Oko zwierciadłem duszy

Oko naprawdę jest "zwierciadłem duszy" - dowiodło badanie, które sugeruje, iż dzięki śledzeniu spojrzenia możliwe jest określenie, co myślą ludzie.
Migotliwe spojrzenie w lewo, w prawo, w górę lub w dół może wskazać, jakie procesy zachodzą w umyśle.
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Melbourne w Australii ochotników poproszono o wymyślenie serii liczb z przedziału 1-30 i wypowiedzenie ich w przypadkowej kolejności.
Naukowcy zmapowali ruchy ich oczu i stwierdzili, że byli w stanie "z dużą pewnością" przewidzieć, kto poda jaką liczbę.
Poczynione odkrycia sugerują, że sztuka "czytania w umyśle" może się opierać na badaniu nieświadomych wyrazów twarzy. Może to być również przydatne dla negocjatorów próbujących odgadnąć zamiary swoich rozmówców.
Dr Michael Nicholas, neurolog i współautor badania, powiedział: "Wiadomo już, że oczy nie tylko pozwalają nam widzieć świat dookoła nas, lecz również stanowią zwierciadło ukazujące pracę naszego umysłu".
Odkrycia, opisane w dzienniku "Current Biology", były oparte na badaniu przeprowadzonym na dwunastu praworęcznych osobach umieszczonych w zaciemnionym pokoju.
Każdą z osób poproszono o podanie wszystkich cyfr z zakresu 1-40 w możliwie najbardziej przypadkowej kolejności. Każde oko zostało szczegółowo zmapowane, zaś każdy najmniejszy ruch - zapisany i zmierzony.
Jeśli oko przesunęło się na lewo i lekko w dół, wówczas kolejna wymieniona liczba była najprawdopodobniej niższa od poprzedniej, gdy zaś przesunęło się w prawo i odrobinę do góry, wówczas liczba była wyższa.
Według badania, naukowcy potrafili poprawnie przewidzieć liczby w około 60 procentach przypadków.
Współautor eksperymentu, dr Tobias Loetscher, stwierdził, iż ludzie wyobrażali sobie liczby w linii sekwencyjnej.
"To znaczy, że myślimy o nich według mentalnej linii liczbowej zorientowanej w kierunku od lewej do prawej - często nawet nie zauważając tych związków liczbowo-przestrzennych", dodał dr Loetscher.
Raport zawiera podsumowanie: "Prócz potwierdzenia starej mądrości mówiącej, iż oczy często zdradzają umysł, odkrycia podkreślają zawiłe powiązania pomiędzy przypuszczalnie abstrakcyjnymi procesami myślowymi, zachowaniem się ciała i światem wokół nas".
"Nasze badanie jest warte odnotowania również dlatego, ponieważ ukazuje, że proste myślenie o przypadkowych liczbach łączy się z systematycznymi zmianami położenia oka", czytamy w raporcie.
Ruchy boczne oka w przeszłości były łączone z arytmetyką umysłową i przywoływaniem wspomnień z przeszłości.
Profesor Richard Wiseman, psychiatra z Uniwersytetu w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, mówi, że umysł kontrolował jednocześnie ruchy oraz myśli.
"W pierwszej kolejności nasuwa się pytanie - ruch czy myśli. To sugerowało, iż to ruch poprzedza myśl. Interesująca sprawa", powiedział prof. Wiseman.
Prof. Wiseman stwierdził również, że badanie było reminiscencją pracy wykonanej w latach 50. XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona, kiedy to poproszono ochotników, by pomyśleli o Wieży Eiffla, a ci w odpowiedzi unosili oczy ku górze.
"Mózg odbiera żądanie jeszcze zanim poinformuje cię o jego odebraniu i dlatego występuje działanie", powiedział prof. Wiseman.
Caroline Gammel, Daily Telegrach
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios
Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Pokazuję pierwsze 90 komentarzy
Kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie komentarze do tego artykułu
Kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie komentarze do tego artykułu
- Karmazi
(2010-06-13 22:20:06) #5086
| 👮 raport
Wow;D to niesamowite;] tak samo jak kinezyka;]
czyli czytanie z mowy ciała;] można poznać kiedy ktoś kłamie jeśli ustali się model prawdomówności. Najlepiej wtedy zadawać pytania z dziedziny w której ktoś jest mocny i o której dużo wie;] a potem doszukując się prawdy zobaczyć gesty które odbiegają od normy;] poprzez również ustalenie jakim typem kłamcy dana osoba jest;] wtedy będziemy mogli czytać z tej osoby jak z otwartej książki;] nie ważne co mówi ważne co ukazuje ciało kiedy mówi;] wtedy można rozszyfrować każdego;] ale to trudna dziedzina i długo trzeba się jej uczyć;] ale nie jest to niemożliwe;] a może być bardzo przydatne;] gesty i czyny mówią więcej niż słowa;]
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
- Faust
(2010-06-24 22:49:02) #5165
| 👮 raport
Dawno tu nie zaglądałem i jestem zawiedziony.
Tematy ukazywane na tej stronie stały się bardzo zracjonalizowane, co byc może wynika ze zmian poglądów autora strony.
Kiedyś było inaczej...
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.