[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Matematycy opracowują niewidzialny tunel


Dodano: 2007-05-18 01:52:35 · Wyświetleń: 8713
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Niewidzialny tunelNazwij to niewidzialnym rękawem Harrego Pottera. Nowe obliczenia pokazują jak stworzyć elektromagnetyczną „robaczą dziurę”- tunel który jest niewidzialny z boku, ale pozwala światłu w sposób niewidoczny wylatywać z jego środka.

Koncepcja jest wariacją na temat sferycznego płaszcza niewidzialności zaproponowanego w zeszłym roku. Takie urządzenie byłoby zbudowane z metamateriału, gąszczu metalowych pierścieni lub innych kształtów, które odbijają światło w dziwny sposób. Pusta skorupa metamateriału mogłaby w zasadzie kanałować pojedynczą częstotliwość światła wokół swojej wewnętrznej przestrzeni bez spowalniania go odtwarzając ten ukryty otwór, niewidzialny dla świata zewnętrznego przy tej samej częstotliwości.

Jednak niewidzialność działa w obydwie strony - jeśli światło nie wchodzi to cokolwiek w tym „płaszczu” nie może widzieć świata zewnętrznego, mówi matematyk Allan Greenleaf z Universytetu w Rochester.

Więc Greenleaf wywrócił płaszcz na lewą stronę. W pracy będącej pokaźnym dziennikiem zjawisk fizycznych, on i jego koledzy opisują, że skutki zakrzywienia światła działają w tunelach o poszerzonych końcach. Patrząc na wprost, światło wnikające do tunelu byłoby wyraźnie widoczne. Jednak patrząc z boku światło zdawałoby się wychodzić z nikąd, tak jakby zostało wysłane do innego wymiaru i z powrotem.

Pomysł jest taki sam jak z dwoma „robaczymi dziurami” łączącą dwa odległe punkty w czasoprzestrzeni, stąd też taka nazwa.

"Oszukujemy fale elektromagnetyczne… tak aby myślały, że przestrzeń została zmieniona", powiedział Greenleaf.

„To całkiem niezłe zakrzywienie w płaszczu sferycznym”, mówi fizyk John Pendry z Imperial College w Londynie, jeden z fizyków którzy jako pierwsi pracowali nad tym pomysłem. „Możemy wynaleźć tajne połączenie miedzy dwoma punktami przestrzeni i to jest interesujące.”

Zbudowanie niewidzialnego tunelu może być równie trudne - lub łatwe, zależnie od poziomu optymizmu - jak stworzenie płaszcza sferycznego, mówi Greenleaf. Zespół z Duke Uniwersity zademonstrował w zeszłym roku niedoskonały płaszcz, który zakrzywia mikrofale wokół dysku zbudowanego ze zgromadzonych miedzianych pierścieni. Jednak naukowcy nadal starają się zbudować metamateriały, które będą mogły zakrzywiać światło widzialne.

Zespół Greenleaf`a spekuluje, że „robacze dziury” mogłyby być używane by metalowe przedmioty przechodziły przez skaner MRI lub by tworząc kolczastą sferę wokół nich, tworzyć wyświetlacze 3D. Oczywiście zanim niewidzialność stanie się osiągalna, współczesna technologia będzie już zapewne przeżytkiem.

JR Minkel, Scientific American
Tłumaczenie: Lauwiasz

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium