[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Sposoby na problemy bezsenności u dzieckaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Dyskutując nad prawdziwością postrzegania pozazmysłowego


Dodano: 2006-03-30 22:30:00 · Wyświetleń: 10476
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
ESPPatricia Arquette. Cate Blanchett. Whoopi Goldberg. Co je łączy? Wszystkie grały postaci posiadające specjalne psychologiczne umiejętności, często nazywane postrzeganiem pozazmysłowym.

Wiele osób miało wrażenia podobne do tych, jakie mieli psychologiczni bohaterowie - wyczuwają coś, czego nie poznaliby w inny sposób, nie potrafią jednak wyjaśnić, jak i dlaczego to znają.

Słownik oksfordzki definiuje postrzeganie pozazmysłowe jako "domniemaną zdolność dostrzegania różnych rzeczy przez inne niż znane zmysły, np przez telepatię".

"Znane zmysły" obejmują wzrok, węch, smak, słuch i dotyk oraz zmysły równowagi, temperatury, bólu i czucia własnego ciała.

ESP (extrasensory perception - postrzeganie pozazmysłowe) podobno przewyższa wszystkie dziewięć zmysłów. Jest grupowane w kategorii znanej jako parapsychologia z innymi zjawiskami, takimi jak telepatia, doznania pozacielesne i psychokineza (przenoszenie przedmiotów mocą umysłu). Do tych zjawisk odnosi się również "PSI" - bardziej ogólny termin.

Dyskusja toczy się nad tym, czy ESP jest prawdziwym zjawiskiem.

Dr Jean Radin, starszy naukowiec Institute of Noetic Sciences, nie czerpiącej korzyści organizacji przeprowadzającej i sponsorującej badania nad wszystkimi aspektami świadomości, sądzi, że to zjawisko istnieje.

Obecnie prawdziwość zjawisk paranormalnych nie opiera się wyłącznie na wierze lub pobożnych życzeniach albo na przyswajaniu anegdot. Nie jest to nawet oparte na wynikach kilku eksperymentów naukowych, podaje w książce "The Conscious Universe".

Wiemy natomiast, że te zjawiska istnieją, ponieważ powstały nowe sposoby analizy ogromnych ilości dowodów naukowych zebranych w ciągu wieku przez wielu badaczy.

ESP ma bardzo długą historię, sięgającą czasów Wyroczi Delfickiej w starożytnej Grecji. W historii wiele kultur sądziło, że niektórzy ludzie posiadali specjalne moce.

Jednakże doktor Samantha Swindell, kierownik WSU - licencjackiego programu dla psychologii - która uczy klasę pseudonaukową, sądzi, że biologia może wyjaśnić dawne przypadki ESP.

Według Swindell, w XVIII lub XIX wieku osoba mogła mieć doświadczenie duchowe, które wówczas było niewytłumaczalne.

Naukowcy patrzyli później na przekonania religijne i doszli do wniosku, że wyglądało to podobnie do choroby takiej jak schizofrenia, mówi Swindell.

W 1882 roku, próbując oddzielić PSI od spirytyzmu, założono w Londynie the Society for Psychical Research. W 1927 roku Joseph Rhine rozpoczął pracę na Duke University i stworzył pojęcie "postrzeganie pozazmysłowe". Z jego inicjatywy powstał Ośrodek Badawczy Rhine, który jest jednym z liderów w badaniu parapsychologii.

Chociaż ESP i parapsychologia powoli są rozpatrywane jako kwestie poparte naukowo, wielu ludzi nie wierzy w to, że istnieją.

Najbardziej pasjonującym i frustrującym aspektem [moich badań parapsychologicznych] są emocjonalne dzikie reakcje ludzi, którzy są przekonani, opierając się na uprzedzeniu, że wyniki eksperymentów parapsychologicznych nie mogą być tym, czym wydają się być, powiedział Radin.

Swindell przestrzega jednak przed wiarą w wyniki badań, które nie zostały powtórzone lub wydają się zbyt dobre, by mogły byc prawdziwe.

Wielokrotnie, gdy przeczytałeś opis eksperymentu, trudno jest określić, co się tam tak naprawdę wydarzyło. Mamy zdolności do poszukiwania przyczyny, dla której rzeczy dzieją się, jednak patrząc na dowód musisz być obiektywnym sceptykiem, mówi dr Swindell.

Radin sądzi, że ten obiektywny sceptycyzm może być przydatny dla ludzi, nie jest tak jednak z nieobiektywnym sceptycyzmem.

Dla prawdziwych sceptyków, czyli tych wątpiących, ale posiadających otwarte umysły, jest konkretna literatura, która może być przestudiowana. Najwięcej wykonujących prace domowe - minimalnie - intryguje się i motywuje, by nauczyć się więcej. Dla "pseudosceptyków", dumnych z niewierzenia i niewątpienia, nic nie można zrobić, powiedział Radin.

Zarówno parapsychologia jak i ogólna nauka stale się rozwijają, jednakże pewnego dnia mogą w pełni działać wspólnie.

To jest zbyt skomplikowane, by to rozpoznać, mówi dr Swindell o interpretacji eksperymentów parapsychologicznych. [Uczenie klasy] było małym objawieniem.

Radin mówi, że jeśli parapsychologia została dziś zaakceptowana, naukowe społeczeństwo musiałoby na nowo badać naturę czasu, przyczynowość i rolę umysłu w świecie fizycznym.

Jak powiedział, wszystkie te czynniki są czynnikami fundamentalnymi, ponieważ leżą one u podnóża podstawowych założeń w nauce i społeczeństwie.

Shannon Bartlett, The Daily Evergreen
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • RdStein
  (2008-05-26 19:09:55) #225
  | 👮 raport

  Mało kto potrafi ruszać uszami.. Wydaje się to sztuka niemożliwa, a jednak - niektórzy potrafią. Czy i tu nie jest podobnie?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2008-05-26 22:46:41) #226
    📧 pw | 👮 raport

  RdStein, ruszanie uszami to nie jest żadna paranormalna zdolność, po prostu niektórzy z nas odziedziczyli po przodkach szczątkowe mięśnie umożliwiające "manewrowanie" małżowiną uszną.

  Tak na przykładowy przykład ja tak potrafię :P

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Krzys
  (2008-07-08 20:13:35) #477
  | 👮 raport

  Koncept Dipolarnej Grawitacji i sprawa wyjaśniona...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • morwa
  (2010-06-19 21:35:13) #5127
  | 👮 raport

  To zadziwiające będąc chora na dziwną chorobę związaną z przemęczeniem organizmu i nerwowościąi dochodząc potem do zdrowia przeszłam coś co wyciągało ze mnie zycie ,Nie znana mi byłata destrukcyjna siła ,jedno jest pewne po kilku dniach strachu, drgawek, wychudnięcia organizmu wszystko ustąpiło lecz pojawiło sie coś o czym piszecie w tym artykule .Widzę kolory, czuję zapachy szczególnie w czasie jakiegoś zagrożenia>Od momentu wyzdrowieniapostrzegam wszystko inaczej i mam inne spojrzenie na ludzi jestem pogodniejsza i wyczuwam zmiany pogody dodam czasem sama jestem zaskoczona trafnością w wielu sprawach Hmmm nawet lekarze nie moga tego rozgryść....Pozdrawiam hmmm>


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • PanteraDzika102
  (2011-09-04 20:18:02) #6939
  | 👮 raport

  A ja od niedawna słyszę głosy które doradzają mi co zrobić w danej sytuacji. Nie mówiłam nikomu vo mogą uznać mnie za niepoczytalną ale te głosy w wielu przypadkach pozwalają mi podjąć właściwą decyzję. A zaczęło się od pewnego koszmarnego snu i od tamtej pory nie mija....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium