[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

depilacja laserem w Gdańsku

taxi bagażowe kraków

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Czy czas znika z naszego wszechświata?


Dodano: 2010-08-01 12:54:56 · Wyświetleń: 43978
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Czy czas znika?, Is time disappearing?


Pamiętasz może coś takiego, jak czasoprzestrzeń? Jeśli tak, to co by się stało, gdyby zawarty w tym równaniu czas dosłownie uciekał? Pojawił się nowy dowód, który sugeruje, że czas powoli ucieka z naszego wszechświata, a pewnego dnia całkowicie zniknie. Ta radykalna teoria może wyjaśnić zagadkę, która od lat stanowiła problem dla naukowców.

Wcześniej naukowcy mierzyli światło dochodzące do nas z odległych eksplodujących gwiazd, chcąc pokazać, że wszechświat rozszerza się z coraz większą szybkością. Przypuszczali, że te supernowe rozszerzają się tym szybciej, im starszy jest wszechświat. Fizykom wydawało się również, że pewnego rodzaju siła antygrawitacyjna musi oddalać od siebie galaktyki, i zaczęli nazywać tą niezidentyfikowaną siłę "ciemną energią".

Ideę, że czas mógłby przestać istnieć w ciągu miliardów lat - przez co wszystko stanie w miejscu - zaproponowali profesor Jose Senovilla, Marc Vars i Raul Vera z Uniwersytetu Kraju Basków w Bilbao oraz Uniwersytetu w Salamanca w Hiszpanii. Następstwem tego radykalnego końca czasu jest alternatywne wyjaśnienie "ciemnej energii" - tajemniczej siły antygrawitacyjnej, którą zaproponowano dla wyjaśnienia zjawiska kosmicznego, które stanowiło dla naukowców twardy orzech do zgryzienia.

Do dziś jednak nikt tak naprawdę nie wie, czym jest ciemna energia ani skąd ona pochodzi. Profesor Senovilla i jego koledzy zaproponowali skomplikowaną alternatywę. Sugerują oni, że nie istnieje w ogóle coś takiego jak ciemna energia, a my spoglądamy na rzeczy od tyłu. Senovilla sądzi, że daliśmy się nabrać, myśląc, że proces rozszerzania się wszechświata przyspiesza, podczas gdy tak naprawdę sam czas zwalnia. Na poziomie codzienności zmiana ta nie była wyczuwalna. Wynikało to jednak z pomiarów na skalę kosmiczną, śledzących rozwój wszechświata w ciągu miliardów lat. Zmiana była nieskończenie mała z perspektywy człowieka, jednak w warunkach rozległej perspektywy kosmologii, [w tym] badania starożytnego światła pochodzącego ze słońc które świeciły miliardy lat temu, zmiana ta była łatwa do zmierzenia.

Propozycja zespołu badawczego, opublikowana w dzienniku "Physical Review D", obala ciemną energię jako fikcję. Jak mówi Senovilla, zamiast tego, złudzenie przyspieszenia jest spowodowane stopniowym spowalnianiem biegu przez czas, podobnie jak w zegarku z wyczerpującą się baterią.

"Nie mówimy, że rozszerzanie się wszechświata to iluzja. Mówimy jedynie, że iluzją może być przyspieszenie tego rozszerzania - czyli możliwość, że proces ten zwiększał i nadal zwiększa swoją szybkość", wyjaśnia Senovilla.

Jeśli czas zwalnia, "a my naiwnie nadal używamy naszych równań dla wyprowadzenia zmian w procesie rozszerzania z uwzględnieniem 'standardowego upływu czasu', wówczas proste modele, jakie stworzyliśmy na naszej kartce papieru, pokazują, że ma miejsce 'efektywne zwiększenie szybkości rozszerzania się wszechświata'", mówi Senovilla.

Obecnie astronomowie są w stanie dostrzec szybkość rozszerzania się wszechświata, używając tak zwanej techniki "przesunięcia ku czerwieni". Polega ona na zrozumieniu, że oddalające się gwiazdy stają się bardziej czerwone niż te zbliżające się do nas. Naukowcy poszukują pewnego typu supernowych, które dadzą jakieś porównanie. Poprawność tych pomiarów polega jednak na niezmiennym czasie w całym wszechświecie. Jeśli czas spowalnia to, według tej nowej teorii, nasz odosobniony wymiar czasu powoli zmienia się w nowy wymiar przestrzeni. Stąd bardzo odległe stare gwiazdy obserwowane przez kosmologów mogły z naszej perspektywy wyglądać, jak gdyby przyspieszały.

"Nasze wyliczenia ukazują, że myśleliśmy, że proces rozszerzania się wszechświata przyspiesza", mówi profesor Senovilla. Teoria opiera się na jednym wariancie teorii superstrun, w którym nasz wszechświat jest ograniczony do powierzchni błony unoszącej się w przestrzeni o wyższym wymiarze, znanej jako "objętość" (z ang. "bulk"). W ciągu miliardów lat czas może zupełnie przestać być czasem.

"Wszystko wówczas zostanie zamrożone, jak fotografia jednej chwili, na zawsze", powiedział Senovilla w rozmowie dla New Scientist. "Do tego czasu nasza planeta już dawno przestanie istnieć".

Choć radykalne i na wiele sposobów niespotykane, te pomysły nie pozostają bez poparcia. Gary Gibbons, kosmolog z Uniwersytetu w Cambridge, mówi, że ten koncept posiada wartość. "Wierzymy, że czas pojawił się podczas Wielkiego Wybuchu, skoro więc mógł się pojawić, może też i zniknąć - to po prostu efekt odwrócenia".

Rebecca Sato i Casey Kazan, DailyGalaxy.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • loel
  (2010-08-02 11:20:42) #5370
  | 👮 raport

  Nigdy nie czytałem podobnych bzdur na temat czasu :D. Poplątanie z pomieszaniem - wątki z RÓŻNYCH teorii, tzw. teorii GUT (Grand Unified Theories).

  "Poprawność tych pomiarów polega jednak na niezmiennym czasie w całym wszechświecie"
  O teorii względności słyszeli? :D


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • 0 IQ
  (2010-08-03 01:22:20) #5379
  | 👮 raport

  Kompletna bzdura. Nie ma czegoś takiego jak czas. To pojęcie stworzyli ludzie budując pierwszy zegarek. "Wszystko po prostu jest". A co do wybuchu to nurtuje mnie pewne pytanie, które sobie sam od pewnego czasu zadaję: Jeżeli ten wybuch pochodził od wielkiego "kamienia" to skąd wziął się owy kamień? HA! :D Chora jest ta nauka i tyle. Muszą wymyślać jakieś głupoty ci naukowcy bo z czegoś muszą zarabiać. Jak wszystko za pewne ta teoria za kilka lat przeskoczy na kolejną z powodu utracenia swojej popularności. Chyba, że nasi naukowcy będą ją pięknie "pielęgnować" :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Jaho
  (2010-08-03 02:16:25) #5380
  | 👮 raport

  Lubię czytać i chętnie czytam ,ba nawet szukam książek po polsku . "TALMUD JMMMANUEL", "KIELICH PRAWDY " , "OMFALON MURADO " mówią ,że są to księgi ktorych znaczenie jest ponadczasowe . i będą podstawowoą lekturą w przyszłości .

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • aa
  (2010-08-03 11:40:17) #5381
  | 👮 raport

  Jak ja uwielbiam takie mądrale jak ten 0 IQ...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • koko
  (2010-08-03 16:29:50) #5383
  | 👮 raport

  @ 0 IQ "Nie ma czeos takiego jak czas." Przestalem czytac

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • anonim
  (2010-08-03 17:14:46) #5384
  | 👮 raport

  pierniczysz trzy po trzy, zgodnie z twoim rozumowaniem nie ma niczego, bo pojecia okreslajace rzeczywistosc stworzyli ludzie, a "wszystko po prostu jest". Mimo ze sam czas to idea (bo postaci materialnej przeciez nie posiada), to jednak ta idea przez tyle tysiecy lat swietnie spelniala swe zadanie, a powyzsza teoria stanowi rozwiniecie Szczegolnej Teorii Wzglednosci (ktora jest uzupelnieniem klasycznej definicji czasu). jezeli teoria znajduje potwierdzenie w rzeczywistosci (a ta moze tlumaczyc pewna jej czesc), to uznaje sie ja za obowiazujaca - fizyka jest nauka deterministyczna, dopoki jej prawa maja pokrycie w rzeczywistosci, to masz w tej sprawie gowno do powiedzenia, pseudofilozofow takich jak ty niestety na swiecie nie brakuje.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • 0 IQ
  (2010-08-03 23:43:47) #5389
  | 👮 raport

  A jak niby Ty wyobrażasz sobie coś takiego jak czas? Czasu nie ma! Widocznie Twoja główka jest zbyt mała aby pojąć to o co mi chodzi. Pojęcie czasu powstało wraz z określeniem długości: dnia, miesiąca, roku itd. Pojęcie "czas" ludzie utworzyli na podstawie "kręcenia" się naszej Ziemi wokół Słońca. Czas rozumiemy po przez głównie starzenie się i wszystkiego co nas otacza. A z mojego punktu widzenia nie istnieje coś takiego jak czas. Stworzono jego teorię szczególnie do pewnych pomiarów takich jak np. to co jest napisane powyżej. Więc się nie wymądrzaj i wykaż się jakoś i pokaż, że masz też swoje zdanie na ten temat, a nie rozumujesz pod to co powiedzą Ci, ci tak zwani NAUKOWCY. I nie używaj wulgarnych słów bo to głównie świadczy o tym, że nie masz wiele do powiedzenia. Takim słownictwem nie wiele zdziałasz i nie przekonasz do siebie ludzi :) Pozdrawiam ;)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2010-08-08 00:01:30) #4080
    📧 pw | 👮 raport

  Oczywiście, już na forach internetowych pojawiają się wypowiedzi, że "artykuł nie warty uwagi, bo jest na stronie o jakichśtam zjawiskach paranormalnych". Ludzie wszystko, co ma w tytule słowo "paranormalne", wrzucają do wora z napisem "głupoty" i nawet najbardziej dopracowany tekst naukowy potrafią zgnoić tylko za to, że ukazał się na stronie o tematyce paranormalnej.

  "nadprzyrodzone / paranormalne = bzdury i pomyje", "serwis o takiej tematyce = szmatławiec / niekompetentny / niewiarygodny"

  Ludzka ograniczoność mnie dobija, naprawdę.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • ceunori
  (2010-08-08 13:10:03) #5402
  | 👮 raport

  Ja nie rozumiem pojęcia "czas ucieka" lub "czas zwalnia". Mi się wydaje że czas jest stały i płynie z tą samo prędkością. Tak naprawdę to tego zjawiska chyba nigdy nie zbadamy do tego stopnia żeby być pewnym czy to wszechświat się rozszerza czy czas zwalnia. Dlatego równie dobrze można wysnuć inną teorię która będzie równie niesprawdzalna i kłócić się o to kto ma rację :D

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • qwerty
  (2010-08-08 19:30:45) #5404
  | 👮 raport

  Z artykułu zrozumiałem, że czas jak i materia rozrzedza się wraz z rozszerzaniem wszechświata. Wydaje mi się, że czas się nie zatrzyma, ale na tyle spowolni, że będzie WYDAWAĆ, że się zatrzymał.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • jollykot
  (2010-08-21 23:00:24) #5475
  | 👮 raport

  Czytam , czytam i oczom nie wierzę...to jest jedyny w swoim rodzaju koktajl z bzdur...kogoś poniosło...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2010-08-22 02:30:46) #5477
    📧 pw | 👮 raport

  jollykot, to teraz pięknie uargumentuj swoją wypowiedź. Dlaczego naukowy tekst jest według ciebie "koktajlem bzdur"?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • secutor
  (2010-08-24 19:57:07) #5489
  | 👮 raport

  A co to jest czas?
  Co wiec ma zniknac?
  Wierzymy, że czas pojawił się podczas Wielkiego Wybuchu - to nie nauka, to religia! Przestancie wierzyc
  a zacznijcie wiedziec.
  "...Chwala Tobie, my nie mamy zadnej innej wiedzy
  poza tym czego nas nauczyles...." - Koran

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • niebieskieucho
  (2010-08-24 20:01:15) #5490
  | 👮 raport

  To sa piramidalne niedorzecznosci:
  1. Sam tytul poraza nonsensem. Jesli mówimy o czasie, nalezy zaznaczyc czego ten czas dotyczy, bo nie jest on bytem fizycznym i nie wystepuje samopas. Czas jest wlasciwoscia materii i równoczesnie synonimem ruchu. Jak czas (czegos), inaczej ruch (czegos) moze zniknac?
  2. Czasoprzestrzen jest chorym wymyslem. Jest po prostu przestrzen, która nijak nie da sie ozenic z czasem (ruchem). Jak wiec czas/ruch (czegos) moze uciekac, czy przestac istniec?
  3. Wszechswiat sie nie rozszerza. Ewentualnie mogloby sie rozszerzac jego zmaterializowane jadro. Jest to jednak nieprawda. To co obserwujemy, mialo miejsce w przeszlosci, podobnie jak dzisiejsze obserwacja supernowych.
  4. Tzw. ciemna energia nie musi pochodzic z niczego. Wszechswiat/przyroda nie ma poczatku - po prostu jest. Poczatek ma natomiast zmaterializowana czesc wszechswiata.
  5. Rzekome spowalnianie biegu czasu, to piramidalny nonsens. Trzeba miec pojecie czym jest czas.
  6. Czas nie jest wymiarem. Wymiary sa trzy. Wszystkie sa czasowe, bo poruszajac sie w którym kolwiek kierunku (w przód -w tyl; w prawo - w lewo; w góre - w dól) potrzeba czasu.
  7. Nie bylo wielkiego wybuchu. Byly ich niezliczone ilosci, ale nie ze "scisku" ale z "luzu" - wlasnie tej "ciemnej energii", budulca wszelkich form materii (nazywam to energia przestrzeni), a jest nim wszechobecne pole magnetyczne. Tyle po krótce.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Koralgol
  (2010-08-26 02:34:25) #5499
  | 👮 raport

  Cały artykuł mówi o tym, że ktoś doszedł do jakiegoś wniosku... I przez cały artykuł z niecierpliwością czekałem na choć jeden argument... Jakość artykułu żenująca (o poruszanym temacie się nie wypowiadam, bo nie artykuł nie dał do tego żadnych podstaw).

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • nikt
  (2010-08-31 23:50:23) #5549
  | 👮 raport

  A mnie się wydaje że pewien Fizyk miał rację przyznając się do błędu swojego - czas jest zawsze niezmienny tylko przestrzeń nam ucieka i dlatego umieramy.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • anin
  (2010-09-09 22:17:30) #5587
  | 👮 raport

  A ja maiłem pare razy tak zwany slow, czasem wystepuje jak jest sie pod wplywm czegos ;), wiec moze czas zalezy tez od umysłu?? ;d A rzeczy nie rozpadają się od samego czasu, np, wietrzenie skał czy jak to tam sie zwalo, na szybkosc tego procesu ma raczej siła oddziaływania wiatru a dopiero potem czas który pomaga tylko w obliczeniach i teori. Bo gdyby nie bylo zegarków, kalendarzy itd to czas praktycznie by nie istniał ;d

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • 3331
  (2010-09-19 17:46:44) #5612
    📧 pw | 👮 raport


  Nie ma czegoś takiego jak czas.
  Fajnie, zatem dołożę się jeszcze:
  -Nie ma czegoś takiego jak długość.
  -Ani szerokość.


  Mi się wydaje że czas jest stały i płynie z tą samo prędkością.
  Mi wydaje się coś innego. Raczej coś w stylu "Czas to wymiar, nie porusza się tak samo jak długość czy szerokość, po prostu jest. To my się w nim poruszamy, ale zgodnie z teorią przedstawioną powyżej, kiedyś coś nadało nam prędkość, a my od 15 miliardów lat zwalniamy..."

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • sim
  (2010-09-22 19:52:50) #5617
  | 👮 raport

  Newton twierdził, że czas jest stałt i niezmienny.
  Einstein twierdził, że czas jest względny.
  Żadna teoria Newtona nie została definitywnie odżucona, a teoria względności (Einstein) jest tak zawiła, niewytłumaczalna i abstrakcyjna, że coraz więcej ludzi przestaje jej ufać.
  Nie wiem jak wy ,ale ja wolę proste rozwiązania Newtona, które na prawdę sprawdzają się w fizyce.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Einstain II
  (2010-10-18 22:16:30) #5715
  | 👮 raport

  a ja mam swoja teorie.. gdy kiedys byl sobie wybuch, i bylo booom, to ja to widze tak: ciala niebieskie wzgledem siebie sie oddalaja, ale wszechswiat jest rozmiarowo staly (nieskanczony) co do czasu, gdybys my wybrali sie w podroz w kierunku wybuchu to czas przyspieszalby (oczywiscie tylko wzglednie do naszej peryspektywy) a w kierunku od wybuchu czas by zwalnial. Oczywiscie czasu nie ma to tylko przebyta odleglosc ulegalaby zmianie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • tzdzich
  (2011-04-25 13:18:01) #6481
  | 👮 raport

  Nasz Wrzechświat to bąbel poruszający się w ośrodku o zmiennym polu siłowym . Podobny jest do pęcherza pary powstającego przy dnie naczynia z gotującą się wodą. Z początku malutki , rośnie w miarę coraz szybszego ruchu ku powięrzchni. Ot i cała tajemnica rozszerzania się przestrzeni.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • czy to bąk?
  (2014-01-11 08:27:22) #7963
  | 👮 raport

  czy to coś takiego, jak puszczenie bąka?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Qu
  (2014-09-11 13:20:46) #9687
  | 👮 raport


  Żadna teoria Newtona nie została definitywnie odżucona, a teoria względności (Einstein) jest tak zawiła, niewytłumaczalna i abstrakcyjna, że coraz więcej ludzi przestaje jej ufać.
  Nie wiem jak wy ,ale ja wolę proste rozwiązania Newtona, które na prawdę sprawdzają się w fizyce.


  Taki stos bzdur, że nie da się czytać. Newton sprawdza się w fizyce, ale niskich prędkości. Przy prędkościach światła już wysiada. A gdyby teoria E była błędna, to by GPS ci nie działał. Więc nikt od niej nie odchodzi i nie przestaje wierzyć

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium