[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
ABW - Antologia Bibliotekarium - Warsztaty
Odcinek: ABW #003
Zgodnie z obietnicą, dziś prezentujemy kilka kolejnych opowiadań, ich recenzje oraz liczne wskazówki dla tych, którzy dopiero zabierają się za uruchomienie pióra (względnie klawiatury) i napisanie swoich opowiadań - szczególnie cenne będzie 8 zasad pisania opowiadań.
POBIERZ MP3 (193.00 MB) | Premiera: 2017-11-10 | Czas trwania: 03:31:26 | Odtworzone x 891 | Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Wszystkich komentarzy do tego odcinka: 10, obecna strona 1, ilość stron 1
[1]
 • Reiden
  (2017-11-11 15:49:14) #37598
  | 👮 raport

  Kolejna ciekawa audycja.
  Nie zmieniajcie tytułu z 'Eksperyment' na 'Nowe Życie'. Mi ten tytuł 'Nowe Życie' spalił puentę już po pierwszej minucie tekstu. Jeśli poszukać alternatywy to mniej palący puentę byłby np 'Tajemnicza Jaskinia'.

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (7)
  • bibliotekarium
   (2017-11-11 23:05:36) #37604
   | 👮 raport

   Cieszymy się, że audycja była ciekawa.
   Jeśli chodzi o tytuł... Co wspólnego ma treść opowiadania z jakimkolwiek eksperymentem??? Naszym zdaniem niewiele.
   Tytuł Nowe życie testowaliśmy na kilku odbiorcach i jakoś żaden nie miał poczucia, że palimy puentę. IVELIOS uważał, że to opowiadanie o psychiatryku. Inni testerzy również nie mieli odczuć prenatalnych. Miał Pan akurat szczęście/nieszczęście, że trafił Pan w dziesiątkę za pierwszym razem. Nie można jednak mierzyć świata tylko swoją miarą. My w redakcji staramy się tego nie robić. Dlatego zrobiliśmy rodzaj plebiscytu. NOWE ŻYCIE to tytuł wieloznaczny. Nowe życie zaczyna człowiek opuszczający więzienie, psychiatryka, ale także człowiek zawierający związek małżeński, rozwodzący się itd.
  • bibliotekarium
   (2017-11-11 23:27:56) #37605
   | 👮 raport

   A i jeszcze... Tytuł Tajemnicza Jaskinia jest z kolei oszukiwaniem słuchacza/czytelnika. O żadnej jaskini nie ma przecież mowy. Tytuł jest/powinien być rodzajem gry z czytelnikiem. Trzeba dać mu szansę na odgadnięcie puenty. Pan te grę wygrał! Gratulujemy. Inni jej nie wygrali... i mieli dobra zabawę.
  • Reiden
   (2017-11-12 15:30:07) #37610
   | 👮 raport

   Rozumiem argumenty, jednak nawiązanie do jaskini jest w tekście (na początku), ale to tylko pierwsza myśl. Alternatywą może być 'tajemniczy pokój' i pewnie można poszukać kilka podobnych. Każda osoba jest inna, nie mniej w moim odbiorze tytuły 'eksperyment' lub 'tajemniczy pokój/jaskinia' byłyby lepszy, bo też jest wieloznaczny, a nie jest dosłowną puentą całego ,opowiadania.
   Pozdrawiam
  • bibliotekarium
   (2017-11-12 19:50:03) #37614
   | 👮 raport

   Reiden, to nie chodzi o jakiekolwiek (obojętnie jakie) nawiązanie do treści np. do jaskini, tylko o uczciwość wobec czytelnika.
   Nie chodzi też o to, aby nadać jakikolwiek tytuł i zrobić w konia owego czytelnika. Trzeba dać mu szansę, żeby odgadł. Ty odgadłeś, a inni nie. Autor nie powinien dążyć (naszym zdaniem) do pokazania swojej wyższości nad czytelnikiem, tylko o rodzaj więzi z nim. Tę więź okazuje się traktując odbiorcę jak partnera, a nie przedmiot manipulacji.

   Dobrze jednak, że wywołałeś temat. Bardzo dziękujemy. O nadawaniu tytułów, pewnej >filozofii< z tym związanej pogadamy w jednym z najbliższych ABW. Oczywiście nie ma obowiązku nas słuchać i można robić po swojemu. Myślę jednak, że przynajmniej warto spokojnie przemyśleć.
   Pozdrowienia.
  • Reiden
   (2017-11-13 21:10:39) #37625
   | 👮 raport

   Chętnie posłucham dyskusji o 'tytułowaniu'.
   Oczywiście też rozumiem, że nie chodzi o byle nawiązanie do tekstu, ani o wykazywaniu wyższości autora nad czytelnikiem.

   Ja mogę jedynie mówić o swoim guście, który wynika z całkiem sporej liczby opowiadań, które w życiu przeczytałem (choć na pewno nie tyle co Wy prowadzący - zwłaszcza łącznie :-) ). Widziałem lepsze i gorsze tytuły.
   Z tego mojego gustu czytelniczego wynika, iż dobry tytuł jest ważny jak wisienka na torcie. Jednak to wciąż tylko wisienka, i bardziej liczy się tort.
   W opowiadaniach, które niosą dłuższe przesłanie tytuł nie stanowi takiego ryzyka, jak w szortach - gdzie puenta jest główną siłą. W takich opowiadaniach lepiej omijać umieszczania w tytule głównej puenty nawet wieloznacznej i szukać czegoś innego współgrającego z treścią. Wystarczy kosmetyczne dodanie kilku słów by opowiadanie lepiej współgrało z tytułami jak 'Więzienie','Tajemniczy Pokój','Muszę stąd wyjść' itp. W ten sposób może tytuł nie jest idealny ale poprawny i bezpieczny. Jest wisienką na torcie, która nie dominuje samego tortu.
   Moim skromnym zdaniem tytuł 'Nowe życie' jest jak najbardziej bardzo błyskotliwy, ale wyłącznie wówczas, gdy nie odgadniemy puenty. W przeciwnym wypadku ewidentnie psuje tort. Shorta z tak przewrotna puentą się zapamiętuje o ile nas zaskoczy, w przeciwnym razie raczej jest tłem, choćby był bardzo sprawnie napisany.
   Oczywiście to tylko mój osobisty czytelniczy gust.
   Na koniec mogę dodać, że obejrzenie kilku odcinków Monty Pythona pomaga w nastrojeniu umysłu na odgadywanie takich puent :-), o ile tytuł da szansę.
   Pozdrawiam
  • Piotr
   (2017-11-14 8:05:56) #37633
   | 📧 email | 👮 raport

   Specjalnie dałem tytuł eksperyment w celu zmylenia przeciwnika :-) ale drugi tytuł też jest dobry . Dałem prawo prowadzącym do redagowanie tekstu i nie mam nic przeciwko .
   Pozdrawiam
   Piotr Pocałuń
  • bibliotekarium
   (2017-11-14 14:50:07) #37637
   | 👮 raport

   Staramy się prowadzić redakcję bardzo oszczędnie :) Jest dla nas budujące, tak racjonalne i spokojne podejscie do materii pisarskiej, jakie Pan reprezentuje.
   Pozostałych tytułów nie zmienialiśmy, bo były OK. Nawet bardzo OK :)
   Tak, jak mówiliśmy w audycji, ma Pan ciekawe pomysły i mówiąc szczerze, z pewna niecierpliwością czekamy na ewentualne kolejne opowiadania. Pozdrawiamy.
  DODAJ ODPOWIEDŹ


Wszystkich komentarzy do tego odcinka: 2, obecna strona 1, ilość stron 1
[1]
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
WYSZUKIWARKA AUDYCJI
WSZYSTKIE AUDYCJE
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium