[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

bluzki koronkoweNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Muzyczny kod Leonarda da Vinci


Dodano: 2007-12-08 02:24:06 · Wyświetleń: 16765
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Kod Da Vinci


Włoski muzyk i technik komputerowy Giovanni Maria Pala twierdzi, że we fresku Leonarda Da Vinci "Ostatnia wieczerza" odkrył zakodowane muzyczne notatki, co sugeruje, że renesansowy geniusz mógł prócz malowidła pozostawić także ponurą kompozycję muzyczną, towarzyszącą scenie pokazanej na XV-wiecznym fresku.

"To brzmi jak requiem", powiedział Pala. "To jest jak ścieżka dźwiękowa akcentująca pasję Chrystusa".

Malowana w latach 1494-1498 w mediolańskim kościele Santa Maria delle Grazie "Ostatnia wieczerza" przedstawia kluczowy moment w Ewangelii: ostatni posiłek Jezusa z 12 apostołami, tuż przed jego aresztowaniem i ukrzyżowaniem.

Pala, 45-letni muzyk mieszkający niedaleko miasta Lecce, zaczął badać obraz Leonarda w 2003 roku, po tym jak usłyszał w programie informacyjnym, że badacze twierdzili, że artysta i wynalazca ukrył w dziele kompozycję muzyczną.

"Później nic więcej o tym nie słyszałem", powiedział Pala w wywiadzie dla agencji Associated Press. "Ale jako muzyk chciałem dowiedzieć się czegoś więcej".

W książce, która niedawno ukazała się we Włoszech, Pala wyjaśnia, jak wziął elementy obrazu mające symboliczną wartość w chrześcijańskiej teologii i zinterpretował je jako muzyczne wskazówki.

Pala najpierw sprawdził, czy po narysowaniu na obrazie pięciolinii bochenki chleba oraz ręce Jezusa i Apostołów mogą reprezentować nuty. "To odpowiadało w chrześcijańskim symbolizmie relacji między chlebem, reprezentującym ciało Chrystusa, a rękami błogosławiącymi jedzenie", powiedział Pala. Nuty jednak nie układały się w żadną muzyczną całość, więc Pala zrozumiał, że należy je odczytać od prawej do lewej, podobnie jak pisał Leonardo.

W swojej książce "Ukryta muzyka" Pala opisał, jak odnalazł to, co według niego stanowi wskazówki mówiące o kompozycji i wartości rytmicznej każdej nuty. REzultatem badań jest 40-sekundowy "Hymn do Boga", który według Pali najlepiej brzmi grany na organach rurowych, które używane były w czasach Leonarda do grania muzyki sakralnej. Krótka melodia przypomina podobny do bachowskiego pasaż grany na organach. Tempo jest prawie boleśnie wolne, ale dźwięczne.

Alessandro Vezzosi, znawca dzieł Leonarda i dyrektor muzeum jemu poświęconego, powiedział, że nie widział rezultatu badań Pali, stwierdził jednak, że hipoteza muzyka "jest wiarygodna". Vezzosi dodał, że poprzednie badanie wykazało, że ręce Apostołów pokazane na obrazie można porównać z zapisami chorału gregoriańskiego, choć jak dotychczas nikt nie próbował czegoś takiego z bochenkami chleba. "Zawsze istnieje ryzyko zobaczenia czegoś, czego tam nie ma, pewnym jednak jest, że przestrzenie na obrazie są podzielone harmonicznie", powiedział agencji Associated Press. "Tam gdzie masz proporcje harmoniczne, tam możesz odnaleźć muzykę".

Vezzosi zauważył ponadto, że choć Leonarda znamy głównie z rzeźb, obrazów i wynalazków, był on także muzykiem. Da Vinci grał na lirze i projektował różne instrumenty. Jego pisma zawierają różne muzyczne zagadki, które trzeba odczytywać od prawej do lewej.

Reinterpretacje "Ostatniej wieczerzy" pojawiły się na fali zainteresowania "Kodem Da Vinci", wtedy też pojawiły się teorie, że jeden z Apostołów siedzących po chrystusowej prawicy to Maria Magdalena i że oboje mieli dziecko oraz że ich potomkowie żyją do dziś.

Pala podkreślił, że jego odkrycie nie ujawnia jakichś przypuszczalnych mrocznych tajemnic Kościoła lub Da Vinciego, pokazuje natomiast artystę w świetle daleko bardziej posuniętym od fikcyjnych opisów jego konspiracji.

"Leonardo nie był heretykiem, jak sądzą niektórzy", powiedział Pala. "Był człowiekiem wierzącym, człowiekiem, który naprawdę wierzył w Boga".

Ariel David, www.redorbit.com, 9 listopad 2007
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • E=mc2
  (2008-12-26 13:52:18) #1734
  | 👮 raport

  Tak sie zastanawiając, nie mam pewności, czy niekiedy naukowcy nie robią z igły widły. Dlatego warto by Leonarda zostawić w spokoju i nie wymyślać jego dzieł, bo to do niczego nie prowadzi.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ktoś.
  (2009-02-04 22:47:21) #2193
  | 👮 raport

  Czy wy myślicie, że jak da Vinci malował obraz, to się zastanawiał nad tym, czy bochenek chleba, albo dłonie apostołów zmieszczą się na pięciolinii? No błagam. -_-

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Natala
  (2009-02-08 17:52:00) #2226
  | 👮 raport

  Ktoś. (2009-02-04 22:47:21)
  Czy wy myślicie, że jak da Vinci malował obraz, to się zastanawiał nad tym, czy bochenek chleba, albo dłonie apostołów zmieszczą się na pięciolinii? No błagam. -_-

  ehh...na muzyce sie nie znasz -.- przeczytaj wszystko jeszcze raz...od poczatku do konca....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Eryk Wszechwiedzący
  (2009-02-17 21:42:57) #2352
  | 👮 raport

  Hmm... "Dlatego warto by Leonarda zostawić w spokoju i nie wymyślać jego dzieł, bo to do niczego nie prowadzi".CO do tego że to do niczego nie doprowadzi to miałbym spore wątpliwości.Ale cóż każdy uważa inaczej , ja mama całkiem odmienne zdanie na ten temat.
  Panie administratorze Ivellios .Pisze książkę na temat UFO
  Chciałbym się zapytać czy może pan udzielić mi jakichś osobliwych informacji na ten temat.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Monomagnum
  (2009-02-23 09:47:11) #2407
    📧 pw | 👮 raport

  Ktoś. (2009-02-04 22:47:21)
  "Czy wy myślicie, że jak da Vinci malował obraz, to się zastanawiał nad tym, czy bochenek chleba, albo dłonie apostołów zmieszczą się na pięciolinii?"
  Widzę ze nie doczytałeś lub wcale nie przeczytałeś owego artykułu. A i jeszcze jedno, skąd ty możesz wiedzieć nad czym Leonardo da Vinci się zastanawiał malując owy obraz?
  Jeśli nie przeczytałeś danego artykułu to nie zabieraj się do jego komentowania!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • ceunori
  (2009-04-18 12:23:58) #2836
  | 👮 raport

  Na temat Leonarda istnieje wiele teorii. Ale to czasami są ubzdurane teorie ktoś coś sobie wmówił i przypadkiem przy odpowiedniej interpretacji coś mu z tego wychodzi. Nie twierdze że w tym przypadku jest tak samo ale jest już dużo tego typu teorii. Po prostu wydaje mi się to naginane :D

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Isabell
  (2010-04-09 12:11:16) #4784
  | 👮 raport

  A wiecie o co chodzi z tą teori, która mówi o tym, że w obrazie jest ukryty jakiś tajny kod??

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium