[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Schwassmann-Wachmann 3: głos zabiera astronom!


Dodano: 2006-05-11 09:00:00 · Wyświetleń: 5845
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Kometa Schwassmann-Wachmann   3Niedawno rozgorzała w Internecie dyskusja dotycząca rozpadającej się komety Schwassmann-Wachmann 3, a dokładnie jej fragmentów, które między 11 a 25 maja mają przelecież w "bardzo małej odległości" od naszej planety. Wszędzie pojawiają się pogłoski o możliwym upadku jednego z jej fragmentów w okolicy północnego koła podbiegunowego.

Do głosu doszły wreszcie osoby najbardziej w tej kwestii kompetentne, posiadające wystarczającą wiedzę do tego, aby móc w ogóle powiedzieć na ten temat cokolwiek. Jedną z tych osób jest wypowiadający się na Forum VRP astronom-amator z Warszawy, Karol Wójcicki.

Zacznijmy od kwestii, która najbardziej nurtuje "zwykłych zjadaczy chleba", dotyczącej możliwego upadku któregoś z fragmentów komety. Oto fragment artykułu, który ukazał się niedawno również i w Paranormalium:

Eric Julien - dawny francuski wojskowy kontroler lotów i menadżer portu lotniczego zakończył badania nad kometą 73P Schwassmann-Wachmann i zadeklarował, że jest bardzo prawdopodobne, że jej fragment uderzy w Ziemię około 25 maja 2006 roku.

Jak wynika z informacji podanych przez Wójcickiego, Julien wysunął swoją teorię na podstawie... symulacji dokonanej przy pomocy zwykłego apletu Java (podobnego do tych stosowanych na stronach WWW).

Należy wspomnieć o samej orbicie. Kometa zbliży się na odległość 15 000 km. A czy ktoś wspomniał ze to MINIMALNA odległość na jaką MOŻE zbliżyć się kometa, wynikająca ze słabo poznanej orbity wyznaczonej tylko z ośmiu obserwacji? To że ta MINIMALNA odległość wynosi 15 000 km nie znaczy ze w takiej odległości przeleci kometa. Już nie raz mieliśmy do czynienia z obiektami mającymi się zbliżyć na bardzo bliską odległość, a jak się okazywało, mijały nas szerokim łukiem, powiedział Wójcicki. Kolejną sprawą są nieraz naprawdę śmieszne wypowiedzi "specjalistów" mówiące o "tajemniczym rozpadzie komety". Rozpad komety w układzie słonecznym jest czymś normalnym. Nie ma tu nic tajemniczego. Proponuję prosty eksperyment. Usiądźcie z kolegami na karuzeli, nie przypinając się do niej. Niech ktoś zacznie nią wyjątkowo szybko kręcić. GWARANTUJĘ wam, że jeśli będziecie się słabo trzymać po prostu wypadniecie z karuzeli. Mniej więcej tak wyglądała rozpad i tej komety. Nie ma tu nic nadzwyczajnego. Według Wójcickiego, rzeczą wręcz głupią jest próba wiązania rozpadu komety z "działaniami małych zielonych ludzików" czy też z działaniami rządu USA.

KliknijTymczasem od wczoraj mamy okazję na nocnym niebie obserwować jasno świecące fragmenty komety, oznaczone jako B i C. Miejsca, w których można je zaobserwować, pokazuje mapka serwisu TwojaPogoda.pl (aby ją zobaczyć, kliknij w obrazek)

Fragment B rozjaśniał w ostatnich dniach ponad trzykrotnie, co może świadczyć o dalszym jego rozpadzie. Obecnie jego magnituda wynosi 5, co oznacza, że jest jasny jak gwiazda i z pewnych obszarów można go dostrzec gołym okiem.

Opracował: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium