[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Elektryk samochodowy Gdańsk, TrójmiastoNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Fala obserwacji UFO nad Belgią w 1989 roku


Dodano: 2013-12-30 17:01:04 · Wyświetleń: 5970
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Belgia, Belgium, UFO, NOL
Tak wyglądały NOL-e obserwowane nad Belgią w latach 1989-1990 (szkice wykonane przez świadków)


W okresie od października 1989 przez rok 1990 w Belgii zarejestrowano tysiące doniesień o obserwacjach oświetlonych obiektów, które często opisywano jako ogromne trójkąty. Te dziwne obiekty były ścigane przez należące do Sił Powietrznych samoloty F-16 oraz jednocześnie śledzone przez radary pokładowe i naziemne. Belgijski rząd współpracował z cywilnymi śledczymi zajmującymi się UFO, co z uwagi na zaangażowanie rządu na tym polu stanowiło historyczny precedens.

Dowódca operacyjny Królewskich Belgijskich Sił Powietrznych, pułkownik Wilfred de Brouwer (obecnie Główny Generał i Zastępca Szefa Belgijskich Sił Powietrznych), utworzył Specjalną Jednostkę Siłową, która ściśle współpracowała z żandarmerią w celu zbadania obserwacji tak szybko, jak tylko było to możliwe po rejestracji. Wśród tysięcy świadków było wielu przedstawicieli wojska i policji, a także piloci, naukowcy i inżynierowie. Fala została udokumentowana przez Belgijskie Towarzystwo Badań Zjawik Powietrznych (SOBEPS), prywatną organizację z siedzibą w Brukseli, która opublikowała dwa obszerne sprawozdania na ten temat.

Pierwszy istotny przypadek stanowi dokonana przez wielu świadków obserwacja dziwnego pojazdu powietrznego, którą zgłosili żandarmi podczas patrolu niedaleko miejscowości Eupen, blisko granicy z Niemcami. Auguste Meesen, profesor fizyki na Uniwersytecie Katolickim w Louvain oraz konsultant naukowy SOBEPS, tak podsumował ten przypadek:

"29 listopada 1989 roku nad Eupen przeleciał duży trójkątny statek powietrzny. Żandarmi z Montigny i Nicol zauważyli go nieopodal drogi łączącej Aix-la-Chapelle z Eupen. Obiekt stał nieruchomo w powietrzu nad polem, które oświetlał trzema silnymi promieniami światła. Promienie wychodziły z dużych okrągłych powierzchni znajdujących się blisko rogów trójkąta. Pośrodku płaskiej dolnej części obiektu znajdowała się jakiegoś rodzaju "czerwona obracająca się latarnia". Obiekt nie wydawał żadnych odgłosów. Gdy zaczął się przemieszczać, żandarmi skierowali się w stronę małej drogi na tym obszarze, skąd spodziewali się dojrzeć obiekt w locie. Zamiast tego jednak, obiekt wykonał półobrót i przemieszczał się powoli w kierunku Eupen, wzdłuż drogi na małej wysokości. Obiekt został zauważony przez innych świadków, gdy przelatywał nad domami oraz nad ratuszem".

Obserwacje były rejestrowane przez SOBEPS i żandarmerię jesienią i zimą na przełomie roku 1989 i 1990. Większość świadków opisywała obserwacje czarnych trójkątnych obiektów z białymi światłami w rogach i czerwonym błyskającym światłem pośrodku. Wiele z tych obiektów, według opisów, stało w miejscu, niektóre z nich nagle przyspieszały do bardzo dużych prędkości. Większość pojazdów nie wydawała żadnych dźwięków, niektóre emitowały jednak buczenie przypominające motor elektryczny.

Publiczne zainteresowanie falą obserwacji UFO osiągnęło szczyt po incydencie z 30 i 31 marca 1990 roku, kiedy miała miejsce obserwacja radarowa i wizualna oraz pościg odrzutowców za obiektami. Ów pościg został zauważony i zaraportowany przez setki mieszkańców. Wstępny raport przygotowany przez majora P. Lambrechtsa ze Sztabu Generalnego Belgijskich Sił Powietrznych został przekazany SOBEPS. "Raport dotyczący obserwacji UFO nocą z 30 na 31 marca 1990 roku" zawiera szczegółową chronologię wydarzeń oraz obala kilka hipotez mówiących o iluzjach optycznych, balonach, inwersjach meteorologicznych, samolocie wojskowym, projekcjach holograficznych, itd.

Incydent rozpoczął się o godzinie 22:50 30 marca gdy żandarmeria powiadomiła główne dowództwo radarów w Glons o "trzech nietypowych światłach tworzących trójkąt równoramienny". W ciągu następnych minut obserwację świateł potwierdzili kolejni żandarmi. Gdy jednostka NATO zlokalizowana w Semmerzake wykryła nieznany cel o 23:49, wydano decyzję o wysłaniu w pościg dwóch samolotów myśliwskich F-16. Odrzutowce wystartowały 31 marca o 0:05 z najbliższej bazy w Beauvechain i latały przez ponad godzinę. Według raportu majora Lambrechta:

"Statek powietrzny kilka razy na krótko pojawiał się na radarze [ale piloci]... ani razu nie widzieli UFO wizualnie... za każdym razem gdy piloci namierzyli któryś z celów na kilka sekund, wykrywane cele drastycznie zmieniały swoje zachowanie... [podczas pierwszego wykrycia o 0:13] ich prędkość zmieniła się w bardzo krótkim czasie ze 150 na 970 węzłów [275 na 1800 km/h], a wysokość z 9000 na 5000 stóp [2700 m do 1500 m], a następnie na 11000 stóp [3300 m], by znów zbliżyć się do ziemi".

Centrum ds. Elektroniki Wojennej (EWC) Sił Powietrznych pod przewodnictwem pułkownika Salmona i fizyka Gilmarda przeprowadziło szczegółową analizę komputerowych taśm radarowych F-16. Ich badanie zostało ukończone w 1992 roku i zostało później ocenione przez profesora Meesena.

Choć wiele aspektów tego przypadku wciąż pozostaje niewyjaśnionych, Messen i SOBEPS po prostu przyjęli hipotezę Gilmarda i Salmona mówiącą, że niektóre z kontaktów radarowych były tak naprawdę "aniołkami" spowodowanymi przez rzadkie zjawisko meteorologiczne. Było to ewidentne przy czterech namierzeniach, "gdy obiekt zniżył się do ziemi przy obliczeniach wykazujących negatywną [emfazowaną] wysokość... było ewidentnie niemożliwe, by obiekt mógł spenetrować grunt, możliwe jednak że grunt zachowywał się jak lustro". Messen wyjaśnił, w jaki sposób duże prędkości wykryte przez radary Dopplera zainstalowane w F-16 mogły być efektem zakłóceń. Wskazuje jednak, że istnieje jeszcze inny zapis z radaru, dla którego do dziś nie znaleziono wyjaśnienia. Jeśli chodzi o obserwacje wzrokowe tego zdarzenia dokonane przez żandarmów i inne osoby, Messen sugeruje, że mogły one być spowodowane przez gwiazdy obserwowane w warunkach "wyjątkowego załamania atmosferycznego".

W ostatnim wywiadzie główny generał De Brouwer podsumował swoje refleksje na temat tego złożonego przypadku:

"Największe wrażenie wywarli na mnie świadkowie, których część znam osobiście i którzy przekonali mnie tak naprawdę, że coś się dzieje. Byli to ludzie wiarygodni i w sposób jasny opowiedzieli, co widzieli".

"Zawsze poszukujemy możliwości, które mogą spowodować błędy w systemach radarowych. Nie możemy wykluczyć, że istniały zakłócenia elektromagnetyczne, nie możemy jednak również przekreślić ewentualności, że w powietrzu znajdowały się jakieś obiekty. Przy co najmniej jednej okazji istniała korelacja między odczytami radarowymi z ziemi i z F-16. To podważa teorię, że wszystkie wykrycia przez radary były spowodowane przez zakłócenia elektromagnetyczne. Jeśli dodamy wszystkie możliwości, pytanie wciąż pozostaje otwarte, nie ma więc ostatecznej odpowiedzi".

Belgijska fala UFO dostarczyła wielu dobrej jakości przypadków oraz filmów i fotografii. [...]

Choć publiczne zainteresowanie belgijską falą osiągnęło szczyt w latach 1990-1991, SOBEPS wciąż dokumentował przypadki jeszcze pod koniec 1993 roku. Marc Valckenaer wymienił główne cechy belgijskich obiektów UFO w ostatnim badaniu SOBEPS. Donoszono o różnych kształtach takich jak koła, kwadraty i cygara, dominowały jednak obiekty w kształcie trójkątów. Niektóre z cech charakterystycznych włączały:
- nieregularne przemieszczanie się (np. zygzakiem, ciągłe zmienianie trajektorii, itd.)
- przemieszczanie się zgodnie z konturami terenu
- zmienne szybkości przemieszczania się (w tym również bardzo powolny ruch)
- stanie w miejscu
- przelot nad miejskimi i przemysłowymi obszarami
- efekty dźwiękowe (od słabego buczenia po ciszę)

Ponieważ większość belgijskich świadków opisywała obiekty w kształcie trójkąta, wielu europejskich i amerykańskich dziennikarzy spekulowało, że mogły one być spowodowane przez tajne samoloty bojowe F-117A lub jakieś inne tajne amerykańskie samoloty wojskowe. Jedyną naprawdę niesamowitą cechą F117 jest jednak tak naprawdę jego prawie-niewidzialność dla radarów i urządzeń wykrywających w podczerwieni - ten samolot wygląda, lata i jest słyszalny jak każdy inny samolot poddźwiękowy. Podobne twierdzenia o obecności innych zaawansowanych samolotów amerykańskich są jeszcze trudniejsze do udowodnienia: A-12 Avenger II nigdy nie został wybudowany, zaś istnienie TR-3A "manta" pozostaje niepotwierdzone. Żaden z tych samolotów nie jest nawet zdolny do latania w spodów opisany w przypadku belgijskich UFO.

Mimo iż hipoteza o tajnym samolocie wojskowym jest raz po raz negowana przez belgijskie Ministerstwo Obrony i Siły Powietrzne, jak również przez amerykańską ambasadę w Brukseli i amerykańską Agencję Wywiadu Obronnego, niektóre publikacje wciąż bronią teorii o tajnym samolocie bojowym.

W liście do francuskiego badacza Renauda Marhica, Leo Delcroix, pełniący w czasie fali obserwacji UFO obowiązki Ministra Obrony, napisał:

"Niestety, do dziś nie mamy żadnego wyjaśnienia. Natura i pochodzenie zjawiska pozostają nieznane. Jedną teorię można jednak definitywnie odrzucić, ponieważ Amerykanie zapewnili belgijskie wojsko, że nie przeprowadzali wówczas żadnych lotów próbnych".

Don Berliner
Za: ufoevidence.org
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

UWAGA: Z artykułu usunięto fragment dotyczący zdjęcia z Petit Rechain, które okazało się być fałszywką

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • kac
  (2014-09-07 20:16:12) #8087
  | 👮 raport

  Gdzie materiały filmowe , zdjęcia, cokolwiek ?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium