Wina musujące

catering dieta warszawa dietadeluxe.pl

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum
Ustawienia newslettera emailowego

Naukowy dowód aktywności poltergeista. Czy nauka ostatecznie potwierdziła istnienie paranormalnego efektu?


Dodano: 2010-07-17 15:23:12 | Wyświetleń: 11209 | 🕑 Odłóż na później
Paranormalne stukanie, towarzyszące manifestacjom aktywności poltergeista, było opisywane już od setek lat. Jednak dopiero teraz odkryto interesujący model, zawierający wyraźne szczegóły paranormalnych stukających dźwięków. Obecnie dla tego modelu nie istnieje żadne wytłumaczenie.

W obecnym numerze Dziennika Towarzystwa Badań Psychicznych (Journal of the Society for Psychical Research), renomowanego pisma wydawanego od 1882 roku, ukazał się artykuł autorstwa dr Barrie Colvin ukazujący instrumentalny dowód na istnienie niewyjaśnionego uderzanego dźwięku, wykrytego w nagraniach wykonanych podczas rzekomej aktywności poltergeista.

Podczas gdy stukanie i pukanie wytworzone w sposób naturalny wykazuje normalny model akustyczny, dźwięki zarejestrowane podczas domniemanej aktywności poltergeista ukazują całkowicie odmienny podpis dźwiękowy.

Widmo akustyczne
Screeny z programu do analizy nagrań dźwiękowych. Po lewej widmo akustyczne stuknięć wytworzonych w sposób naturalny, po prawej - widmo akustyczne dźwięku zarejestrowanego podczas jednej z manifestacji aktywności poltergeista


Dr Colvin przeanalizował nagrania stukania domniemanych poltergeistów, jakie zostały zarejestrowane na świecie przez ostatnie 40 lat. Najwcześniejsze nagranie zostało wykonane w roku 1960 przez fizyka mieszkającego w Sauchie w Szkocji, najnowsze zaś pochodzi z manifestacji poltergeista w Euston Square w Londynie w 2000 roku.

Choć obydwa typy odgłosów brzmią podobnie, tak naprawdę pod względem akustycznym są one od siebie odmienne, choć efekt ten można zauważyć jedynie wtedy, gdy poddamy nagranie szczegółowej analizie.

W analizowanej próbce znajdowało się 10 oddzielnych nagrań dokonanych na różnych urządzeniach rejestrujących.

Gdy poddano te nagrania analizie, w każdym z nich został wykryty wzorzec dźwięku, który jak dotąd pozostaje niewyjaśniony. Również próby odtworzenia tego wzorca zwykłymi metodami zakończyły się niepowodzeniem.

Podstawowa różnica między stuknięciami poltergeistów a tymi wytworzonymi w normalny sposób leży w szczegółach ich otoczki dźwiękowej.

W przypadku normalnego stuknięcia, dźwięk (trwający zwykle kilka milisekund) zaczyna się głośno i stopniowo cichnie w ciągu jakiegoś czasu. Najgłośniejsza część dźwięku następuje zaraz na początku. Jeśli chodzi o stuknięcia wywołane przez poltergeista, najgłośniejsza część dźwięku znajduje się blisko początku - ale nie na samym początku. Stukający odgłos zaczyna się relatywnie cicho i narasta do maksimum do momentu, aż zaczyna cichnąć. Efekt ten dał się zauważyć we wszystkich dziesięciu badanych przypadkach poltergeistów.

W tym miejscu pojawia się pytanie, w jaki sposób powstaje taki dźwięk. Istnieje dowód wskazujący na to, że dźwięk wydobywa się raczej ze struktury materiału, aniżeli z jego powierzchni, jak miałoby to miejsce w przypadku odgłosu wytworzonego w naturalny sposób. To zjawisko będzie badane w dalszym ciągu badań aktywności poltergeistów.

Dr Colvin stwierdza: Odkąd byłem osobiście zaangażowany w badanie pukającego poltergeista w Andover w hrabstwie Hampshire, gdzie było absolutnie jasne że nie istnieje normalne wytłumaczenie dla obserwowanego zjawiska, zastanawiałem się, czy nagrane stukania były w jakikolwiek sposób odmienne od tych wytwarzanych normalnymi metodami. Teraz jest już jasne, że niewątpliwie są one odmienne.

Wśród poddanych analizie próbek dźwięku była ta pochodząca ze znanego przypadku poltergeista w Enfield w północnej części Londynu z lat 1977-79.

Badanie doktora Colvina zostało opublikowane w jego artykule "The Acoustic Properties of Unexplained Rapping Sounds" (właściwości akustyczne niewyjaśnionych stukających dźwięków) w najnowszym wydaniu Dziennika Towarzystwa Badań Psychicznych.

Society for Psychical Research, http://www.spr.ac.uk/main/
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
BBcode:
[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  z działu Duchy
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium