Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

PAP: Nowy termin końca świata. Będzie fala samobójstw?


Dodano: 2011-06-19 15:00:57 | Wyświetleń: 5407
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Tagi:

Nowy termin końca świata. Będzie fala samobójstw?

PAP
19.06.2011
Powstaje coraz więcej przepowiedni rychłego nadejścia końca świata, które mogą spowodować wkrótce zalew nowych sekt, a nawet falę zbiorowych samobójstw.

Nowy termin końca świata. Będzie fala samobójstw?
(fot. NASA/Wikimedia Commons)
 

O popularności grup szerzących ideę końca świata można przeczytać w najnowszym raporcie francuskiego urzędu ds. walki z sektami. Podległa rządowi Międzyministerialna Misja ds. Czujności i Walki z Sektami (Milviludes) ostrzega w tym dokumencie przed coraz częściej spotykanymi w internecie przepowiedniami, według których koniec świata nadejdzie 21 grudnia 2012 roku. 

Datę mającej nadejść apokalipsy wyznaczono według kalendarza prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Wróżby końca świata opierają się też na pseudonaukowych prognozach dotyczących pojawienia się w końcu przyszłego roku różnych zjawisk przyrodniczych, jak choćby nadzwyczajnej aktywności plam na Słońcu. Ponadto, według wierzeń New Age, w 2012 roku ma nastąpić wejście w erę Wodnika, co ma być początkiem nowego, bardziej harmonijnego świata. Według raportu, ten termin rzekomego końca świata rozpowszechnił się tak bardzo, że odnotowano go już na ponad 2,5 miliona stron internetowych. 

Zbiorowe samobójstwa

Milviludes ostrzega, aby nie lekceważyć tych przepowiedni. Zdaniem autorów raportu, strach przed rzekomą apokalipsą może zmobilizować aktywność sekt, a nawet wywołać falę zbiorowych samobójstw. Georges Fenech, przewodniczący Milviludes, twierdzi, że w dobie "upadku ideologii i kryzysu ekonomicznego człowiek, w poszukiwaniu duchowości, staje się coraz bardziej podatny na dyskurs różnych przywódców sekt", proponujących mu "remedium na lęki egzystencjalne".

Raport przypomina, że w ubiegłych dekadach doszło kilkakrotnie do zbiorowych samobójstw na tle "apokaliptycznym". W latach 1994-1997 74 wyznawców Zakonu Świątyni Słońca w Szwajcarii, Francji i Kanadzie odebrało sobie życie, wierząc w rychłe nadejście końca świata. 

Media donosiły także o innych podobnych przypadkach w USA, dotyczących członków innych sekt, np. o 72 samobójcach w Teksasie w 1993 roku. Francuska rządowa agencja ds. walki z sektami ostrzega szczególnie przed amerykańską apokaliptyczną grupą Ramtha, działającą aktywnie w południowo-zachodniej Francji. 

Sekta ta utrzymuje, że zbliżający się koniec świata oszczędzi mieszkańców francuskiej miejscowości Bugarach niedaleko granicy z Hiszpanią (departament Aude). Miejsce to stało się w ostatnich dekadach celem swoistych "pielgrzymek" hippisów. Po ogłoszeniu przepowiedni Ramthy wiele rodzin zaczęło kupować domy w tamtym regionie, wzbudzając tym obawy francuskich władz.

 

Źródło: Polskie Radio

Zachęcamy również do lektury innych wpisów tego użytkownika
Komentarze do wpisu
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.


  • amaranth
   (2011-06-20 00:21:24) #8165
     📧 pw | 👮 raport

   Oby nie powtórzył się rok 1978. Gujana. Jim Jones. Doprowadził do zbiorowego samobójstwa 910 osób. Powodem nie był zapowiadany koniec świata, ale wydarzenie to ukazuje, jak ogromny wpływ na swoich członków mają przywódcy sekt. "Pierwsza zareagowała młoda kobieta, która spokojnie podeszła do kotła ze sławną już dziś trucizną o truskawkowym smaku. Podała dawkę trucizny swojemu dziecku, potem sama ją zażyła i usiadła na ziemi. Po czterech minutach i kobieta, i jej dziecko zmarli w konwulsjach. W ich ślady poszli inni..."/cytowany opis pochodzi z książki omawiającej problemy wpływu na motywację i działanie człowieka/.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • intel1993
   (2011-06-23 11:35:12) #8166
   | 📧 email | 👮 raport

   Nikt z nas nie może przewidzieć końca świata skoro mamy taki dar to czemu nie przepowiadamy kataklizmów i innych tragedii? czyżby człowiek pragnął śmierci i apokalipsy?
   Prędzej my sami się zabijemy niż kto inny nas.
   "nikt nie zna daty i godziny''

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Blanek
   (2022-12-20 14:08:54) #45494
   | 👮 raport

   No i nie ma konca swiata, zobaczymy w 2023 :D

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ


TWÓJ BLOG
INNE WPISY
TEGO BLOGERA
NAJNOWSZE KOMENTARZE
NA BLOGACH
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium