www.budmar-lancut.com.plNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Badając OOBE


Dodano: 2008-01-23 00:42:38 · Wyświetleń: 28492
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
OOBE


Jednym z obszarów zjawisk paranormalnych, który zyskał na znaczeniu począwszy od lat siedemdziesiątych XX wieku, jest doświadczenie pozacielesne, w skrócie OOBE (out-of-body experience). To właśnie ono, a także podobne do OOBE doświadczenie przedśmiertne, regularnie wprawiają badaczy w zakłopotanie.

Czy te zjawiska stanowią dowód na istnienie zjawisk paranormalnych, takich jak przeżycie własnej śmierci? Czy może raczej są to nie posiadające paranormalnej natury wytwory umysłu?

Badania przypadków

Pisarz Ernest Hemingway twierdził, że doświadczył OOBE we Włoszech w 1918 roku, gdy został trafiony kulką z pocisku moździerzowego. Opowiadał, że widział, jak jego dusza opuszcza ciało i unosi się wokół niego.
Psycholog doktor Scott Rogo opowiadał o OOBE, jakiego doświadczył w 1965 roku, opisywał, jak leżąc zmęczony widzial samego siebie spacerującego po sypialni. Częste są przypadki, gdy dusza lub ciało widzi samą siebie.
Do typowych zaliczyć można przypadek biologa Lyalla Watsona, gdy podczas podróży po safari w Kenii (Afryka) jego autobus przewrócił się. Straciwszy przytomność, spoglądał na samego siebie. Widział też uwięzionego w pułapce chłopca. Chwilę później, gdy odzyskał przytomność, wskoczył do wody, by uratować chłopca - chłopca, którego widziało wcześniej jego "drugie" ciało.

OOBE jest wszędzie

W istnienie OOBE wierzy wielu ludzi na całym świecie. W Biblii Święty Paweł wydaje się opisywać własne doświadczenie pozacielesne. OOBE jest znane również jako Podróż Astralna, zaś starożytni Egipcjanie nazywali duszę "Ka".
W Indiach doświadczenie pozacielesne jest określane mianem "siddhi", zaś Tybetańczycy nazywają to "bardo". W latach siedemdziesiątych Dean Sheils badał szczepowe kultury z całego świata i stwierdził, że 95% z nich wyznaje wiarę w OOBE.
Wiara ta wydaje się być silna także w dzisiejszych czasach. Na przykład ankieta przeprowadzona przez Hornella Harta wśród 115 studentów Duke University wykazała, że 30% z nich wierzyło, że doświadczyli OOBE. Podobna ankieta, przeprowadzona w 1966 roku przez Celię Green, pokazała, że 19% studentów Uniwersytetu w Southampton przeżyło co najmniej jedno OOBE.
Typowy współczesny przypadek OOBE zidentyfikował i opisał kardiolog doktor Michael Rawlings. Rozmawiał on z jednym ze swoich pacjentów, który zapamiętał, co doktor nosił i robił w trakcie akcji ratunkowej. Pacjent nie mógł niczego widzieć, ponieważ znajdował się wtedy w śpiączce.

Doświadczenia z pogranicza śmierci

Według badań przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych przez badaczy dr Elisabeth Kubler-Ross i dra Raymonda Moody'ego, OOBE jest powiązane z doświadczeniem przedśmiertnym, w którym pacjent przed śmiercią opuszcza ciało, często widząc co się dzieje z jego ciałem, po czym wchodzi w tunel i na jego końcu spotyka światło.
Tam osoba jest rozliczana z tego, czego dokonała za życia i zapada decyzja, czy już ma umrzeć, czy jeszcze nie. W 1982 roku ankieta przeprowadzona przez instytut Gallupa wykazała, że osiem milionów amerykanów doświadczyło NDE i że często takie doświadczenie zmieniało ich życie.
Moim zdaniem doświadczenia przedśmiertnego nie trzeba uznawać za prawdziwe. W latach dziewięćdziesiątych podczas badań przeprowadzanych w Berlinie osiągnięto rezultaty podobne do NDE podczas głębokiego omdlenia, co sugeruje, że doświadczenie takie ma podłoże psychologiczne. Informacja otrzymana drogą pozazmysłową jest jednak czymś zupełnie innym.

Astralni podróżnicy

Niektórzy twierdzą, że regularnie doświadczają OOBE lub Podróży Astralnych. Początek XX wieku przyniósł kilka spektakularnych doniesień. Marcel Forhan, znany też jako Yram, rzekomo często doświadczał OOBE i odwiedzał podczas tych podróży własną żonę.
Amerykanin Sylvan Muldoon, człowiek niemiłosiernie schorowany i przykuty do łóżka, twierdził, że "podróżował" odkąd ukończył 12 lat. Twierdził, że "podróżujemy" wszyscy, a nasze sny są wspomnieniami z przeżytych doświadczeń pozacielesnych.
Biznesmen z Virginii (USA), Robert Monroe, twierdził, że pierwszego OOBE doświadczył w 1958 roku. Zdecydował się zbadać to zjawisko bliżej i mówił później, że podczas takich podróży spotykał byty astralne. W 1965 roku rozpoczął współpracę z psychologiem doktorem Charlesem Tartem z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Doktor przygotowywał testy, w których Monroe miał "odwiedzić" inny pokój i przeczytać w nim pięć cyfr. Nie udało mu się to, często jednak uzyskiwał informacje z innych pokoi i od ludzi znajdujących się wokół pomieszczenia doświadczalnego.
Na początku lat siedemdziesiątych przeprowadzono dwa inne projekty badawcze. Doktor Karlis Osis monitorował ochotników, gdy ci próbowali zidentyfikować przedmioty i liczby umieszczone na platformie znajdującej się 3 metry nad nimi. Jednemu z ochotników, artyście z Nowego Jorku Ingo Swannowi, udawało się to bardzo często.
Doktor Robert Morris wykonał kilka eksperymentów ze Stuartem "Blue" Hararym z Północnej Karoliny. Blue "podróżował" z jednego budynku do drugiego, często identyfikując zadane mu obrazy i numery. Blue miał kota o imieniu Spirit. Monroe polecił Blue aby ten "udał się" do kota. Wówczas Spirit zaczął się zachowywać tak, jak gdyby wyczuwał obecność Blue.

OOBE


Szersza świadomość

Jak to bywa w przypadku badań innych paranormalnych zdolności, sceptycy z łatwością obalają powyższe odkrycia. Tym, czego brakuje, wydaje się być teoria zawierająca dane. A tym, czym się zajmujemy w przypadku OOBE, jest szersza zdolność pozazmysłowa. Okultyści umieściliby mechanizmy wglądu w Anima Mundi lub "duszy świata", czyli bycie łączącym myśli i doświadczenia w jednym, dostępnym dla wszystkich źródle. Istnieją jednakże także inne teorie.
W 1981 roku biolog Rupert Sheldrake opublikował książkę "New science of life" w której stwierdził, że fizyczna i umysłowa organizacja jest ewolucyjna dzięki niefizycznym polom, które nazwał polami morfogenetycznymi.
Takie pola zawierają pamięć i, w rezultacie, łączą systemy, pracujące w fizycznym świecie, społeczeństwach i umysłach poprzez wpływ czegoś, co Sheldrake nazywa "rezonansem morficznym".
Jako przykład takiego wpływu Sheldrake pokazuje, że gdy jeden członek jakiegoś gatunku zaczyna coś robić, to pozostali członkowie danego gatunku skłaniają się ku temu by robić to samo, tak jakby w ich umysłach powstała ta sama pamięć.
Klasycznym przykładem może być wyuczona zdolność ptaków do rozdziobywania zakrętek butelek z mlekiem - nowa zdolność, która wydaje się występować zbyt szybko, by ptak mógł się jej nauczyć w tradycyjny sposób.
Taki pomysł uwzględnia szerszą zdolność pozazmysłową, w której Podróżnik Astralny uzyskuje w jakiś sposób dostęp do uniwersalnej "pamięci" wszystkich rzeczy, w tym współczesnych zdarzeń.

Różne teorie

Psycholog z Nowego Jorku, Lawrence LeShan, dużo pracował z osobami o nadprzyrodzonych zdolnościach, między innymi z Eileen Garrett, i stwierdził, że żyjemy w dwóch rzeczywistościach. "Czuciowa" rzeczywistość jest światem, który wydajemy się zamieszkiwać. Zidentyfikował jednak także rzeczywistość "Jasnowidzącą", do której możemy uzyskać dostęp. Czy to nie jest ta rzeczywistość, w którą wchodzimy, doświadczając OOBE?
Sceptyczna psycholog dr Susan Blackmore twierdzi, że nie. Według niej OOBE to prosty wytwór umysłu - świat myśli i wyobraźni zawiera pragnienie uwolnienia się od ograniczeń życia cielesnego. Gdybyśmy mieli jednak sceptyczną odpowiedź na OOBE, to czy mielibyśmy prawdziwą wskazówkę mogącą pomóc nam wyjaśnić, czym jest rzeczywistość jasnowidząca?

Kryptomnezja

Kryptomnezja, zdolność do przenoszenia do świadomości informacji o których nie wiemy, że je odebraliśmy, może nas doprowadzić do zrozumienia [OOBE].
Pewne badania sugerowały, że spośród każdych siedmiu jednostek informacji, jakie odbieramy, dziesięć tysięcy jednostek przechodzi prosto do podświadomości, czyniąc z naszych zmysłów nagrywarkę informacji o otaczającym nas świecie. Wyobraź sobie umysł jako górę lodową, z naszą świadomością jako małą wskazówką na jej powierzchni i ogromną ilością naszych doznań i wspomnień leżących pod nią.
Przy takim modelu umysłu musimy zadać pytanie: jak wiele informacji zgromadziliśmy w pamięci w każdej sekundzie, używając zmysłów? Czy możemy posiadać ogromny zasób nieznanych nam informacji?
Jeśli tak, to wyobraźmy sobie nasz wewnętrzny umysł jako rodzaj "kryptomnezyjnej" wewnętrznej mapy, model umysłu otaczającego nas świata; być może nawet konstrukcję tego świata. Uargumentowałbym, że ta kryptomnezyjna wewnętrzna mapa mogłaby być całkowitym odbiciem zewnętrznej rzeczywistości; następnie dodałbym, że ta mapa jest światem, w który wchodzimy, doświadczając OOBE; światem, który zawiera prawie tyle samo informacji, co świat zewnętrzny.
Oczywiście możemy wejść jeszcze głębiej - do pomysłów zawartych w kwantowej teorii cząsteczki i całego istnienia jednego i tego samego; przynajmniej na poziomie informacji. Czy takie pojęcie mogłoby uwzględnić naszą podróż po wewnętrznym umyśle, a nawet wejściem do rzeczywistości przez tylne drzwi?
Na naszym obecnym poziomie wiedzy może to być krok za daleko. Nasza "wewnętrzna mapa" może nam wystarczająco wyjaśnić OOBE. Ale czy jest taka możliwość?

Teraz [dla nas] byłaby to magia.

Anthony North
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • kris
  (2008-03-22 21:57:59)
  | 👮 raport

  Jakbym umiał opuszczać swoje ciało ,to mógłbym obserwować moją żonę ,gdzie tak wieczorami wychodzi .(niby do koleżanki).Pozdrawiam


  | Odpowiedz • nefrethete
  (2008-03-24 08:55:40)
  | 👮 raport

  kris to jest możliwe ale nie takie proste...gdyby człowiek nie był tak uwikłany w świecie fizycznym w wszelkie bariery natury psychicznej (iluzje, wyobrażenia, przekonania) może ta zdolność byłaby bardziej dostępna...temat rzeka....


  | Odpowiedz • go¶æ
  (2008-03-28 20:58:44)
  | 👮 raport

  zależy od człowieka jeden po kilku próbach wyjdzie a niektórzy po kilka lat popróbują i nic...


  | Odpowiedz • Parapsycholog Dawid
  (2008-06-25 00:14:05)
  | 👮 raport

  OOBE jest dowodem moim zdaniem na istnienie odłączenia się umysłu od mózgu. To jest bardzo logiczne: umysł , czyli między innymi myśli nie mają postaci materialnej, tak jak mózg. Nie podlegają one więc światu materialnemu, ale mózg jest dla nich najlepszym schronieniem. Gdy jednak ten jest za bardzo przemęczony i niepotrafi sobie poradzić z zasypem zadań, to może nastąpić oddzielenie się tych dwóch rzeczy. Musimy pamiętać, że OOBE to tylko podróżujący umysł, a nie całe ciało duchowe. Dusza dopiero po ustaniu funkcji życiowych ulatnia się do eteru. Dowodem jest fakt, że w czasie OOBE nie potrafimy regulować dokąd chcemy się udać. Bedziemy mogli dopiero przy połączeniu sie ciała duchowego umysłem.


  | Odpowiedz • ceunori
  (2008-10-12 22:11:50)
  | 👮 raport

  koleżanka podała mi stronę o umyśle i tam były metody medytacji i takie tam o sanach ale najbardziej nas zainteresowało to że było tam o wchodzeniu w stan jak to na stronie pisało "alfa" w którym mózg z 22 herców przechodził na 22 herce i w pierwszym momencie czuło się "szczęście" sam tego powtórzyć z strony nie potrafiłem ale koleżanka potrafiła i mówiła że jak tak w domu zrobiła to miała takie uczucie że chodziła po swoim mieszkaniu i widziała rodziców co robili a jak się z tego transu "wybudziła" to rodzice robili to samo co widziała w transie.


  | Odpowiedz • as
  (2008-10-30 13:09:55)
  | 👮 raport

  Lubię w księżycową noc wyfrunąć przez dach,jest zimno ale ja tego nie czuję.Z oddali Ziemia jest piękna,potem lecę do nieznanych planet aż zabłądzę ale to nie problem bo wiem że i tak obudzę się w swoim ciele.Uważaj może ciebie też odwiedzę???????


  | Odpowiedz • Sylwia
  (2008-11-26 00:40:10)
  | 👮 raport

  Ja miałam oobe raz przypadkowo. Próbowałam zasnąć, gdy nagle poczułam że cała drętwieje, widziałam swoje ciało leżące na łóżku, a ja fruwałam po pokoju i nie mogłam sie zatrzymać, bałam się, że rozbije się o meble i ogólnie odczuwałam jakiś dziwny przeraźliwy lęk. Gdy się ocknęłam, przez jakiś czas nie mogłam się ruszyć i kręciło mi się w głowie. Mam nadzieje że już nigdy nie przytrafi mi się to oobe, bo to jest na prawdę bardzo nieprzyjemne uczucie!!!


  | Odpowiedz • c191
  (2008-11-27 20:44:00)
  | 👮 raport

  Wierzę w takie zjawiska, ale jednocześnie sie ich obawiam. To fascynujące i straszne. przecież dusza stanowi integralna część z ciałem, ich rozdzielenie to w pewien sposob chwilowa śmierć. Wydaje mi się, chociaż pewnie się mylę, że doświadczyłam oobe, ale nie miało to związku z żadnym wydarzeniem typu wypadek. Czekałam w kolejce po podpis do indeksu na bierzmowanie. Nagle stałam z tyłu i patrzylam jak koleżanka podaje księdzu indeks. I byłam przekonana ,że swojego podpisu nie otrzymałam, nie pamiętam żebym podchodziła do księdza, jakby wyrwa w czasie, lecz podpis był. Kiedyś przez kilka dni miałam uczucie jakby ciężkości duszy, patrzyłam, chodziłam, mówiłam, ale tak poza ciałem, właśnie rzeczywistość dookoła stała się taka ulotna.


  | Odpowiedz • Juce
  (2008-12-05 22:35:57)
  | 👮 raport

  Zastanawiam się nad jedną rzeczą... Co może miec wspólnego OOBE ze śmiercią kliniczną? Podobno OOBE możemy doswiadczyć w kryzysowych stuacjach, np. kiedy mamy wypadek samochodowy: jedziemy 150 km/h, widzimy przed nami betonowy mur, i wiemy, że zaraz zginiemy. Możemy wtedy 'uciec z ciała', ze strachu przed śmiercią.
  No i zakładając że ta teoria jest prawdziwa, wystarczy wtedy 'mieć oobe'. Nasz umysł oddzieli się od ciała, ciało umrze, a umysł pozostanie 'na zewnątrz'. Jeżeli uda nam się spowrotem wrócić do ciała, odżyjemy. Typowe zjawisko śmierci klinicznej.
  Myślicie, że jedno ma coś wspólnego z drugim?


  | Odpowiedz • as
  (2008-12-08 12:20:11)
  | 👮 raport

  Na pewno tak.Kiedyś "zasiedziałem" się po tamtej stronie gdy wróciłem ciało leżało bez oddechu,serce ledwo pikało,władzę w rękach i nogach odzyskałem po pewnym czasie.Zawsze ciało przyciąga mnie w krytycznych chwilach ale wtedy mnie zawiodło(chociaż chyba nie,bo przecież ŻYJĘ).


  | Odpowiedz • kwadzik
  (2009-01-02 02:30:28)
  | 👮 raport

  Didgeridoo a OOBE

  jedni doznaja tego sami od siebie inni po przez wyciszenie modlitwe. Ja uwazam ze grajac na didgeridoo da sie ten stan osiagnac i durzo durzo wiecej.

  Tylko prawdziwi Aborygeni maja absolutna wiedze o didgeridoo
  i zamierzam posiasc ta wiedze.


  | Odpowiedz • gość
  (2009-01-07 21:12:50)
  | 👮 raport

  Ja bym proponował Tobie zacząć zdobywanie wiedzy od wiedzy na temat ortografii ;P


  | Odpowiedz • zmien nick
  (2009-02-22 08:51:18)
  | 👮 raport

  ja probuje od wakacji... czuje te wibracje i widze refleksje sle mi sie nie udaje... jezeli ktos wie dlaczego niech pisze

  mam pytanie czy jakis podroznik moglby mnie wyciagnac z ciala???


  | Odpowiedz • OOBE - Metdoa transowa wg Ashwalkera
  (2009-02-26 21:45:12)
  | 👮 raport

  Kurs OOBE – metoda transowa wg Ashwalkera

  Materiał opublikowano na swiadomesny.com/oobe-meto...
  przez Ashwalker

  Wstęp
  OBE (Out of Body Experience) to świadome opuszczenie ciała. Osoba chcąca go doświadczyć musi utrzymać świadomość, kiedy jej ciało już śpi i po prostu wyjść z ciała.

  Brzmi banalnie prosto i tak rzeczywiście jest! Jednak OBE obrosło w jakieś irracjonalne mity i zostało otoczone atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a wbrew pozorom jest łatwe do osiągnięcia, o ile trenowało się solidnie i zrozumiało cały proces "wychodzenia". Wiedz, że jeżeli przeczytałeś książki panów Monroe'a, Bruce'a, Sugiera i innych; jeżeli wiesz, czym jest wyjście z ciała i znasz techniki temu pomocne; i wreszcie, jeżeli już kiedyś spontanicznie opuściłeś ciało to nie postawi cię to wyżej od innych.

  Fakt - książki dają wiedzę, a wiedza daje nowe możliwości, ale brakuje tutaj jednego: doświadczenia. Tylko TWOJE doświadczenie i TWOJE osiągnięcia pomogą ci zrozumieć, nie poznać, a ZROZUMIEĆ jak wyjść z ciała. Ja osiągałem wszystko krok po kroku: dużo czytałem, poznawałem i ćwiczyłem. Znałem setki super technik na "wyjście z ciała w 5 minut", ale czegoś cały czas brakowało - właśnie doświadczenia.

  Niestety zdobyć doświadczenie jest najtrudniej, ale pomaga w tym wiedza - i tak koło się zamyka... Nie oferuję tobie tutaj złotego środka na OBE, nie gwarantuję, że po przeczytaniu tego artykułu poprawią się twoje osiągi, ale za to obiecuję, że posiądziesz wiedzę i przydatne wskazówki od osób kompetentnych, jak osiągnąć doświadczenie...

  Nie będę omawiał tutaj dlaczego wychodzimy z ciała. Jedni mówią, że jest to zagłębianie się w samego siebie, a inni, że to podróżowanie po innych wymiarach - nie obchodzi mnie to i ciebie też na tę chwilę nie powinno, bo niezależnie od tego, czy będziesz poznawał lepiej samego siebie i będziesz obserwował twory swojego umysłu lub tak jak mówi inna teoria spotkasz swoje wyższe ja i odwiedzisz plan astralny, nazywać się to będzie tak samo: OBE; i to jest twój cel...

  Zanim zaczniemy jeszcze tylko jedno ostrzeżenie: artykuł ten pisany był przez kilka osób, które sukcesywnie wychodzą świadomie z ciała, ale ich metody nie koniecznie muszą być efektywne dla ciebie! Każdy jest inny i to tylko ty musisz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, żeby mieć rozeznanie w tym, co tobie pomaga, a co cię hamuje! Ostatecznie, kiedy będziesz próbował wyjść z ciała nie będzie przy tobie ani pana Sugiera, ani pana Monroe, a wtedy liczy się tylko TWOJE opanowanie i doświadczenie...

  Ogólne usystematyzowanie terminologii
  Nie będę tutaj rozważał wszystkich towarzyszących zjawisku OBE "za" i "przeciw", ponieważ skoro czytasz ten artykuł, zapewne już podjąłeś decyzję - szukasz wiedzy i chcesz wyjść z ciała!

  Generalnie, droga do świata pozacielesnego prowadzi kolejno przez: Relaksację > Hipnagogia > Odrętwienie > Paraliż > Plan Astralny

  Terminologia jest przeróżna, więc można też tę samą drogę opisać też tak: Oczyszczenie umysłu > Obrazy i dźwięki > Odrętwienie > Obszar przycielesny > Wyjście z ciała

  Lub tak:
  Medytacja > Trans > OBE
  ____

  Pamiętać należy jeszcze, że hipnagogia i wibracje nie zawsze występują!

  Wiedz, że hipnagogia to obrazy i dźwięki wytworzone przez twój umysł, są to normalne obrazy, wprowadzające cię w sen. Hipnagogii można nauczyć się ignorować do tego stopnia, że nie będzie się ich w ogóle dostrzegać.

  Wibracje natomiast, pojawiają się tylko w przypadku dużego nagromadzenia energii, którą nie wszyscy potrafią "od tak" kumulować, a co za tym idzie, nie wszyscy ich doświadczają...
  ____

  Jak widać terminologia jest odmienna, ale opisuje ciągle to samo i najprościej będzie przyjąć taką oto drogę:
  1. Relaksacja
  2. Hipnagogia
  3. Odrętwienie
  4. Paraliż
  5. OBE


  Krok pierwszy - relaksacja
  Cały trik polega na tym, że trzeba oszukać ciało i poczekać aż zaśnie zachowując świadomość tak, aby być w stanie dokładnie obserwować i pamiętać, co się będzie z tobą działo.

  Połóż się wygodnie, poświęć chwilkę na dokładne ułożenie się na łóżku - to ważne! Często początkujący "przegrywają" już tutaj, bo albo zasypiają, albo leżą na tyle niewygodnie, że nie potrafią się zrelaksować i skupiają się na tej niewygodnej pozycji. Najlepiej będzie położyć się na boku, w pozycji embrionalnej (nogi podkurczone). Niektórzy wolą leżeć na plecach, a dopiero kiedy zmęczą się tą pozycją, przewracają się na bok. W celu wyeliminowania nieprzyjemnego odczucia, które towarzyszy przy złej pozycji, możemy posłużyć się fizycznymi ćwiczeniami. Może być to zwykłe napinanie mięśni, które wymęczy ciało do tego stopnia, iż podczas relaksacji nie będzie się spinać. Do relaksacji wystarczy także sama świadomość oddechu. Wciągaj głęboko powietrze nosem, koncentrując się jak przeszywa całe ciało i wypełnia pozytywną energią, następnie wypuść ustami.
  ____

  Zamknij oczy. Czas na koncentracje - wybierz sobie przedmiot, na przykład książkę. Zobacz oczyma wyobraźni jej grubą, czerwoną okładkę. Spójrz na jej tytuł: "OBE" i otwórz ją; przewracaj kartkę po kartce odliczając głośno w myślach równo z rytmem twojego oddechu: "Strona pierwsza... Strona druga... Strona trzecia...". Jeżeli się zgubisz i pomylisz strony - nie oszukuj i zacznij od początku.

  Skup się TYLKO i WYŁACZNIE na liczeniu stron, nie zwracaj uwagi na nic innego. Coś cię swędzi? Trudno, masz liczyć dalej. Pies szczeka? Zagłusz go odliczaniem! Masz zapomnieć o swoim ciele i całym świecie i liczyć kartki książki!

  Jeżeli masz problemy z koncentracją, licz strony od tyłu, co dwa: 100, 98, 96 itd. To pomaga się skupić i rozbudzić umysł.

  Ciało w pewnym momencie zasypia bez względu na to, czy ci wygodnie czy nie, a wtedy czeka na ciebie krok drugi...

  Krok drugi - Hipnagogia
  Jesteś już na bardzo cienkiej granicy pomiędzy jawą a snem. Powinieneś już spokojnie doliczyć kartki od 100 do 0. "Zamknij" teraz książkę i "wyrzuć ją za plecy".

  Postaraj się wpatrywać w ciemność i spróbuj określić, co widzisz... Wpatruj się uważnie, a zobaczysz misterne fajerwerki, kolorowe płatki śniegu i krechy światła, które stopniowo będą się zmieniać w postacie. Te postacie zaczną się ruszać, mówić, krzyczeć i śpiewać.

  Na początku będą to tylko słabe, kolorowe punkciki i będziesz słyszeć pisk i szum. Potem możesz zobaczyć dla przykładu śpiewającego człowieka w strasznej, czarnej masce...

  Pytasz pewnie - co teraz? Po prostu czekaj! Musisz nauczyć się ignorować te obrazy i dźwięki. Będą się nasilać i coraz bardziej odwracać twoją uwagę, z czasem coraz trudniej będzie ci się myśleć i "wysłowić"; zaczną się pojawiać "leniwe", niekontrolowane myśli.

  Pamiętaj, nie możesz zostać pokonany przez nasilające się hinagogi. By do tego nie doszło musisz stać się ich świadom. Nie uczestnicz w nich, stań się obserwatorem, jakbyś oglądał telewizor. Często się zdarza, iż oglądając TV jesteś śpiący, chcąc oglądać dalej nie dopuszczasz do tego by zasnąć i na siłę trzymasz oczy otwarte, byleby tylko dotrwać do końca programu. W tym przypadku będzie identycznie. Obserwuj te obrazy, ale za żadne skarby nie bież w nich udziału! Tylko patrz! Nie wyzwalaj emocji, bo możesz zasnąć, a tego nie chcesz! Kiedy zorientujesz się, że powoli przysypiasz zacznij znowu liczyć, ale tym razem od 10 do 0 i wróć do PRZYGLĄDANIA się hipnagogom...

  Krok trzeci - odrętwienie
  W pewnym momencie zorientujesz się, że coś jest nie tak - poczujesz, że całe twoje ciało jest odrętwiałe; niektóre części ciała mogą być nienaturalnie wygięte np. ręka może wisieć nieznacznie w powietrzu. Może wystąpić uczcie zapadania się pod łóżko, unoszenia się, "pompowania" całego ciała. Poznasz też tę fazę po zrywach mioklonicznych - występują prawie zawsze, a są to nagłe, naturalne i niegroźne skurcze mięśni i drgania całego ciała, spowodowane nagłymi wyładowaniami w mózgu... A to odskoczy palec, a to przesunie się samoistnie noga - ignoruj to...

  Postaraj się zrelaksować jeszcze bardziej, uspokój wszystkie myśli plątające się po twojej głowie... Pogłębiaj ten błogi stan i skup się głównie na odczuciach płynących z twojego ciała - zauważ, że niektórych części ciała już nie czujesz, a inne powoli "zanikają". Może zrobić się tobie gorąco, albo niesłychanie chłodno; serce wali jak szalone, a oddech spłyca się, że wydaje się, jakbyś się dusił - twoje ciało już śpi, a ty jesteś gotów na następny krok...

  Krok czwarty - paraliż
  Cały czas czekaj i obserwuj... Odrętwienie musi się pogłębiać, a ty rozluźniać JESZCZE BARDZIEJ! Po pewnym czasie jest taki "myk" - na chwilkę traci się świadomość i powolutku, stopniowo się ją odzyskuje. Ma się wtedy wrażenie, jakby się przespało z półgodziny i ktoś wyrwał cię z tego snu...

  Wtedy nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, nie staraj się kontrolować oddechu itp. Teraz jest najważniejsza część - wyjście! Paraliż charakteryzuje się tym, że zatraca się całkowicie, powtarzam CAŁKOWICIE czucie własnego ciała. Jest tylko jedno "ale": zyskuje się czucie ciała astralnego, a to jest niemal identyczne jak fizyczne!

  I tutaj problem: trzeba mieć nieco "nosa", dobrą intuicję, aby wyczuć moment, kiedy już ciało fizyczne "odpłynęło", a nad astralnym mamy kontrolę. Oczywiście nigdy się nie dowiemy, jeżeli nie spróbujemy - w paraliżu podnieś rękę. Po prostu... NIE wizualizuj, NIC sobie nie wyobrażaj, tylko od tak, jak gdyby nigdy nic podnieś rękę, tak jak to robisz z fizyczną. Ręka powinna być leciutka, a ruch odbywa się "powoooooli" - ruszając ręką ma się uczucie, jakby przebijać się przez wielką kostkę masła, albo przechodzić przez kisiel, czuć opór.

  Jeżeli uda ci się z ręką - wyjdź całym ciałem. W tym celu musisz oderwać wszystkie swoje kończyny. W przypadku nóg jest inaczej niż z rękami. Odrywając je, podnosząc, masz wrażenie jakby były przylepione do fizycznych gumą, bądź przylepione taśmą klejącą. Nie przejmuj się tym uczuciem, odrywaj dalej nogi. Jeżeli będziesz czuł, że nogi i ręce są poza ciałem, wtedy po prostu wstań. Tak, wstań! Jakbyś robił to najnormalniej w świecie. Poczujesz że stoisz w pokoju z zamkniętymi oczami. W tym wypadku trzeba się dostroić, a obraz przyjdzie samoistnie. Zacznij macać pobliskie przedmioty, meble, dywan, cokolwiek zechcesz. Nagle wzrok zacznie się stopniowo pojawiać, aż stanie się realny.

  Jeżeli jednak wydaje ci się, że jednak ruszasz się ręką fizyczną - opuść ją, poczekaj chwilkę, 5 minut wystarczy... I próbuj znowu - gwarantuje, że za którymś razem w końcu podniesiesz rękę astralną...

  Krok cztery i trzy czwarte - wibracje
  Jedni opisują to jako przyjemne falowanie całego ciała, inni mówią o chaotycznym ruchu i bolesnym "potrząsaniu". Cokolwiek by to nie było, rób to, co opisano w punkcie czwartym - wychodź...

  OOBE
  Gratuluje - wyszedłeś! Rozejrzyj się troszkę, na razie nie próbuj latać, ani niczego przenikać. Popatrz chwilkę w bezruchu na swoje ciało, potem wróć do niego "wchodząc" w nie. Potem znowu wyjdź z ciała - tym razem będzie to stokrotnie łatwiejsze!

  Zresztą - rób co tylko chcesz! Osiągnąłeś swój cel... Wyszedłeś! xD  | Odpowiedz • nawiedzona
  (2009-03-01 19:19:35)
  | 👮 raport

  Też miałam raz taki przypadek...Gdy leżałam w łóżku...poczułam dziwne mrowienie i uczucie chłodu...Po chwili stanęłam obok łóżka i patrzyłam na swoje ciało leżące przykryte kocem...Nie wiem nawet w którym momencie wróciłam do swojego ciała...


  | Odpowiedz • Wizz
  (2009-04-10 20:27:18)
  | 👮 raport

  Ja się uczę wychodzić poza ciała i mam pytanie jak się koncentruje to drze cały co to jest ?


  | Odpowiedz • fantasmagoria
  (2009-06-20 15:16:52)
  | 👮 raport

  Cokolwiek to jest, zignoruj to, pewnie to te wibracje-mogą się pojawić trochę wcześniej niż się spodziewasz:)


  | Odpowiedz • podróżnik
  (2009-10-25 15:16:08)
  | 👮 raport

  A ja tam ma regularnie OOBE i juz zdążyłem się przyzwyczaić, zdazają mi sie różne historie i robię to często zupełnie świadomie, tzn mam pewną kontrole nad tym co sie wtedy dzieje.
  I jest to przyjemne uczucie a lęk..to normalna rzecz...
  Róbcie to przy zapalonym świetle, dopiero jest faza hehe...


  | Odpowiedz • Aurelio30
  (2009-10-27 20:10:31)
  | 👮 raport

  Dołączam się do tematu. Może was to zainteresuje,ale tak się składa że któregoś dnia przed rozpoczęciem praktyki oobe powiedziałem sobie w myśli, że wyruszę do wymiaru boskiego tzn. tam gdzie może być Stwórca. I tak się składa, że jakbym później zasnął i widziałem pole i rózne postacie. W oddali miasto, które dowolnie zmieniać za pomocą myśli tudzież zamieniać noc w dzień etc. Tak się składa że to miasto wyglądało jak z epoki gotyku.


  | Odpowiedz • fantasmagoria
  (2009-11-08 20:42:34)
  | 👮 raport

  Kurcze, Parę dni temu zdarzyło mi się to jakoś tak przypadkiem i to w biały dzień. W parku. Siedziałam na ławce-tak mi się jakoś dziwnie zrobiło... Zaczęłam widzieć różnie postacie, bynajmniej nie przyjazne. Pomyślałam sobie tak mimo woli że może to są te hipnagogie. Potem zaczęłam cała drżeć, trwało to chyba minutę chociaż wydawało mi sie że całą godzinę. A potem stałam i patrzyłam się sama na siebie... Już mi się to wcześniej zdarzało więc się aż tak nie przestraszyłam. Na szczscie park był pusty (środek dnia i środek tygodnia), bo nie wiem, jak by ludzie zareagowali na mój widok w tym stanie;| O tym właśnie pomyślałam i znalazłam się z powrotem. Pierwszy raz coś takiego sdarzyło się w środku dnia.


  | Odpowiedz • Aurelio30
  (2009-11-28 20:56:48)
  | 👮 raport

  Szkoda, że takich ankiet nie przeprowadzali na moim uniwersytecie. Żaden z moich kolegów studentów nie wiedział czym jest oobe, więc jak im to opowiadałem, to patrzeli na mnie jak na dziwaka.


  | Odpowiedz • szakira
  (2010-01-10 01:59:45)
  | 👮 raport

  o OObe, mogę tylko powiedzieć,żę jest cudowne, można przeżywać wszystko co się tylko chce, a wtedy również szare życie staje sie piękniejsze...


  | Odpowiedz • Dawido90
  (2013-05-16 23:39:50)
  | 📧 email | 👮 raport

  Oobe to niebezpieczna rzecz . Jeśli ktoś nie ma wiedzy na ten temat lepiej niech się w to nie pakuje a już napewno dajcie sobie spokój jak ktoś jest pesymistą myślenie negatywne zwabia złe duchy ja miałem nauczkę i skonczyło sie tak że cos mnie wołało nie raz po imieniu . skończyło sie tak że wylodowałem u spowiedzi i u księdza egz. Jeśli chcecie się czegoś wiecej dowiedziec piszcie na meila. Pozdrawiam DAwid


  | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium