne odmiany delfina pasiastego Stenella coeruleoalba, występujące w różnych rejonach świata, niewykluczone więc, iż delfin grecki może być jedną z nich.

Delfin senegalski
Delfin senegalski


U zachodnich wybrzeży Afryki, a dokładnie w pobliżu wybrzeża Senegalu, Mörzer Bruyns natknął się na kolejnego nieznanego delfina. Delfin senegalski to waleń osiągający długość ok 1,8 metra. Na grzbiecie jest brązowy, dolna część ciała jest zaś wyraźnie jaśniejsza. Podobny jest do delfina tropikalnego Stenella attenuata, nie posiada jednak charakterystycznych plamek.

Znane są liczne odmiany delfina tropikalnego Stenella attenuata występujące w różnych regionach świata. Zoologowie biorą również pod uwagę delfina butlonosego Tursiops truncatus oraz delfina plamistego Stenella frontalis (obydwa gatunki występują w Atlantyku). Niewykluczone, że delfin senegalski może być odmianą któregoś z tych gatunków.

Delfin iligański
Delfin iligański


Ostatnim opisanym przez Mörzer Bruyns'a wielorybem jest delfin iligański (nazwa wzięła się od nazwy zatoki Iligan na Filipinach, gdzie delfin został zaobserwowany, niektóre źródla podają błędną pisownię "Illigan"). Delfin ten osiąga długość ciała ok 2,8 metra. Posiada on brązowy tył, różowy spód oraz żółtawego koloru tułów. Według zoologów, jeśli taki delfin faktycznie istnieje, może to być całkiem nowy gatunek, ponieważ nie jest obecnie znany żaden delfin o takich barwach.

Opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


  • Anck-su-namun (2008-07-14 12:52:00) #518   ❗❗❗
    Dlugi bardzo ten arkykol.. Ale jednak ten wieloryb to fajna sprawa. Ale wolala bym dowiedziec sie troche wiecej na ten temat.

    Odpowiedz
  • Ivellios (2009-09-06 18:15:31) #3787   PW   ❗❗❗
    W nawiązaniu do emaili ze skargami typu "artykuł krótki jak rozmowa dwóch jasnowidzów" informuję, iż dwulinijkowiec o wielorybie Alula został zastąpiony dłuższym tekstem, opisującym kilka gatunków zwierząt obserwowanych w tamtym rejonie. Miłej lektury ;-)

    Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Kryptozoologia - nieznane zwierzęta
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
NEWSLETTER
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2020 by Radio Paranormalium