Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Zmarł profesor Jan Paweł NassalskiDodano: 2009-08-24 23:00:00

Wybitny fizyk, organizator badań i popularyzator nauki prof. Jan Paweł Nassalski nie żyje. Zmarł nagle, 5 sierpnia w wieku 65 lat. "Nie mamy wątpliwości, że nauka polska poniosła ogromną stratę" - podkreśla Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ).

W pracy naukowej prof. Nassalski zajmował się fizyką najmniejszych składników materii. W Instytucie Problemów Jądrowych w Świerku kierował zespołem badawczym i pełnił funkcję wicedyrektora ds. naukowych. Swoją pracę badawczą prowadził początkowo we współpracy z: Laboratorium Wysokich Energii Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej (ZIBJ), Laboratorium Rutherforda w Didcot oraz Narodowym Laboratorium im. E. Fermiego w Batavii. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zorganizował w Instytucie Problemów Jądrowych zespół, który w ramach międzynarodowego programu badawczego Europejskiej Współpracy Mionowej prowadził badania struktury protonów.

Zajmował się też badaniem zjawiska łamania symetrii ładunkowo-przestrzennej w rozpadach mezonów K. Podstawowym narzędziem badawczym w tych eksperymentach był akcelerator cząstek SPS w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

Reprezentował polskich fizyków w Radzie CERN, był przewodniczącym Komisji Programowo-Doradczej Fizyki Wysokich Energii Rady Programowej ZIBJ w Dubnej, członkiem Rady Naukowej DESY w Hamburgu, kierował pracami Komisji Wysokich Energii Rady ds. Atomistyki. "Jednak przede wszystkim był fizykiem i troskliwym opiekunem naukowym młodszych kolegów" - przypomina Marek Pawłowski.

W dorobku naukowym prof. Nassalskiego znalazło się niemal 200 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz liczne referaty na konferencjach. Należał do najczęściej cytowanych polskich uczonych - publikacje prof. Nassalskiego doczekały się wielu tysięcy cytowań. W 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Prof. Nassalski aktywnie popularyzował naukę. Usilnie zabiegał o rozwój programu szkoleń w CERN dla polskich nauczycieli fizyki. Publikował w czasopismach popularyzujących wiedzę, udzielał wywiadów i pomagał dziennikarzom w dotarciu do ciekawych miejsc i informacji. Brał udział w konferencjach dla uczniów i nauczycieli oraz organizacyjnie wspierał te przedsięwzięcia.

"Można go było spotkać na Pikniku Naukowym w Warszawie, a krążąca po Polsce wystawa edukacyjna poświęcona Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów powstała przy jego znaczącym udziale" - informuje rzecznik IPJ.

"Wkład prof. Nassalskiego w wiedzę o najmniejszych składnikach materii był wysoko ceniony przez międzynarodowe środowisko naukowe. W ostatnim okresie prof. Nassalski uczestniczył w międzynarodowym programie COMPASS, którego celem jest dokładniejsze poznanie wewnętrznych własności nukleonów - cząstek wchodzących w skład jąder atomowych. Przedwczesna śmierć przerwała jego aktywną działalność" - wyjaśnia Pawłowski.

PAP

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.