[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Vibe Therapy Microscopic Mini DecoNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Zaglądając do wnętrza czarnej dziury


Dodano: 2007-12-16 01:43:46 · Wyświetleń: 14755
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Czarna dziura


"Mechanizmy kwantowe mogłyby rozszczepić elementarną cząstkę czarnej dziury i ujawnić tkwiącą w jej sercu tajemniczą i niewidoczną osobliwość", powiedzieli George Matsas i Andre da Silva z Uniwersytetu Stanowego w Sao Paulo w Brazylii.

Długo podejrzewano, że te osobliwości - w których znane prawa fizyki są łamane - są zawsze ukryte za "horyzontem zdarzeń", granicą, poza którą światło nie może uciec od grawitacyjnego przyciągania czarnej dziury. Teoretycznie na horyzoncie wydarzenia nic nie może zostać dostrzeżone bądź zbadane przez zewnętrznego obserwatora, ponieważ nie wydostaje się stamtąd żadne światło. Tak więc te osobliwości pozostają oddzielone od reszty wszechświata.

To jest podobne do tego, co fizyk Roger Penrose nazwał w 1969 roku "kosmiczną cenzurą", która chroni nas przed koniecznością przyglądania się czemuś, o czym nie ośmielilibyśmy sie nawet pomyśleć. Według ogólnej teorii względności Einsteina wewnątrz czarnej dziury jej ciągłe załamania tworzą nieskończenie mały i nieskończenie gęsty punkt, w którym sama przestrzeń jest załamana. Nawet przyczynowość - relacja między przyczyną a skutkiem - jest załamana, co wydaje się przeciwstawiać nie tylko fizyce, ale i logice. "Motywacja Penrose'a wydawała się zachowywać przyzwoitość fizyki", powiedział Matsas.

Fizycy zastanawiali się jednak, czy horyzonty zdarzeń są na tyle rozszczepione, aby ogołocić te absurdalne osobliwości. Na przykład może być tak, że horyzont zdarzeń mógłby zaniknąć, gdyby czarna dziura obracała się bardzo szybko. Światło i materia mogłyby zostać wtedy wyrzucone przez siłę odśrodkową.

"Powszechnie sądzi się, że grawitacja kwantowa odsłoni strukturę osobliwości"

We wrześniu fizycy Arlie Peters w Duke University w Durham (North Carolina, USA) i Marcus Werner z Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) zaproponowali, że rozpad osobliwości wywołany przez szybką rotację powinien być wykrywany przez astronomów, ponieważ rozpady takie przypominają bardzo silne "soczewki grawitacyjne", uginające światło pochodzące od gwiazd poprzez wypaczenie czasoprzestrzeni. Peters i Werner powiedzieli, że istniejące teleskopy powinny mieć dostateczną rozdzielczość przestrzenną, by wykryć obnażone osobliwości wewnątrz naszej galaktyki.

Jak jednak czarna dziura może się obracać tak szybko, by obnażyć swoje serce? W latach siedemdziesiątych wykazano, że szybkość wirowania czarnej dziury nie może zostać zwiększona dzięki wchłanianiu obracających się obiektów, ponieważ zysk momentu kątowego - pędu spowodowanego przez obrót - jest balansowany przez spowalniający wpływ dodatkowej masy. Aby przenieść wystarczający moment kątowy do dziury by obrócić ją do nagości, cząsteczka musiałaby zbliżyć się do horyzontu zdarzeń z tak dużą szybkością i pod takim ukośnym kątem, że nie zostałaby zassana przez horyzont wydarzenia w pierwszej kolejności.

W ramach klasycznej fizyki opisanej przez teorię względności nie odkryto jeszcze żadnego sposobu na strorzenie nagiej osobliwości. Ale w opublikowanym niedawno artykule Matsas i da Silva proponują, że mechanizmy kwantowe, które normalnie działają tylko w przypadku małych obiektów, mogłyby obalić kosmiczną cenzurę. Naładowana elektrycznie czarna dziura mogłaby się obracać wystarczająco szybko, by utracić swój horyzont zdarzeń, co mogłoby zostać spowodowane przez pchnięcie krawędzi wywołane przez uzyskanie momentu kątowego w nietypowy sposób - konkludują naukowcy. Cząsteczki kwantowe mają dziwną własność bycia zdolnymi do "przekopywania się" przez bariery, choć według klasycznej mechaniki mają niewystarczającą energię, by przez nie przejść.

Podczas gdy klasyczne cząsteczki z wystarczającym do przyspieszenia czarnej dziury momentem kątowym nie mogą przejść do wnętrza horyzontu zdarzeń, z powodów opisanych w latach siedemdziesiątych, Matsas i da Silva odkryli, że cząsteczki kwantowe mogą "wykopać" tunel wewnątrz horyzontu i uczynić czarną dziurę nagą. "To zręczny pomysł", powiedział Petters. "Jest jednak kwestia tego typu, czy takie czarne dziury istnieją, lub czy są wystarczająco długo ładowane, byśmy mogli je wychwycić, ponieważ naładowane czarne dziury mają tendencję do neutralizacji".

Sam Matias przestrzega, że wynik ich badań nie oznacza od razu, że kosmiczną cenzurę da się naruszyć w rzeczywistości, ponieważ teoria kwantowa jest niekompletna. Ogólna teoria względności, która objaśnia grawitację i powstawanie czarnych dziur, oraz teoria o mechanizmach kwantowych, jak wiadomo, są zasadniczo niezgodne i fizycy spodziewają się, że będą mogli w końcu pogodzić teorię grawitacji kwantowej.

"Czy taka teoria uratowałaby kosmiczną cenzurę", powiedział Matsas, "dopiero zobaczymy". Dodał jednak, że "nie widzimy jakiegoś ważnego powodu, by wykluczyć istnienie nagich osobliwości w kontekście grawitacji kwantowej". Taka ulepszona teoria faktycznie powinna pomóc w poznaniu, jakie są nagie osobliwości. "Powszechnie sądzi się, że grawitacja kwantowa odsłoni strukturę osobliwości", powiedział Matsas, dodając, że wtedy one prawdopodobnie będą się wydawały "bardziej życzliwe fizyce" niż monstrualności, jakimi teraz wydają się być.

Philip Ball, Nature.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • j.cz.
  (2008-08-28 12:16:10) #744
  | 👮 raport

  niesamowite! nie wiem, czy to możliwe, i czy kiedyś zrobią taki "eksperyment", ale jeżeli to wszystko prawda to... Cała dzisiejsza fizyka legnie w gruzach


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • lola525
  (2009-07-29 14:51:16) #3421
  | 👮 raport

  Kosmos też się gdzieś kończy....Ciekawe co jest dalej???


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • siarkany
  (2009-08-04 23:01:02) #3586
  | 👮 raport

  no na pewno! wszystko jest tyle samo warte coo teoria jakiegos tam darvina czy jak mu tam; zawsze jednak to pozostanie tylko teoriąa ludzie nie będą mieli nigdy możliwości udowodnienia tego...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • zbig
  (2011-02-11 20:12:16) #6184
  | 👮 raport

  lola jesli kosmos jest zakrzywiony i konce sie łączą z początkiem to może nie mieć końca.....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium