Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Hrabia Dracula, ofiara wrogiej propagandy


Dodano: 2010-08-07 17:55:39 | Wyświetleń: 16528 | 🕑 Odłóż na później
Wład Palownik


Najnowsza wystawa pokazuje, że Wład Palownik, średniowieczny książę rumuński, którego postać była inspiracją dla Hrabiego Draculi, nie był żądnym krwi tyranem, a jedynie niezrozumianą ofiarą wrogiej zachodnioeuropejskiej propagandy.

Otwarty niedawno w Bukareszcie pokaz próbuje zrehabilitować Vlada IV Tepesa, znanego również jako Wład Dracula lub Wład Palownik, który rządził Wołoszczyzną w XV wieku.

"Niewątpliwie Wład Dracula był okrutny, nie bardziej jednak niż inni książęta jego czasów", powiedziała Margot Rauch, austriacka kuratorka najnowszej wystawy muzealnej zatytułowanej "Dracula - Władca i Wampir".

Wład urodził się w miasteczku Sigisoara w Transylwanii w 1431 roku. W latach 1456-1462 rządził Wołoszczyzną (dziś region Rumunii) i mówiono o nim, że zabił tysiące przeciwników politycznych, kryminalistów oraz że wbijał na drewniany pal tureckich żołnierzy. Ocenia się, że pozbawił życia 50 000 ludzi.

Mówi się, że dopuszczał się również innych okrucieństw, w tym torturowania, przypalania, rozczłonkowywania oraz topienia swoich przeciwników.

Według pani Rauch, pomijając jednak dowody historyczne, "w rzeczywistości był on ofiarą wrogiej propagandy".

Według niej, badania historyczne pokazane podczas wystawy świadczą o tym, że legendy związane z Władem Draculą miały na celu "ukazanie Europy Wschodniej jako prymitywnego lądu i źródła zła".

Wystawa zawiera portrety Włada z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu oraz muzeum Schloss Ambras w Innsbrucku, a także manuskrypty opisujące Włada jako żądnego krwi maniaka. Jeden z tych rytów, datowany na rok 1500, ukazuje go jedzącego posiłek pod oczami tysięcy wbitych na pal ludzi, widać również jak innym ludziom ucinane są kończyny, a głowy - gotowane w kotłach.

Wielu Rumunów uznaje Włada za bohatera, ponieważ walczył walczył on z nacierającymi Turkami Osmańskimi.

Legendy na temat jego rządów zainspirowały Brama Stokera do napisania opowieści "Dracula", wydanej w 1897 roku, która stała się później kanwą dla niezliczonych książek, filmów i spektakli telewizyjnych.

Popularny wizerunek Drakuli ze śmiertelnie bladą skórą, czarną peleryną i brudnymi od krwi kłami wyłonił się w większości z siedmiu filmów o Drakuli zrealizowanych przez studio Universal w latach 1930-1960. "Czas spojrzeć na Włada Draculę w innym świetle, niż tym podanym przez Hollywood", powiedziała pani Rauch.

Nick Squires, Daily Telegraph
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Ivellios (2010-08-08 23:35:16) #5401   PW   ❗❗❗
  Użyte określenie jest jak najbardziej poprawne - poszukaj sobie w Internecie informacji o Turkach osmańskich.

  Odpowiedz
 • IteratorZX81 (2010-08-08 18:40:03) #5406   PW   ❗❗❗

  "Autor artykułu" napisał:

  ponieważ walczył walczył on z nacierającymi Turkami Osmańskimi.


  Czy tylko ja widzę podwójnie?

  Odpowiedz
 • Garry (2010-08-19 05:15:09) #5463   ❗❗❗
  Kurde nie napisali o tym, że zaprosił raz na bankiet do zamku wszystkich bezdomnych kalekich i etc. z jego ziemi po czym zamknął zamek i spalił. Nie napisano również o tym, że gdy ksiądz katolicki kiedyś podczas śniadania z Władem zwrócił mu uwagę na temat barbarzyństwa naciągania na pal, sam został również na niego wetknięty. Ciekawostą jest (tu już można na wiki zobaczyć) jest tzw. las pali tzn. kilkadziesiąt tysięcy turków nabitych na pale ustawionych w las na drodze armii sułtana. Sułtan mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej wykonał "odwrót taktyczny" ;P. Albo jak wjechał ze swoim wojskiem przebranym za turków do obozu ich armi i wyjechał w niedługim czasie zostawiając turków którzy jeszcze dłuuuuugo się naparzali bo nie wiedzieli o co chodzi xD

  Odpowiedz
 • Nessimeriel (2011-06-15 16:02:38) #6611   ❗❗❗
  Polecam ksiązkę C.C.Huphreysa "Wład Palownik - prawdziwa historia Drakuli".
  Za***ista książką opowiada o dzieciństwie i ogólnie życiu Włada według jego najlepszego przyjaciela, ukochanej i jego spowiednika :)

  Odpowiedz
 • wilkołaczek (2011-09-18 19:18:00) #6958   ❗❗❗
  spowiednika?! Kurcze, to oni już nawet tajemnicy spowiedzi nie dotrzymują? Normalnie żal.pl.

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Wampiryzm
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium