[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Jak powiedzieć Ziemianom, że na Marsie istnieje życie?


Dodano: 2006-08-05 22:00:00 · Wyświetleń: 16983
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
MeteorytWkrótce powinien zostać sformułowany plan powiadamiania społeczeństwa na wypadek, gdyby przyszłe misje na Czerwoną Planetę znalazły jakieś oznaki marsjańskiego życia - mówią naukowcy z NASA i instytutu SETI. Inaczej mogłaby zostać podana mylna informacja przed wykonaniem stosownych badań nad potencjalnym życiem.

Łaziki "Spirit" i "Opportunity", badające powierzchnię Marsa, nie są zaprojektowane do szukania życia. Jeżeli jednak zostanie wysłana misja powrotna, naukowcy będą mogli zbadać kamienie przywiezione na Ziemię.

W 1996 roku wiadomość o możliwych znakach życia na pochodzącym z Marsa meteorycie ALH84001 wyciekła tuż przed zaplanowaną przez NASA konferencją prasową. Była to informacja częściowa, którą wysoki urzędnik Białego Domu przekazał prostytutce. NASA musiała zmienić harmonogram konferencji prasowej na wcześniejszy termin, aby zaspokoić rosnący wśród prasy i społeczeństwa popyt na informacje.

"Zmiana ta była niewygodna, jednak większe problemy mogła spowodować misja powrotna z NASA", powiedzieli John Rummel, oficer ochrony planetarnej z NASA, i Margaret Race z Instytutu SETI w Mountain View w Kaliforni.

Badacze meteorytu ALH84001 byli w stanie przeprowadzić swoje badania na wiele lat przed znalezieniem się w świetle medialnych reflektorów. Społeczeństwo dowie się jednak o misji powrotnej przed czasem, więc od początku będzie miała miejsce intensywna analiza medialna.

Zagubieni w interpretacji

"Jeżeli pracujesz publicznie, musisz mieć pewność, że informacja, którą przekazujesz społeczeństwo, jest prawdziwa", powiedział Rummel gazecie "New Scientist". "Nie chciałbyś głosić każdej hipotezy w taki sposób, jakby była ona faktem. Niewiele kosztuje dążenie do publikacji, wiele jednak można stracić - przede wszystkim wiarygodność i społeczne zaufanie".

Rummel powiedział ponadto, że istnieje pewien sens w przekazywaniu świeżych danych - na przykład o próbkach skał - należy jednak zaczekać na szczegółowe dane przed wygłoszeniem jakiejkolwiek ich interpretacji.

"Możesz posiadać masę informacji, które są oznaczane [przez naukowców] jako niesolidne, świeże, być może głupie, są one jednak bardzo szybko ujawniane przez zespół badawczy", mówi Rummel. Te informacje są podobne do informacji przekazywanych przez marsjańskie misje.

"Inwazyjne" gatunki

Zawsze, gdy jakieś kamienie z Marsa są dostarczane na Ziemię, NASA planuje ich wstępną izolację i poddaje je kwarantannie w specjalnie skonstruowanym laboratorium. Sprawdza się tam, czy kamienie stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla życia na Ziemi, i jeśli zostaną uznane za bezpieczne, wówczas wędrują do innych laboratoriów celem przeprowadzenia dalszych badań.

"Strategia komunikacyjna powinna kłaść nacisk na naukowe korzyści z misji powrotnej, nie ignorując społecznego zainteresowania potencjalnymi zagrożeniami", mówi Rummel.

Powstała już grupa zapobiegająca takim zdarzeniom, jak zagrożenia ze strony organizmów żywych. Istnieje niebezpieczeństwo, że obce drobnoustroje mogą być gatunkami "inwazyjnymi" i mogą wyprzeć ich ziemskie odpowiedniki, niszcząc istniejące ekosystemy. Jakiekolwiek żyjące marsjańskie mikroby mogłyby, jak mówi Rummel, "spowodować nieznane komplikacje" dla życia na Ziemi.

Plany NASA dotyczące Marsjańskiej Próbnej Misji Powrotnej w 2016 roku zostały odwołane z powodu cięć budżetowych. Pomysł może zostać jednak wskrzeszony w nowej rundzie propozycji misyjnych, która odbędzie się 8 sierpnia.

David Shiga, "New Scientist", 1 sierpień 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Pireansot
  (2008-11-15 11:11:25) #1365
  | 👮 raport

  Pewnie nikt z mojego pomysłu nie skorzysta, ponieważ może się wydawać zbyt abstrakcyjny, a dla niektórych wręcz absurdalnie nieosiągalny poznawczo, ale spróbuję przedstawić pewien sposób na to jak powiedzieć ludziom, że na Marsie istnieje życie. Otóż pozwolę sobie zaproponować następującą formę przekazu - "Chcielibyśmy oznajmiś, że na Marsie istnieje życie". Aż drżę na myśl jak tęgiej trzeba głowy, żeby ogarnąć o co w takim komunikacie może chodzić. A Szitaka to co to jest takiego?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • kazz1973@wp.pl
  (2009-01-17 02:07:37) #1997
  | 👮 raport

  Witam kochani.z życia jakie oecnie doświadczyłem czytając różne książki śmiało o tematyce marsa i jego mieszkańcach mógłbym się wiele wypowiedzieć,baa nawet ich gościmy na naszej ukochanej matce ziemi.Ale do sedna jeśli ktoś z was ma na tyle otwarty umysł bez analizowania bez oceny i innych ograniczeń zmysłowych to zapraszam do wspaniałej lekturki kosmiczna podróż z Courtney Brown-em autor w sposób zdumiewający przedstawił kulturę marsjan historię ich planety,okresowe trudności tych istot.związek marsjan z ziemią a innymi istotami,zwanymi -szarzy-znacznie dalej poszerzonych w ewolucji galaktycznej.Cóż mógł bym wiele o tym pisać lecz to jest rąbek tajemnicy jaka części luckości jakoś nadal umyka po przez tzw.hipnotyzerów rzeczywistości,mogą być to na przykład media;[ Dlatego nie obawiajcie się inwazji z kosmosu są określone prawa kosmiczne,nasze małe ego dojrzewa a jak już większoś populacji się wybudzi z letargu po przez wewnętrzny głos to brama do ery wodnika stoi OTWOREM.pozdrawiam serdecznie kazz ;]

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium