księgarnia ezoteryczna Warszawa

serwis blacharski toyota warszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Doświadczenia z pogranicza śmierci występują, gdy dusza opuszcza układ nerwowy i wchodzi do wszechświata - twierdzi dwóch ekspertów w sprawach fizyki kwantowej


Dodano: 2013-07-01 02:40:44 · Wyświetleń: 13958
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp

Według doktora Stuarta Hameroffa i Sir George`a Penrose`a, po śmierci ciała fizycznego dusza zostaje uwolniona i trafia do wszechświata


Doświadczenia z pogranicza śmierci (NDE) występują, gdy substancja kwantowa tworząca duszę opuszcza układ nerwowy i, uwolniona, dostaje się do wszechświata - głosi teoria zaproponowana przez dwóch znakomitych naukowców. Według tego pomysłu, świadomość jest programem dla komputera kwantowego wewnątrz mózgu, który to program może istnieć we wszechświecie nawet po śmierci, co wyjaśnia doznania osób przeżywających NDE.

Doktor Stuart Hameroff, emerytowany profesor na Wydziale Anestezjologii i Psychologii oraz Dyrektor Centrum Badań nad Świadomością na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie (USA), rozwinął quasi-religijną teorię. Jest ona oparta na kwantowej teorii świadomości, którą rozwinął Hameroff wraz z brytyjskim fizykiem Sir Rogerem Penrose`m, która utrzymuje, że esencja naszej duszy znajduje się wewnątrz struktur zwanych mikrotubulami, które z kolei znajdują się w naszych komórkach mózgowych.

Według nich, nasze doświadczenie świadomości jest wynikiem efektów grawitacji kwantowej zachodzących w tych mikrotubulach - teorię tę nazwali kwantową teorią świadomości (Orch-OR). Dlatego uważa się, że nasze dusze są czymś więcej niż tylko interakcjami neuronów w mózgu. W rzeczywistości są one zbudowane z samej struktury wszechświata - i mogły istnieć już od samego początku czasu.

Ten koncept jest podobny do buddyjskiej i hinduskiej wiary w to, że świadomość stanowi integralną część wszechświata - i tak też może być w rzeczywistości, zresztą podobne stanowisko w tej kwestii zajmuje zachodni idealizm filozoficzny.

Znając te wierzenia, doktor Hameroff utrzymuje, że w trakcie doświadczeń z pogranicza śmierci mikrotubule tracą swój stan kwantowy, jednak znajdująca się w nich informacja nie jest niszczona. Zamiast tego, po prostu opuszcza ciało i wraca do kosmosu.

W programie dokumentalnym "Through the Wormhole" na kanale Science Channel, doktor Hameroff powiedział: "Powiedzmy, że serce przestaje bić, krew przestaje krążyć, mikrotubule tracą swój stan kwantowy. Informacja kwantowa w mikrotubulach nie jest niszczona, bo nie może - po prostu rozchodzi się i rozprasza, dostając się do wszechświata. Jeśli pacjent przechodzi reanimację i wraca do życia, owa informacja kwantowa może powrócić do mikrotubul i wtedy pacjent mówi: "Miałem doświadczenie z pogranicza śmierci". Jeśli nie uda się go przywrócić do życia i umrze, możliwe jest, że ta informacja kwantowa istnieje poza ciałem, być może w sposób nieokreślony, jako dusza".

Kwantowa teoria świadomości spotkała się z ostrą krytyką ze strony bardziej empirycznie nastawionych myślicieli i budzi kontrowersje w środowisku naukowym.

Jednym z krytykujących jest fizyk z Massachussetts Institute of Technology, Max Tegmark, który skrytykował tę teorię w artykule z 2000 roku, który jest często cytowany przez innych oponentów.

Niemniej jednak doktor Hameroff uważa, że badanie w dziedzinie fizyki kwantowej stanowi wstęp do sprawdzenia kwantowej teorii świadomości, szczególnie w świetle ostatnich odkryć, zgodnie z którymi efekty kwantowe wspierają wiele ważnych procesów biologicznych, takich jak powonienie, nawigacja u ptaków czy fotosynteza.

Damien Gayle, Daily Mail
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Iluzjonista
  (2013-07-02 01:27:58) #7845
    📧 pw | 👮 raport

  Nareszcie ciekawa koncepcja pozwalająca połączyć duchowość z nauką ;)
  Teraz tylko trzeba doświadczalnie potwierdzić słuszność tejże kwantowej teorii, a potem możemy cieszyć się z rozwikłania jednej z największych zagadek ludzkości ;)


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Marcin
  (2013-07-06 00:36:42) #7849
  | 👮 raport

  Ok artykuł opiera się na badaniach sprzed co najmniej 13 wiosen a co tam dzisiaj u doktorka? Ogarnijcie może to jakoś, będzie fajny artykuł albo audycja.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Fajans
  (2013-07-18 22:15:54) #7864
  | 👮 raport

  Ale przecież pamięć to tworzenie połączeń między kolejnymi neuronami czyż nie? W takim razie czy cała informacja zawarta w neuronie jest tak naprawdę zlokalizowana w tym tubule, czy może w tubułach jest tylko "program" który ostatecznie uchodzi do kosmosu ale już bez wspomnień które gniją razem z mózgiem?

  Jeżeli to drugie to tak czy owak ta quasi-religijna teoria nie zdobędzie poklasku ponieważ nie niweluje w żaden sposób lęku przed śmiercią. Po śmierci nic nie ma albo jest coś ale tego nie pamiętam to jedno i to samo. Dostać amnezji to prawie jak umrzeć...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium