[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Profesora Hawkinga nowa teoria o Wielkim Wybuchu


Dodano: 2008-08-04 10:17:50 · Wyświetleń: 23196
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Profesora Hawkinga nowa teoria o wielkim wybuchu


Profesor Stephen Hawking zaproponował nowy pomysł, mający wyjaśnić, dlaczego tzw. Wielki Wybuch doprowadził do powstania tak rozległego kosmosu, jaki obserwujemy obecnie.

Astronomowie sądzą, że wczesny wszechświat mógł się rozrastać w bardzo szybkim tempie, ponieważ regiony znajdujące się w dużej odległości od siebie miały podobne temperatury kształtowania.

Zaproponowali oni proces szybkiej ekspansji sąsiadujących ze sobą regionów, posiadających podobne własności kosmiczne, by wyjaśnić ten strumień wzrostu, który oni nazywają inflacją.

Wciąż jednak nierozwiązaną pozostawała tajemnica: dlaczego inflacja nastąpiła jako pierwsza?

Ostatnio magazyn "New Scientist" doniósł, że odpowiedź na tą zagadkę zaproponował profesor Stephen Hawking z Cambridge University, współpracujący z profesorem Thomasem Hertogiem z Laboratorium Astrocząsteczkowego i Kosmologicznego w Paryżu.

Profesor Hawking najbardziej słynie z próby stworzenia nowej teorii, łączącej w sobie teorię kwantową, teorię grawitacji oraz teorię ogólnej względności, wówczas powstałaby nowa teoria, zwana teorią grawitacji kwantowej.

Mechanizmy kwantowe są dosłownie zalane różnymi dziwnymi pomysłami i mogą one rzucić nowe światło na inflację, która uaktywniła się w momencie, gdy wszechświat miał wielkość pojedynczego atomu.

Według teorii kwantowej, gdy cząsteczka światła przemieszcza się z punktu A do punktu B, nie obiera sobie jednej konkretnej ścieżki, ale bada wszystkie ścieżki jednocześnie, częściej używając bardziej bezpośrednich tras.

Jest to nazywane sumą wszystkich historii, profesorowie Hawking i Hertog proponują to samo w odniesieniu do kosmosu.

Według tej teorii, wczesny wszechświat może zostać opisany za pomocą obiektu matematycznego zwanego funkcją falową i zespół zaproponował dwa lata temu, że, podobnie jak w przypadku cząsteczki światła, kosmos nie miał żadnego unikalnego źródła: funkcja falowa wszechświata objęła wiele sposobów, dzięki którym wszechświat mógł się rozwinąć.

Naukowcy uargumentowali, że wszechświat powstał na wiele wyobrażalnych sposobów (chociaż być może niektórych nie da się wyobrazić). Z powodu tej wielości początków, podobnie jak w przypadku wielości wyobrażeń Boga, ogromna większość wszechświatów wygasła, przez co powstał dojrzały kosmos, który obserwujemy dzisiaj.

Jednak, jak to bywa w przypadku nowych pomysłów, także i tutaj pojawiły się problemy. Profesorowie odkryli, że nie mogliby wyjaśnić szybkiej ekspansji - inflacji - wszechświata, dowód znajduje się dookoła nas i jest nazywany kosmicznym tłem mikrofali, jest to echo wielkiego wybuchu, relikwia procesu tworzenia, którą można zbadać przy pomocy eksperymentów z użyciem balonów i sond kosmicznych.

Teraz, w artykule napisanym przez profesorów Hawkinga, Hertoga oraz profesora Jamesa Hartle'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego, opublikowanym w "Physical Review Letters", naukowcy stwierdzili, że ich wcześniejsze obliczenia inflacji były niewłaściwe, ponieważ nie rozważyli oni w pełni związku wysnuwanych przez nich teorii z obserwacjami echa.

Na początku, jak zauważyli naukowcy, w historii kosmosu "tylko na początku występowała inflacja, przecząc obserwacjom", powiedział prof. Hertog. Obecnie, po skorygowaniu z uwzględnieniem posiadanych obecnie danych na temat inflacji, opartych na ograniczonej objętości wszechświata, naukowcy stwierdzili, że funkcja falowa naprawdę przewiduje długi okres inflacji.

"Ta propozycja, z obciążeniem objętości, może wyjaśnić dlaczego wszechświat się rozrósł", powiedział prof. Hawking w wywiadzie dla "New Scientist". Przyjmując, że mamy obecnie zaściankowy widok kosmosu, zespół przyjął radykalnie nową kosmologię.

Większość modeli wszechświata zakłada, że zaczynasz od zdefiniowanych początkowych warunków wielkiego wybuchu i idziesz naprzód. Jednakże profesorowie Hertog i Hawking stwierdzają, że nie znamy i nie możemy znać warunków, jakie panowały w początkach wszechświata. Znamy natomiast stan końcowy - taki, który jest teraz.

Ich pomysł jest taki, by zacząć od warunków, które obserwujemy dzisiaj - w obecnych warunkach skale nie musiałyby adoptować wiedzy o kwantach, by wyjaśniać wszechświat (jak mówią naukowcy, zachowuje się on klasycznie) - i posuwać się wstecz, by móc określić, jak wyglądały początkowe warunki. W ten sposób, argumentują naukowcy, wszechświat nie miał tylko jednego unikalnego początku i historii, ale wiele różnych początków i historii, i doświadczył ich wszystkich.

Nowa teoria jest również atrakcyjna z tego powodu, że pasuje do teorii strun - najpopularniejszej kandydatki pretendującej do tytułu "teorii wszystkiego".

Teoria strun dopuszcza istnienie "niewyobrażalnej ilości różnych typów wszechświatów, włączając w to nasz własny", nie dostarcza jednak żadnego kryterium ich selekcji i dlatego nie ma żadnego wytłumaczenia, dlaczego nasz wszechświat istnieje, mówi profesor Hertog.

"By znaleźć wytłumaczenie, potrzebna jest teoria o funkcji falowej wszechświata", dodaje Hertog.

Następnym krokiem będzie znalezienie określonego przewidywania, które można będzie zastosować przy próbie potwierdzenia tego nowego poglądu na początki kosmosu.

Na podstawie artykułu autorstwa Rogera Highfielda, Telegraph.co.uk, czerwiec 2008
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • człowiek
  (2009-06-27 16:45:39) #3310
  | 👮 raport

  Przez ok 30 lat (odkąd słyszę teorię wielkiego wybuchu) wierzyłem w nią i w Hawkinga też. Teraz jednak mam wątpliwości tego typu, że pan ten trzepie niezłą kasę na swoich publikacjach (ostatnio nawet książki pisze, nawet dla dzieci stosując niezły chwyt: współautorem jest jego córka). Gdy zatem pojawiają się spore pieniądze, pojawia się wątpliwość czy intencje są szczere (mniemam, że osoba miłująca $ nie miłuje prawdy). Należy wziąć pod uwagę, że pan ów posiada inteligencję (zmierzoną dostępnymi metodami) na poziomie bijącym na głowę chyba każdego z nas. Wobec tego nie znajdzie się zbyt szybko ktoś kto skutecznie pochwyci tego pana na fałszu czy błędzie, kogo ten pan nie "przeargumentuje". Jako człowiek inteligentny zapewne zdaje sobie on z tego sprawę (że nie ma kto go zwyciężyć). Zatem weźmy po uwagę wymienioną kwestie i patrzmy na to co wypisują ci panowie z rezerwą. Przecież oni mogą bawić się nami prezentując swoje twory. Myślę że Hawking się po prostu bawi.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • ~Sir Nobody~
  (2009-09-25 17:01:59) #3881
  | 👮 raport

  człowieku, wierzyłeś w Hawkinga, więc co sprawiło, że nagle przestałeś? Czytałem książki Hawkinga, większość jego publikacji i, jako miłośnik fizyki i kosmologii nie mam mu niczego do zarzucenia. Dlaczego twierdzisz, że Hawking miłuje tylko i wyłącznie kasę? Po co mu aż tyle? Jest zbyt mądry na to, zdaje sobie sprawę z wielu rzeczy, m.in. wie, że nawet gdyby miał cały skarbiec i tak nie będzie musiał zrezygnować z "pławienia się" w tym wszystkim. dyby był zdrowy - ok, ale chyba zdajesz sobie sprawę, ze nie jest. On także to wie. Po co miałby to robić, dlaczego jest według Ciebie tak łakomy na pieniądze? Dla samej świadomości?
  Zarzucasz mu kłamstwo, tylko dlatego, że nie wiesz, o co chodzi. BTW, jakie masz wykształcenie?

  Nie piszę tego, by na Ciebie najechać. Ja po prostu dalej wierzę w Hawkinga ;]

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • marian4142
  (2009-10-17 06:38:28) #3923
  | 👮 raport

  Witam,nie interesuje mnie osoba Pana Hawkinga,ale warto sprawdzic slusznosc jego nowej teori i bezwzgledu na rezulta wyciagnac wnioski.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • człowiek
  (2010-01-14 21:47:21) #4436
  | 👮 raport

  Sir, wyższe techniczne (informatyka). Jednak jego książki itp inne czytywałem jeszcze w czasach szkoły średniej i wczesniej. Nie twierdzę "jest pazerny" tylko pytam "czy czasem nie jest". Mnie zależy na poznaniu status quo a nie zabawie w teorie. Mnie to przypomina średniowieczne modele wszechświata. To cale wnioskowanie o tym co jest w odległej galaktyce na podstawie docierającego 1 fotonu/100 lat podczas gdy do dnia dzisiejszego nie wiadomo co znajduje się we wnętrzu Ziemi, po której chodzimy. Ale tu nie zaryzykują bo jeszcze ktoś się wwierci i sprawdzi. A tam w gwiazdach jest bezpiecznie. Nawet jak ktoś poleci to o ile przeżyje (a nie wróci na pewno) i tak się urwie z nim kontakt :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Stiopa
  (2011-11-03 12:18:34) #7013
  | 👮 raport

  Sir: spytałeś po co pieniądze kalece... Odpowiedź brzmi, aby godnie żyć! S.H. kontaktuje się z otoczeniem przy pomocy komputera specjalnie dla niego zaprojektowanego (!) - zresztą już któregoś z kolei, bo technika idzie naprzód. Dom, w którym mieszka, też musi być specjalnie przystosowany i wyposażony dla potrzeb osoby sparaliżowanej. Założę się, że dom Hawkinga jest w pełni zautomatyzowany i kontrolowany przez jego komputer, co pozwala mu sterować oświetleniem, zasłonami, rozpalać w kominku itp. Takie bajery kosztują masę pieniędzy (!) i zwyczajnego, zamkniętego w uniwersyteckim gabinecie prof. Stefana Sokólskiego NIGDY nie byłoby stać na to wszystko! A teorie zawsze będą tylko poszukiwaniem odpowiedzi a nie samą odpowiedzią. Moim zdaniem pan Hawking już dawno rozstał się z rzeczywistością i snuje fantastyczne wizje wieloświatów, których istnienia w żaden sposób nie można zweryfikować. Porusza się w obszarze dającym nieograniczoną swobodę, co w zestawieniu z jego fizyczną ułomnością jest całkiem zrozumiałe.
  Osobiście uważam pomysł zgromadzenia całej materii i energii wszechświata w obszarze punktu geometrycznego za zbyt daleko idącą fantazję.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • sceptyk
  (2015-07-10 20:16:16) #12413
  | 👮 raport

  nie wierze w ta teorie bo mi nie pasuje ze coś tak małego mogło doprowadzić do gigantycznej eskalacji przestrzeni i materii chyba ze ten rzekomy wybuch miał w momencie eksplozji polowe wielkości obecnego wszechświata i cala obecnie znajdującą się w nim materie (nie powstaje coś z niczego ze na początku był tylko wodór a potem reszta i nie było grawitacji po prostu to się nie trzyma kupy). Prędzej uwierzę w wielowymiarowość gdyż materia może się wtedy swobodnie poruszać i podlegać wszelkim prawom fizyki dla mnie jest to bardziej spójna teoria niż wielki wybuch gdzie od samego początku jest wiele nie wiadomych na pewno był jakiś początek ale na pewno nie taki jak się obecnie przyjmuje. Ciekawa teoria jest o czarnych dziurach gdzie są swego rodzajem odkurzaczy i zasysają materie być może one tworzą swego rodzaju wszechświaty żerujące na innym w którym istnieją i pompują materie wchłoniętą do innego które stworzyły.

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  • Stargazzer
   (2020-11-04 20:44:45) #40623
   | 📧 email | 👮 raport

   I słusznie. Mam swoją prywatną teorię na ten temat . Uważam że oczywiście nie było niedorzecznego Big Bangu a wszechswiat istnieje od zawsze. Niestety moim zdaniem przestrzeń jest cząsteczkowa jak energia i materia. Jest to ten sam budulec ale różnej wielkosci cząsteczek i dodatkowo złożoności struktury tym bardziej skomplikowany im bardziej idziemy od przestrzeni w kierunku materii ciała stałego. więcej na ten temat na moim yt :Stargazzer
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium