System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Naukowiec obala dowody na istnienie duchów


Dodano: 2006-11-19 00:25:00 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Duchy

Naukowiec dr Bryan Farha, profesor nauk behawioralnych, podważa teorie dotyczące istnienia duchów, wskazując na brak naukowych dowodów potwierdzających zjawiska paranormalne. W rozmowie podkreśla, że półtora wieku badań w tej dziedzinie nie przyniosło przekonywujących wyników, a dowody przedstawiane przez badaczy duchów są słabe z perspektywy naukowej. Farha zaznacza, że choć ludzie pragną wierzyć w życie pozagrobowe, to sama chęć nie wystarcza jako dowód. Wskazuje na potrzebę krytycznego podejścia do zjawisk nadprzyrodzonych, zwłaszcza w kontekście kulturowych tradycji, takich jak Halloween.

Dr Bryan Farha

Dr Bryan Farha Czy świat jest częściowo zamieszkany przez zmarłych, którzy lubią straszyć żyjących ludzi przez trzaskanie otwartymi drzwiami lub dotykanie twarzy podczas snu? Czy istnieją pozbawione ciał duchy mogące dręczyć, bawić lub chronić prawdziwych ludzi?

Jeden z obalających tą teorię mówi, że nauka nie popiera jej.

"Półtora wieku badań zjawisk paranormalnych nie dostarczyło wystarczających dowodów prawdziwości takich zjawisk", powiedział doktor Bryan Farha, profesor nauk behawioralnych oraz naukowy i techniczny doradca Komitetu ds. Naukowych Badań Zjawisk Paranormalnych, dużej organizacji zajmującej się badaniem doniesień o zjawiskach nadprzyrodzonych.

"Badacze duchów dostarczają dowodów, które są słabiutkie z naukowego punktu widzenia", powiedział Farha. "Na przykład użycie przyrządów do mierzenia i wykonanie pomiarów są konieczne do tego, aby badanie zostało uznane za naukowe".

"Wyposażenie nie jest wadliwe", dodał. Służy ono do mierzenia, nie jest jednak zaprojektowane do mierzenia obecności ducha.

"Nigdy nie potwierdzono istnienia pojedynczego ducha. Powodem tego jest to, że czasami poszukiwania oparte są na uczuciach bądź wrażeniach. Uczucia i wrażenia nie stanowią dowodu naukowego", powiedział Farha. "Baw się w Halloween, oglądaj jednak krytycznie duchy i nawiedzone domy. Nie chcę psuć zabawy w Halloween, jestem jednak zdania, że przypuszczenia o zjawiskach paranormalnych są niepotwierdzone".

Dlaczego ludzie w to wierzą?

"Brane jest pod uwagę domniemane paranormalne zjawisko, ale tylko takie związane ze śmiercią, gdzie występowałyby duchy, nawiedzone domy i zdolności do porozumiewania się ze zmarłymi", powiedział Farha. "Wszystkie trzy zjawiska sugerują istnienie życia pozagrobowego i właśnie ono jest pocieszającą myślą. Rozumiem, dlaczego ludzie lubią wierzyć w takie rzeczy. Jednak to, że chcemy, aby życie pozagrobowe istniało, wcale nie oznacza, że ono naprawdę istnieje. Nawet gdybyśmy w nie uwierzyli, to skąd badacze wzięliby na to dowody?"

Farha powiedział, że nie sprzeciwia się tezie o istnieniu życia pozagrobowego. "Faktycznie, mógłbym się przychylić ku jego istnieniu. Nie gwarantuję jednak, że zostanie ono naukowo udowodnione. Nie sądzę, aby wszechświat powstał przez przypadek, istnieje więc taka możliwość, nie dowiemy się jednak prawdy, póki nie umrzemy. Musimy poczekać do końca życia, żeby się dowiedzieć czegoś o życiu pozagrobowym, o Bogu i religii".

Heather Warlick, NewsOK.com, 1 listopad 2006

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.