księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Jak wyjaśnić "Ciebie"?


Dodano: 2008-10-04 22:03:37 · Wyświetleń: 23898
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Jak wyjaśnić CiebieCzy może być tak, że wiarygodne teorie paranormalne upadają, bo nie rozumiemy, czym jest "indywidualność"? Jesteś indywidualnością. Ale skąd o tym wiesz? Czym jest to coś, co czyni cię wyjątkowym - jedynym w swoim rodzaju? To jest temat, który często mnie fascynował. I zawsze gdy przyglądałem mu się bliżej, "ty" znikało. Wiesz, że jesteś "tobą", bo tak ci mówi społeczeństwo.
Żyjemy w świecie indywidualności, w którym nie istnieje nic wyżej postawionego od "ciebie". Nie ma Boga, nie ma szerszego wpływu, a wszystko poza Twoimi własnymi wartościami nie ma żadnego znaczenia.

Chociaż doświadczenie mówi coś innego

"Ty" jesteś zdefiniowany przez kulturę, do której należysz. Presje społeczne pomagają umodelować Twoją drogę przez życie. Nawet posiadana przez ciebie struktura genetyczna nie jest Twoja - jest amalgamatem struktur genetycznych Twoich rodziców.

"Ty" nie jesteś tak indywidualny, jak ci się wydaje. I jestem pewien, że to sięga dużo głębiej. Jestem tego pewien dzięki badaniu zjawisk paranormalnych, w których umysł, który jest podstawą dla "Ciebie", może okazać się dużo bardziej adaptywny i "wspólny", niż obecnie sądzimy.

Jakie rzeczy są niezbędne dla istnienia "Ciebie"?

Dużą część "Ciebie" stanowią Twoje emocje. W dużej części definiują one Twój charakter, reakcje i ideały. Podczas gdy powody i bodźce powodujące ukazywanie emocji mogą być specyficzne dla "Ciebie", to jest tylko część historii.

Obojętnie dlaczego istnieją poszczególne emocje, prostym faktem jest, że "emocje" mogą być zakodowane bardziej w "gatunku", niż w "Tobie". Miłość, nienawiść, smutek, radość i inne emocje nie zostały wymyślone przez "Ciebie", ale przez gatunek. One po prostu nie są Twoje.

Osobowość posiada podobne problemy

Carl Jung sformułował ideę zbiorowej nieświadomości zaludnionej przez "archetypy" wyrażone w mitologii. Teraz, gdy Ty dekonstruujesz ten rodzaj "archetypu", na końcu będziesz posiadał określone typy charakteru.

Zawierają one dziecko, oszusta, mędrca, sędziego, bohatera, itd. One wszystkie tworzą różne fragmenty charakteru w umyśle każdego człowieka, od sędziego (sumienie) do oszusta - ten element "Ciebie" zmienia się od figlarza do złoczyńcy. Ich kolektyw sugeruje, że one nie pochodzą od "Ciebie".

Duża część "Ciebie" znajduje się poza świadomym umysłem

"Ty" wykonujesz pewne rzeczy w sposób, którego nie wymyśliłeś "Ty", ale Twój gatunek. Te impulsy nazywamy instynktem. Poza rozumieniem naukowym i poza "Tobą", jest to jednak duża część Ciebie.

Tak więc, jak widzisz, "Ty" - na przykład te części "Ciebie", które są specyficzne dla "Ciebie" - w podstawowej formie właściwie nie istniejesz. Myślę, że najlepszym sposobem rozumowania "Ciebie" jest przyjęcie, że "Ty" nie jesteś swój.

To, co nazywamy osobą, jest amalgamatem wpływów z zewnątrz. Jeśli ten amalgamat JEST specyficzny dla "Ciebie", to wtedy w końcowej analizie jesteś "Tobą". Ale to, jak stałeś się "Tobą", jest czymś dużo więcej, niż "Ty" sam.

Dlaczego to jest takie ważne? Największy wpływ na Ciebie ma to, w jaki sposób Twoja kultura definiuje "Ciebie". A obecna kultura jest materialistyczna, ateistyczna i konsumpcyjna, wszystko to wymaga od "Ciebie" jedynie odnalezienia znaczenia w samym sobie.

Powyższe znaczenie "Ciebie" oznacza w dzisiejszym świecie definitywne "nie". Powyższe sugeruje, że to nie prawda. Istnieje tylko dlatego, że powiedzieli Ci, że Ty naprawdę jesteś "Tobą". I gdy spojrzymy na indywidualność w ten bardziej komunalny, zintegrowany sposób, teorie o paranormalnym "wtargnięciu" w "Ciebie" zaczną nabierać sensu.

Anthony North
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • stalon83
  (2008-10-06 20:06:39) #1051
  | 👮 raport

  nic nie zrozumialem???to ja to ja czy nie ja??

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Waluk
  (2008-10-06 23:42:45) #1059
  | 👮 raport

  Nie jesteś indywidualnością. Wszystko masz już po kimś, nie masz nic nowego, czyli nie masz nic, co już kiedyś u kogoś nie wystąpiło.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Hebefreniczna
  (2008-10-09 18:32:26) #1071
  | 👮 raport

  Ciekawy artykuł, ale potrafi namieszać i zepsuć samoocenę. Ewidentnie jest ciężki, jednak bardzo ciekawy.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Q
  (2008-10-13 10:35:55) #1115
  | 👮 raport

  I znowu kłania się Buddyzm :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • ja to nie ja :)
  (2008-11-10 12:31:20) #1319
  | 👮 raport

  może i to ciekawe o czym piszesz drogi autorze ale... w takim razie co to jest wolny wybór ,który posiada każdy a raczej każda myśląca istota na naszym świecie ,to chyba czyni mnie,ciebie i resztę indywiduum co? hmm....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Maniek
  (2008-11-11 12:40:41) #1328
  | 👮 raport

  Jak by nie bylo podbnego zestawu cech jakie ja mam w przeszlosc i nie bylo te cechy sie wzajemnie przenikaja wiec jestem zupelnie innym tworem niz moi poprzednicy. To samo tyczy sie mojej woli i marzen.
  Jak dla mnie ten tekst jest stworzony na sile, wiadomo ze rodzaj ludzki ma zestaw stalych cech go opisujacych tego nie unikniemy ale kazdy ma po pierwsze inny zestaw tych cech, a po drugie o innej sile i natezeniu.
  A tekst Powyższe znaczenie "Ciebie" oznacza w dzisiejszym świecie definitywne "nie". Powyższe sugeruje, że to nie prawda. Istnieje tylko dlatego, że powiedzieli Ci, że Ty naprawdę jesteś "Tobą".
  jest zupelnie bez sensu. Czlowiek rodzac sie jest juz indywidualnoscia z pewnymi cechami ktore w trakcie zycia sa tylko lekko modyfikowane !!! To ze ktos mi powie ze jestem polakiem i mam na imie zenon nie znaczy ze dopiero wtedy jestem tym kim jestem.
  Skomplikowana troche sprawa i autor to dobrze wykorzystal, namieszal totalnie wysunal zalozenie ale argumenty ktore uzyl zupelnie mnie nie przekonuja, ale to tylko moje skromne zdanie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2008-11-12 02:31:54) #1329
    📧 pw | 👮 raport

  Mnie się wydaje, że w jakimśtam stopniu nasze wybory również są uwarunkowane kulturowo. Przykładem tego mogą być zachowania ludzi w takich samych sytuacjach w różnych częściach świata.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • dorota
  (2008-11-14 21:27:54) #1356
  | 👮 raport

  odnośnie wolnego wyboru który skomentowała koleżanka ... kultura w której żyjemy i zasady które zostały nam wpojone bądz nie też maja na niego wpływ i to duży.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ

 • (2008-12-23 11:35:21) #1555
  | 👮 raport

  Pan Anthony nie odkrył Ameryki. Swoją myśl o tym, że nasza osobowość, nasze "ja" jest kreowane przez społeczeństwo i czasy , w których żyjemy ubrał w ładne słowa i powstał pseudonaukowy bełkot. Namącić ludziom w głowach i uzyć wyszukanego stylu, to pomysł na wzbudzenie zainteresowania. Nie gratuluję wywodu.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • zabora151
  (2009-01-13 22:50:08) #1968
  | 👮 raport

  hmm...Ciekawe zawsze się nad tym chwilowo zastanawiłem kim jestem i czemu jestem "sobą".Kiedy się nad tym jeszcze głębiej zastanawiałem miałem takie dziwne uczucie słabości.Już niewiem co o tym sądzić.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Kee
  (2009-01-15 19:58:04) #1987
  | 👮 raport

  Dobra, dobra. Ja tam się jednak wolę czuć wyjątkowa.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Don
  (2009-06-18 00:36:28) #3226
  | 👮 raport

  Po co psuć se potęge nieświadomosci??

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Nihil
  (2009-11-02 21:55:12) #4035
  | 👮 raport

  Zabawne. Ten tekst jest całkowicie bezsensu, ale napewno poprawi samopoczucie kilku osobom od postów z innych artykułów, np eliane z tekstu o czarnookich ludziach. Napisała, że właśnie takie oczy ma i, że łatwiej jest jej dogadać się ze zwierzętami niż z ludźmi. Może nie spotkała jeszcze odpowiednich ludzi, albo nie słyszała o subkulturze gotów, którzy z pewnością by ją docenili.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • vex
  (2009-11-11 19:39:09) #4064
  | 👮 raport

  to znaczy ze ukochanej osobie nie powiesz ze ją kochasz i ze jest np wyjątkowa?? bo juz takowa osoba miała to samo co ona??

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Donmichello
  (2010-03-20 11:52:29) #4696
  | 👮 raport

  Dobry artykul. Popieram taka misl, poniewaz mialem podobne rozumienie czlowieczej ''indywidualnosci''.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Tomash
  (2010-06-24 19:41:51) #5159
  | 👮 raport


  "ja to nie ja :)" napisał:

  może i to ciekawe o czym piszesz drogi autorze ale... w takim razie co to jest wolny wybór ,który posiada każdy a raczej każda myśląca istota na naszym świecie ,to chyba czyni mnie,ciebie i resztę indywiduum co? hmm....
  Mam 15 lat i powiem Ci, że twoje wybory w dużym stopniu opierają się na wyborach ludzi z twojego otoczenia. Tak poza tym zawsze zastanawiałem się dlaczego Ja nie jestem np. z RPA i czemu nie urodziłem się wcześniej, czemu akurat władam tym ciałem a nie innym?


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • teraz nie wiem kim jestem
  (2010-10-07 17:46:05) #5667
  | 👮 raport

  hmmm teraz nie wiem czy jestem sobą czy też nie chociaż nic nie zrozumiałam albo zrozumiałem myślę że ten tekst jest po to żeby ludzie się pogubili i zastanawiali czy są tą osoba którą myślą że są

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Mike
  (2010-10-15 15:38:13) #5695
  | 👮 raport

  Niby wszystko co czujemy jest tak naprawdę czymś nabytym od innych. A co z dziecięcą potrzebą matki, głębokim smutkiem z którym nie umiemy sobie poradzić. Płacz, śmiech. Wszystko to dotyka naszej duszy. To dowód że coś tak skomplikowanego i zmyślnego jak człowiek nie może być dziełem przypadku czy ewolucji. Bóg istnieje, nie jesteśmy przypadkiem. W każdym, w głębi drzemie pragnienie doznań nadprzyrodzonych. To woła nasz nadprzyrodzony pierwiastek który stłumiliśmy materialnym życiem. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • nikt.
  (2011-01-27 21:43:54) #6113
  | 👮 raport

  Z tego artykułu wnioskuję, że jestem nikim. Każdy mój ruch, każda rzecz, którą zrobię była już zrobiona więc jestem kopią wieelu ludzi, ale w jednej osobie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • racjonalista i pragmatyk
  (2011-04-21 22:16:53) #6464
  | 👮 raport

  Gdybyśmy byli tylko kopiami nie byłoby postepu cywilizacyjnego. Poza tym wiele z tego co zostało zawarte w powyższym artykule to po prostu zagmatwanie w ładnym stylu zagadnien objaśnionych juz w dziedzinie socjologii i psychologii. Pjona!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Comander
  (2011-05-06 19:12:45) #5721
  | 👮 raport

  Rozumuję powyższy artykuł w ten sposób,że jestem swego rodzaju "klonem" jednakże we mnie jest na pewno jakaś wyjątkowa część "mnie" czyli coś czego nie można przypisać innej osobie,także to coś zostanie po mnie odziedziczone.Każdy człowiek jest w pewien sposób wyjątkowy bo w każdym człowieku są komórki,krew,dna,coś co sprawia,że każdy człowiek może poczuć się wyjątkowo.Definitywnie jednak każdy jest klonem innych ludzi bo odziedzicza po nich cechy.Gratuluję autorowi wykonania artykułu ponieważ opisuje tu tok życia człowieka.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Filoz
  (2011-12-27 04:43:31) #7122
  | 👮 raport

  Jestem tym kim muszę być,ale to wciąż ja- za to inni są tymi jakimi ja chcę ich widzieć choć nie zawszę takimi są bo w nich jest cząstka ich samych,ale to i tak nie do końca oni,bo to ja na nich wpływam!Więc nie każdy może być sobą bo zawszę znajdzie się ktoś kto ci w tym przeszkodzi.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium