stenogramyNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum
Ustawienia newslettera emailowego
Do Biura Duchów zawita Harry Potter
(dodano: 2021-01-09 14:32:58)
Wróć na stronę główną

Już w niedzielę 17 stycznia o godzinie 19:00 zapraszamy na kolejną audycję z cyklu "Debaty (nie)kontrolowane: Z Wizytą w Biurze Duchów". Tym razem będzie bardzo magicznie, gdyż wraz z naszym gościem, dr hab. Agnieszką Kobrzycką, będziemy odkrywać tajemnice Harry`ego Pottera!

Gdy w roku 1997 ukazała się pierwsza część sagi o młodym czarodzieju Harrym Potterze, chyba nikt nie przypuszczał, jaką popularność osiągną powieści J. K. Rowling. Tymczasem opowieść o losach chłopca, którego imię zna cały magiczny świat, ponieważ jako jedyny zdołał przeżyć spotkanie z okrutnym Lordem Voldemortem, podbiła szturmem serca dzieci i dorosłych.

Siedem tomów tej niezwykłej powieści (do 2008 roku sprzedano 500 milionów egzemplarzy) oraz wysokonakładowe produkcje filmowe przyczyniły się do zjawiska światowej potteromanii. Co ciekawe, krytycy literaccy również wystawiali powieści wysokie noty. Jednak wraz z sukcesem powieści pojawiły się zarzuty, że książka ta nigdy nie powinna była trafić do rąk dzieci, gdyż afirmuje zło i podsyca zainteresowanie okultyzmem. Czy tak jest naprawdę? Bez wątpienia J. K. Rowling inspirowała się mitologią, astrologią, wierzeniami ludowymi oraz symbolami znanymi od zarania dziejów, co do reszty warto zasięgnąć opinii eksperta.

Naszym gościem będzie dr hab. Agnieszka Kobrzycka - historyk literatury. Przez 23 lata pracowała na Uniwersytecie Łódzkim i jest autorką cyklu "Odkrywanie tajemnic Harry`ego Pottera", którego pierwsza część "Hogwart, Gryffindor" ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.

Oddawana w ręce czytelników książka jest zaledwie pierwszą z całego cyklu, który Autorka przygotowała, pozostając od lat pod działaniem magii Hogwartu. W kolejnych tomach postara się rozszyfrować zawarte w serii o Harrym Potterze aluzje filozoficzne, historyczne, polityczne i autobiograficzne. Objaśni nie zawsze zrozumiałe dla polskiego czytelnika realia. Zajmie się również językiem utworu, pełnym mistrzowskich instrumentacji i słownych szarad. Wskaże na inspiracje Rowling Biblią, mitologią grecką, rzymską, celtycką, nordycką i indyjską. Omówi bogatą symbolikę kulturową cyklu powieściowego. Skomentuje znaczenie i etymologię występujących w powieści zaklęć. Osobne miejsce poświęci kluczowi astrologicznemu i alchemicznemu, którym warto posłużyć się, czytając Harry`ego Pottera. Szczególną uwagę zwróci na intertekstualność cyklu, inspirowaną wielkimi dziełami literatury światowej, takimi jak "Władca Pierścieni" czy "Bracia Karamazow". Omówi również konwencje gatunkowe, do których Rowling nawiązała, twórczo je przekształcając.

Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Kobrzyckiej mamy do rozlosowania egzemplarz książki "Odkrywanie tajemnic Harry`ego Pottera". Aby wziąć udział w losowaniu, należy na swoim facebookowym profilu udostępnić publicznie konkursowy post z fanpejdża Biura Duchów.

Komentarze do tego newsa
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


Komentarze do tego newsa:

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium