transport krajowy i międzynarodowyNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Pasiasta ryba irańska


Dodano: 2005-03-11 21:50:21 | Wyświetleń: 6932 | Przeczytam później


W książce Dangerous To Man (1975) Roger Caras czyni intrygującą, zwięzłą wzmiankę o małej, czarnej i potencjalnie śmiercionośnej tajemniczej rybie, żyjącej podobno w rzece Shatt al Arab w Iranie. Podobno jest ona jadowita, a jej błyskawiczne ukąszenia spowodowały już śmierć 28 ludzi. Badając zagadkę tego nieznanego rybiego zabójcy (Fortean Times, grudzień 1996), przedstawiłem kilka prawdopodobnych wyjaśnień dotyczących jego tożsamości. W wielu przypadkach niezwykłe zwierzęta okazują się błędnie zidentyfikowanymi przedstawicielami gatunków znanych już nauce. Możliwe, że w tym przypadku mamy do czynienia z gatunkiem Heteropneustes fossilis, niewielką, czarną rybą należącą do rodziny sumowatych, niedawno sprowadzoną z Indii i Tajlandii i wpuszczoną do rzeki Shatt al Arab w celach hodowlanych, jako nadającą się do spożycia. Jej ukąszenie nie wywołuje opisanych przykrych skutków, ale płetwy piersiowe są zaopatrzone w kolce jadowe i mogą powodować bolesne rany. Warto również wziąć pod uwagę inną rybę: młode okazy muren Thyrsoidea macrura płynące z morza w górę rzeki. Choć ich ukąszenie nie jest jadowite, gnijące cząsteczki mięsa między zębami tych drapieżnych ryb mogą powodować trudno gojące się rany (podobnie jak ukąszenia lwów i tygrysów).
Nie należy również wykluczyć, że maleńki postrach rzeki Shatt al Arab to nowy, nieznany gatunek ryby, spokrewniony z rodziną ślizgowatych (Blemniidae). Błękitno-szare i żółte rybki zamieszkują Morze Czerwone oraz zatoki Sueską i Akaba. Noszą naukową nazwę Meiacanthus nigrolineatus. W odróżnieniu od innych, wymienionych już prawdopodobnych pierwowzorów "jadowitej rybki", są zdolne do jadowitych ukąszeń. Zęby szczęki dolnej są bowiem rowkowane, a tkanka u ich podstawy wydziela trującą substancję. Co prawda, nie zarejestrowano dotychczas przypadków śmierci w wyniku ukąszeń tego gatunku ryb. Jeśli jednak w Shatt al Arab żyje ich czarna kuzynka, zdolna do wytwarzania silniejszej trucizny, trzeba mieć nadzieję, że pewnego dnia zostanie schwytana, a naukowcy ustalą wreszcie tożsamość tajemniczej, maleńkiej morderczyni.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  o podobnej tematyce
  SŁUCHAJ NAS
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  NEWSLETTER
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2020 by Radio Paranormalium