Brytyjscy naukowcy budują tarczę magnetyczną mającą chronić astronautów przed promieniowaniem
Opublikowano w dziale Tajemnice kosmosu
Brytyjscy naukowcy pracują nad innowacyjną tarczą magnetyczną, która ma na celu ochronę astronautów przed niebezpiecznym promieniowaniem kosmicznym. Inspiracją do stworzenia tego projektu są technologie znane z filmów i seriali science-fiction, takich jak „Star Trek”. Tarcze te mogłyby być instalowane zarówno na statkach kosmicznych, jak i na powierzchni planet, odbijając szkodliwe promieniowanie, które może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, w tym nowotworów.
Brytyjscy naukowcy zamierzają stworzyć tarcze magnetyczne (podobne do deflektorów tarcz w serii popularnych seriali sci-fi „Star Trek”) w celu ochrony astronautów przed groźnym promieniowaniem.
Takie magnetyczne tarcze mogłyby zostać umieszczone na powierzchni statków kosmicznych oraz planet, by odbijać szkodliwe promieniowanie kosmiczne. Istnieje wielkie ryzyko zagrażające przyszłym odkrywcom, z czego najgroźniejszym jest nowotwór powstały w wyniku promieniowania z kosmosu oraz burz słonecznych, z którymi astronauci będą musieli się zmierzyć, kiedy odważą się opuścić magnetyczną osłonę ziemi. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas spotkania w Royal Astronomical Society's National Astronomy w Preston w Wielkiej Brytanii. Dowodem potrzeby takiego wynalazku jest misja Apollo. Astronauci byli tylko dziesięć dni w kosmosie, ale gdyby przebywali w nim podczas burzy słonecznej, oni sami i ich statek zostałby „naładowany” śmiercionośną dawką promieniowania.
By stworzyć deflektor tarczy wokół statku albo księżyca, naukowcy muszą wytworzyć pole magnetyczne, a następnie wypełnić je zjonizowanym gazem zwanym plazmą. Plazma zostałaby zatrzymana w jednym miejscu dzięki stabilnemu polu magnetycznemu (bez niego plazma po prostu by odleciała). Kiedy promieniowanie miałoby styczność z plazmą, zostałoby zwolnione, a pole „przepchałoby” je po bokach. „Takie pole można wygenerować w odległości 20-30 kilometrów od astronautów”, twierdzi Dr Ruth Bamford z laboratorium w Rutherford-Appleton w Didcot w Wielkiej Brytanii. Taki wynalazek może być gigantycznym krokiem naprzód dla misji kosmicznych.
Źródło: BBC
Tłumaczenie i opracowanie: Darnok