http://www.klinikadzieci.pl/309/integracja-sensoryczna-warszawa-mokotow-ursynow-wilanowNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Mowa wsteczna - nowy wykrywacz kłamstw?


Dodano: 2006-04-06 00:00:00 | Wyświetleń: 24600 | 🕑 Odłóż na później
Mowa wstecznaZdania co do mowy wstecznej są podzielone. Zwolennicy mówią, że nagrania dźwiękowe z umieszczonymi na nich wiadomościami nagranymi od tyłu zamieszczane są i emitowane w celu przejęcia kontroli nad umysłami młodych ludzi. Sceptycy zaś twierdzą, że prawie wszystkie przekazy pochodzące z tego typu nagrań poprostu nie istnieją.

Powszechne jest zjawisko, w którym przy odtwarzaniu nagrania wspak słyszy się różne dziwne słowa, zaś wszystkie interpretacje tych dźwięków wynikają z ożywionej wyobraźni ich słuchaczy.

Oto tylko niektóre przykłady mowy wstecznej:

Podczas odtwarzania od tyłu wypowiedzi astronauty amerykańskiego Neila Armstronga: That's one small step for a man, one giant leap for mankind (To jeden mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości), można usłyszeć wiadomość: Man will space walk (Człowiek będzie chodził w kosmosie).

Jeśli zaś odtworzy się od tyłu komentarze dziennikarzy podczas relacji na żywo z miejsca zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego, można rozpoznać słowa: He's shot bad! Hold it! Try and look up! (Mocno oberwał! Trzymaj! Spójrz w górę!).

W czasie rozmowy Patsy Ramsey powiedziała, że na Ziemi są tylko dwie osoby, które wiedzą kto zabił jej córkę: zabójca i osoba, której powierzył on ten sekret. Przy odtwarzaniu tej rozmowy wstecz, słychać jak Patsy mówi: I'm that person (Ja jestem tą osobą).


Mowa wsteczna nazwana została odkryciem siódmego zmysłu, zaś badania tego zjawiska określono jako badania kalibru Nagrody Nobla. Były one przedstawiane w wielu publikacjach na całym świecie pod koniec lat 90. XX wieku. Mowa wsteczna stała się znana na początku lat osiemdziesiątych jako tajemnicze przesłania utworów rockowych.

Jeżeli ludzka mowa zostanie nagrana, a następnie odtworzona od tyłu, pośród bełkotu w regularnych interwałach usłyszeć można bardzo wyraźne oświadczenia. Ograniczają się one zazwyczaj do krótkich zdań, niemal zawsze są powiązane z tym, co mówi dana osoba "do przodu". Najprawdopodobniej jest to naturalna część ludzkiej mowy.

Weteran w dziedzinie mowy wstecznej, australijczyk David John Oates, opisuje to zjawisko jako inną formę interakcji międzyludzkich. Według niego, ludzki język jest dwupoziomowy - do przodu i do tyłu. Nasz mózg konstruuje wypowiedzi w taki sposób, że można odebrać obydwie wiadomości jednocześnie - jedną "do przodu", będącą wynikiem mowy świadomej, i drugą "do tyłu", będącej z kolei wynikiem podświadomości.

Odkrycie mowy wstecznej niesie za sobą wiele korzyści, między innymi może ona być wykorzystywana jako swoisty wykrywacz kłamstw. Gdy mówi się normalnie, kłamiąc przy tym, prawda wyjdzie na jaw przy odtworzeniu wstecz nagrania naszego głosu. Co ciekawe, taka metoda jest już wykorzystywana w USA w dochodzeniach kryminalnych, lecz z pewnych powodów głośno się o tym nie mówi.

Prostymi przykładami zarejestrowania mowy wstecznej są na przykład dwa fragmenty utworu "Stairway to Heaven" grupy Led Zeppelin.

Przykład 1

Pierwsza połówka to nagranie "do przodu", druga to "od tyłu". Wyraźnie słychać tutaj frazę:

Play backwards. Hear words sung - Puść nagranie od tyłu. Usłysz śpiewane słowa.

Przykład 2

Gdyby któraś z komercyjnych stacji radiowych pokusiła się o wyemitowanie tego fragmentu wstecz (podobnie jak w przykładzie 1, również i tutaj umieszczono w drugiej części nagranie "od tyłu"), jej ekipa miałaby zapewne problemy prawne z powodu szerzenia treści satanistycznych... bowiem słyszymy tutaj:

It's my sweet Satan. The one whose little path would make me sad whose power is fake. There was a little toolshed where he made us suffer, sad Satan - Oto mój słodki szatan. Jedyny, który łatwo może spowodować u mnie smutek, którego władza jest fałszywa. Było małe narzędzie, którym on czynił cierpiącym, smutny szatan.

Podobne doświadczenia może przeprowadzić każdy z was, używając prostego edytora dźwięku, na przykład wbudowanego w system Windows "Rejestratora Dźwięku". Do dzieła!

Opracował: Ivellios
Cytaty: piernik, www.apokalipsy.cba.pl

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Icio (2008-06-29 12:39:31) #397   ❗❗❗
  powiem tylko tak jesli ktos cos wie o hip hopie i magiku a jesli nie to poczytajcie o nim a nastepnie puscie sobie kawalek Kaliber 44 - + i -
  jak to uslyszalem to padlem poprostu

  Odpowiedz
 • Łukasz (2008-08-11 17:04:52) #582   ❗❗❗
  heh...jesli chodzi o rap/hh to co do króla...(2pac'a) nie wiem czy to jest SPECJALNIE ukryta wiadomosc czy wlasnie nieswiadomie...w kawałku ''pac's life'' wydanym posmiertnie* cos w rodzaju oddania mu holdu...ale gdy poczatek sie pusci odwrotnie to mozna uslyszec...mniejwiecej w wolnym tlumaczeniu ''tu jesteS? tak...zyje, niebawem mnei ujrzycie'' nie wiem czy to nie bylo swiadome ;p

  *(duza rzesza fanow twierdzi ze 2pac nie umarl w dniu ktory powszecnie uwarza sie za dzien jego smierci, istnieje na to wiele dziwnych faktow)

  Odpowiedz
 • Luna (2008-08-19 03:57:22) #651   ❗❗❗
  Odsłuchałam piosenkę od tyłu i było słychać dokładnie "It's my sweet Satan.", dalej nic nie słyszałam przez zakłócenia przy nagraniu.

  Odpowiedz
 • IronMiron (2008-09-03 02:19:43) #784   ❗❗❗
  Mowa wsteczna? Według mnie bajeczka dla dzieci. Dlaczego? Przesłuchałem Stairway to heaven od tyłu i nic nie usłyszałem oprócz yyy eee aaa itp.: ale nie poddaję się otwieram rzekomy tekst i czytając go staram się jednocześnie usłyszeć go w piosence - lepiej, ale nadal bez efektu, ale próbuję jeszcze raz: hurra!!! słyszę pierwsze zdanie. Po kilku próbach słyszę wszystko, a więc jednak to prawda! Cóż, nie do końca: pod tym adresem: pl.youtube.com/watch?v=ZhXvP2MWP08 znajdziecie dowód, jak rozbieżne może być rozumienie tego samego tekstu i to bez kombinowania z kierunkiem odtwarzania, mało tego ja nie słyszę w podanej przeze mnie piosence oryginalnego tekstu, dlatego, że najpierw usłyszałem wersję alternatywną i zagnieździła mi się na stałe.

  Odpowiedz
 • wow (2008-12-15 16:11:21) #1654   ❗❗❗
  Słucham STH od kilku lat w końcu wedlug wielu rankingow to najlepsza piosenka na świecie

  Początkowo nie wierzyłem w backwrod'y a nagralem sobie i przesluchalem od tylu i musze powiedziec ze bbaardzo wyraźnie slysztę tam: "six six six" czyyli 666 - a ten znak to każdy wie co znaczy. Mam tylko pytanie bo nie moge zrozumieć skąd się to wzięło. Slucham normalnie i nie slysze przeciwnosici siks czyi skis po prostu nie ma a od tylu jest. 100% pewnosci bo mam dobry mikrofon i sprawdzałem sam.

  Odpowiedz
 • Xylocaine (2009-01-31 11:05:59) #2146   ❗❗❗
  to zwykły przypadek kwestia tego co nasz mózg będzie chciał widzieć/słyszeć wystarczy jedna osoba słysząca coś od tyłu powie znajomej/znajomemu i oni już nie słyszą normalnie, podświadomie słyszą to co powiedzieli im inni. Kolejny stek bzdur...

  Odpowiedz
 • poziomek90 (2009-02-24 16:49:04) #2423   ❗❗❗
  Dobra, ale dlaczego wszystkie (chyba, bo nie ma tego podanego) przykłady dotyczą języka angielskiego?

  Odpowiedz
 • Lex (2009-03-26 20:09:35) #2681   ❗❗❗
  poziomek90, w komentarzu wyżej masz to wyjaśnione. Słowio 'skis' ( 'skies' zdaje się, liczba mnoga od narty), przeczytane od tyłu, również w języku angielskim daje nam 'siks', czyli wspomniane szóstki.

  Odpowiedz
 • fantasmagoria (2009-06-21 09:47:22) #3101   ❗❗❗
  A ja radzę przesłuchać od tyłu "Empty Spaces" (Pink Floyd, płyta The Wall) W tym wypadku i tak od przodu słychać bardzo wyraźnie że została tam umieszczona wiadomość, więc to raczej nie lipa(ale różnie bywa;P) tak wiadomość jest bardzo wyraźna!

  Odpowiedz
 • Layla (2009-07-04 05:23:48) #3368   ❗❗❗
  Jeśli chodzi o STH,to może i cośtam słychać,nie wiem,nie słuchałam,ale na pewno nie jest to zrobione umyślnie.Przecież to byłby absurd.Wyobrażacie sobie taką sytuację,jak Robert Plant siedzi z Jimmy'm Page'm i usiłują napisać piosenkę z niesamowitym przesłaniem gdy jej się słucha od tyłu?To śmieszne przecież.

  Odpowiedz
 • PO (2009-09-13 13:39:53) #3819   ❗❗❗
  Mi tam brakuje polskich przykładów choć by Plus i Minus co prawda nie zbyt wierzę w ten cały backmashing ale sprawa jest dosyć głośna i fajnie jak by się tu znalazł solowy utworek magika

  Odpowiedz
 • Ruskof (2009-11-21 20:09:57) #4182   PW   ❗❗❗
  Takie cos podobnego bylo w K44 jesli znacie,magik spiewal kawalek +/-,ale gdy sie pusci to od tylu to sluchamy cos innego niz magika....

  Odpowiedz
 • Elzbeth (2010-01-31 16:42:46) #4522   ❗❗❗
  Nooo bez jaj...słuchałam magika +i- ...i odjęło mi mowę...nie wiem,jak inni,ale pod koniec wstecznego nagrania słychać było słowa o wojnie i strzelaniu. Kto chciałby porównać,to zapraszam na stronkę-teledyski.info-,gdzie po wpisaniu "kaliber44" wystarczy odszukać plik Plus i minus prawdziwy backmasking (to jest bodajże piąta pozycja) i go odtworzyć--

  Odpowiedz
 • majkel (2010-02-21 02:24:53) #4593   ❗❗❗
  co za bzdury - znam dobrze angielski ale sorry jeśli nie patrze na tekst to nic nie słyszę. jasne może się zdarzyć że odtwarzając nagranie od tyłu pojawią się pojedyncze słowa ale nie całe zdania. I niby czemu wszystkie te tłumaczenia mają związek z szatanem ? bzdury i dorabianie ideologi do czegoś czego nie ma. jestem ciekawy czy ktoś doszedł do tych ukrytych przekazów zanim je przeczytał.

  Odpowiedz
 • Co za bzdury (2010-07-09 21:05:12) #5242   ❗❗❗
  Oczywiście zdarzają się przypadki, że od tyłu coś się usłyszy, zwłaszcza jak ktoś to zasugeruje i powtórzy wiele razy (normalna manipulacja). Zauważcie, że działa to tylko w przypadku j. angielskiego, którego cechą jest operowanie słownictwem opartym na głoskach o podobnym brzmieniu fonetycznym. Na przykład dla języka polskiego jest to NIEOSIąGALNE, co prowadzi do zupełnego upadku tej teorii.

  Odpowiedz
 • Vault boy (2010-07-25 18:58:21) #5331   ❗❗❗
  Taki jest język angielski w nim łatwo się doszukać różnych słów

  Odpowiedz
 • wypal (2015-03-16 16:18:58) #11690   ❗❗❗
  Ala nie wali mu pały. Wszystko w tym temacie :D

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Niewyjaśnione zjawiska
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
NEWSLETTER
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2020 by Radio Paranormalium