Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Potwierdzono występowanie zjawiska "świecącej wody"


Dodano: 2006-09-17 18:30:00 | Wyświetleń: 9815 | 🕑 Odłóż na później
Marynarze od dawna donosili o rzadkim występującym nocą zjawisku widocznej z każdej strony poświaty na powierzchni oceanu. Opis podobnego fikcyjnego "morza mleka" widzianego przez załogę Nautilusa znajdujemy w powieści Juliusza Verne'a "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi".

Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Czujniki satelitarne dostarczyły jednak pierwsze zdjęcia mlecznego zjawiska, co daje nadzieję bliższego poznania tego jakże nieuchwytnego zjawiska.

Opublikowane niedawno zdjęcia pokazują ogromny rejon Oceanu Indyjskiego, który świecił przez trzy noce z rzędu. Świecenie zaobserwowała również załoga znajdującego się na tym akwenie statku.

"Okoliczności powstawania mlecznych wód są prawie całkowicie nieznane", powiedział Steven Miller, naukowiec z Marynarskiego Laboratorium Badawczego, autor odkrycia. "Nawet źródło emisji światła pozostaje przedmiotem dyskusji".

Zdjęcie satelitarne
Zdjęcie satelitarne


Pogląd przewodni

Naukowcy podejrzewają, że zjawisko jest wywoływane przez bioluminescencyjne bakterie. Takie organizmy wytwarzają ciągły blask, w odróżnieniu od krótkich, jasnych błysków wytwarzanych przez "wiciowcowate" organizmy bioluminescencyjne, które są zwykle obserwowane na statkach i na rozbijających się falach.

"Z tą hipotezą jest problem tego typu, że musiałoby dojść do bardzo dużej koncentracji bakterii, zanim wyprodukują one światło", powiedział Miller w rozmowie dla serwisu LiveScience. "Tylko skąd wzięłaby się tak duża populacja tych organizmów?"

Istnieje pogląd wysunięty przez załogę jednego ze statków badawczych, który natknął się na mleczną wodę, według którego te bakterie nie żyją na wolności, lecz wydostają się spod jakiegoś lokalnego "podłoża".

"Poprzednia ekspedycja doniosła o pojawieniu się bioluminescencyjnych bakterii żyjących w symbiozie z glonami", wyjaśnił Miller.

"Najbardziej wiarygodną hipotezą jest ta, według której luminescencja jest wytwarzana przez bakterie kolonizujące pewien rodzaj materiału organicznego znajdującego się w wodzie. Jeśli badania satelitarne się powiodą, pozwoli nam to wysłać w miejsce występowania zjawiska właściwie zaopatrzone statki badawcze, które będą mogły ostatecznie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania", powiedział Miller.

Tajemnicze morza

Zjawisko pojawiło się w 1995 roku i niedawno zostało przeanalizowane i w zeszłym tygodniu wpisano je do protokołu amerykańskiej Narodowej Akademii Naukowej. Jest to najbardziej tajemnicze znane naukowcom zjawisko występujące na oceanie. Mleczne wody najczęściej ukazują się na obszarze Oceanu Indyjskiego, gdzie przebiega wiele szlaków handlowych, oraz w pobliżu Indonezji.

"Zjawisko może jednak występować także na innych obszarach, tylko my o tym narazie nie wiemy. Otrzymujemy ostatnio coraz więcej doniesień o mlecznych wodach od świadków. Część z relacji pochodzi z miejsc, których jeszcze nie badaliśmy i aktualnie poszukujemy danych satelitarnych z tych rejonów", powiedział Miller.

Robert Roy Britt, LiveScience, 4 wrzesień 2005
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  z działu Niewyjaśnione zjawiska
  SŁUCHAJ NAS
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  NEWSLETTER
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2020 by Radio Paranormalium