System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Australijscy naukowcy wynaleźli "konia trojańskiego" do walki z rakiem


Dodano: 2009-07-04 11:43:49 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Wynalazki

Naukowcy z Australii opracowali innowacyjną terapię walki z rakiem, wykorzystującą nanokomórki, które działają jak "koń trojański". Nowa metoda, opracowana przez dr Jennifer McDiarmid i dr Himanshu Brahmbhatt, polega na dostarciu leku bezpośrednio do komórek rakowych, minimalizując uszkodzenia zdrowych tkanek. Po udanych testach na myszach, w których zniszczono 100% komórek nowotworowych, naukowcy planują rozpocząć badania kliniczne na ludziach. Odkrycie to może zrewolucjonizować sposób leczenia nowotworów i poprawić jakość życia pacjentów.

Australijscy naukowcy wynaleźli terapię walki z rakiem przy użyciu "konia trojańskiego". Terapia polega na zastosowaniu wydzielonej z bakterii nanokomórki, która penetruje i rozbraja komórkę rakową, po czym druga nanokomórka zabija ją, używając chemioterapii.

Terapia z "koniem trojańskim" umożliwia bezpośrednie niszczenie przy użyciu chemioterapii wyłącznie komórek rakowych, w przeciwieństwie do stosowanej obecnie terapii, przy której atakowane są zarówno nowotworowe jak i zdrowe komórki.

Naukowcy z Sydney, dr Jennifer McDiarmid i dr Himanshu Brahmbhatt, którzy w 2001 roku założyli przedsiębiorstwo EnGenelC Pty Ltd, twierdzą, że podczas trwających dwa lata testów na myszach przy wykorzystaniu nowej terapii udało się zniszczyć 100% wszczepionych ludzkich komórek nowotworowych.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy naukowcy planują rozpocząć testowanie nowej metody leczenia na ludziach. Przygotowania do testów rozpoczną się w przyszłym tygodniu w centrum leczenia nowotworów Peter MacCullum Cancer Center w Szpitalu Królewskim w Melbourne oraz na Uniwersytecie w Melbourne.

Terapia, opisana w najnowszym numerze periodyku medycznego Nature Biotechnology, wykorzystuje nanokomórki zwane EDV (EnGenelC Delivery Vehicle), które atakują i przedostają się do środka komórki nowotworowej.

Pierwsza fala mikrokomórek wypuszcza molekuły kwasów rybonukleinowych, zwanych siRNA, które zatrzymują wytwarzanie protein uodparniających komórkę nowotworową na działanie chemioterapii.

Druga fala komórek EDV jest wówczas przyjmowana przez komórkę rakową, po czym komórki EDV uwalniają lek, zabijając nowotwór.

"Piękno polega na tym, że nasze komórki EDV działają jak 'konie trojańskie'. Pojawiają się u bram komórek nowotworowych i zawsze są przez nie przepuszczane", mówi McDiarmid. "Bawimy się z komórkami w ich grze. Komórki włączają gen odpowiedzialny za wytwarzanie protein chroniących nowotwór przed działaniem leku, my zaś wyłączamy ten gen, co pozwala lekowi dostać się do środka".

Unieszkodliwić komórki nowotworowe

Interferencja RNA, nazywana w skrócie RNAi, ma na celu wyłączenie genów odpowiedzialnych za wytwarzanie protein wywołujących chorobę i w chwili obecnej jest to jeden z najbardziej aktywnych obszarów badań biotechnologicznych. Odkrycie zjawiska RNAi stanowiło podstawę do przyznania w 2006 roku nagrody Nobla w dziedzinie medycyny amerykańskim naukowcom Andrew Z. Fire'owi oraz Craigowi C. Mello.

Tysiące firm zajmujących się biotechnologią poszukują sposobów aby manipulować RNA i blokować geny, które odpowiedzialne są za wytwarzanie protein wywołujących choroby takie jak nowotwory, ślepota czy AIDS.

Dr Brahmbhatt powiedział, że po leczeniu z użyciem konwencjonalnej terapii lekowej duża ilość komórek nowotworowych ginie, jednak niewielka ilość pozostałych przy życiu komórek może zacząć wytwarzać proteiny zdolne uodpornić pozostałe komórki na działanie chemioterapii.

"W konsekwencji tego, dalsze leczenie może zakończyć się porażką. Komórki nowotworowe staną się wówczas nieuleczalne i zaczną się namnażać, nieuchronnie prowadząc do śmierci pacjenta", dodał dr Brahmbhatt. "Chcemy uczynić krok naprzód i doprowadzić do tego, że nowotwory będą traktowane jak zwykła choroba, a nie wyrok śmierci".

W artykule opublikowanym w "Nature" czytamy, że mikrokomórki były "bardzo dobrze tolerowane bez jakichkolwiek skutków ubocznych, nie spowodowały również śmierci któregokolwiek ze zwierząt, nawet pomimo wielokrotnego aplikowania".

"Co ważne, nasza metoda nie powoduje niszczenia zdrowych komórek i można ją stosować w leczeniu wielu rodzajów nowotworów", mówi dr McDiarmid. "Mamy nadzieję, że dobroczynna natura tej technologii EDV pozwoli chorym wygrać walkę z nowotworem i normalnie żyć".

Michael Perry, Reuters, 29 czerwiec 2009

Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.