[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Latarka 400 lumenówNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Uważaj na dybuka


Dodano: 2005-03-08 19:35:14 · Wyświetleń: 26307
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp

Duch, który nie może zaznać spokoju po śmierci, wędruje tak długo, aż znajdzie ciało osoby żyjącej, w które może wtargnąć. Staje się dybukiem.

Wraz z ponownym odkrywaniem żydowskiej kultury w Polsce, odkrywamy również wierzenia tej niegdyś jakże licznej części naszego społeczeństwa. Jedną z ciekawszych postaci żydowskich wierzeń jest dybuk. W ostatnich czasach w Polsce powstało wiele przedstawień o dybuku, które cieszyły się wielkim powodzeniem.

Opętania, egzorcyzmy są zazwyczaj kojarzone z wiarą katolicką. Tymczasem w wierzeniach żydowskich też to funkcjonuje. W kręgach kabalistycznych w Polsce w XVI w. narodziło się pojęcie dybuk. Jest to skrót wyrażenia dibbuk me - ruach raa, oznaczającego „przylgnięcie złego ducha". Z czasem słowo „dybuk" usamodzielniło się, stając się określeniem samego ducha. Nie ma on kształtu i nie może być utożsamiany z chrześcijańskim szatanem.

Potrzebny egzorcysta

Dybukiem może stać się każdy. Duch, który z powodu grzesznego życia nie może zaznać spokoju po śmierci, wędruje tak długo, aż znajdzie ciało osoby żyjącej, w które może wtargnąć. To samo dotyczy osób, które zginęły nagłą śmiercią. Z pomocą ciała osoby żyjącej duch taki pragnie dokończyć to, czego nie zdążył zrobić za życia. Niestety, nie zdaje sobie sprawy, że to bardzo utrudni życie osobie żyjącej.

Opętanie przez dybuka niczym się nie różni od opisów opętań w Kościele katolickim. Żyjąca osoba czuje, że w jej ciele funkcjonuje jeszcze jakieś inne istnienie. Często to „inne" przejmuje władzę nad ciałem osoby żyjącej. Wtedy osoba opętana mówi obcym głosem i nie odpowiada za swoje czyny. Osobę podejrzaną o opętanie wysyłano do czyniącego cuda rabbiego (ba'al szem), który mógł, jak wierzono, wypędzić złośliwego dybuka. stosując rytuał egzorcyzmów.

Duch w dziewczynie

Wiara w dybuka rozpowszechniła się szczególnie w XVII w. Nic dziwnego, bo podczas licznych najazdów, które trapiły Rzeczpospolitą w tamtym czasie, wśród ubogich warstw ludności żydowskiej coraz większą popularnością cieszyły się wszelkie prądy mistyczne. W spokojniejszych czasach dybuk stał się częścią folkloru żydowskiego. Tak też jest traktowany przez główny nurt judaizmu.

Dybuka rozsławił żydowski pisarz Szymon Anski, tworzący w języku jidysz. W dramacie „Dybuk" wykorzystał materiały zgromadzone podczas prowadzonej przez siebie w latach 1911-14 etnograficznej wyprawy do wsi żydowskich na Wołyniu i Podolu. Jej efektem jest opowieść o tragicznej miłości dwojga młodych - Lei i Chanana. Ojciec Lei, wzbogaciwszy się, zapomina o obietnicy danej ojcu Chanana i znajduje córce bogatego narzeczonego.Zakochany w Lei Chanan umiera, a jego duch wstępuje w dziewczynę.

Pomimo zabiegów cadyków ducha nie udaje się wypędzić. Uniemożliwia to Lea, pragnąca połączyć się z ukochanym. Podanie o dybuku wykorzystała znana polska pisarka Hanna Krall. Napisała opowiadanie o Amerykaninie noszącym w sobie ducha przyrodniego brata, który zginął w czasie wojny w getcie. Jednak bohater opowiadania nie chce pozbyć się ducha. Jego obecność będzie na zawsze przypominać mu Holocaust i jego ukochaną kulturę polskich Żydów.

Bartosz Palocha Super Express 12 - 13 II 2005

Podziękowania dla Marty za udostępnienie artykułu :)

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Marti.
  (2008-06-25 11:33:02) #332
  | 👮 raport

  Nie wyobrażam sobie, że jakaś dusza zmarłego wchodzi w moje ciało. Brrr...i na dodatek steruje mną i rozkazuje mi. Gdyby tak się stało z pewnością poddałabym się egzorcyzmom.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • cateleon
  (2008-12-23 14:59:41) #1633
  | 👮 raport

  To musi być straszne, dwie istoty w jednym ciele. Dybuk brałby się chyba do osób, które można łatwo zdominować, a nie do silnych osobowości.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Remacker
  (2008-12-30 18:00:53) #1824
  | 👮 raport

  Nie wiem gdzie to słyszałem ale raz taka babka gwoźdźmi wymiotowała

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Nela
  (2010-07-13 19:02:49) #5266
  | 👮 raport

  dybuk może się wcielić w ciało jednego z bliźniąt .... przechodzi On częśto przez lustra Dzięki którym może zmieniac postać mozecie sonbie poczytać o "ksiedze luster" albo obejzec film "nienarodzony" w którym doskonale jest wytłumaczone kim jest dybuk


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • anusiaczek
  (2011-05-28 21:15:55) #6592
  | 👮 raport

  jest taki horror ' nienarodzony ' o dybukach

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • martyynka
  (2011-07-06 21:49:29) #6732
  | 👮 raport

  to przerazajace..przeczytalam niedawno kilka artykulow nA Ten temat i za kazdym razem tak samo mnie to przeraza...nie wyobrazam sobie miec obca dusze w swoim ciele...to straszne

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • marcin333093
  (2013-07-05 12:06:43) #7847
  | 👮 raport

  Straszne dwie dusze w jednym ciele

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium