hydrogeologia Rzeszów - Wrocław GGSprojektNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Zagadkowe afrykańskie "czarodziejskie kręgi" zadziwiają naukowców


Dodano: 2013-01-13 23:57:05 · Wyświetleń: 10420
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Czarodziejskie kręgi, fairy circles


Na piaszczystych pustynnych łąkach Namibii w południowej Afryce pojawiają się zagadkowe puste plamy, nazywane "czarodziejskimi kręgami", które powstają i po wielu latach znikają bez znanego powodu. Nowe spojrzenie na te dziwne wzory nie rozwiązuje tej frapującej zagadki, lecz przynajmniej ujawnia, że największe z kręgów czasem istnienia dorównują okresowi życia człowieka.

Małe zaczarowane kręgi pozostają w miejscu przez ok. 24 lata, podczas gdy większe mogą istnieć nawet 75 lat - pokazuje badanie opisane w 2012 roku w periodyku PLoS ONE. Badanie wciąż jednak rzuca niewiele światła na to, dlaczego te kręgi powstają, istnieją, a następnie znikają z krajobrazu po całych dekadach.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles
Walter Tschinkel bada zagadkowe "czarodziejskie kręgi" w Namibii


"Trudno powiedzieć, dlaczego tak się dzieje", powiedział badacz Walter Tschinkel, biolog z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie. "Istnieje wiele hipotez, jednak żadna nie doczekała się przekonującego dowodu".

Czarodziejskie kręgi, fairy circles
Walter Tschinkel bada zagadkowe "czarodziejskie kręgi" w Namibii


Kręgi życia (i śmierci)

Tschinkel zainteresował się zaczarowanymi kręgami w 2005 roku podczas wyprawy do Rezerwatu Przyrody Namib Rand w południowo-zachodniej Namibii na Pustyni Namib. Było to jego pierwsze doświadczenie z okrągłymi osobliwościami, których dziesiątki tysięcy odsłaniają czerwoną piaszczystą glebę na tym obszarze. Krótko po pojawieniu się kręgów na ich brzegach wyrastają wysokie trawiaste pierścienie, podkreślające ogołocone miejsce.

Do tej pory niewielu badaczy zbadało zaczarowane pierścienie, częściowo dlatego, że pojawiają się one 180 kilometrów od najbliższej wioski. Jak mówi Tschinkel serwisowi LiveScience, jest to suchy obszar, po którym wędrują antylopy, strusie, leopardy i inne wielkie zwierzęta.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


"Jeśli lubisz oddalone miejsca, to jest jak umieranie i wchodzenie do nieba, piękne pustynne miejsca", powiedział.

Na pierwszy rzut oka Tschinkel przyjął, że kręgi stanowiły podziemne termitiery. Wykopy nie wykazały jednak żadnego dowodu na obecność termitier pod czarodziejskimi kręgami. Inne wyjaśnienia, takie jak różnice w związkach organicznych lub wymarcie sadzonek w wyniku działania toksycznych oparów z gruntu, również nie znalazły potwierdzenia.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


Jak jednak mówi Tschinkel, bardzo niewiele wiadomo nawet na temat cyklu życia tych kręgów. Postanowił to zmienić z pomocą pracowników rezerwatu, zdjęć satelitarnych oraz fotografii z powietrza. Porównując zdjęcia satelitarne z 2004 i 2008 roku ustalił, że kręgi są dość stabilne, wyrastają prawie w swoich pełnych wymiarach lub szybko rosną by te rozmiary osiągnąć. Najmniejsze mają średnicę 2 metrów, największe - prawie 12. Wiatry wywiewają piasek z tych miejsc, powodując w nich lekkie obniżenie gruntu. Ostatecznie w tych miejscach znów zaczynają rosnąć rośliny, rekolonizując kręgi i pozostawiając jedynie słabo zaznaczone "kręgi-duchy".

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


Przyjmując że całkowita liczba czarodziejskich kręgów na krajobrazie jest dość stała, Tschinkel wykorzystał zdjęcia satelitarne aby stwierdzić, w jakim tempie kręgi przechodzą od powstania przez dojrzałość do rewegetacji. To pozwoliło określić mniej więcej czas istnienia kręgów. Jak mówi Tschinkel, najprawdopodobniej istnieją one od 30 do 60 lat.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


Uporczywa zagadka

Tschinkel mógł ustalić te liczby dzięki dofinansowaniu z Rezerwatu Przyrody Namib Rand, który umożliwia sponsorowanie czarodziejskich kręgów. Sponsorowane kręgi są oznaczane ceramicznym talerzem, zapisywane są też ich koordynaty GPS. W ciągu 10 lat programu sponsorskiego pracownicy rezerwatu sprawdzali stan sprzedanych kręgów. Tschinkel odkrył, iż zebrane przez nich dane wykazały podobny wiek czarodziejskich kręgów, co zdjęcia satelitarne.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


Stwierdził również, że kręgi powstają tylko na piaszczystej glebie o minimalnej skalistości, oraz że nie powstają w wyniku przesuwania się wydm lub nawiewów osadowych, w których piaski są nanoszone przez wodę.

Niektóre z eksperymentów Tschinkela wciąż trwają, do tej pory jednak nie udało się ustalić pochodzenia kręgów. Tschinkel podejrzewa, że kręgi są efektem jakiejś formy naturalnej samoorganizacji roślin.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


"Istnieją pewne modele matematyczne, które oparte są na pomyśle, że rośliny mogą przekazywać między sobą składniki odżywcze, co ma pozytywny wpływ na rośliny, gdy znajdują się blisko siebie, ale negatywny, gdy są od siebie bardziej oddalone", powiedział Tschinkel.

Według niego, oparte na tym modele komputerowe mogą generować krajobrazy, które wyglądają trochę jak pola czarodziejskich kręgów w Namibii. Nawet, jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, nie wyjaśnia ona jednak, w jaki sposób rośliny tworzą ten wzór, a przynajmniej nie, kiedy gromadzą pożywienie z gleby, wykluczono również niektóre inne możliwe czynniki.

Czarodziejskie kręgi, fairy circles


Według Tschinkela, przy niewielkiej liczbie osób badających kręgi, oraz przy braku funduszy na zgłębianie tajemnic krajobrazu południowej Afryki, czarodziejskie kręgi najprawdopodobniej pozostaną zagadką.

"Nie jestem zbytnio zmartwiony tym, że ta zagadka zostanie niedługo rozwiązana", powiedział. Uporczywość tej zagadki czyni ją nawet jeszcze bardziej intrygującą.

"To właśnie nauka, nieprawdaż?", powiedział Tschinkel. "Gdybyś znał odpowiedź przed czasem, nie byłoby tyle zabawy".

Stephanie Pappas, LiveScience.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Monomagnum
  (2013-01-14 13:13:14)
    📧 pw | 👮 raport

  Ciekawe... Pustynna, sucha gleba - może faktycznie to rośliny przekazują między sobą składniki odżywcze co jak pisze Tschinkel ma pozytywny wpływ na ich egzystencję. Tylko zastanawia nie jedno. Kiedy pojawiły się owe "Czarodziejskie kręgi".


  ^ do góry ^ | Odpowiedz • Diuna
  (2014-04-30 15:23:27)
  | 👮 raport

  Może to robota małych Czerwi.


  ^ do góry ^ | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium