księgarnia ezoteryczna Warszawa

dekorplanet.plNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Zniknięcie Davida Langa: zagadka, czy fałszerstwo?


Dodano: 2017-03-07 23:02:25 · Wyświetleń: 4800
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


W 1880 roku farmer z amerykańskiego stanu Tennessee, David Lang, przechodził przez swoje pole, obserwowany z domu przez swoją żonę i dwoje dzieci. W tym samym czasie nieopodal pola przejeżdżało powozem dwóch mężczyzn, którzy widzieli jak Lang idzie przez pole przed swoim domem.

Nagle Lang zniknął. Stało się to w mgnieniu oka. W jednej chwili Lang szedł, po czym zniknął, jak gdyby rozpłynął się w powietrzu.

Jego żona i dzieci wybiegli z domu do miejsca, w którym zniknął, podobnie uczynili też mężczyźni z powozu. Wszyscy uznali, że Lang wpadł do dziury, na polu nie znaleziono jednak żadnych dziur.

Sąsiedzi i przyjaciele przyłączyli się do poszukiwań na polu, które przeciągnęły się do nocy. Na polu nie znaleziono żadnych anomaliów ani nieprawidłowości. David Lang po prostu zniknął. Teraz jego żona wpadła w histerię i trzeba było ją zabrać do domu.

Co się stało z Davidem Langiem?

Nikt nie potrafił wytłumaczyć dziwnego zniknięcia mężczyzny w świetle dziennym, którego świadkami byli jego żona, dzieci i dwóch mężczyzn. Mówiono, że w promieniu 15 stóp od miejsca zniknięcia roślinność pożółkła. W tę część pola nie zaglądało również żadne zwierzę.

Kilka miesięcy później, gdy dzieci Langa bawiły się w pobliżu miejsca w którym zniknął, doniosły że słyszały jego wołanie o pomoc. Twierdziły, że jego głos brzmiał jak gdyby był bardzo oddalony i wkrótce również zniknął.

Jest to historia, o której krążą już legendy, i najprawdopodobniej jest to czysta fikcja. Tak naprawdę badacze nie odnaleźli żadnych zapisków o Davidzie Langu czy też o farmie Langów niedaleko Gallatin w Tennessee. Niektórzy badacze uważają, że historia stanowi wytwór znanego pisarza, Ambrose Bierce`a.

W 1893 roku Bierce wydał zbiór krótkich opowiadań, zatytułowany "Can Such Things Be?" (Czy tak może być?), w którym znalazło się opowiadanie pod tytułem "The Difficulty of Crossing a Field" (Jakże trudno przejść przez pole). W tej właśnie historii Bierce opisuje, jak właściciel plantacji znika na oczach świadków.

Idea tej historii pojawiła się w 1953 roku na łamach magazynu "Fate", w artykule autorstwa Stuarta Palmera, nowelisty zajmującego się zagadkami. Palmer pochodzenie historii przypisał córce Davida Langa, Sarze, która miała opowiedzieć Palmerowi cały niewiarygodny wypadek.

Ambrose Bierce (1842 - 19??) przez wielu badaczy uważany jest za autora opowiadania, które stało się pierwowzorem historii Davida Langa


Fałszerstwo, fikcja, czy prawda?

Późniejsze wersje tej opowieści opublikowali dwaj badacze, Harold Wilkins (Strange Mysteries of Time and Space, 1958) oraz Frank Edwards (Stranger Than Science, 1959). Obaj panowie uważali historię za prawdziwą, uznali również zniknięcie Davida Langa za pewnego rodzaju niewyjaśnione zjawisko.

Aby tę historię potwierdzić bądź ją obalić, inni badacze próbowali zweryfikować fakty, do tej pory jednak nikomu nie udało się odkryć żadnego dowodu na to, że David Lang w ogóle istniał. Nie istnieje żaden spis, umowa ani informacja podatkowa o Davidzie Langu ani o farmie Langów.

Gdyby taka zadziwiająca historia wydarzyła się naprawdę, z pewnością pojawiłyby się artykuły prasowe o tym, jakt to farmer w dziwny sposób zniknął na swoim polu. Po dziś dzień, nikt nie odnalazł żadnej gazety opisującej ten incydent.

Bibliotekarz z Tennessee twierdzi, że historia Langa została sfabrykowana

W latach siedemdziesiątych jeden z badaczy twierdził, że skontaktował się z bibliotekarzem z Tennessee, Hershalem Paynem, który obalił tę historię. Według Payne`a, w latach osiemdziesiątych XIX wieku miejscowy dobrze znany fałszerz o nazwisku Joseph Mulhattan stworzył historię Davida Langa dla celów swojego występu w "konkursie na kłamstwo".

Bibliotekarz sądził, że z czasem historię przywoływano ponownie, aż w końcu uznano ją za zdarzenie rzeczywiste. Bibliotekarz nie posiadał jednak dowodu na to, że to Mulhattan rzeczywiście był źródłem historii, dlatego też jej pochodzenie pozostaje nieudokumentowane.

Co ciekawe, w 1913 roku 71-letni wówczas Ambrose Bierce, któremu najczęściej przypisuje się autorstwo historii o Davidzie Langu, sam zniknął bez śladu.

Choć domniemywano, że Bierce wyjechał do Meksyku i podróżował jako obserwator w armii Pancho Villa, nigdy nie natrafiono na dokument lub dowód potwierdzający, że Bierce przebywał w Meksyku w czasie swojego zniknięcia.

Sally Painter, topsecretwriters.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Od tłumacza: Choć istnienie samego Davida Langa oddawane jest w wątpliwość, według tego artykułu z całą pewnością istnieje jednak farma, o której wspomina się w przytaczanej raz po raz historii tajemniczego zniknięcia. Należała ona do niejakiego Andrew Frakesa oraz jego potomków. Nie ma jednak zapisków mówiących o jakiejkolwiek paranormalnej aktywności na terenie tej posiadłości.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium