[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

kurs językowy online

Dentysta Katowice Al. Roździeńskiego 88abiurko komputerowe narożne

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Fizycy znaleźli sposób na 'ujrzenie' ukrytych wymiarów


Dodano: 2007-02-12 14:20:00 · Wyświetleń: 21257
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Figura sześciowymiarowa
Wygenerowana komputerowo figura
sześciowymiarowa
W najnowszym numerze "Science Daily" naukowcy napisali, że dokonali zbliżenia, które może pomóc w odsłonięciu ukrytych kształtów innych wymiarów we wszechświecie.

Nowe badanie pokazuje, że kształty innych wymiarów mogą być "widoczne" poprzez rozszyfrowywanie ich wpływu na kosmiczną energię, która została uwolniona podczas gwałtownych narodzin wszechświata 13 miliardów lat temu. Metoda opisana 2 lutego w "Physical Letters Review" dostarcza dowodu na to, że fizycy mogą użyć doświadczalnych danych, by dostrzec naturę tych ulotnych wymiarów - istnienia, które jest krytycznym, ale dotąd nie sprawdzonym elementem teorii struny, będącej kandydatką do tytułu "teorii wszystkiego".

Naukowcy rozwinęli teorię struny, która postuluje, że wszystko we wszechświecie jest zrobione z małego, drgającej struny energii, który otacza fizycznie wszystkie obiekty, począwszy od ogromnych galaktyk, a skończywszy na subatomowych cząsteczkach. Choć jest teoria pierwszorzędna do wyjaśnienia struktury kosmosu, do dziś pozostaje ona niesprawdzona.

Matematyka teorii struny sugeruje, że świat, który znamy, jest nieskończony. W dodatku do czterech znanych nam wymiarów - trójwymiarowej przestrzeni i czasu - teoria struny dokłada sześć kolejnych wymiarów przestrzeni, "ukryte" wymiary są uwikłane w małych geometrycznych kształtach w każdym pojedynczym punkcie w naszym wszechświecie.

"Nie bój się, jeśli nie możesz sobie wyobrazić dziesięciowymiarowego świata. Nasze umysły są przyzwyczajone tylko do trzech wymiarów przestrzeni i nie mają punktu odniesienia dla sześciu pozostałych", mówi fizyk z Madison University Gary Shiu, który prowadził nowe badanie. Choć naukowcy używają komputerów, aby zobaczyć, jak te sześć wymiarów mogłoby wyglądać, nikt naprawdę nie wie, jakie kształty one przybierają.

Nowa praca z Wisconsin może dostarczyć długo poszukiwanego założenia dla pomiaru tego wcześniej niezmierzonego aspektu teorii struny.

Według matematyki teorii struny, dodatkowe wymiary mogłyby przybrać jeden z dziesiątków tysięcy mozliwych kształtów, każdy kształt teoretycznie odpowiadałby jego własnemu wszechświatowi z jego własnym zbiorem fizycznych praw.

Dla naszego wszechświata "Natura wybrała - i chcemy znać to, co tak wygląda", wyjaśnia Henry Tye, fizyk z Cornell University, który nie brał udziału w nowym badaniu.

Shiu mówi, że wielowymiarowe kształty są dalece zbyt małe, aby je zobaczyć lub zmierzyć jakąś zwykłą metodą obserwacji, co czyni sprawdzenie tego aspektu teorii struny bardzo trudnym. "Możesz teoretyzować o czymś, ale musisz też mieć możliwość pokazać to w eksperymencie. Problemem jest to, jak to sprawdzimy?", mówi Shiu.

On i student-absolwent Bret Underwood w poszukiwaniu inspiracji zwrócili się ku niebu.

Ich podejście oparte jest na pomyśle, że sześć małych wymiarów miało swój najsilniejszy wpływ na wszechświat wtedy, gdy był on małą plamką bardzo ściśniętej materii i energii - zaledwie w chwilę po wielkim wybuchu.

Nie dysponując wymaganą maszyną czasu, użyli pierwszej po niej najlepszej rzeczy: mapy kosmicznej energii uwolnionej w wyniku wielkiego wybuchu. Energia, dostrzeżona przez satelity takie, jak NASA's Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP), faktycznie okazała się być niezmieniona od 13 miliardów lat, co zasadniczo czyni tą energię "Migawką obrazu wszechświata z okresu dziecięcego", powiedział Shiu. Eksperyment WMAP jest następcą projektu Cosmic Background Explorer (COBE), który w 2006 roku przyniósł nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

"Tak jak cień może dać jakiś pogląd na kształt całego przedmiotu, tak wzór kosmicznej energii może dać pogląd na kształt pozostałych sześciu wymiarów", wyjaśnia Shiu.

Aby nauczyć się odczytywać z kosmicznej mapy charakterystyczne znaki sześciowymiarowej geometrii, naukowcy pracowali wstecznie. Rozpoczynając od dwóch różnych typów matematycznie prostych geometrii, nazwanych wypaczonymi wlotami, obliczyli przewidywaną mapę energii, która byłaby widoczna we wszechświecie opisanym przez każdy kształt. Porównując dwie mapy, znaleźli między nimi małe, aczkolwiek znaczące różnice.

"Rezultaty pokazują, że określone wzory kosmicznej energii mogą zawierać wskazówki dotyczące geometrii sześciowymiarowego kształtu - jest to pierwszy typ dostrzegalnych danych, który dostarczył takiego zapewnienia", powiedział Tye.

"Choć aktualne dane nie są wystarczająco precyzyjne, aby porównać ich odkrycia z naszym wszechświatem, przyszłe eksperymenty, takie jak ten z satelitą Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej, powinny być wystarczająco czułe, by dostrzegać subtelne różnice między różnymi geometriami", powiedział Shiu.

"Nasze rezultaty z prostymi, a więc łatwo zrozumiałymi kształtami, dają dowód na to, że geometria ukrytych wymiarów może zostać rozszyfrowana z wzoru kosmicznej energii. Dostarcza to rzadkiej okazji, kiedy będzie można sprawdzić teorię struny", powiedział Shiu.

Poprawki technologiczne, aby opracowywać bardziej szczegółowe kosmiczne mapy, powinny pomóc zawężyć możliwości i mogą pomóc naukowcom złamać szyfr kosmicznej mapy energii - i zbliżyć się do zidentyfikowania pojedynczej geometrii, która otacza nasz wszechświat.

"Domniemanie takich możliwości jest głębokie", powiedział Tye. "Jeśli ten kształt może zostać zmierzony, to wtedy okazałoby się, że teoria struny jest poprawna".

Nowa praca została sfinansowana przy pomocy stypendiów z National Science Foundation, amerykańskiego Wydziału ds Energii i Corp Research.

ScienceDaily.com, 4 luty 2007
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • innuendi
  (2010-05-12 23:51:41) #4937
  | 👮 raport

  a co bylo chwile przed wielkim wybuchem, kazdy gada tylko o wybuchu, znana jest nawet jego przyblizona data, a co było przed, jak dalece moze sie rozszerzyc wszechswiat, co jest za nim, kolejny wszechswiat?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • marek
  (2013-09-08 12:38:36) #7896
  | 👮 raport

  wszechświat się rozszerza, ale w czym? sam w sobie?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium