taxi bagażowe kraków

księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania

Badając dowody na istnienie zjawisk paranormalnych


Dodano: 2007-04-14 01:10:30 · Wyświetleń: 23173
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Obiekt
Obiekt ze Zdanów. Zdjęcie obiegło cały internet, stając się
w międzyczasie obiektem żartów... czy więc jest to naprawdę UFO,
czy tylko dwa sklejone ze sobą półmiski?


Jestem pewien, że każdy zgodzi się z tym, że prezentacja dowodu bywa czasami szyta bardzo grubymi nićmi. Każdy czasami musi jakoś przełknąć to, że wydawało mu się, że coś miał, lecz to, co miał, okazały się być tylko zwykłym pyłkiem lub czymś co określa się mianem matrixingu. Problem powstaje, gdy wątpliwej wartości dowodem interesuje się wiele grup, którzy przyjmują go jako ostateczny, nawet go nie badając lub nie wiedząc, jak go zbadać. Wydaje mi się, że każdy chciałby, aby jego dowód był dobry. Oczywiście są tacy, na których nie warto zwracać uwagi, którzy "badają" duchy dla samej tylko ekscytacji, a nie po to, żeby je zbadać. Zaprowadziło mnie to do stwierdzenia, że dzieje się tak w większości przypadków. Mimo wszystko, jeśli surfujesz po internecie, to zapewne natrafiasz na wiele stron, na których są pokazane dowody, które w większości są uznawane przez oglądających za sfałszowane.

Jak większość z nas wie, jedynym sposobem poznania natury zjawiska paranormalnego jest eliminacja. Musisz wyeliminować wszystkie czynniki przyziemne, zanim stwierdzisz, że uchwyciłeś coś paranormalnego.

My w The Northern Minnesota Paranormal Investigators jesteśmy dumni z tego, że prowadzimy twarde badania. Istotnie, wielu ludzi się na mnie wkurzyło, a to dlatego, że ich dowody, które oglądałem, nigdy wcześniej nie były badane, zanim nie dotarły do moich rąk. Ci ludzie "mieli przeczucia" co do fotografii, posiadali nagrania EVP lub filmy i nie używali prawdziwych metod badawczych, aby fachowo ocenić swój dowód. Może to brzmieć dziwnie, ale twardo opieramy się na swoich własnych dowodach, a nie na dowodach pochodzących od innych ludzi.

LOL
To zdjęcie pokazuje, jak łatwo "stworzyć" orby przy pomocy spryskiwacza...


Poniżej chciałbym się podzieloć pewnymi wskazówkami z tymi, którzy nie analizują swojej pracy i odkładają ją. Postępuj według nich, obojętnie czy jesteś nowicjuszem czy dopiero zaczynasz badania, spodziewam się bowiem, iż owe wskazówki będą tobie pomocne.

1. Pozbądź się cyfrowego sprzętu. Używając go, w związku z tym że po wykonaniu zdjęć może dojść do manipulacji, nie możesz wyeliminować czynników przyziemnych. Prócz faktu, że nie ma w tym nic namacalnego, takiego materiału nie możesz zbadać. Używaj dobrego aparatu z filmem 35 mm, dzięki temu wyeliminujesz ze zdjęć 99% kurzu, który zwykle wychwytują cyfrowe aparaty. I jeszcze coś... czy wiesz, że aparaty fotograficzne nie są dopuszczane jako materiały dowodowe w sprawach sądowych, przynajmniej w USA? Jeśli nie są one uznawane za dowody, to czy serwatka mogłaby służyć jako zadowalający dowód na istnienie jakiegoś zjawiska paranormalnego?

2. Orby są bardzo trudne do znalezienia na zdjęciu i zbadania. Większość orbów utrwalanych na zdjęciach wykonanych cyfrowymi aparatami to kurz, wilgoć, pyłek, etc. Stanowią one aż 98% takich obiektów. Gdy sfotografujesz coś podobnego, używając cyfrowego aparatu, to po prostu taki obiekt zignoruj. Odkąd cyfrowe aparaty niejako wytwarzają orby, nie możesz stwierdzić, czy orb uchwycony na zdjęciu jest zjawiskiem paranormalnym. Gdy uchwycisz orba na filmie, to nie będzie on statyczny, nie będzie posiadał trzech wymiarów, nie będzie cieńki, wiotki i nigdy nie będzie posiadał otoczki. Jeśli orb będzie posiadał otoczkę, to wówczas jest to zwykły kurz i nie należy się nim zajmować. Obiekty wychwycone na video muszą wykazywać kierunek i/lub zmiany pzrsypieszenia i przeciwstawiać się ruchom powietrza w filmowanym miejscu.

3. Do robienia filmów kamerą wideo używaj trójnogu. Otrzymamy wideo, które pokaże całą filmowaną okolicę i będzie pozwalało powiększać i zbliżać się nawet do bardzo małych obiektów. Nawet jeśli uchwycisz coś aparatem fotograficznym, to ruch aparatu zniszczy dowód, ponieważ taki dowód zawsze może być rezultatem ruchu aparatu. Trójnóg przy kamerze pozwoli zauważyć, sfilmować i uchwycić dobry, mocny dowód.

Orb
Jeden z nielicznych potwierdzonych orbów. Powyższe kadry pochodzą
z amerykańskiego stanu Colorado, gdzie kilka lat temu w jednym z domów
właściciele zostawili na noc włączoną kamerę video (kadry
pochodzą z filmu dokumentalnego "The world's scariest
ghosts caught on tape" który obejrzeć można w Google Video)


4. Badając coś, kontroluj cały czas sytuację. Nie możesz biegać dookoła i klaskać i skakać, gdy złapiesz coś, co inni nazwą zjawiskiem paranormalnym. Jeśli nie znasz okoliczności otoczenia, to uchwycony przez Ciebie dowód nie będzie żadnym dowodem. Upewnij się, że badany przez Ciebie obszar jest zamknięty, i że nie kręcą się wokół inni ludzie. Musisz wiedzieć, czy ktoś czasem nie będzie przechodził w okolicy badanego miejsca. Wyeliminuj wszystkie ziemskie czynniki, zanim którykolwiek z nich się pojawi!

5. Nagrywając EVP, nigdy nie szepcz. Ciągle podczas pokazów słyszę o nagranych w ten sposób dowodach. Nigdy nie wiadomo, który z nich to prawdziwe EVP, a który to tylko nagrany szept. Jest to jedna z zasad naszej grupy badawczej. Wszystkim osobom badającym zjawisko EVP zawsze radzimy: "Nigdy nie szepcz".

6. Nie łam prawa, próbując dostać się do miejsca, które chcesz zbadać. ZAWSZE się upewniaj, że masz pozwolenie, aby tam wejść. Jeśli złamiesz prawo, to będzie to oznaczało tylko tyle, że nie jesteś odpowiedzialną i godną zaufania osobą. Jak mogę wtedy uwierzyć w to, co mówisz? Jeśli złamiesz prawo, prowadząc badania, to zmanipulujesz dowód, nie zastanawiając się nad tym, a wtedy obawiam się, że taki dowód nie będzie przedstawiał żadnej wartości.

Wiem, że to nie wszystko. Spodziewam się jednak, iż te wskazówki okażą się pomocne. Sądzę, że dzięki wykorzystaniu tych wskazówek uda nam się przekonać nieco więcej sceptyków, że to, co robimy, wcale nie jest marnowaniem czasu i sił!

Brian Leffler, Unexplained-Mysteries.com, 10 marzec 2007
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • $$$
  (2008-09-12 05:27:52) #847
  | 👮 raport

  To pierwsze zdjęcie (jak pisano) przypomina mi bardziej dwa sklejone półmiski. Bardzo mało prawdopodobne że to UFO. Nie widać tutaj żadnych szczegółów przypominających statek kosmiczny.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • waldi
  (2008-10-10 17:43:04) #1083
  | 👮 raport

  To pierwsze zdięcie to są dwie złączone ze sobą miski 100% mam identyczne i wyglądają tak samo. Śmieszne zdiecie

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • fantasmagoria
  (2009-06-26 09:42:42) #3292
  | 👮 raport

  ps. głosy duchów mają inne częstotliwości niż normalny szept

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • viv
  (2013-05-13 21:46:36) #7811
  | 👮 raport

  jestem pod wrażeniem! godne to uwagi podejście :) dokładnie przeciwne do tego, które prezentuje Fundacja N, która praktycznie niczego nie bada, tylko zapewnia, ze zjawiska paranormalne są i już, bo oni zebrali masę dowodów. a ci, którzy nie wierzą to jacys awanturnicy tupiący nogami ze złości hihi ;) oczywiście dowodów nie mają żadnych, a jedynie masę relacji. część ciekawych i przekonujących, ale do dowodów to im daleko.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium