System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Potwierdzono istnienie drugiej grasicy u myszy


Dodano: 2006-03-10 22:13:00 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Inne

Niemieccy naukowcy odkryli nowy organ u myszy laboratoryjnych – drugą grasicy, zlokalizowaną w karku tych zwierząt. Dotychczasowa wiedza o anatomii myszy, oparta na stuleciach badań, została wzbogacona o tę niespodziewaną informację, co może mieć istotny wpływ na badania nad systemem immunologicznym. Dr Hans-Reimer Rodewald z Uniwersytetu w Ulm podkreśla, że obecność tego organu może zmieniać wyniki dotychczasowych eksperymentów, w których myszy były poddawane działaniu różnych czynników bez uwzględnienia drugiej grasicy. Odkrycie to otwiera nowe kierunki badań oraz stawia pytania dotyczące roli grasicy w układzie odpornościowym.

Mysz laboratoryjna; Image courtesy of Wikimedia, non-commercial usePo całym stuleciu obserwacji myszy laboratoryjnych, wydawać by się mogło, że naukowcy znają ciało istoty żywej tak, jak własne dłonie. Zastanówmy się jeszcze raz, ponieważ niemieccy naukowcy donoszą, że odkryli nowy organ! Jak powszechnie wiadomo, u myszy występuje grasica, różowo-szara tkanka pomagająca wytwarzać zwalczające infekcje komórki T układu immunologicznego, organ ten jest wielkości grochu i mieści się w klatce piersiowej tuż nad sercem. Obecnie dr Hans-Reimer Rodewald, pracownik Uniwersytetu w Ulm w Niemczech, wraz ze swoimi kolegami ogłosił odkrycie mniejszej, drugiej grasicy, ukrytej w karkach myszy laboratoryjnych. Nie mogłem w to uwierzyć przez parę miesięcy. Rok 2006 nie był czasem, który przewidziałem na zmiany w anatomii, powiedział Rodewald.

To odkrycie rodzi nowe pytania dotyczące immunologii u myszy. Badacze zainteresowani systemem immunologicznym często kroją na kawałki mysią grasicę, by sprawdzić działanie tego systemu bez niej oraz dowiedzieć się, jak komórki T produkowane są w jelicie i w skórze.

Obecność drugiej grasicy sugeruje, że wiele z tych myszy wciąż miało pracującą grasicę znajdującą się w szyjach, co mogło mylić wyniki badań. Mogą być niezbędne ponowne badania myszy. Jednak jak powiedział Rodewald, niektórzy nie zamierzają tego robić.

To odkrycie nie jest taką niespodzianką, jak mogłoby się wydawać. Biolodzy wiedzieli już wcześniej, że inne ssaki, wliczając w to niektórych ludzi, posiada dodatkową grasicę umiejscowioną w szyi. Już w latach czterdziestych XX wieku sugerowano, że pięć na sześć ludzkich płodów ma drugą grasicę w szyi właśnie. Teorie co do drugiej grasicy u myszy pojawiły się już w latach sześćdziesiątych.

Opracował: Ivellios

Na podstawie: Nature

Wikipedia: Grasica

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.