księgarnia ezoteryczna Warszawa

https://www.ggsprojekt.pl/pozwolenia-operat-wodnoprawny-olsztyn/http://www.ggsprojekt.pl/badanie-gruntu/

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

10 przykazań łowcy duchów


Dodano: 2017-01-09 03:07:48 · Wyświetleń: 5166
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


Bez względu na to, czy jesteś zaprawionym członkiem grupy poszukiwaczy duchów, czy też okazjonalnym badaczem który lubi się w to angażować w okolicy Halloween lub szczególnych zdarzeń, istnieją zasady, których musisz przestrzegać. Zbyt często słyszeliśmy o grupach tropiących duchy, które wydają się działać bez jakichkolwiek reguł, a wynikiem niemal zawsze jest chaos, słabe dowody, a czasem również nielegalna działalność i uszkodzenia ciała.

Każda grupa poszukiwaczy duchów powinna posiadać zestaw reguł, zgodnie z którymi działa, i powinny one być spisane, uzgodnione i przestrzegane przez każdego członka grupy. Tak, te dochodzenia mogą stanowić zabawę, muszą jednak również być traktowane poważnie i prowadzone profesjonalnie - szczególnie gdy badanie jest prowadzone w czyimś domu.

Oto pewne wskazówki - 10 przykazań - które każda grupa badająca zjawiska paranormalne powinna rozważyć i wziąć sobie do serca:

1. Będziesz poinformowany

Zanim rozpoczniesz badanie, dowiedz się wszystkiego co możliwe na temat lokalizacji i zgłaszanej tam paranormalnej aktywności. Przeszukaj wszelkie książki, czasopisma i artykuły w gazetach, które mogą omawiać sprawę danego miejsca. Jeśli to możliwe, przeprowadź wywiady z naocznymi świadkami zdarzeń. Im więcej wiesz o tej lokalizacji, tym lepiej będziesz mógł poprowadzić swoje badanie. Dowiesz się o konkretnych obszarach, którym trzeba się przyjrzeć, będziesz znał właściwe pytania jakie należy zadać, i będziesz w stanie lepiej zrozumieć każdy odkryty dowód.

2. Będziesz przygotowany

Bycie poinformowanym stanowi część przygotowań, powinieneś być również przygotowany fizycznie i sprzętowo. Fizycznie, upewnij się, że czujesz się wystarczająco dobrze, by wytrzymać wszystko, czego może wymagać badanie: wchodzenie po schodach, buszowanie po opuszczonych budynkach, itd. Jeśli jesteś przeziębiony, nie chcesz przecież zarazić swoich towarzyszy lub klientów.

Upewnij się, że twój sprzęt jest gotowy: zapas dodatkowych baterii, czysty obiektyw aparatu, zapas kart pamięci do aparatów i kamer, taśma do dyktafonów i kamer, przybory do pisania, latarki, przedłużacze... powinieneś posiadać listę kontrolną sprzętu i dostarczanych materiałów. Sprawdź ją i upewnij się, że posiadasz wszystko, i że wszystko działa jak powinno.

3. Nie będziesz popełniać wykroczeń

Sam fakt, że posiadasz dobrze zorganizowaną grupę poszukiwaczy duchów ubranych w sajne koszulki, nie daje ci automatycznie przyzwolenia na wchodzenie do każdego opuszczonego budynku ani na teren jakiegokolwiek cmentarza po godzinach zamknięcia (większość jest zamykana po zachodzie słońca) w celu przeprowadzenia badań. Nawet jeśli budynek wygląda na opuszczony, posesja nadal stanowi czyjąś własność, zaś wchodzenie tam bez zezwolenia jest nielegalne.

Zawsze - ZAWSZE - uzyskaj pozwolenie na zbadanie budynku. Często, kontaktując się z właścicielem, możesz otrzymać specjalne zezwolenie na zbadanie cmentarza, jeśli jest to czyjaś własność prywatna, lub od miasta lub władz kraju, jeśli jest to cmentarz komunalny.

4. Będziesz okazywał szacunek

Wielka część reputacji twojej grupy poszukiwaczy duchów oparta jest na tym, jak bardzo okazuje ona szacunek - do badanego miejsca oraz do każdego z klientów. Właściciel posesji lub klient będzie czuł się komfortowo, jeśli działalność twojej grupy nie będzie w żaden sposób destrukcyjna, nie będzie zachodziła możliwość kradzieży, a wy nie będziecie hałasować bądź zachowywać się w niemiły sposób.

Traktuj każdego klienta lub świadka z najwyższym szacunkiem. Słuchaj ich doniesień o doświadczeniach w sposób cierpliwy i poważny. Każdy członek twojej grupy powinien mieć to szczególnie na uwadze, badając prywatne mieszkanie.

Okazuj szacunek członkom swojego zespołu. Grupy poszukiwaczy duchów - jak wszystkie grupy ludzi - obfitują w spięcia, konflikty personalne i rozbieżności w opiniach. Bez wzajemnego szacunku twoja grupa się rozpadnie.

Kimś innym, kto potrzebuje twojego szacunku, jest sam badany - duch lub istota niematerialna, która może nawiedzać dane miejsce. Niektórzy badacze przyjmują podejście konfrontacyjne, i stają się niemili i nieznośni, próbując uzyskać odpowiedź od ducha. Wiele już tego rodzaju rzeczy widzieliśmy w telewizji i moim zdaniem jest to czynione z uwagi na jakąś "wartość rozrywkową". Niestety, niektórzy łowcy duchów powielają to, co widzą w telewizji, myśląc że tak powinno się robić. Jeśli duchy rzeczywiście są ludźmi, którzy odeszli, należy ich traktować z szacunkiem takim, jaki okazałbyś każdej żyjącej osobie.

5. Nie będziesz działał w pojedynkę

Znamy już doniesienia o badaczach duchów, którzy zaczęli działać w pojedynkę i doznali poważnego uszczerbku - a nawet zginęli. Gdy twoja grupa łowców duchów rozdziela się, aby objąć badaniem różne obszary danego miejsca, zawsze powinni się dzielić na grupy co najmniej dwuosobowe. Głównie z powodów bezpieczeństwa.

Co więcej, dowody zgromadzone przez osobę, która zbiera je w pojedynkę, automatycznie mogą budzić podejrzenia. Aby upewnić się co do uczciwości każdego dowodu, należy go uzyskać w obecności dwóch lub więcej osób. Co prowadzi nas do...

6. Nie będziesz niósł fałszywego świadectwa

Czyli "Nie będziesz fałszował dowodów". Dla tych, którzy nie wiedzą - nieść fałszywe świadectwo znaczy kłamać. A jeśli zamierzasz fałszować, wyolbrzymiać, czy też w inny sposób przerabiać dowody, to dlaczego zajmujesz się badaniem duchów? W tych śledztwach chodzi o odnalezienie prawdy o możliwym nawiedzeniu w możliwie najlepszy sposób.

Stąd, fałszowanie lub wyolbrzymianie obserwacji, fabrykowanie EVP, poprawianie zdjęć w Photoshopie bądź jakiekolwiek inne majstrowanie przy dowodach i przedstawianie ich jako autentyki to dla łowcy duchów grzech ciężki. Dlaczego ludzie to robią? Z pewnością dla uwagi. Dla badania jest to jednak działanie antyproduktywne, sprzeczne z tym o co chodzi w grupie poszukiwaczy duchów - i po prostu z gruntu złe.

7. Będziesz sceptyczny

Dla poszukiwaczy duchów to może być często trudne, ponieważ chcemy odnaleźć dowód. Chcemy rejestrować EVP Klasy A, wykonać anomalne zdjęcie, dokonać kontaktu z "drugą stroną" lub przeżyć paranormalne doświadczenie w inny sposób. Właśnie to popycha nas do prowadzenia tych badań. Musimy jednak wziąć poprawkę i unikać zbytniej gorliwości. Bądź szczery co do dowodu: że EVP może być tylko odgłosem hałaśliwych przewodów w tle; te orby to prawdopodobnie cząsteczki pyłu; ta "aparycja" na nagraniu wideo to tak naprawdę tylko odbicie w szklanych drzwiach.

Bądź staranny, próbując obalić zebrane dowody. Znajduj wiarygodne wyjaśnienia; nie przeskakuj automatycznie do paranormalnego wyjaśnienia. Bycie sceptycznym sprawi, że każdy możliwy autentyczny dowód stanie się jeszcze bardziej wartościowy.

8. Nie będziesz pożądał dowodu sąsiada swego

Innymi słowy, nie kradnij od innych grup zajmujących się poszukiwaniem duchów. Wiele grup prowadzących strony internetowe odkryło, że ich dowody - EVP, zdjęcia, itd. - "pożyczyły" sobie inne grupy, nie podając źródła. Nie bierz dowodów pochodzących od innych grup (tak z ich stron internetowych, jak i skądinąd) bez pozwolenia. A już w ogóle nie traktuj ich jak własnych.

9. Będziesz znał ograniczenia

Rzadko się to zdarza, czasami jednak badanie ducha może stać się raczej intensywne. Mogą zachodzić zjawiska, wobec których nie masz doświadczenia lub umiejętności niezbędnych do poradzenia sobie z nimi. Znaj swoje ograniczenia co do tego, czemu możesz stawić czoła. Może zajść konieczność skontaktowania się lub przekazania śledztwa bardziej doświadczonemu badaczowi, szczególnie jeśli dochodzi do ataków fizycznych. I znów, są to dość rzadkie przypadki, jednak mogą się wydarzyć, a ty powinieneś mieć plan działania.

10. Zawsze będziesz profesjonalistą

To ostatnie Przykazanie stoi ponad i zawiera wszystkie pozostałe: Bądź profesjonalistą. Chcesz, aby twoja grupa poszukująca duchów była godna zaufania i szanowania, szczera i otwarta, by działała zgodnie z zasadami etyki i posiadała najwyższy poziom jedności. Bez tego, twoja grupa będzie skazana na porażkę i wniesie niewiele, jeśli nic, do poszukiwania prawdy na tym polu badań.

W wielu dziedzinach określenie "zawodowiec" oznacza, że za to, co robisz, dostajesz zapłatę. Oczywiście, ta zasada nie znajduje tutaj zastosowania. Do swoich działań powinieneś podchodzić profesjonalnie.

A to prowadzi do wniosku, czy też 11. Przykazania: Nie będziesz pobierał opłat za swoje badania. Żadna grupa nie powinna wystawiać klientowi rachunku za śledztwo. Basta. Ani grosza. W szczególnych okolicznościach, jeśli klient prosi twoją grupę o podróż na dużą odległość celem przeprowadzenia badań, klient może zaoferować pokrycie części kosztów transportu, jednak nie powinien to być wymóg.

Stephen Wagner, paranormal.about.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium