używane mini 3-drzwiowe janki



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Zapomniane znaczenie Halloween


Dodano: 2006-10-31 20:00:00 · Wyświetleń: 18337
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Samhain
Samhain
Wigilia Wszystkich Świętych, Hallow E'en, Halloween, Dzień Zmarłych, Samhain. Jakkolwiek by jej nie nazwać, ta specyficzna noc poprzedzająca Święto Zmarłych (1 listopada) była uważana przez wieki za jedną z najbardziej magicznych nocy w ciągu całego roku. Noc mocy, podczas której zasłona oddzielająca nasz świat od świata zmarłych jest najcieńsza.

W czasie, gdy święto Halloween jest tak bardzo rozpowszechnione na całym świecie, niewielu spośród nas wie, że prawdziwym początkiem Halloween jest uroczystość oddawania czci naszym przodkom oraz dzień zmarłych. Czas, w którym zasłony między światami są najcieńsze i w którym tak wiele osób "widzi" drugą stronę życia. Czas, w którym na chwilę stykają się światy duchowy i materialny, i w którym wzrasta potencjal dla magicznej kreatywności.

Starożytne obrządki

W czasach starożytnych był to dzień specjalny, jeden z najbardziej czczonych dni w ciągu roku.

W kalendarzu celtyckim był to jeden z najważniejszych dni, oznaczający środek roku, Samhain, lub "koniec lata". W przeciwieństwie do Wielkiego Święta Wiosennego 1 maja, lub Beltain, dzień ten reprezentował odwrotny punkt roku, wigilie nowego roku, który rozpoczyna się na początku ponurej części roku. Świętowany przez Celtów, dzień ten ma również swoje odpowiedniki w innych kulturach, na przykład w egipskiej czy meksykańskiej, jako Dia de la Muerta, czyli dzień zmarłych.

Celtowie wierzyli, że normalne prawa czasu i przestrzeni były tego dnia powstrzymywane, przez co tworzyło się okno, przez które świat duchów mógł się mieszać ze światem żywych. Była to noc, w której zmarły mógł przeciąć zasłonę i wrócić do życia na ziemi, aby świętować ze swoją rodziną lub klanem. Dlatego wielkie irlandzkie kopce pogrzebowe były rozjaśniane wielkimi, przymocowanymi do ścian pochodniami, aby duchy zmarłych mogły znaleźć drogę do nich.

Samhain
"Dyniowa tradycja"
kultywowana jest do dziś
Jack-olantern

Z tej pradawnej tradycji wywodzi się jedna z najbardziej znanych ikon wakacji: Jack-o-lantern. Pochodzący z irlandzkiego folkloru Jack-o-lantern byl używany jako światło dla zagubionej duszy Jacka, znanego oszusta, uwięzionego między dwoma światami. Jack podobno naciąga diabła na przewóz drzewa i przez wyrzeźbienie w drewnie obrazu krzyża łapie go w pułapkę. Jego wybryki uniemożliwiły mu dostęp do Nieba, a zdenerwowanie diabła również i do Piekła, wobec czego Jack jest zagubioną duszą, złapaną w międzyświatową pułapkę. Na pocieszenie diabeł dał Jackowi rozżarzoną grudkę węgla do oświetlania sobie drogi podczas przechodzenia przez ciemności pomiędzy światami.

Pierwotnie w Irlandii rzeźbiono rzepy, zaś świece umieszczane wewnątrz nich jako latarnie miały pomóc zagubionej duszy Jacka wrócić do domu. Stąd określenie: Jack-o-lantern (latarnia Jacka). W późniejszych czasach, gdy irlandzcy emigranci przybyli do Nowego Świata, bardziej uchwytne były dynie, które rzeźbione w ten sam sposób pełniły taką samą funkcję.

Samhain
Samhain
Święto Zmarłych

Gdy Kościół zaczął ogarniać Europę, starożytne pogańskie rytuały zostały zaadaptowane do świąt kościelnych. Kościół, nie mogąc wesprzeć ogólnego święta dla wszystkich umarłych, stworzył święto błogosławionych umarłych, zaś Święto Wszystkich Świętych zostało przekształcone w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Wszystkich Dusz.

Dziś już zatraciliśmy znaczenie tego najważniejszego czasu w ciągu roku, kiedy to współcześnie zamienił się on w święto cukierków z chodzącymi po domach dzieciakami przebranymi za postacie z kreskówek.

Wiele kultur posiada uroczystości czczące zmarłych. Czyniąc to, uzupełniają one cykl narodzin i śmierci i utrzymują w harmonii i porządku wszechświat wczasie, gdy ponurym cyklem rozpoczynamy kolejny rok.

Gdy zapalisz w tym roku świecę, miej na uwadze prawdziwą intencję tego czasu, jednego z magicznych związków między dwiema stronami życia i czasu, by zapamiętać tych, którzy byli przed nami. Czasu, by obdarzyć ich wdzięcznością i serdecznością i aby oświetlić im drogę do domu.

Christian Hummel, paranormal.about.com
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
  • hunter22
    (2008-11-01 12:31:56)
    | 👮 raport

    Gratulacje autorowi artykułu. wspaniały tekst, mówiący czym naprawde jest 1 listopada, "Święto Duchów" .! pozdrawiam wszystkich.


    | Odpowiedz



  • Ruskof
    (2009-11-01 10:12:18)
      📧 pw | 👮 raport

    We francji,w dzien halloween wszystkie dzieci z dzielnicy zbierali sie i szli z czapkami cukierki szukac (zaznaczam ze to byli sami arabowie,bo francja juz jest "zatopiona" arabami i bambusami) jak by nie mieli pieniedzy na kupno cukierkow w sklepie.Mysle ze powinni takie "chodzenie po cukierki" uniewaznic bo swieto zmarlych nie jest dniem w ktorym sie objadamy lakociami itp...
    Dzis jest swieto duchow :)


    | Odpowiedz



  • ceunori
    (2009-11-02 17:56:12)
    | 👮 raport

    hunter22 listopada nie jest świętem duchów tylko świętem wszystkich świętych nawet tych niewyświęconych o których kościół nie słyszał. To drobna różnica która ma jednak znaczenie. Bo gdyby to było święto duchów to modliliśmy się również za ludzi w piekle, a po pierwsze dla nich już nie ma zbawienia więc to nie ma sensu, a po drugie są źli bo są w piekle więc to tak jakby czcić zło. A co do halloween to nie znoszę jak jakieś dzieciaki z Polski bawią się w to. Dlaczego? A dlatego że to nie nasze święto, zamiast niego mamy 1 listopada, a poza tym oni nie czczą zmarłych tylko sępią słodycze.


    | Odpowiedz



  • Atto
    (2009-11-18 17:29:43)
    | 👮 raport

    Ceunori... Chcę zaznaczyć że pierwotnie to twoje święto zmarłych, nie było niczym innym jak bardzo mrocznym obrządkiem. Przybył na świat wtedy potężny demon (Po zabiciu trójki ludzi przez wybranego) Demon ten zabijał wszystkich ludzi dookoła, poza tymi którzy mieli maski, z kolei dynie z wyciętymi twarzami służyły jako wabiki.


    | Odpowiedz



  • Cas
    (2010-02-20 19:43:45)
    | 👮 raport

    Naprawdę denny artykuł. Wszystko podporządkowane pod katolicką kwestię, jak to święto się spędza. Ktoś tam zaznaczył, mówiąc dosyć niedokładnie o symbolice cukierków i dyń, ale myślał mniej więcej o tym samym o czym ja myślę. Autorze. Uzupełnij artykuł!


    | Odpowiedz



  • joela
    (2011-11-14 16:26:17)
    | 👮 raport

    Pytanie czy ci co jeszcze żyja w ciele ,mają sie kontaktować z tymi co przeszli na drugą stronę.
    Do czego ma słuzyć taki kontakt bo z tego co wiadac ,nic dobrego z tego nie wynika .


    | Odpowiedz



Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium