masca del tacco li filitti primitivo di manduria riservaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Plagi egipskie - czyżby zagadka wyjaśniona?


Dodano: 2010-04-07 00:45:06 · Wyświetleń: 44862
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Plagi egipskie


Naukowcy twierdzą, że biblijne plagi, które w Starym Testamencie zniszczyły starożytny Egipt, były wynikiem globalnego ocieplenia i erupcji wulkanicznej.

Badacze twierdzą, że znaleźli dowód potwierdzający, że dziesięć plag egipskich, które w Księdze Wyjścia doprowadziły do uwolnienia Izraelitów przez Mojżesza spod władzy Egiptu, było wywołane prawdziwymi katastrofami naturalnymi.

Zamiast jednak tłumaczyć je jako akt gniewu mściwego Boga, naukowcy twierdzą, że plagi te można przypisać serii zjawisk przyrodniczych wywołanych przez zmiany klimatu i kataklizmy, które wydarzyły się tysiące kilometrów dalej.

Zebrali one istotne dowody, które oferują nowe wyjaśnienie pochodzenia biblijnych plag.

Obecnie archeolodzy w większości sądzą, że plagi wydarzyły się w starożytnym mieście Pi-Ramzes leżącym w delcie Nilu, które było stolicą Egiptu w czasach panowania faraona Ramzesa II w latach 1279-1213 r. p. n. e.

Miasto prawdopodobnie zostało opuszczone ok. 3000 lat temu, zaś naukowcy są zdania, że plagi mogą oferować wyjaśnienie, dlaczego do tego doszło.

Klimatolodzy badający starożytny klimat odkryli, że pod koniec panowania Ramzesa II nastąpiła dramatyczna zmiana warunków klimatycznych.

Dzięki badaniu stalagmitów w egipskich jaskiniach naukowcy byli w stanie odtworzyć zarys modeli pogodowych, wykorzystując śladowe ilości radioaktywnych pierwiastków zawartych w skałach.

Badacze odkryli, że panowaniu Ramzesa II towarzyszył ciepły, łagodny klimat, który jednak później zamienił się w okres suszy.

Profesor Augusto Magini, paleoklimatolog z Instytutu Fizyki Środowiskowej Uniwersytetu w Heidelbergu, powiedział: "Faraon Ramzes II panował w okresie utrzymywania się bardzo przyjaznego klimatu".

"Było dużo deszczu, a jego kraj rozwijał się. Ten okres trwał jednak tylko kilkadziesiąt lat. Po panowaniu Ramzesa II krzywa klimatyczna gwałtownie obniżyła się", powiedział profesor Magini.

"Nastąpił okres suszy, który z pewnością pociągnął za sobą pewne konsekwencje", dodał prof. Magini.

Naukowcy sądzą, że ta zmiana klimatu była czynnikiem decydującym dla pierwszej z plag.

Rosnące temperatury mogły spowodować wyschnięcie Nilu, zamieniając będącą ostatnią deską ratunku Egipcjan szybko płynącą rzekę w powolne i błotniste koryto.

Te warunki mogły być idealne do objawienia się pierwszej plagi, która w Biblii opisana została jako przemiana Nilu w krew.

Dr Stephen Pflugmacher, biolog z Instytutu Ekologii Wodnej i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza w Berlinie, sądzi, iż ten opis mógł być efektem toksycznego zakwitu wody.

Dr Pflugmacher stwierdził, że bakteria znana jako Krew Burgundzka lub Oscillatoria rubescens istniała już 3000 lat temu i do dziś wywołuje podobne efekty.

"Bakteria ta mnoży się masowo w wolno płynących wodach o wysokim poziomie zanieczyszczenia. Obumierając, zabarwia wodę na czerwono", powiedział dr Pflugmacher.

Naukowcy wyrażają też opinię, że pojawienie się tej algi wywołało wydarzenia, które doprowadziły do wystąpienia drugiej, trzeciej i czwartej plagi - żab, komarów i much.

Rozwój żab ze stadium kijanki do postaci dorosłej jest sterowany przez hormony, przy czym proces ten może ulec przyspieszeniu w przypadku zwiększonego napięcia.

Pojawienie się toksycznej algi mogło przyspieszyć taką przemianę i zmusić żaby do wyjścia z wód, w których żyły.

Gdy jednak żaby wyginęły, oznaczało to, że komary, muchy i inne owady mogły się rozmnażać w nieskończoność pod nieobecność drapieżników, które utrzymywałyby ich liczbę pod kontrolą.

Według naukowców, mogło to doprowadzić do pojawienia się piątej i szóstej plagi - pomoru bydła i wrzodów.

Profesor Werner Kloas, biolog z Instytutu Leibniza, powiedział: "Jak wiadomo, owady często przenoszą choroby takie jak malaria, więc następnym krokiem w reakcji łańcuchowej jest wybuch epidemii, powodujący spadek populacji ludzkiej.

Znana jest również inna duża katastrofa naturalna, która wydarzyła się w odległości 650 kilometrów od Pi-Ramzes i która była odpowiedzialna za sprowadzenie plag siódmej, ósmej i dziewiątej, czyli gradu, szarańczy i egipskich ciemności.

Jedna z największych erupcji wulkanicznych w historii wydarzyła się ok. 3500 lat temu, kiedy to leżący na północ od Krety wulkan Thera, będący jedną ze śródziemnomorskich wysp Santorynu, wybuchł, wyrzucając do atmosfery miliardy ton pyłu wulkanicznego.

Nadine von Bohm z niemieckiego Instytutu Fizyki Atmosferycznej przeprowadziła eksperyment mający ukazać, jak powstają burze gradowe i wyraziła opinię, że pył wulkaniczny mógł się zmieszać z przechodzącymi nad Egiptem burzami i wywołać tragiczne w skutkach gradobicia.

Dr Siro Trenisanato, kanadyjski biolog, który napisał książkę poświęconą plagom, stwierdził, że atak szarańczy również można wyjaśnić opadem pyłu wulkanicznego.

"Opad pyłu spowodował wystąpienie anomaliów pogodowych, które przyczyniły się do większej wilgotności. To właśnie to zjawisko spowodowało pojawienie się szarańczy", powiedział dr Trenisanato.

Pył wulkaniczny mógł również zablokować dostęp światła słonecznego, powodując plagę ciemności.

Mimo, iż w Egipcie nie ma żadnego wulkanu, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w egipskich ruinach naukowcy odnaleźli pumeks, czyli skałę powstałą w wyniku stygnięcia wulkanicznej lawy.

Analiza skały wykazuje, że pochodzi ona z wulkanu z rejonu Santorynu, dostarczając tym samym dowodu na to, iż opad wulkanicznego pyłu dotarł do wybrzeży Egiptu.

Przyczyną ostatniej plagi - czyli masowego wymierania egipskich noworodków - mogły być grzyby, które zatruły zapasy ziarna, z którego noworodki otrzymywały swoje pierwsze posiłki i w wyniku czego pierwsze padały ofiarą zatrucia.

Jednakże doktor Robert Miller, profesor na Amerykańskim Uniwersytecie Katolickim, mówi: "Jestem przeciwny przypisywaniu wszystkim plagom przyczyn naturalnych".

Problem z naturalistycznymi wyjaśnieniami polega na tym, że pomijają one całe sedno sprawy.

"A owo sedno polega na tym, że wyszedłeś z Egiptu nie z pomocą zjawisk przyrodniczych, lecz z pomocą ręki Bożej, powiedział dr Miller.

Richard Gray, Daily Telegrach
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Występujące w tekście amerykańskie jednostki miar przeliczono na jednostki europejskie

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • anonim
  (2010-04-07 20:24:53)
  | 👮 raport

  Coś w tym jest.
  Nie możliwe jest, by jakiś tam ich bóg się mścił (wg. mnie), więc pozostaje tylko ciąg nieszczęśliwych w skutkach wydarzeń. Ale dlaczego tak akurat się stało?
  No właśnie, myślę, że ten artykuł doskonale to wyjaśnia. Od dzisiaj juz nie wierzę w plagi egipskie XD
  Za to będę wierzyć w bezgraniczny pech :P


  | Odpowiedz • ceunori
  (2010-04-09 08:08:39)
  | 👮 raport

  Ja powiem tylko tyle że to Bóg mógł Spowodować to wszystko. To znaczy te zmiany itd. Czyli nawet jeżeli były to zjawiska naturalne mógł je inicjować Bóg. Wiem że wielu powie teraz że naciągam fakty albo coś w tym stylu ale trudno to moje zdanie.


  | Odpowiedz • gosc
  (2010-04-11 13:23:38)
  | 👮 raport

  w bibli nie mowiono o smierci noworodkow tylko pierworodnych, i tak, zmarl pierworodny syn faraona, ktory niekoniecznie byl noworodkiem. plaga ta byla szczegolnie dotkliwa gdyz nie wszystkie kobiety egipskie mialy caly czas mezow, gdyz umarli i byly na utrzymaniu swych dzieci, niejednokrotnie na utrzymaniu swych pierworodnch synow. po drugie ciemnosc egipska nie mogla sie wiazac z wybuchem pylu wulkanicznego bo pyl ten musialby spasc na nich i zakryc cale niebo, a nigdzie o takim czyms nie jest napisane, a poza tym z tego co napisano w artykule wulkan byl daleko od miejsca gdzie wystapila plaga, a plaga wystapila przeciez w calym egipcie...


  | Odpowiedz • ceunori
  (2010-04-12 17:26:51)
  | 👮 raport

  A właśnie przypomniało mi się coś dotyczące egipskich ciemności. Nie mógł być to pył wulkaniczny ponieważ izraelici mieli jasno.


  | Odpowiedz • mati
  (2010-04-29 17:41:13)
  | 👮 raport

  mysle ,że warto uwierzyc w dziwy i natury i religijne cuda ,ale nie sądzę,żeby natura spowodowala taki ciąg zdarzen i plag ,tymbardziej,że to faktycznie pierworodni pomarli a nie niemowlęta,natura w ten sposób nie wybiera sobie ofiar.musial ktoś jej pomódz.moim zdaniem biblijna wersja jest prawdziwa,nawet jeśli zostala napisana przez ludzi ,to dla mnie jest kroniką tamtych czasów.no i jeszcze w ostatnich dniach slyszalem o odnalezieniu arki na górze ararat ,ciekawa sprawa,może niedlugo dowiemy sie czegos wiecej?jak dla mnie to znalezisko czegoś dowodzi ...


  | Odpowiedz • henioc
  (2010-05-06 21:59:36)
  | 👮 raport

  Z powyższego tekstu można by wyciągnąć wniosek, że "Mojżesz" musiał być wszechstronnie uzdolniony i mieć bardzo dużą wiedzę, że wiedział kiedy i jaka plaga spadnie na Egipt (w określonej kolejności)!!! Jak już napisał "gość" Biblia nie mówi o śmierci noworodków tylko pierworodnych którzy byli w różnym wieku!! Jestem człowiekiem o otwartym umyśle (UFO, parapsychologia, niezidentyfikowane zjawiska, duchy itp.), ale trzeba sobie powiedzieć, że jest jakaś siła która nami wszystkimi kieruje naszym losem. Tak, że tłumaczenie plag Egipskich zjawiskami naturalnymi przyrody dla mnie to bzdura!!


  | Odpowiedz
  • Eugene
   (2016-10-31 9:53:32)
   | 👮 raport

   Na temat plag mam identyczne zdanie jak Ty - również takie same zainteresowania.

   Odpowiedz

 • PreZi
  (2010-06-24 13:59:57)
  | 👮 raport

  Ale teraz widzimy, że w bibli jest napisana prawda, nie z naukowego punktu widzenia, ale jednak prawda. Oni nie znając nauki musieli to tłumaczyć właśnie tak, my posługując sie nauką, możemy teraz wszystko ogarnąć i poznać całą prawde. W Boga wierze, w nauke też ;)


  | Odpowiedz • bimber55
  (2010-08-02 23:01:45)
  | 👮 raport

  Od zawsze Bóg posługiwał się w swoich dziełach czymś. Czy nie mogłoby być tak i przy egipskich plagach? Ważne jest to, że posłużyły one wyprowadzeniu narodu wybranego z Egiptu.


  | Odpowiedz • zet
  (2010-11-29 22:40:35)
  | 👮 raport

  Jakiś czas temu oglądałam na National Geographic dokument poświęcony plagom egipskim . Mówiono w większości o tym, co tutaj jest napisane. Są jednak dwie dość istotne sprawy, które w powyższym artykule nie zostały wspomniane:1. Naukowcy odkryli przybliżoną datę erupcji wulkanu. Było to jakieś 100-200 lat przed wydarzeniami w Egipcie. Są nawet archeolodzy, którzy twierdzą, że było to 300-400 lat , a to jednak za duża różnica czasu, żeby jedno mogło być skutkiem drugiego. 2. Śmierć nie noworodków, tylko pierworodnych. Teza o grzybach, które zatruły ziarno została wykluczona (nie pamiętam, z jakiego powodu), naukowcy zastanawiali się również nad zarazą, jednak ludzkość nie poznała jak dotąd choroby, która zabijałaby tylko pierworodnych (ludzi i bydła również). Poza tym, nawet gdyby to była prawda, to jedno wcale nie przeczy drugiemu. Tak jak już ktoś tu wspomniał, to Bóg mógł zainicjować wybuch itd. Przecież WSZYSTKO na ziemi jest mu podległe: zjawiska atmosferyczne, zwierzęta, ptactwo itd.


  | Odpowiedz • Świstak
  (2011-01-11 18:21:47)
  | 👮 raport

  Jeżeli wybuch mógłby zostać zainicjowany przez Boga, to i śmierć pierworodnych też.


  | Odpowiedz • xxx
  (2015-04-06 17:21:54)
  | 👮 raport

  wszystkie naukowe wytłumaczenia nie wyjaśniają dlaczego izraelici nie doświadczyli żadnej z tych plag, a przynajmniej kilku ostatnich?
  dopasować wytłumaczenie naukowe można do każdego cudu, działania Boga itp, ale ani przedtem, ani obecnie czegoś takiego jak 10 występujących po sobie plag nie ma.


  | Odpowiedz • Eugene
  (2016-10-30 17:06:35)
  | 👮 raport

  Po pierwsze, to nie była śmierć niemowląt lecz pierworodnych. Mówiąc obrazowo pierworodnymi byli: niemowlęta, dzieci, młodzież, dorośli i starcy. Jeśli to nie było w wyniku interwencji Boga to jakim cudem te plagi nie dotknęły Izraelitów. Bóg ustanowił zasady i prawa rządzące tym światem. Dlatego my pewne sprawy jesteśmy w stanie wyjaśnić innych nie, posiadamy za małą wiedzę. Różnimy się od Boga tym, że Bóg wie wszystko, kiedy i co nastąpi. Więc wszystko przygotował na właściwy moment. Za interwencją Boga przemawia jeszcze fakt, że Mojżesz wiedział co i kiedy nastąpi, ponadto na Jego prośbę Bóg plagę kończył. Bóg nie jest mściwy. Izraelici Są pierworodnymi Boga. Było mu bardzo przykro, że Egipt tak gnębi Jego naród. Traktowani byli gorzej jak bydło. Pomimo tego, Bóg nie chciał karać Egipcjan plagami, lecz był zmuszony, przez upór faraona. Faraon zmieniał zdanie jak plaga mijała. Nawet po śmierci pierworodnych zmienił zdanie i za Izraelitami wysłał pościg. Dla mnie to wyraźny palec Boży.


  | Odpowiedz
  • Rafaelios
   (2016-11-16 14:17:40)
   | 👮 raport

   Izraelici sa pierworodnymi Boga? a co z wykopaliskami kosci ludzi bardziej prymitywnych (małpoludow dinozaurow itp.) Bóg nie jest msciwy? a kto pomscił Izraelitow (zakładajac ze tak było) Bóg został zmuszony? Jego mozna do czegos zmusic? Zauwazyliscie takie zjawisko ze jak ludzie czegos nie pojmuja to przypisuja to boskim mocom? Jezeli jakis lud jest w niewoli i nic nie moze to nie pozostaje nic innego jak wiara w Boga bo to daje jakas nadzieje ktora pomaga zyc dalej. Zastanowcie sie jeszcze nad tym kto opisywał te wszystkie wydarzenia zwiazane z plagami ;)

   Odpowiedz

 • jakiś
  (2017-10-26 10:40:50)
  | 👮 raport

  A jak wytłumaczycie, że umarli tylko pierworodni? Czyżby dym i pył wulkaniczny, czy coś tam jeszcze działało tylko na pierworodnych, a na inne dzieci już nie?


  | Odpowiedz • _diabel
  (2018-02-07 6:38:36)
  | 📧 email | 👮 raport

  A ostatnia plaga właśnie opuszcza Egipt. koniec świata nadchodzi.


  | Odpowiedz • bogusław12
  (2018-02-08 11:28:26)
    📧 pw | 📧 email | 👮 raport

  Dlaczego czarownicy egipscy, czarami swoimi, nie uczynili plagi żab, komarów, szarańczy etc...(Wj 8; 10)


  | Odpowiedz • gal
  (2020-03-17 6:41:30)
  | 👮 raport

  Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kim lub czym jest Bóg? Jeśli wielki wybóch to jego sprawka, to wszystko co nas otacza włącznie z nami to Bóg. A zatem inaczej ujmując złoty środek lub rownowaga, a z tekstu wynika jedno, plagi są niczym innym jak równoważeniem się ekosystemów. Można być jasnowidzem naszych czasów obserwując zmiany wywołane globalne przez naszą cywilizację i powiedzieć że plagi się powtórzą tylko w innych i z pewnością większych skutkach, jakich? O tym się niebawem przekonamy ☹️


  | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium