meble łazienkowe kraków

księgarnia ezoteryczna Warszawajeden klucz : Master-key.pl/

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

żakard

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Prawdziwe wilkołaki


Dodano: 2006-08-04 20:30:00 · Wyświetleń: 30358
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Danny Ramos GomezKażdy z nas zapewne słyszał o wilkołakach: gdy nadejdzie pełnia księżyca, jak mówi legenda, człowiek zamienia się w zwierzę - rosną mu włosy, on sam zaś nabywa budzące strach umiejętności. Co jednak, gdy to genetyka, a nie światło księżyca, obdarowała wilkołaki sierścią? Umiejętności jednak wciąż pozostają w sferze mitów.

U 23-letniego Danny'ego Ramosa Gomeza właśnie geny spowodowały, że ludzie nazywają go "człowiekiem-wilkiem". Danny ma schorzenie zwane nadmiernym owłosieniem, które powoduje, że jego ciało wszędzie porośnięte jest nadmierną ilością włosów. Na nadmierne owłosienie cierpi również Larry, 26-letni brat Danny'ego. Bracia słyną z odważnych wyczynów dokonywanych w meksykańskim cyrku. Kiedy jednak byli mali, bywało różnie. Byli na przykład częścią dziwacznego pokazu, podczas którego zostali wystawieni jak zwierzęta i nazwani "dziećmi wilka".

"Oni przed pokazem byli trzymani na klucz i nie pozwalano im wyjść", powiedziała Betty Tampa, cyrkowa partnerka Danny'ego. "Byli zamknięci na klucz wewnątrz przyczepy. Nie mogli nawet zbliżyć się do zasłon". Danny mówi, że był zbyt młody, by pamiętać to, co czuł, będąc w cyrku. Ale Mundo Campo, którego ojciec jest właścicielem cyrku, w którym obecnie występuje Danny, nie zapomni tego nigdy.

"Bracia siedzieli w klatce na dwóch krzesłach", mówi Campo. "Powiedziałem o tym mojemu ojcu i dodałem: 'Wiesz, najsmutniejsze jest to, że oni nigdy tej klatki nie opuszczą, prawda? Oni będą w niej uwięzieni na zawsze'". Campo przekonał ojca, by wynająć chłopców i szkolić ich w sztukach cyrkowych.

"Zaczęliśmy pracować jako magicy. Wtedy zacząłem skakać na trampolinie i z trampoliny stałem się artystą skaczącym między drążkami", mówi Danny. "Cciałbym kiedyś pracować w dużych cyrkach, by być popularniejszym, nie wśród społeczeństwa, ale wśród ludzi cyrku".

Postrzeganie w społeczeństwie

Z wyjątkiem nadmiaru włosów, Danny pod wszystkimi innymi względami jest normalny. Istnieją jednak ludzie uważający go za dziwoląga. "Ludzie postrzegają go jako wilka - właściwie traktują go jak osobę z innego świata i obrażają go", mówi Betty Tampa. "Mówią mu brzydkie rzeczy i wyją do niego".

Danny mówi, że niektórzy ludzie źle go traktują. "Ale ja się tym nie przejmuję. Wiem, kim jestem wewnątrz".

Danny jest być może mniej dotkniętym przez schorzenie, niż na to wygląda, on sam mówi o sobie, że jest tylko normalnym facetem. "Gram w piłkę nożną, gram w gry wideo. Chodzę do kina. Jestem taki, jak każdy inny, może poza wyglądem mojej twarzy".

Jednym z jego najbliższych przyjaciół jest Robbie, pięcioletni syn Campo, który akceptuje go takim, jaki jest na zewnątrz i od wewnątrz. Dobrze pamięta pierwszy raz, gdy zobaczył Danny'ego. "Myślałem, że zaraz się coś stanie, bo uwierzyłem w potwory, wilki i we wszystko inne", mówi Robbie.

Bracia GomezDzieci są największymi fanami Danny'ego. Podczas występów Danny hipnotyzuje je swoimi umiejętnościami, jak również samym pojawieniem się. Jeden z jego najmłodszych widzów, dziewczynka imieniem Gaby, rzekła kiedyś Danny'emu, że zasługuje na szacunek - ponieważ jest człowiekiem, nie zwierzęciem. "Ludzie nie powinni go nazywać człowiekiem-wilkiem, bo wtedy przestają go traktować jako osobę", powiedziała Gaby.

Genetyk doktor Luis Figuera, ekspert od nadmiernego owłosienia w Meksykańskim Centrum Badań Biomedycznych, bada ludzi z tą przypadłością od ponad dwudziestu lat. "Nadmierne owłosienie nie ma absolutnie żadnego związku z księżycem i wilkami", powiedział Figuera. Badania Figuery nad tym, dlaczego ludzie nie mogą powstrzymać wzrostu włosów, mogą pewnego dnia pomóc tym, którzy są zupełnie pozbawieni owłosienia. "Jeżeli zidentyfikowalibyśmy czynnik odpowiedzialny za porost włosów, byłby to krok do zrozumienia tego zjawiska i być może pomogłoby to rozwiązać problem łysiny", powiedział Figuera.

Wykrycie genu

W ciągu roku Figuera zebrał próbki krwi od rodziny Danny'ego, by sporządzić mapę genu nadmiernego owłosienia. "Rodzaj owłosienia występujący w tej rodzinie jest bardzo rzadki. Z tego co wiem, na świecie żyją dwie, może trzy rodziny z tym typem schorzenia. Według nas, jest to gen, który dzialał u człowieka długi czas temu, kiedy ssaki naczelne stawały się ludźmi", powiedział Figuera. Według Figuery, gdy ludzie rozwinęli się, pewne niepotrzebne do przetrwania geny zmutowały się i zostały wyłączone. Figuera sądzi, że w rodzinie Danny'ego gen odpowiedzialny za nadmierne owłosienie został przez przypadek uaktywniony.

"W jego rodzinie przynajmniej pięć pokoleń miało ten problem", powiedział Figuera. "Powiedziałbym, że w rodzinie jest dotkniętych tym około 20 osób, wliczając w to kobiety i mężczyzn". Babcia Danny'ego nie ma nadmiernego owłosienia, posiada jednak gen, który przekazała dzieciom.

Badania genetyczne wiążą schorzenie z chromosomem X. Oznacza to, że jeśli kobieta jest posiadaczką genu, istnieje 50% szansy na przekazanie go potomstwu, obojętnie, czy urodzi chłopca, czy dziewczynkę. Jeżeli osobnik męski będzie posiadaczem tego genu, dotknięte schorzeniem będą wszystkie jego dzieci płci żeńskiej, ale żadne z dzieci płci męskiej.

Na przykład: brat Danny'ego, Larry, również cierpiący na nadmierne owłosienie, ma syna, który urodził się bez zmutowanego genu. Danny przekazał jednak gen swojej sześcioletniej córce Danieli. Kuzynki Danny'ego, Lili i Carla, jego siostra Jamie oraz jego córka Daniela mają różny stopień nadmiernego owłosienia.

Lili mówi, że ludzie tylko gapią się na nią. Ona sama jednak nie robi nic, aby usunąć owłosienie. "Przyzwyczaiłam się do tego", mówi. Carla z kolei nigdy nie pragnęła twarzy i ciała okraszonych mniejszą ilością włosów. "Taka się urodziłam i taka będę". Jamie usuwa zbędne włosy na stałe - woskuje się co trzy dni. Obecnie Jamie jest w ciąży i mówi, że jeśli jej dziecko urodzi się z nadmiernym owłosieniem, będzie je kochać tak samo.

Danny'ego życie w miłości

Jeśli chodzi o Danny'ego, kocha go jego 21-letnia narzeczona Lucy, z którą są razem już od trzech lat. "Ludzie zawsze mówią, że jesteśmy różni i dziewczyna taka jak ja... zasługuje na kogoś lepszego", mówi Lucy. Mimo tego, co mówią ludzie, Lucy nie przejmuje się niczym, dodając: "Kocham go". Najbardziej podniecają ją oczy Danny'ego. "Ukazują one wielką czułość", mówi. Nigdy nie widziała twarzy danny'ego bez włosów, mówi jednak, że nie chce. "Znam go takiego, jaki jest. Kocham go, może gdyby nie miał żadnych włosów, nie byłby taki sam".

John Quinones, Laura Viddy i Cecile Bouchardeau
ABC NEWS, 1 sierpień 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium