charlietango.pl/cherry-services/uslugi-hydrauliczne/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Diabliki z Paasselkä


Dodano: 2010-12-23 15:02:13 · Wyświetleń: 16624
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp

Rekonstrukcja zjawiska


Był taki czas, gdy ludzie zamieszkujący okolice fińskiego jeziora Paasselkä (wcześniej - Paasivesi) nie przykładali zbytniej uwagi do pojawiających się nad taflą wód jeziora ogników. Dla nich owe światła były niczym innym jak tańczącymi w powietrzu nad wodami jeziora istotami duchowymi, określanymi mianem "diabłów". Dla prostych ludzi z okolic owo wytłumaczenie tajemniczych zjawisk w zupełności wystarczało. Po co zatem było zastanawiać się nad tym bardziej? W obecnych czasach owo wytłumaczenie przestało jednak wystarczać. I choć wciąż ludzie nie potrafią znaleźć innego logicznego wyjaśnienia tego zjawiska, "diabliki z Paasselkä" intrygują ludzi do tej pory.

Krater

Specjaliści sugerowali, iż głęboko pod powierzchnią jeziora Paasselkä znajduje się krater, będący pozostałością po uderzeniu meteorytu w to miejsce. Geologiczne śledztwo przeprowadzone w 1999 udowodniło to - ta ogromna depresja powstała w wyniku uderzenia dużego meteorytu, co miało miejsce 229 milionów lat temu.

Jezioro Paasselkä ma regularny kształt okręgu, na jego obszarze nie znajdują się także żadne wyspy, głębokość jeziora jest szacowana na 75 m. Poprzez system kanałów jezioro jest połączone z innymi jeziorami tego obszaru, tworząc część malowniczego większego kompleksu Saimaa.

Świetlne kule nad jeziorem

Świetlne zjawiska nad jeziorem były obserwowane od wieków (pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą z XVIII wieku), ale w ostatnich latach zainteresowanie wzrosło po publikacji ksiażki entuzjasty miejscowej historii Sulo Strömberga. Książka zatytułowana "Kerimäen ja Savonrannan kyliä kiertämässä. Tarinoita Paasveen piruista ja pohuista", wydana w 2006, zawiera zbiór historii naocznych światków, który widzieli "diabliki z Paasselkä". We wcześniejszych czasach brano je za istoty złe, do XX wieku znane są ludowe opowieści o zawieraniu "paktów" z owymi istotami.

Świadkowie mówią, że zaobserwować je można szczególnie w nocy, w postaci kul światła. Trudno określić wielkość tych formacji, gdyż zazwyczaj są one widywane z większej odległości. Najczęściej emitowane przez nie światło jest barwy białej, ale widywane były też ogniki o czerwonej barwie. Świadkowie wspominają, że ich światło jest bardzo silne, dużo potężniejsze niż widziane z daleka światło reflektorów samochodów jadących wzdłuż jeziora.

W większości wypadków ich pojawienie się jest obserwowane nad taflą jeziora, jednak zobaczyć je można także w pobliskich lasach i bagnach. Często je można zobaczyć także w grupie.

"Diabliki z Paasselkä" zachowują się raczej spokojnie, ale zdarza się że zaczynają poruszać się szybciej, w różnych kierunkach zamiast po linii prostej, bądź wydają się świadomie podążać za jakimś obiektem. Stąd miejscowi ludzie utrzymują, że "diabelskie ogniki" posiadają swoją własną jaźń. Niektóre opowieści wspominają o tym, iż podążały one za łodziami wędkarzy, czy rybaków jednak obserwując je zauważono, że unikają one światła latarki, lub innego elektrycznego światła.

Pewnego razu, na początku XX wieku, grupa ludzi wracających łodzią z wesela zauważyła unoszące się nad jeziorem ogniki i postanowiła się do nich zbliżyć. Wtedy unoszące się nad wodą światło natychmiast oddaliło się od nich w bardzo szybkim tempie na odległość kilkuset metrów. Potem znajdując się w tej odległości zdawało się uspokoić i trwać w tamtym miejscu.

Obecnie kilka biur turystycznych umieściło w swej ofercie wycieczki zawierające podziwianie "diablików z Paasselkä", jako dodatkową atrakcję w sezonie wędkarskim. Od tamtego czasu znane były przypadki turystów, którzy zamieszczali w Internecie wykonane przez siebie nagrania i fotografie.

Póki co przekonujące wytłumaczenie dla tego zjawiska nie zostało jeszcze znalezione. Istnieją próby wytłumaczenia tych zjawisk owych świateł przez wydobywanie się w okolicach jeziora łatwopalnych gazów. Co ciekawe, podobne zjawiska obserwowane są w innych regionach świata, jak na przykład Chir Batti w stanie Gujarat w Indiach.

Na podstawie: http://wondermondo.com/Countries/E/Finland/SSavonia/PaselkaDevils.htm
Tłumaczenie i opracowanie: Triinu

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • sisija
  (2010-12-26 23:31:17)
  | 👮 raport

  Mój Dziadek mieszkający w dziecińswie koło Dbczyc wśród lasów, też opowiadał o występującym podobnym zjawisku :)


  | Odpowiedz • Ruskof
  (2010-12-27 18:01:40)
    📧 pw | 👮 raport

  Jak podazalo za czyms swiadomie to moze nie tyle ze swiadome to bylo,ale jakies powiazania manetyczne musialy isntniec miedzy tymi ognikami a obiektem za ktorym podazaly co sprawialo wlasnie ze w roznych kierunkach moglo to podazac :)


  | Odpowiedz • Lestat
  (2011-01-04 23:46:20)
  | 👮 raport

  Ciekawi mnie to ale przydało by się nagranie tego zjawiska amatorską chociaż kamerą ;]
  to było by coś widzieć coś takiego :)


  | Odpowiedz • Kuźdapyr
  (2011-01-07 17:18:19)
  | 👮 raport

  Chciałbym tam pojechać, według mnie to mogą być pioruny kuliste lub małe bezzałogowe UFO patrolujące okolice z jakichś powodów.


  | Odpowiedz • Arek
  (2011-01-07 23:28:25)
  | 👮 raport

  Lestat, wejdż na forum do tego tematu pod tą samą nazwą, tam znajdziesz filmy o tym zjawisku, nagrania są naprawdę dobre


  | Odpowiedz • Lestat
  (2011-02-06 21:09:00)
  | 👮 raport

  Już Chyba Wiem Co to mogło być Czasami pojawiają się tzw "błędne Ogniki" i to jest po prostu Gaz który się spala czy coś w tym stylu^^.
  a już myślałem że dobra sensacja jakaś:P


  | Odpowiedz • Kirsi
  (2012-02-09 21:56:41)
  | 📧 email | 👮 raport

  Byłam w zeszłym roku w okolicach Paasselkä. Zjawisko to jest na prawdę niesamowite, ale nie zawsze można ujrzeć te ogniki.


  | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium