Słownik językowyNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

EVP i poszukiwanie duchów w pytaniach i odpowiedziach


Dodano: 2016-05-01 20:57:44 · Wyświetleń: 5838
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


Niniejszy artykuł stanowi opracowanie sporządzone na podstawie pytań czytelników serwisu paranormal.about.com oraz odpowiedzi sporządzonych przez współpracujących z tym serwisem ekspertów, od wielu lat zajmujących się zjawiskami paranormalnymi.

Ryzyka i zagrożenia związane z paranormalnym śledztwem

Wydaje się, że poszukiwanie duchów stało się w ostatnich latach dość popularnym zajęciem. Czy to historyczna lokalizacja, miejsce publiczne czy prywatna rezydencja, cóż mogłoby być bardziej ekscytującego niż udanie sie w nawiedzone rzekomo miejsce w poszukiwaniu zjawisk paranormalnych? Niektórzy mówią, że cmentarze słyną z obserwacji duchów, i wiele osób ma nadzieję na doznanie dreszczyku, udając się do tego typu miejsc by uchwycić te dusze, duchy lub niematerialne istoty.

Rzeczywiste zagrożenia

Zagrożenia metafizyczne związane z dochodzeniem są realne i powinny być traktowane poważnie. Gdyby trzeba się było martwić tylko o kwestie fizyczne lub emocjonalne, wówczas tego typu badania mógłby przeprowadzać każdy... tak jednak nie jest. Zdarza się, że to, czego szukamy, rzeczywiście tam jest, i częściej niż rzadziej te rzeczy mogą nas śledzić i śledzą aż do domu, gdy noc ma się ku końcowi. To właśnie wtedy pojawiają się zagrożenia.

Tak, duchy, dusze, demony i inne istoty bezcielesne mogą przyczepić się do ciebie i śledzić cię aż do domu. Musisz wziąć pod uwagę i być otwarty na fakt, że jeśli istnieją dobre duchy, to muszą też istnieć i te złe. W większości przypadków negatywne istoty zaczynają od twierdzenia, że są duszą zmarłej osoby lub kogoś, kto zginął w tragicznych okolicznościach. W ten sposób negatywny duch może złapać niczego niepodejrzewających poszukiwaczy duchów w pułapkę wiary w to, że pomagają duchowi, komunikując się z nim. To daje demonicznej lub negatywnej istocie więcej energii do zamanifestowania się w postaci czegoś, czego niepodejrzewający nie wziął pod uwagę. Sztuczka sama w sobie polega na tym, aby oszukać cię tak byś myślał że ta istota ma przyjazne zamiary, i może to trwać przez pewien czas, lub też do czasu gdy negatywna istota lub siła demoniczna czuje, że ma twoje pełne zaufanie.

Załamania psychiczne

Paranormalne śledztwa mogą powodować załamania psychiczne. Amerykańska organizacja North East Paranormal Society zajmowała się przed kilku laty przypadkiem mężczyzny, który zaczął oglądać wszystkie programy telewizyjne poświęcone polowanium na duchy, po czym postanowił udać się w kilka rzekomo nawiedzonych miejsc aby spróbować i zarejestrować kilka EVP (elektronicznych zjawisk głosowych). Ku swojej konsternacji, odsłuchując nagrania, odkrył, że naprawdę zarejestrował kilka interesujących głosów. Wkrótce człowiek ten wpadł w taką obsesję na punkcie rejestrowania EVP, że zaczął to robić we własnym domu - i znów, ku swojemu zaniepokojeniu, nagrywał głosy na swoim dyktafonie.

Po pewnym czasie zaczął tak naprawdę słyszeć głosy nieuzbrojonym uchem, bez pomocy dyktafonu. To właśnie wtedy wezwano North East Paranormal Society. Badacze zrobili, co mogli, by mu pomóc i doszli do wniosku, że to nie jego dom był nawiedzony - tylko on sam. Polecono mu, aby zaprzestał nagrywania EVP i dokonał oczyszczenia swojego domu, człowiek ten nie chciał jednak słuchać i kontynuował swoją obsesję.

Sprawy ostatecznie pogorszyły się do tego stopnia, że mężczyzna zerwał kontakty z przyjaciółmi, rodziną, jak tez z badaczami. Do dziś nie udało się z nim skontaktować, jego rodzina przekazała jednak, że nie jest już tą samą osobą i że większość czasu spędza samotnie, rozmawiając z tym co śledzi go w domu. Czy mogła to być rozwijająca się już wcześniej choroba psychiczna, osobowość obsesyjna, czy też może negatywna istota znalazła nową ofiarę?

Bądź ostrożny

Zdolni i doświadczeni badacze z North East Paranormal Society uważają za swój obowiązek edukować opinię publiczną w kwestii zagrożeń, jakie czyhają podczas badania zjawisk paranormalnych. Tak, każdy może chwycić w dłoń dyktafon, zadać pytanie i otrzymać odpowiedź. I tak, jeśli osoba nie wie jak się chronić, życie każdej z nich niewidoczne siły mogą wywrócić do góry nogami. Jeśli chcesz zostać badaczem lub zaangażować sie w tematykę paranormalną, nie da się przecenić znaczenia tego, aby współdziałać z zespołem o wieloletnim doświadczeniu, w pełni świadomym istniejących zagrożeń oraz tego, jak zajmować się tym w sposób profesjonalny i - co najważniejsze - bezpieczny.

(Powyższe opracowało towarzystwo North East Paranormal Society dla paranormal.about.com)

Czy nagrywanie EVP jest niebezpieczne?

Rejestrowanie EVP samo w sobie nie jest niebezpieczne. Ludzie nagrywali je przez wiele lat bez żadnych konsekwencji. Są tacy, których może przerażać to, co głosy mogą powiedzieć w EVP - szczególnie jeśli postrzegają to jako coś strasznego - być może jednak osoby łatwo ulegające lękowi nie powinny z tym eksperymentować.

Zwykle też jakiekolwiek "zagrożenie" w badaniu czegokolwiek z paranormalnej rzeczywistości wynika z naszego strachu przed tym, nie zaś z samego zjawiska.

Przede wszystkim, nie rozumiemy jeszcze, skąd się biorą rzeczywiste głosy EVP. Wielu przyjmuje, że pochodzą one od duchów osób zmarłych, nie wiadomo jednak czy to w ogóle prawda. Mogą one być wywoływane przez nieświadomą projekcję psychiczną uczestników, jakieś zjawiska międzywymiarowe, bądź też pochodzić z "tamtej strony". Nikt jednak nie wie tego na sto procent, i nie wydaje się abyśmy byli blisko zrozumienia ich prawdziwej natury. Istnieje potrzeba przeprowadzenia wielu dodatkowych badań.

Co się tyczy cmentarzy, nie wydaje się aby istniał silny związek pomiędzy miejscem takim jak cmentarz a rejestrowaniem EVP (lub duchami i nawiedzeniami, jeśli ma to znaczenie). EVP są z równą łatwością nagrywane za równo z dala od cmentarzy, jak i na samych cmentarzach.

Jeśli podejdziesz do nagrywania EVP z otwartym umysłem i ciekawością, nie masz się czego obawiać. Jeśli obawiasz się, że usłyszysz coś co cię przerazi, wówczas nie powinieneś tego robić. Zagrożenie pochodzi wyłącznie z czyichś lęków przed tymi tematami - lub też z niezdrowej obsesji na ich punkcie, która dla czyjegoś stanu psychicznego może być równie niebezpieczna.

Jakiego sprzętu potrzebuję do poszukiwania duchów?

Zbierając osprzęt, powinieneś rozpocząć od kilku kluczowych elementów:

Najważniejszy jest cyfrowy dyktafon. Zdobywanie paranormalnych dowodów to w większości kwestia trafienia i chybienia, przy korzystaniu jednak z dyktafonu, EVP wydaje się najłatwiejsze do osiągnięcia. Rejestrując EVP, powinieneś postępować zgodnie z protokołem, tak aby móc odróżnić głos ducha od swojego.

Dobrym narzędziem do poszukiwania duchów jest również cyffrowa kamera. Obraz ujawni niekiedy anomalie niewidoczne gołym okiem.

Świetnie równiez mieć inne elementy osprzętowania, zaczynając jednak od kilku elementów ekwipunku i pracując nad dodaniem kolejnych oszczędzamy pieniądze, dając sobie szansę na poszukiwania ze sprzętem, które dadzą nam najlepsze wyniki.

Poszukując duchów, w pierwszej kolejności pomyśl o bezpieczeństwie. Zanim rozpoczniesz, zawsze pytaj o pozwolenie (od właścicieli posesji oraz duchów). Przed każdym polowaniem odmów modlitwę ochronną. Ważne, aby zanotować warunki pogodowe, czas, datę oraz to, kto z tobą jest. Zadawaj ogólnikowe pytania. Prowokowanie lub zastraszanie nie jest mądre. Rozmawiaj z duchami w taki sposób, w jaki chciałbyś aby ktoś rozmawiał z tobą.

Nie jest najlepszym pomysłem poszukiwanie duchów we własnym domu. Wiele osób, które polują na duchy we własnym domu, opowiada że są zaniepokojeni otrzymanym dowodem. Ważne jest, by pamiętać że pewne dowody, jakie zdobędziesz (szczególnie EVP) będą wstrząsające, często też otrzymywane na dyktafonach głosy nie będą należały do osób, za które się podają. Twój dom zawsze powinien być strefą bezpieczną i traktowany w taki właśnie sposób. Na początek, najlepiej udać się w jakieś publicznie dostępne miejsce, takie jak lokalizacja historyczna lub dobrze znane nawiedzone miejsce publiczne.

Pamiętaj, że nie zawsze będziesz otrzymywać dowody. Im więcej jednak przeprowadzisz badań, tym lepszym badaczem będziesz się stawać i tym więcej dowodów zdobędziesz. Miej otwarty umysł, jednak nie tak otwarty aby wypadł ci mózg! Bądź bezpieczny, baw się dobrze i zawsze okazuj szacunek - bo duchy też kiedyś były ludźmi.

Czy mogę nawiązać kontakt z krewnymi poprzez EVP?

(Czytelnik zadający to pytanie usiłuje nawiązać kontakt ze zmarłymi ojcem i babcią)

Choć wiele osób uważa, że elektroniczne zjawiska głosowe (EVP) to głosy zmarłych, tak naprawdę nie wiemy skąd te głosy pochodzą ani w jaki sposób są rejestrowane przez nasze urządzenia. Bardzo rzadko też (jeśli w ogóle) możemy stwierdzić w sposób niekwestionowany, że potrafimy nagrywać głosy tych zmarłych, z którymi zamierzamy się skontaktować.

Gdybyś więc mógł nagrać poprzez EVP głos, który możesz zidentyfikować jako pochodzący od twojego ojca lub babci, byłoby to niewątpliwie warte odnotowania.

Jest jednak szansa, że ci się to nie uda. Możesz zarejestrować na swoim dyktafonie jakieś głosy EVP, wątpliwe jest jednak abyś był w stanie zdecydowanie stwierdzić, że należały one do twoich krewnych. Możesz, na przykład, otrzymać odpowiedzi na pytania, na pytanie typu "Czy to ty, tato?" możesz nawet otrzymać odpowiedź "Tak". Możesz też odebrać wiadomość, którą mógłbyś mu przypisać. Ale czy to naprawdę on? Nie wiadomo.

Jeśli to nie on, to czy mógłby to być jakiś duch innego rodzaju, może nawet złowieszczy? (Niektórzy wierzą, że tego typu zjawiska mają naturę demoniczną. Ja tak nie uważam.) Coraz bardziej nabieram podejrzeń, że prawdziwe EVP stanowi jakiegoś rodzaju zjawisko psychiczne, w pewien sposób generowane przez świadomość obecnych ludzi - podobnie jak odpowiedzi z tabliczki Ouija. Jest to jednak tylko przypuszczenie i obecnie nie da się go zweryfikować.

Poza tym, nie musisz się udawać na cmentarz, abo zdobyć EVP. Jeśli istnieje możliwość, że możesz nawiązać kontakt z duchami swoich krewnych poprzez EVP, ich dusze najprawdopodobniej nie są przypisane do cmentarza, i przypuszczalnie tyle samo szczęścia będziesz miał w domu - być może nieco więcej w ich domu bądź w miejscu, w którym uwielbiali przebywać za życia.

Pora dnia równiez wydaje się nie miec znaczenia. EVP były rejestrowane we wszystkich porach. Sesje w porze nocnej wyglądają fajnie tylko w telewizji.

Czy coś będzie cię śledziło w drodze do domu? Wysoce nieprawdopodobne. Duża część twojego doświadczenia z tego typu rzeczami zależy od twojego stanu umysłu i podejścia do tych tematów. Jeśli podejdziemy do tego z lękiem i uprzedzeniem, prawdopodobnie otrzymamy negatywne rezultaty.

Moje pytanie brzmi: Czy powinieneś w pierwszej kolejności próbować kontaktu ze swoimi bliskimi? Żądza nawiązania kontaktu z ukochanymi, którzy odeszli, jest z pewnością zrozumiała. Ludzie dążyli do tego od tysięcy lat. Nie tylko chcemy utrzymać z nimi kontakt, ale również upewnić się, że po śmierci nadal trwa istnienie, co do którego większość z nas żywi nadzieję.

Jeśli istnieje życie po śmierci, nie wiemy, czy dusze zmarłych mają możliwość rozmawiać z żyjącymi podług własnego życzenia - a nawet pożądania. Jeśli EVP są głosami zmarłych, być może osoby te - jak uważał badacz zjawisk paranormalnych, Hans Holzer - nie zdają sobie sprawy z tego, że nie żyją i dążą do tego, aby zrozumieć okoliczności, w jakich się znalazły.

Podejrzewam, że będziesz poddenerwowany swoimi wysiłkami zmierzającymi do nawiązania przez EVP kontaktu z ojcem czy babcią, sugeruję więc lepiej zapamiętać ich takimi jacy byli i pielęgnować wspomnienia o nich.

Dlaczego nie potrafię zobaczyć duchów?

Pytanie od czytelnika paranormal.about.com: Dlaczego nie potrafie dostrzec lub odczuwać duchów? Chciałbym umieć to robić. Czy moge coś zrobić, aby zwiększyć swoje zdolności do postrzegania duchów? Moje pytanie dotyczy tego, czy mam nad tym w ogóle kontrolę? Czy moge się tego nauczyć? A może robię coś źle?

Nie robisz niczego źle. Tak naprawdę postrzeganie duchów to bardzo trudna rzecz. Również większość osób zajmujących się przez całe życie badaniem duchów nigdy bezposrednio nie widziała ani nie doświadczyła ducha. Poszukiwacze duchów, którzy rutynowo odwiedzają rzekomo nawiedzone miejsca, prawie nigdy nie widzą ani nie doświadczają ducha (pomimo tego co głosi telewizja). Większość obserwacji aparycji ma miejsce - i najlepsze zdjęcia duchów są wykonywane - zupełnie przypadkowo, gdy nikt ich się nie spodziewa. Wydaje się, że duchy pojawiają się i dają się rozpoznać zgodnie z własną wolą.

Istnieją ekstrasensi i media, którzy twierdzą, że są w stanie widzieć i kontaktowac się z tymi po drugiej stronie. I choć istnieją pewne interesujące dowody na to, że mogą nawiązać kontakt, istnienia tej umiejętności nie udowodniono ponad wszelką wątpliwość. Jeśli rzeczywiście posiadają taką istotną umiejętność - a mogą - wówczas wydaje się, że jest to dar, który posiadali przez całe życie. Urodzili się z tym. Jest nieprawdopodobne, aby była to umiejętność którą mógłbyś samodzielnie rozwinąć.

Choć więc nie ma jednego pewnego sposobu na postrzeganie i odczuwanie duchów, istnieją pewne rzeczy które możesz wypróbować, a które z pewnością widziałeś w niektórych programach telewizyjnych. Możesz poeksperymentować z elektronicznymi zjawiskami głosowymi (EVP) czy też z tak zwanym ghost-boxem. Nie ma absolutnie żadnego dowodu na to, że te medoty wykrywają głosy duchów i przekazy, jest to jednak jakaś możliwość.

Jeśli zaś masz do tego skłonności, możesz rozważyć dołączenie do grupy poszukiwaczy duchów działających w twojej okolicy. Nie ma jednak gwarancji na to, że w trakcie ich poszukiwań natkniesz się na ducha, przynajmniej jednak poznasz podobnie myślących ludzi, którzy dzielą tę samą ciekawość dotyczącą tego tematu. I kto wie - być może będziesz mieć na tyle dużo szczęścia, że zobaczysz ducha!

Odpowiedzi opracowali:
Stephen Wagner, paranormal.about.com
North East Paranormal Society
Opublikowano na łamach paranormal.about.com

Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Od tłumacza: A jeśli komuś nie chce się "bawić" z EVP, polecam spróbować medytacji i technik przesuwania świadomości. Opowiadali o tym Bruce Moen i Paweł Byczuk w specjalnym wywiadzie dla Radia Paranormalium

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium