Zabytki w SzkocjiNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Oko zwierciadłem duszy


Dodano: 2010-05-01 16:56:30 | Wyświetleń: 16803 | 🕑 Odłóż na później
Oko


Oko naprawdę jest "zwierciadłem duszy" - dowiodło badanie, które sugeruje, iż dzięki śledzeniu spojrzenia możliwe jest określenie, co myślą ludzie.

Migotliwe spojrzenie w lewo, w prawo, w górę lub w dół może wskazać, jakie procesy zachodzą w umyśle.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Melbourne w Australii ochotników poproszono o wymyślenie serii liczb z przedziału 1-30 i wypowiedzenie ich w przypadkowej kolejności.

Naukowcy zmapowali ruchy ich oczu i stwierdzili, że byli w stanie "z dużą pewnością" przewidzieć, kto poda jaką liczbę.

Poczynione odkrycia sugerują, że sztuka "czytania w umyśle" może się opierać na badaniu nieświadomych wyrazów twarzy. Może to być również przydatne dla negocjatorów próbujących odgadnąć zamiary swoich rozmówców.

Dr Michael Nicholas, neurolog i współautor badania, powiedział: "Wiadomo już, że oczy nie tylko pozwalają nam widzieć świat dookoła nas, lecz również stanowią zwierciadło ukazujące pracę naszego umysłu".

Odkrycia, opisane w dzienniku "Current Biology", były oparte na badaniu przeprowadzonym na dwunastu praworęcznych osobach umieszczonych w zaciemnionym pokoju.

Każdą z osób poproszono o podanie wszystkich cyfr z zakresu 1-40 w możliwie najbardziej przypadkowej kolejności. Każde oko zostało szczegółowo zmapowane, zaś każdy najmniejszy ruch - zapisany i zmierzony.

Jeśli oko przesunęło się na lewo i lekko w dół, wówczas kolejna wymieniona liczba była najprawdopodobniej niższa od poprzedniej, gdy zaś przesunęło się w prawo i odrobinę do góry, wówczas liczba była wyższa.

Według badania, naukowcy potrafili poprawnie przewidzieć liczby w około 60 procentach przypadków.

Współautor eksperymentu, dr Tobias Loetscher, stwierdził, iż ludzie wyobrażali sobie liczby w linii sekwencyjnej.

"To znaczy, że myślimy o nich według mentalnej linii liczbowej zorientowanej w kierunku od lewej do prawej - często nawet nie zauważając tych związków liczbowo-przestrzennych", dodał dr Loetscher.

Raport zawiera podsumowanie: "Prócz potwierdzenia starej mądrości mówiącej, iż oczy często zdradzają umysł, odkrycia podkreślają zawiłe powiązania pomiędzy przypuszczalnie abstrakcyjnymi procesami myślowymi, zachowaniem się ciała i światem wokół nas".

"Nasze badanie jest warte odnotowania również dlatego, ponieważ ukazuje, że proste myślenie o przypadkowych liczbach łączy się z systematycznymi zmianami położenia oka", czytamy w raporcie.

Ruchy boczne oka w przeszłości były łączone z arytmetyką umysłową i przywoływaniem wspomnień z przeszłości.

Profesor Richard Wiseman, psychiatra z Uniwersytetu w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, mówi, że umysł kontrolował jednocześnie ruchy oraz myśli.

"W pierwszej kolejności nasuwa się pytanie - ruch czy myśli. To sugerowało, iż to ruch poprzedza myśl. Interesująca sprawa", powiedział prof. Wiseman.

Prof. Wiseman stwierdził również, że badanie było reminiscencją pracy wykonanej w latach 50. XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona, kiedy to poproszono ochotników, by pomyśleli o Wieży Eiffla, a ci w odpowiedzi unosili oczy ku górze.

"Mózg odbiera żądanie jeszcze zanim poinformuje cię o jego odebraniu i dlatego występuje działanie", powiedział prof. Wiseman.

Caroline Gammel, Daily Telegrach
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Karmazi (2010-06-13 22:20:06) #5086   ❗❗❗
  Wow;D to niesamowite;] tak samo jak kinezyka;]
  czyli czytanie z mowy ciała;] można poznać kiedy ktoś kłamie jeśli ustali się model prawdomówności. Najlepiej wtedy zadawać pytania z dziedziny w której ktoś jest mocny i o której dużo wie;] a potem doszukując się prawdy zobaczyć gesty które odbiegają od normy;] poprzez również ustalenie jakim typem kłamcy dana osoba jest;] wtedy będziemy mogli czytać z tej osoby jak z otwartej książki;] nie ważne co mówi ważne co ukazuje ciało kiedy mówi;] wtedy można rozszyfrować każdego;] ale to trudna dziedzina i długo trzeba się jej uczyć;] ale nie jest to niemożliwe;] a może być bardzo przydatne;] gesty i czyny mówią więcej niż słowa;]

  Odpowiedz
 • Faust (2010-06-24 22:49:02) #5165   ❗❗❗
  Dawno tu nie zaglądałem i jestem zawiedziony.
  Tematy ukazywane na tej stronie stały się bardzo zracjonalizowane, co byc może wynika ze zmian poglądów autora strony.

  Kiedyś było inaczej...

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Ciekawostki
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium