księgarnia ezoteryczna Warszawa

https://www.luchspolska.pl/pl/62,56,regeneracja-silownikow-hydraulicznych-radomNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Tabliczka Ouija: Czy naprawdę jest taka zła? Dlaczego grupy poszukiwaczy duchów nie używają jej do kontaktu z duchami?


Dodano: 2010-06-06 02:33:20 · Wyświetleń: 112347
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Ouija
Tabliczka Ouija z roku 1871


Wystarczy, że wspomnisz paranormalnej grupie badawczej o użyciu tabliczki Ouija, a otrzymasz mnóstwo kiwnięć głową i stwierdzeń o "otwieraniu portali" i "demonicznych bytach". Wspomnij o tym religijnym fundamentalistom, a zobaczysz, jak wzdrygają się ze strachu i cofają się na drżących nogach, jak gdyby tabliczka została stworzona przez samego szatana celem zniewolenia ludzkich dusz.

W jaki sposób Ouija i podobne "gadające tabliczki" zyskały taką reputację? Czy na nią zasłużyły? Jak bardzo ta metoda komunikacji z duchami różni się od innych?

Zła? A któż tak powiedział?

Gadająca tabliczka jest znana od ponad stu lat. Jej najbardziej obecnie popularną inkarnacją jest tabliczka Ouija, produkowana przez firmę Hasbro. Przez lata powstało wiele jej wydań i kilka podróbek, koncept jest jednak zawsze taki sam: tabliczka z nadrukowanymi literami i cyframi oraz plansza lub wskazówka, która pokazuje odpowiedzi na pytania, gdy użytkownik położy na niej koniuszki palców.

Reklamowana jako zabawka, tabliczka Ouija przez dziesiątki lat była bestsellerem na rynku. Gdy byłem małym dzieckiem, uważano ją za nieszkodliwą, tajemniczą i cokolwiek budzącą dreszczyk rozrywkę. Była w użyciu szczególnie około święta Halloween, gdy myśli ludzi zwracały się ku duchom i nieznanemu. Tak naprawdę jednak nigdy nie braliśmy tego na poważnie. Jeśli tabliczka udzieliła odpowiedzi, wszyscy o przesunięcie wskazówki podejrzewali siebie nawzajem... albo może - ale tylko może - wskazówkę przesunęły d-d-d-d-d-duchy! Nigdy jednak nie pomyśleliśmy, że mogła ona być kontrolowana przez demony.

Wydaje się, że jest to relatywnie nowa idea. Skąd się wzięła ta dosłowna demonizacja tabliczki Ouija? Nie mogę tego stwierdzić ze stuprocentową pewnością, wydaje mi się jednak, że ten pomysł wziął się (lub przynajmniej został spopularyzowany) z "Egzorcysty", zarówno z książki jak i filmu. W tym dziele science-fiction wchodząca w okres dojrzewania Regan opowiada matce, że używała tabliczki Ouija, rozmawiając z kimś o imieniu Kapitan Howdy. Krótko potem dziewczyna zostaje opętana przez Diabła.

Późniejsze filmy, jak "Witchboard", "The Craft" i inne w dalszym ciągu promowały pomysł, że Ouija może stanowić medium łączności z ciemnymi mocami. Wcześniejsza niż te produkcje hollywoodzkie, Ouija nie była dotąd za taką uznawana. Ta idea jest jednak podnoszona również przez chrześcijańskich fundamentalistów, którzy wszystko, co stoi w sprzeczności z ich poglądami, uznają za dzieło szatana.

Wreszcie wielu badaczy zjawisk paranormalnych również przyjęło taki sposób myślenia, ja nigdy jednak osobiście nie natknąłem się na jakikolwiek przekonywujący dowód, który mógłby mnie doprowadzić do tego stanu. Tak, wszyscy słyszeliśmy mrożące krew w żyłach historie od ludzi, którzy twierdzą, że mają z tą tabliczką naprawdę negatywne przeżycia. Ale ile z tych historii można zweryfikować? I ile z tych historii stanowi produkt aktywnej, wysoce sugestywnej i nastawionej na dramatyzowanie wyobraźni nastolatków? Dziś większość badaczy nieznanego będzie ci odradzać używanie tabliczki Ouija, przyjmując identyczne stanowisko, co autorzy książek takich, jak Stoker w "Hunt's Ouija: The Most Dangerous Game" (Ouija łowcy: najbardziej niebezpieczna zabawa).

Demony, czy podświadomość?

Ze względu na spór, przyjmijmy jednak, że przynajmniej niektóre z tych strasznych historii są prawdziwe. Niektóre mogłyby być. Czy powinniśmy za to obwiniać tabliczkę? Czy może raczej ludzi jej używających? Innymi słowy, skąd tak naprawdę pochodzi ta negatywna energia? Czy pochodzi ona od demona, który widocznie nie ma co robić i siedzi w pobliżu, oczekując, aż nastolatek zasiądzie przy tabliczce Ouija, by przerazić pozostałych nadnaturalną błazenadą? Czy może raczej jest to bardziej prawdopodobny niż jakiekolwiek efekty - nadnaturalne bądź nie - wytwór zelektryzowanej podświadomości użytkowników tabliczki?

Jeśli przeczytasz podobne artykuły na ten temat, będziesz wiedział, żeby nie brać za dobrą kartę wzmianek o demonach i opętaniu. Są to tylko stare przesądy - całkowicie zmyślone - na które nie ma wiarygodnych dowodów. Idea diabła została stworzona przez ludzi tylko po to, żeby pomóc wyjaśnić nam zło, jakie ludzie czynią. Smutną prawdą jest jednak to, że na świecie swojego diabła kreujemy my sami. To my za to odpowiadamy, nie zaś jakiś bezcielesny demon. My go tworzymy, podobnie jak tworzymy dobro na świecie.

A co z aspektami nadnaturalnymi? Ponieważ wśród badaczy zjawisk paranormalnych powszechnie uznaje się, że aktywność poltergeistów - czyli obiekty przenoszone telekinetycznie, stukanie w ściany i cała reszta - jest wytwarzana przez podświadomość osoby lub osób, także niezwykłe manifestacje podczas sesji z Ouija można przypisać podświadomości. Dlaczego tak często jest ona negatywna? Bo właśnie takie są najczęściej oczekiwania zaangażowanych w sesję użytkowników. Zamiar tworzy rzeczywistość.

Nie możemy za to winić tabliczki Ouija. Tak naprawdę, jeśli paranormalnego badacza, który ostrzega cię przed złem płynącym z Ouija, zapytasz: "W jaki sposób urządzenie składające się z prasowanej tektury i plastiku może emanować złem?", ten zmięknie i odpowie: "Wiesz, tak naprawdę to nie sprawka samej tabliczki, ale ludzi i jej użycia..."

Dokładnie. To nie tabliczka, ani też horda czyhających demonów... ale energia zaangażowanych w to ludzi.

Wróćmy na chwilę do tych opowiastek o Ouija. Historie o dobrych i pozytywnych doświadczeniach z tabliczką nie są tak szeroko publikowane (ludzie wolą czytać straszne historie o Ouija). Wielu ludzi, w rzeczy samej, otrzymało od tej tabliczki pożyteczne informacje. Przy jednej z rzadkich okazji, gdy sam użyłem Ouija (chociaż w domu posiadam ich kilka - zaznaczam, nie doświadczyłem żadnych efektów chorobotwórczych), poprosiłem ją o wskazanie kilku numerów na loterii. Wypróbowałem te numery, i choć nie wygrałem najwyższej stawki, to jednak zdobyłem 40 dolarów - najwięcej, ile dotąd wygrałem w loteriach. Spieszę dodać w tym miejscu, że próbowałem wyciągnąć z Ouija więcej szczęśliwych liczb, ale bez powodzenia. Czy więc moja jedyna wygrana była dziełem Ouija, czy raczej przypadku?

Ouija


Narzędzia do polowania na duchy

Wróćmy teraz do Ouija w odniesieniu do polowań na duchy, o czym myślałem na początku, pisząc ten artykuł.

Czy "zmyślająca wyrocznia" naprawdę może być używana do komunikacji z duchami? Tego nie wiem. Jak już mówiłem, moim zdaniem efekty używania tej tabliczki najprawdopodobniej są wytwarzane przez podświadomość użytkownika. Ale znów, ze względu na spór, powiedzmy, że gadająca tabliczka może komunikować ze światem duchów, tak jak wierzyło w swoje zdolności wiele mediów z końca XIX i początku XX wieku. Dlaczego więc nie jest ona używana jako narzędzie do kontaktu z duchami przez działające obecnie grupy łowców duchów?

Tak naprawdę na to pytanie odpowiedzieliśmy już wcześniej: Oni się tej tabliczki boją. Opowiadano im nawet, że Ouija może otwierać portal do negatywnych energii - portal, który gdy raz zostanie otwarty, trudno go zamknąć, a który może doprowadzić do strasznych konsekwencji. No, skoro tak, to znów musimy zadać pytanie: Co, w tym odniesieniu, czyni Ouiję - zrobioną z prasowanej tektury i plastiku - tak szczególną?

Dlaczego wszystkie inne narzędzia używane przez łowców duchów do komunikacji z nimi nie są uznawane za portale? Co z różdżkami? A pudełka na duchy? Co z aparatami fotograficznymi i kamerami? Co z tymi wszystkimi dyktafonami używanymi do nagrywania EVP? W końcu one nie tylko wypowiadają słowa, one tak naprawdę przechwytują prawdziwe głosy! Dlaczego te złośliwe, czyhające demony nie wykorzystują okazji do użycia tych narzędzi w celu przejścia do naszego wymiaru i zrealizowania swoich niegodziwych zamiarów? Czy mają one jakiś szczególny związek z tabliczką Ouija? A może podpisały kontrakt z firmą Hasbro?

(To wystarczy, by fundamentaliści religijni stwierdzili niemal zgodnie, że wszystkie te narzędzia do polowań na duchy stanowią potencjalne portale dla szatana!)

Pozytywny obrót

Nie, nie promuję używania Ouija przy polowaniach na duchy. Nie polecam niczego. Po prostu nie widzę logiki w dyskryminowaniu tej tabliczki, podczas gdy inne narzędzia są używane w celu osiągnięcia tego samego rezultatu.

Być może jednak jest już zbyt późno na jej użycie. Może Ouija ma już tak złą reputację narzędzia zła, że trudno byłoby jej używać bez odstraszania ludzi. Może już jest zbyt trudno znaleźć dobre intencje do jej użycia.

Może dlatego kilku bystrych producentów zaproponowało gadające tabliczki z pozytywnym obrotem. Guiding Light Products oferuje "Tabliczkę Anioła Stróża" ("to nie Ouija, ale Tabliczka Anioła, rozmawiaj z Aniołami i Duchowymi Przewodnikami"), Light Of Change proponuje "Tabliczkę do Komunikacji z Anielskim Światłem", a Doreen Virtue ma dla nas "Tabliczkę Porad Anielskich".

Super! Wreszcie! Teraz mogę wypróbować wygrywające numerki na loterii bez obaw o demony chowające się pod moim dywanem. Zamiast tego będę miał aniołki - dobre chłopaki, doradzą mi!

Ale chwila... co jeśli to tylko sztuczka? Co, jeśli szatan ma kontrakt również z tymi producentami i używa tej anielskiej różdżki do zawładnięcia naszymi głowami i opętania nas? Aaach! Zabierzcie ode mnie tego oszukańczego szatana!

Jeśli zechcę stracić dla kogoś głowę, użyję wydanej przez Stornerware tabliczki Weed-Ja z namalowaną marychą. Człowieku, no weźże daj spokój, żeby gadać o jakichś kontaktach z innym światem...

Stephen Wagner, paranormal.about.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • mati
  (2010-06-07 11:30:15) #5057
  | 👮 raport

  Przeciez roznica polega na tym ,ze dzieki tej tabliczce my otwieramy portal i wywolujemy duchy ,a wszelkie inne sposoby (evp ,aparat ,rozczka,kamera itd)sluza do badania duchow ,ktore z jakichs powodow juz tu sa.wiadomo ,ze nikt nie boi sie samej deseczki ,tylko tego co przez nia moze sie stac,lub kto moze sie zjawic ,jesli czegos nie mozemy zobaczyc ,to pewnosci nigdy nikt mial nie bedzie ,w przeciwnym razie po co sie zastanawiac?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Remik
  (2010-06-10 20:44:29) #5072
  | 👮 raport

  1 sprawa Szatan może przyjść w każdym przedmiocie w którym są złe intencje oraz takim dzięki którym może zostać zaproszony do twojej duszy
  2 sprawa z zaświatami najlepiej się nie kontaktować Bóg sam się z tobą skontaktuje

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  • Lucyfer Boring 92
   (2017-04-09 1:37:14) #36121
   | 📧 email | 👮 raport

   Glupie katole i ich post chrześcijańskie wierzenia nie ma Boga i Szatana jest tylko Energa w nie zamierzonej postaci tak dobra która tylko prawdziwy Salomon jest wstanie ogarnąć swoim nie zamierzonym pokladem energii duchowej

   Nie ma piekła ani nieba
   Jeśli ktoś w to wierzy widocznie ma niedorozwojany mózg jak nasi przodkowie co sądzili że ziemia gdzieś się kończy bo jest płaska ta doktryna ideologiczne jest przestarzałe i glupia

  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • MM
  (2010-06-12 11:02:02) #5074
  | 👮 raport

  Bardzo ciekawy artykuł. Mam tylko dylemat problem, otóż jak wymawiać: "Ouija"? Jestem laikiem w tych sprawach ;)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • "Ouija" Wymowa
  (2010-06-13 21:33:08) #5083
  | 👮 raport

  Tabliczka "Ouija" wymawia się tabliczka "łidża"

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • FearTheReaper
  (2010-06-13 23:26:06) #5089
    📧 pw | 👮 raport

  Ouija to po prostu kondensator pewnych cech, zachowań i sytuacji z podświadomości, ale może być użyty do przywoływania duchów.

  Nazwę powinno wymawiać się "łija" od fracuskiego oui i niemieckiego ja, ale powszechnie przyjęte na zachodzie jest ujża lub ujdża, zapewne z angielskiego, literalnego odczytu fonetycznego. Anglojęzyczni poszli na łatwiznę, tymczasem to jest francusko-niemieckie słowo.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • taczan
  (2010-09-04 20:54:59) #5573
  | 👮 raport

  ech ludzie problem jest następujący otóż: Tabliczka ouija jest tylko narzędziem otwierającym portal w astral nie chce mi się tłumaczyć co to coś w rodzaju zaświatów powiedzmy , kwestia tego że tutaj sposób wykonania jest taki że wymawiasz dane imię i nazwisko takiej osoby ale jeśli ona się zjawi to raczej fart dla niedoświadczonego "medium" ponieważ ma on zbyt mało energii by przesłanie dotarło określmy to inaczej by było łatwe do zrozumienia: Medium można porównać do osoby krzyczącej która woła kogoś oddalonego o setki kilometrów jeśli ma naprawde niewiarygodnie donośny głos to osoba to usłyszy i przyjdzie lecz jeśli nie to może to usłyszeć sto innych osób lub demonów po drodze...więc z tą tabliczka problem polega na tym że nigdy nie wiesz co się pojawi poza tym poprzez tabliczke nie tak jak przez inne sposoby używane przez zaawansowanych "magów" otwieramy się całkowicie na ten byt (ducha lub cokolwiek innego) dając mu energie by przybył i wtedy on może nas nawiedzić opętać albo jeśli jest dobry to po prostu porozmawiać ;) i do tego tabliczka nie ma żadnych zabezpieczeń ,symboli ochronnych i czegoś w tym stylu, doświadczony człowiek zna jeszcze rytuały ochronne czego człowiek który sięga po tę tabliczkę raczje nie zna gdyż skoro sięga po nią znaczy że o innych sposobach nie słyszał więc jest zielony w tych tematach... nie polecam używania tej tabliczki przez niedoświadczonych bo nigdy nie wiesz co się pojawi a zwykłe słowa "wracaj tam zkąd przybyłeś" nie muszą działać bo pomyślcie poprzez te słowa go odwołujemy czyli dajemy mu wolność znów nie musi tu z nami siedzieć ale jeśli chce to jak najbardziej zostanie i zrobi co mu się żywnie podoba
  ! i nie podoba mi isę to co autor tekstu napisał czemu demony przez tabliczkę nie realizują swych planów skoro mogą przyjść? po pierwsze: demony są rzadkie ale jest wiele innych stworzeń złych. demon jeśli przyjdzie to albo cię opęta i doprowadzi do obłędu albo po prostu zabije więc takie osoby raczej nie napiszą o tym w necie żeby ostrzec innych bo nie przeżyją a poza tym inne byty opętają jak najbardziej ale w innej formie....wchodzi w ciebie ty nawet o tym nie wiesz a on pobiera energie codziennie po trochu wcina aż mu się uszy trzęsą! a ty jesteś tylko przemęczony i nie podejrzewałbyś że coś cię opętało!ludzie obudźcie się opętania nie są jak Emilli rose! to był jeden taki przypadek bo opętał ją sam Lucyfer! więc mam nadzieje że tym co napisałem uratowałem niektórych bezmyślnych ludzi od popełnienia tej głupoty bo to zbyt wielkie ryzyko... a jeśli już chcecie nawiązać kontakt to znajdźcie lepsze sposoby i przeczytajcie "Lesser key of solomon" albo "Abraham żyd księga świętej magii maga Abramelina"

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Dro
  (2013-12-28 22:41:23) #7994
  | 👮 raport

  Artykuł ciekawy, szkoda tylko, że nie jest obiektywny. Co do samej tabliczki Ouija to uważam, że nie tyle otwiera portale do innych rzeczywistości, ile może posłużyć jako komunikator z niematerialnymi bytami (czyli także demony mogą znaleźć przyzwolenie na opętanie pod przykrywką ducha krewnego). I nie chodzi tu o kawałek deski, czy plastiku z firmowym znakiem, tylko o sam wygląd tabliczki, którą nota bene może wykonać każdy z nas choćby z kartonu. Ouija jest bardziej niebezpieczna niż kamery/aparaty, ponieważ wymaga interakcji, czynnego udziału polegającego na poruszaniu danym przedmiotem. Język jest narzędziem kłamstwa, dlatego nie należy wierzyć we wszystko, co duch/demon/dowcipny kolega nam pokaże. Raz pozwolisz na wejście do twojego życia, a problem zostanie i prawdopodobnie wyrządzi więcej szkody, niż pożytku.
  Próbowałam kiedyś wywoływać tak duchy (kierowana potrzebą, nie ślepą ciekawością) ale na szczęście nic się nie wydarzyło ani w trakcie, ani później. Mój chłopak również użył tabliczki Ouija, jednak z innym skutkiem. Udało mu się wezwać ducha starszego mężczyzny, który nie był z tego faktu zadowolony. Zmaterializował się, po czym stłukł szklankę stojącą na biurku. Na szczęście udało mu się go odesłać z powrotem.

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  • ADAM
   (2017-07-29 23:59:28) #36850
   | 👮 raport

   BYLIŚCIE Z chłopakiem juz u PSYCHIATRY?? ;-/
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • gosc
  (2015-11-19 16:19:30) #13183
  | 👮 raport

  odnosnie tabliczki
  kupilem na allegro niedawno org. tabliczke ouija uzywana z roku 1960 testowalem ja pare razy zauwazylem pare rzeczy tabliczka niereaguje na wszystkich to znaczy robilismy maly seansik z 5 osob polozylismy palce na wskazniku seans prowadzila znajoma i probowala zeby tabliczka zareagowala i nic po klikakrotnych probach nic sie niedzialo wiec zmienilismy osobe ktora bedzie prowadzic seans wypadlo namnie i tablicza od razu zalapala wiec tablicza niereaguje na wszytkie osoby druga sprawa jest taka czytalem ze niby skurcze robia to ze wskaznik sie rusza jest to nieprawda poniewaz dwoch z nas przycislo mocno wskaznik zeby go przytrzymac mimo mocnego oporu wskaznik dalej swobodnie sie ruszal wiec watpie zeby to byly jakies skurze miesniowe, ogulnie jesli niemasz twardej bani niebaw sie w takie rzeczy pozdrawiam

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Robi
  (2017-08-09 10:27:44) #36940
  | 👮 raport

  Siemanko czy mogę użyć tablicy do skontaktowania się z zmarłą babcią ?? Ale to na poważnie

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Noemi
  (2017-11-30 21:22:34) #37756
  | 📧 email | 👮 raport

  Ciekawa jestem jaki debili napisał ten artykuł . Do tego kto napisał taki beznadziejny artykuł kieruje następujące refleksje i pytania:
  -Po pierwsze zanim napiszesz kolejny bezsensowny tekst sprawdź w pewnych źródłach jakie były prawdziwe historię ludzi lub bardziej głupich dzieci którzy chcą się popisać użyły tabliczki ouija
  -po drugie nie radzę tobie tak niewierzyć bo nie wiadomo co ciebie spotka po tak wielokrotny użyciu tej oto gry
  -po trzecie po mimo że tabliczka jest zrobiona z tak jak to nazwałeś tektury to za pomocą zwykłego papieru można wywołać demony ,bo znam przypadek dziewczyny ,który opowiadał pastor kiedy to uzależniona od tej gry zrobiła tą samą z papieru napisała typowe słowa takie jak ie są na ouija czyli tak nie itd potem została opętana
  -po czwarte jak wyjaśnisz nawiedzenia i opętania umiesz siłą podświadomości sprawić żeby człowiek lewitował albo jak wyjaśnisz że człowiek opętany umie mówić w innych językach których wcześniej nie używał
  -po piąte jesteś pewnie typowym ateistą i nie bądź taki pewny siebie bo skoro teraz się nic nie dzieje po twoim użyciu tabliczki to jest jeszcze dużo czasu żeby się wydarzyło pozdrawiam i radzę nie korzystać z tej diabelskiej gry :)

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (2)
  • Ivellios
   (2017-11-30 21:42:07) #37757
     📧 pw | 📧 email | 👮 raport

   Komentujesz artykuł, którego nawet do końca nie przeczytałaś. A skąd to wiem? Bo gdybyś doczytała go do końca, to wiedziałabyś, kto jest jego autorem - stosowna informacja jest umieszczona na samym końcu artykułu :)

   Żegnam chłodno.
  • Kyrhor
   (2017-12-31 17:42:54) #37877
   | 📧 email | 👮 raport

   Noemi, Ty również nie jesteś wszystkowiedzący a nawet równie nieświadomy jak osoby nie mające pojęcia o ezoteryce. Nawet nie przestudiowałeś prawdziwych kulisów religii, którą wyznajesz...
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Luki
  (2018-01-02 6:20:16) #37883
  | 📧 email | 👮 raport

  Działa ale nie spełnia zadań normalnie można porozmawiać nie wierzyłem

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • arioch
  (2018-09-04 17:05:00) #38653
  | 👮 raport

  Po co Tablica ouija jak można zrobić pieczeć demona i go przywołać proste prawda?? A tak do tematu który człowiek by chciał komunikwać sie z kimś przez tą tablice skoro dusza zmarłej osoby nie możemy sie komunikować ponieważ dusza ludzka nie ma dostępu do naszgo świata i tyle no są dusze które sie błąkają ale mają wybór czy chcą zostać czy nie.. Predzej demony lub też złe duchy są i będą... Nik nie wierzy w demony a używają tablicy ouija z myślą że im pomoże no chyba nie demony są przebiegłe one wiedzą co myślimy w każdej minucie.. Mam drugie pytnnie zawsze demon Zozo jest wiekszym prawdopodobieństwem że go przywołamy to jest demon.. Jest klucznikiem piekla może dlatego zawsze można go przywołać ?? Jak ktoś jest ciekaw to niech sobie kupi nie wiem lalke nawiedzoną. Zamieszka w domu gdzie były robione obrzędy satanistyczne i tyle...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium