forum csNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Tygrys similipalski


Dodano: 2005-03-11 21:33:59 | Wyświetleń: 6706 | 🕑 Odłóż na później
W rezerwacie Similipal zaobserwowano ostatnio ciekawy przypadek odbiegającego od normy ubarwienia tygrysa. W lipcu 1993 roku w wiosce Podaged na zachód od Similipalu, zabito młode zwierzę, o ciekawym układzie wzorów. Kilka miesięcy wcześniej indyjskie Muzeum Historii Naturalnej nabyło niemal identyczną skórę zwierzęcia, skonfiskowaną myśliwemu i przemytnikowi z New Delhi. Obie skóry obejrzał doktor Lala Singh i opisał je w licznych artykułach opublikowanych w Indiach.

Ich niezwykłość i całkowita odmienność od wszystkich znanych dotychczas umaszczeń sierści tygrysów polega na znacznej szerokości pasów. Są one tak duże, ie zlewają się w wielu miejscach, agraniczając Zwykłe tło barwy pomarańczowej do kilku pasemek i podłużnych łatek, wciśniętych między rozległe połacie czarnej sierści. W wyniku tego Zaskakującego układu kolorów no pierwszy rzut oka można błędnie przypuszczać, że właściwym kolorem tła jest czerń, naznaczona nielicznymi, cienkimi pręgami barwy pomarańczowej, a więc odwrotnie niż w przypadku umaszczenia i wzoru zwyklych tygrysów.

Nie wiadomo jeszcze, jakie mechanizmy genetyczne decydują o tym, odbiegającym od wszelkich norm wzorze sierści, w którym deseń przysłania w znacznej mierze charaktery- styczne pomarańczowe tło. Zjawisko ma jednak wlasną nazwy - pseudomelanizm. Zaob- serwowano je również u lampartów.Jak wskazuje nazwa, jest to ubarwienie odbiegające od normy, występujące wśród pręgowanych i cętkowanych kotowatych. Rodzaj wzoru nie ulega w tym przypadku zmianie, ale jest ukryty na skutek niezwykle ciemnego odcienia tła. Przykładem jest tu melanistyczny wariant cętkowanego lamparta - czarna pantera.

Karl Shuker

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  z działu Kryptozoologia - nieznane zwierzęta
  SŁUCHAJ NAS
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  NEWSLETTER
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2020 by Radio Paranormalium