[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Disque dur SSD dedie au serveur DELL 7680GB 2 5 SAS 12Gb s 400 BGCT

tkaniny jedwabne

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

20 lat polskiego Internetu. Jak to było ze stronami o tematyce paranormalnej?


Dodano: 2011-08-22 17:26:18 | Wyświetleń: 8329
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Tagi: CBUFOIZA

Kilka dni temu minęła dwudziesta rocznica nawiązania pierwszego w Polsce połączenia z Internetem. Przy tej okazji postanowiłem poszperać trochę w Internet Archive Wayback Machine w poszukiwaniu pierwszych śladów działalności paranormalnej w polskim Internecie :)

W tej notce opiszę strony, które sam pamiętam, oraz te, które udało mi się znaleźć w "internetowym wehikule czasu". Pomijam tutaj historię portalu Paranormalium - kto jest zainteresowany, zajrzy na forum i odszuka odpowiedni temat. Tam, gdzie będzie to możliwe, wstawię screeny ukazujące początki działalności opisywanych stron.

Bodaj najstarszą stroną poświęconą tematyce paranormalnej było Top Secret X. Początkowo pod adresem ufo.core.pl, potem ufo.silvernet.pl, a w ostatnim okresie działalności ufo.dos.pl. Najstarsza kopia tej strony pochodzi z listopada 1999 roku. Strona zawierała potężną jak na owe czasy bazę tekstów składającą się z 253 artykułów. Pochodziły one z różnych źródeł, jedne pisane i tłumaczone przez autorów serwisu, inne pożyczane skądinąd. Artykuły były podzielone na siedem działów tematycznych. Serwis istniał do 2007 roku.

ufo.core.pl

Strona Top Secret X, screen z listopada 1999

W roku 1999 rozpoczęła również działalność strona internetowa grupy Centrum Badań UFO i Zjawisk Anomalnych. Przez cały okres działalności mieściła się pod adresem ufo.internauci.pl. Niestety, z jakiegoś powodu w 2007 roku strona przestała być aktualizowana. Działacze zrzeszeni w CBUFOIZA w większości założyli swoje prywatne strony internetowe w formie blogów lub przeszli do innych grup.

Strona CBUFOIZA w końcowym okresie działalności

ufo.core.pl i ufo.internauci.pl przez pewien czas były jedynymi polskimi stronami internetowymi poświęconymi ogólnie pojętej tematyce zjawisk paranormalnych. Pozostałe nieliczne naówczas strony zahaczające o tematykę nieziemską były poświęcone raczej jednej wybranej tematyce, jak np Stonehenge. Inne strony, zawierały monografie poszczególnych autorów, np na ufo.hg.pl można było przeczytać wszystkie prace kontrowersyjnego doktora Jana Pająka.

ufo.hg.pl

ufo.hg.pl, screen z 2001 roku

Zmiana nadeszła w roku 2001. Wówczas to powstały serwisy nautilus.org.pl oraz ufo.nano.pl. Były to bodaj pierwsze polskie strony o tematyce paranormalnej, które zawierały działy z newsami. Nautilus bazował (i bazuje do dziś) na własnych tekstach i własnych tłumaczeniach artykułów ze źródeł obcojęzycznych, natomiast ufo.nano.pl w większości zawierała teksty skopiowane z książek.

Strona Nautilusa, screen z 2004 roku (niestety we wczesniejszych zarchiwizowanych wersjach nie zachowała się część oprawy graficznej)

ufo.nano.pl

ufo.nano.pl, screen z 2001 roku

W 2001 roku działał też uforaport.prv.pl, pierwsza strona umożliwiająca czytelnikom możliwość dyskusji, która wówczas odbywała się za pośrednictwem listy subskrypcyjnej (niestety brak screena - nie zachowała się oprawa graficzna).

W tym samym czasie w sieci obecna była również inna strona o tematyce ufologicznej, ufo.active.pl.

ufo.active.pl

ufo.active.pl w lutym 2001

W 2002 roku w Internecie pojawiła się jedna z pierwszych stron poświęcona tematyce opętań. Pod adresem www.opetanie.prv.pl mieścił się długi tekst poświęcony opętaniu przez demony i próbie wyrwania się spod ich jarzma.

Pod dość zawiłym adresem działała strona ufologiczna polbox.com/u/ul7a0w/. W zasadzie można powiedzieć, że była to kolejna strona prezentująca stan wiedzy doktora Pająka, ponieważ można było na niej przeczytać o magnokraftach, okupantach rasy ludzkiej, bazach UFO pod Malborkiem i podobnych wyjątkowo mało prawdopodobnych rzeczach.

...

Wspomniana wyżej strona o adresie tak trudnym i pokręconym, że już go zapomniałem

Naturalnie, nie mogłem pominąć strony o serialu X-Files ;-) Panie i panowie, oto jedna z popularniejszych stron poświęconych temu serialowi, xfiles.koti.com.pl!

...

Strona xfiles.koti.com.pl w 2002 roku

W 2002 roku działała również strona poświęcona podróżom w czasie. Serwis wielokrotnie zmieniał adres, na poniższym screenie www.future.elbi.pl

www.future.elbi.pl w 2002 roku

I kolejna strona o tematyce ufologicznej - ufo-site.prv.pl

ufo site

ufo-site.prv.pl w 2002 roku

W roku 2002 do sieci zawitała pierwsza polska strona w całości poświęcona kryptozoologii, kryptozoologia.prv.pl. Istniała gdzieś do 2009 roku, kiedy to autor najwyraźniej postanowił zakończyć jej żywot, usuwając z serwera plik index.html i tym samym uniemożliwiając przeglądanie zasobów strony...

kryptozoologia.prv.pl w 2002 roku

Lata 2003-2006 to czas działalności serwisu Ufo Świat ufoswiat.prv.pl, prezentującego najświeższe nowinki dotyczące zjawiska UFO. Niestety, pewnego dnia strona po prostu przestała być aktualizowana i zniknęła z powierzchni Internetu...

Logo serwisu UFO Świat

W roku 2004 powstało 7d.pl - Seventh Dimension, portal zrzeszający strony o szeroko pojętej tematyce ezoterycznej, paranormalnej, astronomicznej, astrologicznej - słowem, serwisy poruszające tematykę nieziemską. W roku 2006 do zrzeszonych stron dołączyły Paranormalium i KryptoZoo. 7d.pl istniało do 2009 roku. W 2007 roku zmieniło właściciela - nowy właściciel uczynił sobie z 7d.pl zapleczówkę do pozycjonowania swoich stron internetowych i po jakimś czasie całkowicie zaprzestał zajmowania się serwisem, co rychło doprowadziło do jego zniknięcia z powierzchni Internetu.

7D.PL w roku 2004

Jednym z największych zrzeszonych serwisów były Gwiezdne Wrota gw.7d.pl. Serwis działał w latach 1998-2006, nie udało mi się jednak nigdzie znaleźć screena z początków działalności strony. Przez krótki czas po zamknięciu serwisu dostępna była jego wersja offline. Redaktorem naczelnym serwisu był Jakub Niegowski. Gwiezdne Wrota były jednym z ważniejszych serwisów ezoterycznych w polskim Internecie.

Gwiezdne Wrota w roku 2004. Niestety, nie zachowała się część oprawy graficznej, stąd zaznaczenie w środkoowej części

5 stycznia 2004 roku na łono Internetu zawitała strona, która z czasem przekształciła się w obecne Paranormalium. Panie i panowie, oto tajemniczezjawiska.republika.pl!

tajemniczezjawiska.republika.pl

W tym samym 2004 roku, w listopadzie, swój debiut miała druga strona o tematyce kryptozoologicznej, znajdująca się obecnie pod adresem kryptozoologia.pl strona KryptoZoo. Dziś jest to jedyny duży serwis kryptozoologiczny w polskim Internecie. Prezentowany screen pochodzi ze stycznia 2007 roku.

KryptoZoo w styczniu 2007

W latach 2004-2008 działało forum ezoteryczne, które z czasem przekształciło się w portal tematyczny o nazwie "Ezo". Serwis wielokrotnie zmieniał adres, najdłużej działał pod adresami ezo.aikmedia.com oraz ezo.webd.pl, a w końcowym fazie działalności - ezoteryka.paranormalium.pl. I właśnie z Paranormalium portal się połączył. Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnego screena z działalności tego serwisu.

W roku 2004 powstało działające do dziś forum Reiki "Usui Shiki Ryoho", z którym przez krótki czas współpracowało "Ezo". Serwis dostępny jest pod adresem reiki.fc.pl.

reiki.fc.pl w 2005 roku

Rok 2005 to data powstania jednej z działających do dziś organizacji badawczych, Na Progu Nieznanego. Niestety, nie jestem w stanie podać tutaj żadnego screena strony npn.org.pl z początkowego okresu działalności, ponieważ w zachowanych wersjach strony na Internet Archive nie ma większości oprawy graficznej.

Logo NPN z początkowego okresu działalności

EDIT: A jednak jakimś cudem przez nieprzewidziany przypadkowy przypadek się udało ;)

Strona NPN-u 1 stycznia 2007

W 2008 roku w NPN-ie dodzło do rozłamu, w wyniku którego wyłoniła się odrębna grupa badawcza o nazwie INFRA. Strona INFRY to infra.org.pl. Niestety, tutaj również nie jestem w stanie zaprezentować żadnego screena, ponieważ nie zachowała się większość grafiki i elementów szablonu najstarszej wersji strony.

W 2005 roku powstał również jeden z największych obecnie serwisów o tematyce paranormalnej i teorii spiskowych, Paranormalne.pl.

Paranormalne.pl, screen z grudnia 2006

W latach 2004-2009 funkcjonowała strona strefazero.kkozle.pl, była ona prowadzona przez redakcję przygotowującą nadawaną wówczas w radiu Park FM audycję "Strefa Zero", poświęconą tematyce zjawisk paranormalnych. Niestety, z uwagi na brak większości oprawy graficznej, nie mogę tutaj zaprezentować screena.

Z obecnie działających serwisów warto wymienić jeszcze Idem Per Idem - ipi-x.eu. Strona powstała niedawno, bo na początku 2011 roku, zdążyła już jednak nieco namieszać w szeregach polskich serwisów paranormalnych ;-)

Idem Per Idem

W latach 2009-2011 działała grupa badawcza Anomalium, zajmująca się głównie badaniem nawiedzonych miejsc. Niestety, z powodu braku czasu musieli zakończyć działalność, a szkoda. Ich strona internetowa mieściła się pod adresem anomalium.pl.

Logo Anomalium

Tak mniej więcej przedstawia się historia polskiego paranormalno-ezoterycznego Internetu. Jak widać, przez większość czasu dominowały strony o tematyce ufologicznej, dopiero po jakimś czasie zaczęły się pojawiać portale o szerszej tematyce.

Większość z opisanych wyżej stron już nie istnieje, a te, które przetrwały, można powiedzieć że dzielą między sobą obecnie większość tortu zwanego polskim paranormalnym Internetem.

Jeżeli o którymś z serwisów zapomniałem lub pokręciłem jakiś opis, będę wdzięczny za przypomnienie w komentarzu ;-)

Zachęcamy również do lektury innych wpisów tego użytkownika
Komentarze do wpisu
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.


  • cbgshe
   (2011-08-23 01:30:46) #8197
   | 👮 raport

   Co do tego, że pierwsza była ufologia, to nie jestem całkowicie zgodny. Pamiętam pod koniec 1998 stronę "PSI" z charakterystycznym niebieskim "podświetlanym" interfejsem (ja to pokazywałem kiedyś jako "jak nie projektować UI" :) ), stojącą najpierw na PB, potem na Republice, omawiającą tematykę parapsychologii.
   Po drugie, warto wspomnieć o kilku małych stronach, których jedyne, co mi się zachowało to mirrory na dysku:
   - Neotechnologia - zawierała dokładnie to samo, co "Neotechnologia" późniejszego KiPPiNu. Ciekawe i nawet niektóre działające urządzenia. Pamiętam, jak miałem nawet na biurku kalkulator zasilany "darmowym odbiornikiem energii" z cewki wyplatanej jak koszyk, kondensatorów, diod i kabla uziemienia. Znający schemat radia kryształkowego będą wiedzieli jak to poskładać :).
   - KiPPiN - czyli niezbyt legalna książnica niskonakładowych książek ogólnie zaliczanych do grona "paranauki".
   - Jakaś strona o świadomym śnieniu - niech mi ktoś przypomni, bo za nic nie pamiętam, a mirrory mam na drugim kompie - leżało na PB oczywiście i było w formie HTMLa "made with Notepad", ale zawierało więcej informacji niż współczesne strony.

   Poza tym zachęcam do dzielenia się linkami do użytecznych stron z Wayback Machine - Internet pod względem użytecznych informacji coraz niżej upada, więc warto takie rzeczy przypominać.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2011-08-23 01:35:52) #8198
     📧 pw | 👮 raport

   Jeśli chodzi o tą pierwszą stronę w notce ufo.core.pl, to z 1999 roku pochodzi jej najstarsza zachowana kopia. Natomiast już w czasach gdy strona siedziała pod adresem ufo.dos.pl, w stopce była informacja, że serwis istnieje od 1998 roku.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2011-08-23 01:37:57) #8199
     📧 pw | 👮 raport

   W nawiązaniu do Twojego komentarza, wpadłem właśnie na pomysł. Może by stworzyć na Paranormalium mirror z którego dałoby się pobierać zawartość starych stron internetowych, jak np Neotechnologii? Ilość miejsca na serwerze pozwala na takie operacje.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Qwerty
   (2011-08-23 22:36:31) #8202
   | 👮 raport

   Swietny pomysl, mam takie pytanko: czy planujesz zaktualizowac paranormalium offline?

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2011-08-24 01:27:49) #8203
     📧 pw | 👮 raport

   Tak, planuję, ale jeszcze nie wiem w jakiej postaci nową wersję opublikuję. Myślałem nad PDF, żeby u użytkowników innych systemów operacyjnych też działało, ale jak dotąd żaden program do tworzenia PDF-ów nie chce współpracować z bazą zawierającą ponad 840 artykułów :P więc w ostateczności będę musiał popełnić wersję *.exe

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Pararocker
   (2011-08-24 19:35:51) #8204
     📧 pw | 👮 raport

   A .html?
   Zadziała pod nietylko Windowsem, a do tego możnaby sobie wgrać np. na telefon z Androidem czy Kindle (po konwersji w Calibre).

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2011-09-01 15:04:58) #8190
     📧 pw | 👮 raport

   .html? Za dużo plików, w dodatku nie wszystkie telefony je obsługują (np niektóre LG - czytają tylko te HTML-e, które zapisane są w pamięci przeglądarki).

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2011-11-18 19:42:22) #8217
     📧 pw | 📧 email | 👮 raport

   Zauważyłem właśnie, iż ufoinfo.pl zostało shackowane (tytuły menu zostały podmienione, podobnie stało się z tytułami kilku artykułów). Ciekawe, komu chciało się hackować martwą od dawna stronę.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Suicide
   (2011-11-22 13:01:25) #8218
   | 👮 raport

   Długi czas Polskie środowisko ezoteryczne z gw było skupione na forum energyforum.pl a wcześniej temple of trouth. No i chyba przydało by się wspomniejć o słynnej ciemnosc.com technomantów.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • FearTheReaper
   (2012-01-07 16:09:32) #8223
     📧 pw | 👮 raport

   Na ciemnosc.com wchodził różny element o średnio wątpliwych zainteresowaniach i do dziś można spotkać sieroty po tamtym blogu (jak np BM). Jeśli ktoś chce naprawdę wspominać tego typu strony to niech zacznie od www.fnord.stron.net.pl a nie tamtego czegoś... Ivellios mniemam że zna lub rozmawiał kiedyś z Sypharem? ;-)

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2012-01-07 18:06:17) #8224
     📧 pw | 📧 email | 👮 raport

   FearTheReaper, tak, znałem i rozmawiałem. Zakończyłem tę znajomość w momencie, gdy Syphar (lub ktoś kto pod niego się podszywał lub wykorzystał jego komputer) shackował działające wówczas Ezo. Wandalizm po prostu - złamał moje hasło, pobanował X użytkowników, wstawił masę wulgarnych ogłoszeń i pozamieniał nazwy i opisy działów. Podpisywał się jako Rahpys, licząc, że ja i inni admini jesteśmy tacy głupi jak on mądry i nie skapniemy się, kto to zrobił. Po uprzątnięciu tego bajzlu sprawdziłem IP i inne dane i wskazywały one jednoznacznie na niego.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Chupacabra
   (2012-11-19 09:56:34) #8260
   | 👮 raport

   Syphar został wy***any z ciemność.com za właśnie takie posrane akcje. Jego ulubione to: skopiowac post z internetu, wkleić go na czymś blogu, zgłosić kradzić intelektualną autorowi.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • Ivellios
   (2014-11-05 20:19:11) #10200
     📧 pw | 📧 email | 👮 raport

   Dosłownie przed chwilą znalazłem wciąż dostępną kopię innej bardzo starej strony o tematyce ufologicznej: pufoc.republika.pl/index.html

   Jest m. in. dział poświęcony polskim grupom badawczym zajmującym się ufologią, jakie istniały w tamtym czasie.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ
  • 011111000
   (2017-07-04 17:21:10) #36624
   | 📧 email | 👮 raport

   Witam. Historia historią ale ciemnosc.com jak również i sami technomanci nie zajmowali się tzw. zjawiskami paranormalnymi tylko wynajdywaniem i doskonaleniem praktyk okultystycznych z wykorzystaniem technologii. Syphar kręcił i kombinował, to fakt który spowodował nasze rozstanie. To co położyliśmy w necie z premedytacją zostało odpowiednio oznaczone i podpisaliśmy się pod tym dumnie. Zresztą na chwilę obecną jakbyśmy chcieli moglibyśmy cały ezonet położyć w jeden dzień ale po co? Ekipa ma się dobrze, skupiliśmy się na biznesie i działaniu w kręgach hermetycznych. Dobrze bo każdy z nas zarabia min tyle co poseł. Aktualnie mamy zlot na jachtach. Także historia zweryfikowała, czyja ścieżka okazała się efektywna a czyja była tylko smutnym ***olo - jak to raczyliśmy zauważać. Pozdrowienia z ciemnosci.

   Odpowiedz
   DODAJ ODPOWIEDŹ


TWÓJ BLOG
INNE WPISY
TEGO BLOGERA
NAJNOWSZE KOMENTARZE
NA BLOGACH
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium