[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Historyk kosmosu: Przyszłość należy do cyborgów


Dodano: 2007-02-19 19:42:38 · Wyświetleń: 10354
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
CyborgPięćdziesiąt lat po świcie ery kosmicznej w przestrzeń udały się setki ludzi. Tuzin z nich zostawiło odciski swoich butów na powierzchni księżyca, obecnie zaś kilka krajów planuje wysłać na księżyc kolejnych astronautów. Kto by kiedykolwiek pomyślał, że stawką będzie podbój kosmosu.

Jednak pojęcie, jakoby ludzcy odkrywcy mieli się stać gatunkiem międzygwiezdnym, jest dalekie od pewnej kwestii, o którą zaniepokojony jest Roger Launius.

"Bardziej prawdopodobne jest, że ludzie i urządzenia, których używają do badania kosmosu, będą się rozwijały w trudny do przewidzenia sposób", powiedział Launius, znakomity historyk kosmosu i członek Wydziału Historii Kosmosu na Narodowym Muzeum Kosmicznym im. Smithsona w Waszyngtonie.

Gatunki multiplanetarne

Rozmawiając z wieloma badaczami kosmosu na forum Space Technology and Applications International Forum, które odbyło się w Albuquerque w USA 12 lutego, Launius powiedział, że ludzie są przeznaczeni do tego, aby stać sie gatunkiem międzyplanetarnym, jednak to określenie może z czasem przybrać całkiem nowe znaczenie.

"Na przykład, czy dziecko urodzone na księżycu lub na Marsie również będzie się zaliczało do gatunku Homo sapiens?", zapytał Launius. "Czy różnice w masie ciała, napromieniowaniu, mogłyby spowodować, że dzieci te nie mogłyby wrócić na Ziemię?"

"Moim zdaniem jest to kwestia problematyczna", powiedział Launius, i w pewnym sensie mogłaby to być droga ewolucyjna taka sama, jak ta obrana przez ziemnowodne zwierzęta, które wyszły z wody i stały się zwierzętami lądowymi.

"Istnieje możliwość przerodzenia się gatunku ludzkiego w inny gatunek", powiedział Launius. On i badacz kosmosu, Howard McCurdy z amerykańskiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, napisali na ten temat książkę, która ukaże się pod koniec tego roku.

Elektroniczna/cyfrowa rewolucja

"Jednym z obszarów, którego rozwoju marzyciele z przeszłości nie zdołali przewidzieć, był szybki rozwój robotyki i elektroniki", powiedział Launius.

Na przykład, gdy znany pisarz science-fiction Arthur C. Clarke wyobrażał sobie w 1945 roku satelitę telekomunikacyjnego, stwierdził, że urządzenie będzie wymagało obecności ludzi pracujących na stacji kosmicznej, ponieważ sądził, że będzie to konieczne do wymiany rurek próżniowych.

"Niektórzy najwięksi myśliciele... zupełnie nie zdołali przewidzieć rewolucji cyfrowej/elektronicznej w chwili, gdy obydwie dziedziny raczkowały", zauważył kosmiczny historyk.

Cyborg"Jednakże wraz z coraz szybszym rozwojem elektroniki w latach sześćdziesiątych niektórzy zaczęli kwestionować rolę ludzi w badaniu kosmosu. Mniej kosztownym i ryzykownym jest wysłać w przestrzeń robota, aniżeli człowieka. Ta debata stała się istotna i stała się ważną częścią polityki kosmicznej pod koniec dwudziestego wieku", wkazał Launius. "Niebawem znaczące może się okazać połączenie ludzi i maszyn prowadzące do powstania czegoś nowego i bardziej wydajnego".

Transformacje jaźni

Launius powiedział, że jedną z możliwości jest przeistoczenie ludzkiego gatunku w inny poprzez transformacje jaźni: stwórz dla astronautów środowisko podobne do ziemskiego, aby w nim zamieszkali... lub zmień ich tak, aby mieli możliwość przeżycia w nowych i innych regionach kosmosu.

W przypadku tych drugich, CYBernetycznych ORGanizmów, zwanych cyborgami, niektóre procesy fizjologiczne byłyby wspomagane przez urządzenia mechaniczne lub elektroniczne.

"My już możemy być cyborgami", wskazał Launius, widząc na widowni osoby noszące okulary, posiadające aparaty słuchowe i implanty kolan - nie wspominając o tych posiadających telefony komórkowe i inne urządzenia służące do komunikacji.

Wyobrażając sobie to, co może być za setki lat, Launius powiedział, że uwierzył, iż ludzie prawdopodobnie rozwiną się w sposób, którego nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć; do formy gatunku, który być może należałoby nazwać Astro Homo sapiens. "Czy nasze przeprowadzki do miejsc takich jak księżyc czy Mars przyspieszą ten proces ewolucyjny? Nie wiem", stwierdził.

Podsumowując, Launius zasugerował, że stary paradygmat dla kosmicznych badań - w którym ludzie stają się ostatecznie gatunkiem międzygwiezdnym - "jest przestarzały i przydałoby się go zmienić".

Leonard David, Space.com, 15 luty 2007
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium