[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Naukowcy usuwają określone wspomnienia z mózgów myszy


Dodano: 2008-11-18 00:28:45 · Wyświetleń: 9955
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Usuwanie wspomnień


To brzmi jak science-fiction, ale naukowcy twierdzą, że pewnego dnia możliwe będzie wybiórcze i bezpieczne usuwanie z mózgu niepożądanych wspomnień. Amerykańscy i chińscy badacze twierdzą, że przy użyciu modyfikacji genetycznych udało im się przeprowadzić taki zabieg u myszy, daleko jednak jeszcze do przeprowadzenia podobnego zabiegu u ludzi.

Współautor badania, Joe Z. Tsien, wicedyrektor Brain & Behavior Discovery Institute w College'u Medycznym stanu Georgia w Augusta (USA), powiedział, że "praca ujawnia molekularny mechanizm, dzięki któremu [usuwanie wspomnień] można przeprowadzić szybko i bez uszkadzania komórek mózgu".

Odkrycie opisano w 23. numerze czasopisma naukowego "Neuron".

Usuwanie wspomnieńLudzie nękani przez bolesne wspomnienia już od dawna pragną znaleźć sposób, by usunąć je z mózgu. To pojęcie stało się podstawą popularnego, nakręconego w 2004 roku filmu "Eternal Sunshine of the Spotless Mind", w którym dwaj kochankowie płacą za "wspomnieniokasację", by wymazać bolesne wspomnienia ze swoich mózgów.

Aby zbadać możliwość bezpiecznego kształtowania fragmentu pamięci, naukowcy skupili się na działaniu białka znajdującego się tylko w mózgu, nazwanego CaMKII.

Zarówno u myszy jak i u ludzi enzym ten często jest nazywany "cząsteczką wspomnień" z powodu swojej roli w ułatwianiu komunikacji między komórkami mózgu - szczególnie w ludzkiej zdolności uczenia się i przyswajania informacji.

Aby ukierunkować CaMKII na określone działania, Tsien i jego zespół rozwinęli najpierw "metodę chemiczno-genetyczną", która pozwoliła im natychmiast "włączyć" lub "wyłączyć" białko u myszy, które specjalnie hodowano po to, by wytwarzały nadmiar CaMKII.

Po wystawieniu myszy na działanie emocjonalnie silnej stymulacji, takich jak poddanie ich łapek lekkiemu szokowi, naukowcy obserwowali, jak bardziej lub mniej zwierzęta przypominały sobie to niemiłe przeżycie po tym, jak w ich mózgach włączono lub wyłączono białko CaMKII.

Usuwanie wspomnieńGdy mózg był przestawiany na wytwarzanie nadmiaru CaMKII w chwili, gdy mysz była prowokowana do przypomnienia sobie traumatycznego przeżycia, wówczas okazywało się, że wspomnienie nie tylko zostało zablokowane - zostało ono całkowicie wymazane z pamięci.

Nastąpiło to bez wpływania na zdolność myszy do przywoływania innych wspomnień - mówią naukowcy.

Podobnej obserwacji dokonano podczas eksperymentów, w których myszy rozpoznawały określone przedmioty. W tych przypadkach nadmierna ekspresja CaMKII wydawała się eliminować wspomnienia o zabawkach, które pokazano myszy wcześniej.

Według Tsiena, badanie na zwierzętach pokazuje, jak celowe wymazywanie określonych wspomnień może być wywoływane genetycznie w sposób kontrolowany i bezpieczny.

Autorzy podkreślili, że ich praca znajduje się obecnie w powijakach, sądzą jednak, że otwiera ona teoretyczną możliwość terapeutycznego stosowania usuwania wspomnień u ludzi. Wymazywanie wspomnień może pomóc zapomnień o traumie ludziom nękanym przez bolesne wspomnienia, na przykład cierpiącym na zespół stresu pourazowego (PTSD).

"Gdy wspomnienia są wielkimi nauczycielami i w sposób oczywisty decydują o przetrwaniu lub adaptacji, selektywne usuwanie ubezwłasnowalniających wspomnień, takich jak traumatyczne wspomnienia wojny lub niespodziewanego strachu, może pomóc wielu ludziom wieść lepsze życie", powiedział Tsien.

Jednakże doktor Joe Verghese, profesor nadzwyczajny neurologii w College'u Medycznym im Alberta Einsteina w Nowym Jorku, ostrzegł, że opisane w artykule badanie na zwierzętach stanowi dopiero wstęp.

"Myślę, że pomysł z procesem selektywnego usuwania wspomnień w pamięci jest bardzo interesujący, ponieważ nie tylko otwiera całe spektrum możliwych interwencji, ale także ujawnia w neurobiologii coś, co może pójść w kierunku wytwarzania wspomnień w mózgu", powiedział Verghese. "Pamięć u człowieka jest jednak dużo bardziej złożona, niż pamięć u myszy. Tak więc ten eksperymentalny model, który przywodzi na myśl wszystkie typy możliwych zastosowań, stanowi wiele kroków usuniętych z zastosowania u człowieka".

Alan Mozes, HealthDay
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • ceunori
  (2008-11-18 19:36:41) #1404
  | 👮 raport

  Człowiek uczy się na błędach i raczej nie powinno się wymazywać wspomnień no chyba że chodzi o bardzo traumatyczne przeżycia.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Laik_
  (2008-11-22 14:33:31) #1426
  | 👮 raport

  Nad takim rozwiązaniem trzeba się ponownie zastanowić. Jak dla mnie mogłoby ono istnieć tylko dla ludzi, którym niemiłe doświadczenia przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • wormson
  (2008-12-04 21:33:36) #1543
  | 👮 raport

  trochę to przerażające. Gdyby to było już dostępne dla ludzi, to pewnie każdy by się zastanawiał czy przypadkiem w przeszłości nie poddał się takiemu zabiegowi Nie wiem jak was, ale mnie myśl o tym że mogłem sobie w przeszłości wymazać jakieś wspomnienia trochę przeraża. :/

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Malina
  (2008-12-25 22:24:13) #1731
  | 👮 raport

  Do takich doświadczeń nie powinno nigdy dojść! Kiedy już się powiedzie wymazywanie wspomnień na człowieku, jestem pewna że jakieś organizacje będą koniecznie chciały z tego korzystać. Będą nie wiem... torturować ludzi, żeby wyjawili im jakieś potrzebne informacje, kiedy dowiedzą się wszystkiego, co potrzebne, wszystko wymażą z pamięci i po kłopocie [za dużo filmów SF... ;P].
  Poza tym nie powinno się wymazywać wspomnień. Każde doświadczenie uczy nas czegoś nowego, jak żyć by nie popełniać tych samych błędów... Przecież jak ktoś raz z tego skorzysta, to będzie korzystał co chwila, bo nie będzie potrafił poradzić sobie z życiem.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium