[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Doktor Who i maszyna czasu


Dodano: 2007-08-15 15:24:50 · Wyświetleń: 12672
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Czas


Skoro zakończyła się ostatnia seria przygód doktora Who, być może nadszedł czas, aby podyskutować o centralnym punkcie tego serialu - podróży w czasie. Czy nauka może pokazać i wykazać, że taka podróż jest możliwa?

Istnieją teorie - i są zdecydowanie bardziej zaawansowane od doktorskiego rozumienia "wehikułu czasu". Czym jednak jest czas? Fizyk, Wheeler, określił to tak: "Czas jest wszystkim tym, co się teraz dzieje".

Czym jest czas?

Czas jest trudny do zrozumienia. Na przykład możemy wyróżnić okresy czasu, jako pełny obrótr Ziemi wokół własnej osi (dzień) lub okres, w jakim Ziemia okrąża Słońce (rok). Inaczej jednak od tego, czas nie posiada jednostek.

Jednostki, które znamy - sekundy, minuty, godziny i inne - są wytworem matematyków, dzielących znane, astronomiczne okresy czasu na mniejsze kawałki, aby ułatwić nam zarządzanie życiem. W tym znaczeniu czas jest czymś, co sobie sami narzucamy.

Bardziej ugruntowane wyjaśnienie czasu mówi, że jest to coś, czego musimy doświadczyć, ponieważ rzeczy dzieją się w czasie - dokładniej, jest to proces redukujący rzeczy do poziomu chaosu - od porządku do nieporządku. Jest to rozpad, erozja - najprościej, entropia.

Czy jesteśmy uwięzieni w czasie?

Czas wydaje się mieć na nas fundamentalne działanie. Faktycznie żyjemy w naszej "linii czasu", która łączy się z innymi liniami, aby popchnąć do przodu "nasz" postęp w czasie. Jest to coś podobnego, inaczej nasze doświadczenia byłyby nonsensowne i bezcelowe.

Jest to zgodne z Prawem Przyczynowości. Po prostu mówi ono, że przyczyna musi się pojawić przed skutkiem. Na przykład pocisk musi zostać wystrzelony (przyczyna), aby mógł kogoś zranić (skutek). Jakakolwiek zmiana tego układu byłaby absurdalna. Znajduje to odzwierciedlenie w newtonowskim spojrzeniu na kosmos i czas jako mechaniczne, niezmienne, absolutne. Tutaj czas jest nieuniknionością łatwo rozumianego "machinalnego" wszechświata. Niestety, wszechświat taki nie jest.

Pogadanka o względności

Einstein swoją teorią względności obalił prostotę newtonowskiego wszechświata. Czas złożony jest z trzech znanych fizycznych wymiarów, dając początek pojęciu "czasoprzestrzeni". Rzeczy dzieją się fizycznie, i w czasie. Materia i energia mogą rozciągać i zniekształcać fizyczne wymiary, mogą więc mieć wpływ także na czas. W rzeczywistości czas może zwalniać bieg, w zależności od prędkości obserwatora. Daje to bezpośredni punkt odniesienia do definitywnego czasu.

W relatywnym wszechświecie czas może być różny w sytuacjach różnych obserwatorów. Niestety, jedno pozostaje niezmienne. Strzałka czasu wciąż posuwa się do przodu. Wydaje się nigdy nie cofnąć, przynajmniej we wszechświecie.

Czas


Czym jest teraźniejszość?

Myślimy o czasie w pojęciach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przeszłość się stała, teraźniejszość jest "obecnie", a przyszłość dopiero się zacznie. Podczas gdy prawdziwe jest stwierdzenie, że przyszłość jeszcze się nie zdarzyła, określenie "obecnie" jest dużo bardziej skomplikowane.

Czujemy rzeczy, ponieważ siły bombardują nasze receptory czucia. Na przykład "widzimy", ponieważ światło odbija się od obiektów i uderza w nasze oczy. Siły potrzebują jednak "czasu", aby przebyć drogę z jednego miejsca do drugiego.

Zgodnie z tym, nasze rozumienie odczuwalnego "obecnie" jest jedynie miriadą wrażeń z różnych punktów z przeszłości. Myślimy o burzy z piorunami, gdy ujrzymy błysk, zanim usłyszymy uderzenie. A to dlatego, że światło przemieszcza się szybciej, niż dźwięk.

Możliwości podróży w czasie

W tym znaczeniu nasze "obecnie" może być formą maszyny czasu. Na przykład, gdy spoglądamy w kosmos, widzimy odległą przeszłość. Gdy mówimy, że oglądamy obiekt odległy o 50 lat świetlnych, znaczy to, że obserwujemy jego stan sprzed 50 lat świetlnych, ponieważ światło potrzebowało akurat tyle czasu, aby do nas dotrzeć.

Wszechświat zawiera możliwości przemieszczenia się w czasie na różne sposoby. Dla przykładu, gdy materia wchodzi do czarnej dziury, przestrzeń się załamuje. Gdy czas stanowi z przestrzenią jedność, teoretycznie owa jedność może być czasem. Stąd, gdybyśmy mogli wejść do czarnej dziury i wyjść z niej przez jej drugi koniec, dokonalibyśmy przemieszczenia się w czasie.

Teoretyczne cząstki znane jako "tachiony"również były rozpatrywane. Teoria względności mówi, że nie możemy poruszać się szybciej od światła, gdybyśmy jednak mogli ominąć ograniczenia wszechświata - prawdopodobnie moglibyśmy nawet cofnąć się w czasie. Tachiony to "cząstki szybsze od światła", więc, jeśli istnieją, mogą zawierać w sobie klucz do podróży w czasie.

Czas


Czas subatomowy

Podczas gdy wszechświat, jakiego doświadczamy, wymaga strzałki czasu, świat subatomowy był obserwowany jako inny. Wydawał się nie posiadać w swoim oddziaływaniu obserwowalnego poczucia czasu. Jeśli więc jest "bezczasowy", to czy może tutaj leżeć klucz?

Zbyt wiele teorii fizycznych ("cząstki" są już niemodne) zostało zastąpionych pomysłem zwanym "teorią struny". Tutaj to, co znamy jako cząstki, to tylko "końcówki" dużo bardziej skomplikowanych struktur.

Jeśli "struny" istnieją jako tkanina wszechświata, kolejne wymiary są wymagane do stworzenia matematycznej odpowiedzi. Piękno tego wszystkiego polega na tym, że zawiera to możliwość istnienia innych wymiarów czasu. Może więc samotnie doświadczamy czasu w naszym wymiarze. Wchodząc w inne wymiary czasu, możemy odnaleźć klucz do podróży w czasie.

Podróż do przyszłości

Większość teorii od dawna budzi zastrzeżenia. Rozprawiają się one z przemieszczaniem się w czasie jako pojęciem cofania się w czasie. Inną propozycją jest przemieszczenie się do przyszłości - szczególnie gdy przyszłość jeszcze się nie wydarzyła.

Jeśli, gdziekolwiek, już się wydarzyła, wówczas stajemy przed problemem "wolnej woli". Jeśli przyszłość jest już ustalona, to jak możemy mieć wybór tego, co chcemy robić? Czy na pewno przyszłość zawiera w sobie podjętą już przez nas decyzję?

Możemy zmierzyć się z tym problemem, patrząc na świat subatomowy - lub na inne wymiary czasu - jako wieczny. Według tego pomysłu, nasze wybory będą wciąż przepisywały skrypt przyszłości. Być może to dlatego "linia czasu" naprawdę istnieje. Może ona dostarczać przyszłości opartej o nasze wybory w punkcie, w którym rozpocznie się podróż w czasie.

Informacyjny wszechświat

Problem z tym wszystkim jest oczywiście taki, że mamy zbyt duże gabaryty, żeby "podróżować" w świecie subatomowym. Jest jednak pewien argument, przemawiający za tym, że subatomy są częścią informacyjnego wszechświata.

Jesteśmy znajdującą się wewnątrz niego informacją, więc jeśli moglibyśmy zostać zredukowani do poziomu informacji, a następnie zrekonstruować przyszłość, wówczas moglibyśmy przemieszczać się w czasie.

Inny argument mówi, że, na poziomie informacji, cząsteczka i wszechświat są jednym i tym samym. Jedna cząsteczka zawiera całą informację z wszechświata. Stąd proste połączenie z takim światem mogłoby nam pokazać cały czas, jaki minął wcześniej.

Alternatywnie, być może przyszłościowa maszyna czasu mogłaby poprostu uzyskać bezczasową informację wszechświata i sportretować ją w wirtualnej rzeczywistości. Według tego pomysłu, to nie my podróżujemy w czasie. To czas przychodzi do nas.

Konkludując...

W tym punkcie czasu podróż w czasie wydaje się niemożliwa. Może to być jednak problem wyłącznie natury technologicznej. Istnieją idee mogące naprawdę pozwolić na podróżowanie w czasie. Możliwe więc, że pewnego dnia staniemy się Panami Czasu z naszymi własnymi przyrządami, którymi będziemy badać świat.

Anthony North, Unexplained-Mysteries.com
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Jmaczek
  (2008-05-27 20:16:44) #227
  | 👮 raport

  art bardzo ciekawy jedyne do czego mogę się przyczepić to ostatnie zdanie:

  Nie "Panami CZasu" tylko "Władcami CZasu" w DR.Who jest "Time Lord`s" więc poprawna nazwa będzie "Władcami Czasu". Ale to bląd natury lingwistycznej niemający zprzeczności z treścią arta...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Zbynek
  (2010-02-19 02:01:06) #4587
  | 👮 raport

  Popraw cząsteczki (struktury chemiczne, ponadatomowe, albo minimum 2-atomowe zespoły np. O2) na cząstki. To ważne rozróżnienie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • trigger
  (2011-02-13 03:42:11) #6181
  | 👮 raport

  Po przeczytaniu tego artykułu wiem tyle, że ludzkość nie wie nic konkretnego na temat podróży w czasie.
  Są tylko hipotezy.
  Dobre i tyle :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Kamienie
  (2014-05-16 22:51:09) #8024
  | 📧 email | 👮 raport

  Noca czas leci wolniej pomimo faktu iz ziemia obraca sie z taka sama predkoscia cala dobe. Podobnie mozna uznac ze im mniej sie dzieje im mniejszy jest natlok zdarzen tym czas wolniej leci. Im wieksze zaludnienie jest na danym obszarze tym szybciec czas plynie. Tunel czasowy faktycznie moze istniec z uwagi na faktvze dla roznych ludzi v plynie on z rozna predkoscia. Sa kraje gdzie uplyw czasu jest czczony podobnie jak Bog czy Budda. Teoretycznie przemieszczanie v sie w czasie v jest mozliwe w podswiadomosci poprzez sny swiadome jednak nie jest to czego oczekuje nauka od przemieszczania sie w czasie v. Generalnie duze gabarytu czlowieka do podrozy w mikroczastkach sa problemem ale mozna przez nie przepuscic mikrosonde. Moim zdaniem uplyw czasu jest napisany przez kogos podobnie jak oprogramowanie komputerowe. Chcesz wiecej info? Napisz na maila pozdrawiam.

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  • tada12321
   (2016-03-10 0:06:33) #14424
   | 👮 raport

   Kamienie człowieku co ty palisz:-o

  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium