[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Czerwona rtęć - czyżby nowe zagrożenie?


Dodano: 2006-07-28 09:50:00 · Wyświetleń: 32964
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Brudna wojnaTrzej mężczyźni oczyszczeni zostali z zarzutu próby zdobycia składników do budowy "brudnej bomby", której stworzenie mogłoby doprowadzić do zniszczenia brytyjskiego miasta, jeżeliby taka bomba znalazła się w rękach terrorystów. Tajemnica jednak otacza materiał znajdujący się w samym centrum intrygi. Czym tak naprawdę jest czerwona rtęć?

Najdziwniejszym aspektem próby Abdurahmana Kanyara i dwóch innych oskarżonych był fakt, że nikt w sądzie nie był pewny, czy ta napędzająca strachu substancja, na wykorzystaniu której opierało się całe dochodzenie, rzeczywiście istniała.

Prokurator Mark Ellison przyznał, że policja nie miała żadnego poglądu, nawet gdyby coś takiego jak czerwona rtęć - przypuszczalnie główny składnik "brudnej bomby" - była zdolna do spustoszenia Londynu. Na początku jednak powiedział ławie przysięgłych: "Twierdzenie Korony, czy czerwona rtęć istnieje czy nie, jest nieistotne". Ponadto ostrzegł ławę przysięgłych, aby nie "zawieszać" kwestii istnienia czerwonej rtęci.

Ellison wskazał na fakt, że trzech oskarżonych określiło ten materiał jako substancję, bardzo niebezpieczną i drogą, i próbowali ją wytworzyć.

Miejski mit

Akt oskarżenia obejmował między innymi "spiskowanie razem i z innymi nieznanymi osobami, posiadanie i wytwarzanie bardzo niebezpiecznej, opartej na rtęci substancji, w okolicznościach rodzących uzasadnione podejrzenia, że jej produkcja prowadzona była na zamówienie wraz z przygotowaniem lub nakłanianiem do aktu terroru".

Podczas przesłuchań w Old Bailey okazywało się, że czerwona rtęć była czymś w rodzaju miejskiego mitu, lub też była substancją radioaktywną lub toksyczną, bądź niegroźną, zależnie od tego, kto o tym mówił. Niektóre z rozmów między tajnym reporterem Mazherem Mahmoodem a ochotnikami graniczyły z farsą.

Podczas jednego ze spotkań na rynku w Edgware na północ od Londynu obie strony kontynuowały wypytywanie, co to było, myśląc, że jedna strona chce kupić materiał, a druga sprzedać. Mahmood wciąż powtarzał: "Teraz właśnie daj jasno do zrozumienia, co chcesz kupić". Kanyar odpowiedział: "Wiesz, dlaczego tutaj jesteśmy". Gdy Mahmood przedstawił dowód na to, Kanyare nazwał czerwoną rtęć płynem, który mógł być używany do prania brudnych pieniędzy.

Podsumowując, sędzia Peter Beaumont powiedział: "On [Kanyare] powiedział ci, że muzułmanie na Bliskim Wchodzie są wyczuleni na punkcie czerwonej rtęci jako leku, myślałem, że mówi o leku na impotencję, ale inni obrońcy myślą, że przedłuża ona trwałość. Czymkolwiek by to nie było, mówił, że to środek medyczny".

Kanyare zeznał, że nie był wcale zainteresowany pozyskaniem promieniotwórczej lub radioaktywnej substancji i nie miał możliwości przetestowania jej.

Poszukiwania internetowe

Kiedy detektywi po aresztowaniu Martina Dominicka sprawdzili jego komputer, znaleźli dowody wskazujące na to, że poszukiwał w Internecie materiałów na temat czerwonej rtęci. Szczególnie zaś interesował go artykuł autorstwa dr Anne Marie Helmenstine, zamieszczony w portalu About.com

W artykule przedstawione zostały różne teorie na temat czerwonej rtęci, potwierdzające lub zaprzeczające jej istnieniu.

Pięc najważniejszych teorii to:

- czerwona rtęć jest pochodną cynobru, występującego w przyrodzie siarczku rtęci. Czerwony pigment pochodzący z cynobru znany jest jako vermillion.

- według innej teorii, jest to związek skrystalizowanego jodku rtęci, który zmienia kolor na żółty w bardzo wysokich temperaturach.

- jest to jakaś mieszanina rtęci, powstała w Związku Radzieckim. "Czerwona" etykietka byłaby spuścizną po Zimnej Wojnie.

- jest to mieszanina rtęci ballotechnicznej, która tylko czasami przybiera kolor czerwony. Ballotechniki to substancje reagujące bardzo energicznie, gdy zostaną nieoczekiwanie sprężone pod wysokim ciśnieniem. Obejmują między innymi tlenek antymonu rtęci, który według niektórych opisów jest czerwonawym płynem stworzonym w rosyjskich reaktorach jądrowych. Według tej teorii, jest to substancja tak wybuchowa, że do eksplozji atomowej nie jest potrzebny żaden rozszczepialny materiał typu uran.

- według innej teorii jest to wojskowa nazwa nowego materiału jądrowego, prawdopodobnie wytworzonego w Rosji.

Co ciekawe, doktor Helmenstine wspomina o cenach dochodzących do ponad 300 tysięcy dolarów za kilogram czerwonej rtęci na czarnym rynku. Czy jest jednak jakiś sposób na sprawdzenie, czy czerwona rtęć rzeczywiście istnieje?

Nie większa niż piłka baseballowa

Na początku lat 90-tych po upadku Związku Radzieckiego wydane zostały dwa artykuły, których autorzy twierdzili, że wynalezione zostało urządzenie do stapiania bez domieszek. Ważyło ono podobno około 4,5 kilograma i nie było większe od piłki baseballowej.

Jeżeliby takie urządzenie naprawdę istniało i było zdolne do wywołania eksplozji jądrowej, stanowiłoby dla świata - szczególnie dla Zachodu - ogromne zagrożenie. Nie odnaleziono jednak żadnej tego typu bomby i nikt - nawet ukrywający się w Afganistanie lub Pakistanie Usama Ibn Ladin - nawet nie groził jej użyciem.

Czyżby więc czerwona rtęć była tylko mistyfikacją? Miejmy nadzieję, że tak.

Chris Summers, BBC News
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • gość
  (2008-07-05 18:03:11) #437
  | 👮 raport

  Czerwona rtęć to z tego, co kiedyś czytałem rtęć zawierająca kilka dziesiątych procent (dokładniej chyba 0,3%) kamienia filozoficznego. Większa jego dawka zamienia rtęć w złoto.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • jacmus
  (2008-09-14 03:24:57) #869
  | 👮 raport

  Było to około 16-17 lat temu, gdy do Polski przyjeżdżali Rosjanie. Było to w Krakowie. Ponieważ pasjonowało mnie kupowanie różnych oryginalnych ( mało znanych w Polsce ) przywożonych przez Nich przedmiotów, a w miarę mi szło porozumiewać się z przyjezdnymi, dwukrotnie proponowano mi kupno czerwonej rtęci. Raz człowiek podawał się za kapitana ówczesnej armii. Nie wiem jak ten produkt wyglądał, chodziło o jakieś duże pieniądze, nie zainteresowałem się, bo podejrzewałem, że to określenie któregoś z narkotyków.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • normalny
  (2008-12-04 22:32:42) #1532
  | 👮 raport

  Czerwona rtęć umożliwia łatwe zbudowanie bomby neutronowej (trudnej do wykrycia ze względu na znikomą promieniotwórzość składników). Do zbudowania brudnej bomby wystarczy jakikolwiek ładunek wybuchowy.
  Rozumiem, że takie artykuły piszą idioci ale wystarczyłoby spojrzeć do wikipedi, o chwili logicznego myślenia nie wspomnę bo to jest chyba nieosiągalone dla autora;)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Astre Occlu
  (2008-12-13 10:26:56) #1627
  | 👮 raport

  Artykuł jest człowieka z BBC tak? Kolejna dezinformacja.

  Posługują się czerwoną rtęcią jako kolejnym narzędziem wywoływania strachu.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2008-12-14 01:40:53) #1625
    📧 pw | 👮 raport

  Astre Occlu, jeśli sugerujesz się źródłem i na podstawie źródła wystawiasz opinię o artykule, to... nie mam pytań.
  A co by było, gdyby tego arta napisał ktoś inny, taki np Arthur Bell? Wtedy przyznałbyś mu rację, co?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • dedal
  (2009-03-08 00:41:10) #2543
  | 👮 raport

  urządzenie do stapiania bez domieszek.-- tylko w kosmosie można mieszać i stapiać rożne niemieszalne pierwiastki. Rosjanie mieli kilka baz w kosmosie ( Saluty )na pewno przeprowadzali rożne doświadczenia. Rtęć jest metalem płynnym ( jedynym znanym ) dość ciężkim. Stan stały uzyskuje w niskiej temperaturze, odpowiednio zamrożona tworzy jednorodną siatkę krystaliczna. ma to duże znaczenie dla neutronów.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • o44
  (2009-08-09 23:15:16) #3654
  | 👮 raport

  Niestety taki materiał istnieje, jest to amalgamiat rteci posiadający składniki sladowe metali ziem rzadkich, do czego to słuzy nie wiem, ( mam dwie hipotezy) ale miałem wątpliwa przyjemność spotkać ludzi którzy cokolwiek wiedzieli na ten temat a było to w 1991 roku. Widziałem zdjęcia pojemników, a przezyłem całą wrzawe z tym zwiazana - 1 kg 300000 usd - wszyscy tego szukali i oczywiście sprzedawali! w 1991 roku było to jeszcze mozliwe ze względu na przepisy omateriałach niebezpiecznych ( jodek rtęci jest przechowywany w zwykłych słojach( brazowych) oczywiscie szczelnych. Moja hipoteza jest następująca - jest to inicjator zapalnika bomby neutronowej - jak to działa to juz inna historia( opis zajął by kilka stron hehe, druga jest to substancja która umozliwia uzyskiwanie specyficznego pola elektromagnetychnego ( wirująe pole magnetychne - plazma)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • kai555
  (2010-03-15 22:22:50) #4683
  | 👮 raport

  ..to co wlasciwie mozna pisac w tych komentarzach?.....jesli nic nie mozna?..a odnosnie czerwonej rteci ...Jelcyn wydal polecenie jej produkcji...a szwajcarskie banki posredniczyly w transakcjach-ale sa juz lepsze srodki-nie wierzycie?..

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium