księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Sufizm


Dodano: 2005-12-03 02:05:50 · Wyświetleń: 9085
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Sufizm


Od samego początku istniała w islamie grupa wyznawców którzy wypełniali wolę Boga nie tylko przestrzegając jego praw, ale także wyróżniając się pobożnością i duchowym zaangażowaniem. Ci tzw. sufici (od słowa suf, "wełna") nawiązującego najprawdopodobniej do wojłokowych pokutniczych płaszczy noszonych przez sufich) w całym świecie islamskim łączyli się w rozmaite bractwa religijne.
Ortodoksyjni muzułmanie do dziś podchodzą do sufizmu z podejrzliwością, zwłaszcza że bractwa te zwykle obierają sobie jakiegoś pobożnego patrona (wali - co najczęściej tłumaczy się jako "święty", aczkolwiek święci w chrześcijańskim sensie tego słowa nie odgrywają w islamie żadnej roli). Spotkania bractw religijnych przybierają różne formy; od tańców "wirujących derwiszów" po ekstatyczne, niezwykłe pokazy torturowania własnego ciała, np. przebijania policzków metalowymi igłami. Poddający się tym praktykom nie czują najwyraźniej żadnego bólu. Bractwa zbierają się w meczecie lub przy grobie swego "świętego" i oddają się modłom według specjalnego rytuału (tarika). Niektóre z nich mają wielowiekową tradycję a członkowie rekrutują się często z kolejnych pokoleń tych samych rodzin i poprzez osobę założyciela wywodzą swe pochodzenie od samego Proroka (zgodność z prawdą jest tu kwestią drugorzędną). Dla ortodoksyjnych muzułmanów oddawanie czci świętemu nie różni się niczym od bałwochwalstwa, choć sami sufici są oczywiście innego zdania. Wali jest "przyjacielem" (bo tak precyzyjniej należy tłumaczyć to słowo) Boga, a zatem pośrednikiem między Nim a ludźmi podobnie rzecz ma się z marabutami (świętymi mężami). Wielkie pielgrzymki (musem) do grobów walich są tyleż wyrazem hołdu składanego konkretnemu świętemu, co wysławianiem triumfu ducha.

Źródło: Onet.pl

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • waggelink
  (2013-05-30 18:30:34) #7818
  | 👮 raport

  Okreslenie SUFI , powstalo w okresie kiedy PROROK BOZY Machomet , przymuszony i natchniony przez Archaniola GABRIELA, zaczal glosic wspolbraciom Slowo Boze - KORAN.
  Zebrala sie wokol Niego grupka uczniow ,ktorzy uwierzyli i porzucili normalne zycie wedrujac z Prorokiem po swiecie. Byli to APOSTOLOWIE ISLAMU. Wedrowali z Machometem i nauczali o BOGU i JEGO PRAWACH.
  Poniewaz utracili wszystko , domy i rodziny ,czesto spali na lawkach ,cierpiac niewygody ,przestali zarabiac i na owczesne hotele stac Ich nie bylo.
  SUFI - oznacza Spiacych na lawkach !
  Dla sufiego przestaje miec jakiekolwiek znaczenie wygoda wlasna,zysk czy poklask publicznosci.
  Jedynym celem staje sie mozliwie czeste obcowanie z BOGIEM.
  Z biegiem lat rozwijano techniki ,wchodzenia w stany mistyczne ,gdzie KONTAKT jest osiagany. Do tych technik nalezy wlasnie wirowanie ,medytacja czy swiete tance. Suf czyli burka z welny jest jedynie symbolem zewnetrznym podobnie jak zgrzebna szata Jana Chrzciciela i nie Ona jest zrodloslowem
  SUFIzmu jak sie powszechnie raczy uznawac.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium