[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

https://www.poradnikowo.net

https://www.bluevision.pl/marketing-w-wyszukiwarkach/linki-sponsorowane

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Sardynia Atlantydą? Sensacyjna teoria


Dodano: 2009-07-20 18:40:55 · Wyświetleń: 11841
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Sardynia, Sardinia, Sardegna
Sardynia - zdjęcie satelitarne
Czołowi naukowcy spotkali się ostatnio w Rzymie, by przedyskutować ekscytujący i kontrowersyjny pomysł mówiący, że Sardynia jest zaginioną Atlantydą. Teoria, rozwinięta w książce autorstwa włoskiego dziennikarza Sergio Frau, zyskała międzynarodowe uznanie, jednocześnie jednak stała się obiektem ostrej krytyki.

Pomimo sprzedania książki we Włoszech w liczbie 30 000 egzemplarzy, szczegółowy dwudziestopunktowy dokument podpisany przez 250 naukowców akademickich dyskredytuje książkę, nazywając ją sensacyjną sardyńską historyjką.

Zainteresowanie samą teorią wzrosło jednak znacząco w ubiegłym roku, gdy podlegające ONZ ciało zajmujące się dziedzictwem kulturowym, UNESCO, zorganizowało w Paryżu sympozjum na ten temat, sugerując, że pomysł wart jest rozważenia. Naukowcy akademiccy, archeolodzy, geolodzy i historycy z całych Włoch spotkali się w rzymskiej Accademia dei Lincei, by bliżej przyjrzeć się tej teorii i przedyskutować podstawy możliwego w przyszłości badania.

Spotkanie zbiega się w czasie z otwarciem wystawy prezentującej pomysły Frau, która oryginalnie została ukazana w ubiegłym roku w Paryżu. Wystawa zatytułowana "Atlantika" wykorzystuje książkę pana Frau, zatytułowaną "Filary Herkulesa", jako trampolinę dla zbadania teorii i pomysłów dotyczących legendarnej wyspy i jej położenia. Jak dotąd nie udało się potwierdzić miejsca położenia ani nawet istnienia Atlantydy.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o wyspie pochodzi od starożytnego filozofa greckiego, Platona - który żył około 427 - 347 r p. n. e. - który pisał, że została ona zniszczona w wyniku kataklizmu, prawdopodobnie tsunami.

Tradycyjne teorie umiejscawiały Atlantydę gdzieś na Oceanie Atlantyckim, ponieważ Platon pisał, że znajdowała się ona pomiędzy Filarami Herkulesa, które według innego starożytnego pisarza, Erastotenesa, znajdowały się w Cieśninie Gibraltarskiej.

Frau twierdzi jednak, iż Erastotenes, bibliotekarz i geograf żyjący w Aleksandrii na przełomie III i II wieku p. n. e., był w błędzie i że Filary Herkulesa znajdowały się na Sycylii.

Frau wpadł na ten pomysł po obejrzeniu dwóch map przedstawiających Śródziemie w Epoce Brązu.

Jedna z map przedstawiała Tunezję i Sycylię nieomal stykające się ze sobą, druga zaś ukazywała bardzo podobnie wyglądającą Cieśninę Gibraltarską.

Frau sądzi, że Erastotenes przesunął filary, ponieważ w okresie 120 lat dzielących jego czasy od czasów Platona świat grecki zmienił się dramatycznie, a cieśnina pomiędzy Sycylią a Afryką znajdowała się już poza zasięgiem Imperium.

Co więcej, zmiany geologiczne i podniesienie się poziomów mórz spowodowały zwiększenie się odległości między Tunezją a Sycylią, przyczyniając się tym samym do pomyłki Erastotenesa i utwierdzania jej z biegiem czasu.

Jeśli Filary Herkulesa rzeczywiście znajdowały się na Sycylii, Sardynia mogła być oczywistym miejscem, w którym znajdowała się Atlantyda.

Badanie prowadzone przez Frau ujawniło, że cywilizacja Nuragów - których nazwa wzięła się od Nuragów, czyli kamiennych wież wybudowanych na wyspie - pojawiła się na Sardynii między 1400 a 1200 rokiem przed naszą erą.

Uważa się, że kataklizm, prawdopodobnie tsunami, zmusił Nuragów do opuszczenia Sardynii w Epoce Brązu, około roku 1778-1775 p. n. e.

Choć Platon datował Atlantydę na 9000 lat przed jego narodzinami, wielu historyków sądzi, że chodziło mu tak naprawdę o 900 lat, biorąc pod uwagę ich oceny jego opisów oraz znalezionego na wyspie brązu.

Ponadto Frau argumentuje, że gdyby przenieść Filary Herkulesa w rejon Cieśniny Sycylijskiej, wówczas wiele klasycznych pism stałoby się bardziej dokładnych pod względem geograficznym.

Na przykład Herodot pisze o Korsyce i starożytnym mieście Tartessos w taki sposób, jak gdyby znajdowały się one jedno obok drugiego. Gdyby Tartessos znajdowało się pomiędzy Filarami Herkulesa na Gibraltarze, wówczas podróż statkiem z jednego miejsca do drugiego trwałaby ponad miesiąc.

Inny pisarz, Dicearch, podaje, że koniec Adriatyku znajduje się dalej od Grecji, niż Filary Herkulesa. "Do tego opisu pasują Malta i Gozo, ale nie Gibraltar", powiedział Frau.

The Independent
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • vbig
  (2009-08-27 18:20:47) #3750
  | 👮 raport

  niby fajnie, ale mijało by się to z celem... skoro Atlantyda zatoneła to Sardynia nią być nie mogła... choć z drugiej strony Platon nie powiedział dosłownie o zalaniu, lecz bardziej o potopie...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium