System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Pisząc od nowa historię dinozaurów...


Dodano: 2006-03-13 10:00:00 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Inne

W ostatnich latach paleontologia dostarczyła fascynujących odkryć dotyczących dinozaurów, w tym nowego badania, które potwierdza, że spinozaur jest największym znanym mięsożernym dinozaurem. Odkryty po raz pierwszy w 1915 roku przez Ernsta Stromera, ten dwunożny drapieżnik, który żył około 100 milionów lat temu, zdetronizował gigantozaura, którego szczątki odkryto 11 lat temu. Naukowcy podkreślają, że mimo braku kompletnych skamieniałości, nowe analizy sugerują, iż spinozaur mógł być dłuższy i cięższy niż dotychczasowy król dinozaurów – Tyranosaurus rex.

Era dinozaurów dobiegła kresu miliony lat temu, jednak paleontolodzy wciąż próbują zrozumieć ogromną rozmaitość i różnorodny ogrom tych stworzeń.

Opisany w zeszłym miesiącu w raporcie spinozaur jest teraz oficjalnie największym mięsożernym dinozaurem znanym nauce. Ta dwunożna bestia właściwie wkroczyła na kopalną scenę w roku 1915, gdy okaz został przedstawiony przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera. Doszedł on do wniosku, iż jest to teropod (opisany jako dwunożne zwierzę mięsożerne) większy od tyranozaura, niestety autentyczne szczątki spinozaura zostały zniszczone przez bomby zrzucone na Niemcy w 1944 roku. Tak więc Tyranosaurus rex panował przez dziesięciolecia jako wielki król, mięsożerna bestia lądowa.

Później, 11 lat temu, odkryto szczątki gigantozaura.

Obecnie Cristiano Dal Sasso z Cywilnego Muzeum Przyrody w Mediolanie (Hiszpania) mówi, że gigantozaur został zdetronizowany po odkryciu nowej czaszki spinozaura.

Czy ci wszyscy mięsożercy pasują do siebie?

Tyranosaurus Rex Tyranosaurus rex

Wzrost: 12 do 15 metrów

Waga: 6 ton

Czynnik lęku: kły o długości do 40 cm

Żył: 65 mln lat temu

Gdzie: Ameryka Płn

Gigantozaur Gigantozaur

Wzrost: ok. 14 metrów

Waga: 8 ton

Czynnik lęku: zęby długości do 20 cm

Żył: 95 mln lat temu

Gdzie: tereny dzisiejszej Argentyny

Spinozaur Spinozaur

Wzrost: do 17 metrów

Waga: 8 ton

Czynnik lęku: długa, podobna do krokodylej szczęka

Żył: 100 mln lat temu

Gdzie: tereny dzisiejszej Argentyny, Maroka< Tunezji i Algierii

Ilustracje wykonał Joe Tucciarone

Jednak wśród największych w długości dinozaurów zwyciężył wegetarianin. Roślinożerne sauropody przyćmiły mięsożerne teropody, dziś większość naukowców jest zdania, że najdłuższym dinozaurem był argentynozaur.

Argentynozaur Długość: do 37 metrów

Waga: 100 ton

Czynnik lęku: ?????

Żył: 65 mln lat temu

Gdzie: Ameryka płd

Paleontolodzy mają jedynie skamieniałości pozwalające ustalić rozmiary dinozaurów, często są one uszkodzone lub niekompletne. Często również brakuje kości licznych okazów, więc naukowcy muszą szacować całkowitą wielkość zwierzęcia na podstawie częściowego szkieletu, takich jak fragmenty czaszki spinozaura.

Greg Erickson z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie (USA) jest zdania, że nie długość, ale masa jest najlepszym standardem dla porównywania wielkości dinozaura, ponieważ nie stanowi to problemu w przypadku różnie ukształtowanych zwierząt. Masę można najlepiej oszacować według niego przez zmierzenie obwodu kości udowej, która obarczona była największą częścią wagi zwierzęcia.

Ponowna ocena wielkości spinozaura jest "ważna", powiedział Erickson autorom serwisu LiveScience. Spinozaur był prawdopodobnie znacznie dłuższy, i być może cięższy, niż Tyranosaurus rex i inne wielkie teropody.

Autor: Robin Lloyd, www.LiveScience.com

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.