Hrabia Dracula, ofiara wrogiej propagandy
Opublikowano w dziale Strefa mroku
Najnowsza wystawa w Bukareszcie stawia Włada Palownika, znanego jako Wład Dracula, w zupełnie nowym świetle. Kuratorka Margot Rauch podkreśla, że średniowieczny książę Rumunii był nie tylko okrutnym władcą, ale także ofiarą negatywnej propagandy z zachodniej Europy. Ekspozycja, zatytułowana "Dracula - Władca i Wampir", ukazuje, jak legendy o jego brutalności miały na celu demonizację Europy Wschodniej.

Najnowsza wystawa pokazuje, że Wład Palownik, średniowieczny książę rumuński, którego postać była inspiracją dla Hrabiego Draculi, nie był żądnym krwi tyranem, a jedynie niezrozumianą ofiarą wrogiej zachodnioeuropejskiej propagandy.
Otwarty niedawno w Bukareszcie pokaz próbuje zrehabilitować Vlada IV Tepesa, znanego również jako Wład Dracula lub Wład Palownik, który rządził Wołoszczyzną w XV wieku.
"Niewątpliwie Wład Dracula był okrutny, nie bardziej jednak niż inni książęta jego czasów", powiedziała Margot Rauch, austriacka kuratorka najnowszej wystawy muzealnej zatytułowanej "Dracula - Władca i Wampir".
Wład urodził się w miasteczku Sigisoara w Transylwanii w 1431 roku. W latach 1456-1462 rządził Wołoszczyzną (dziś region Rumunii) i mówiono o nim, że zabił tysiące przeciwników politycznych, kryminalistów oraz że wbijał na drewniany pal tureckich żołnierzy. Ocenia się, że pozbawił życia 50 000 ludzi.
Mówi się, że dopuszczał się również innych okrucieństw, w tym torturowania, przypalania, rozczłonkowywania oraz topienia swoich przeciwników.
Według pani Rauch, pomijając jednak dowody historyczne, "w rzeczywistości był on ofiarą wrogiej propagandy".
Według niej, badania historyczne pokazane podczas wystawy świadczą o tym, że legendy związane z Władem Draculą miały na celu "ukazanie Europy Wschodniej jako prymitywnego lądu i źródła zła".
Wystawa zawiera portrety Włada z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu oraz muzeum Schloss Ambras w Innsbrucku, a także manuskrypty opisujące Włada jako żądnego krwi maniaka. Jeden z tych rytów, datowany na rok 1500, ukazuje go jedzącego posiłek pod oczami tysięcy wbitych na pal ludzi, widać również jak innym ludziom ucinane są kończyny, a głowy - gotowane w kotłach.
Wielu Rumunów uznaje Włada za bohatera, ponieważ walczył walczył on z nacierającymi Turkami Osmańskimi.
Legendy na temat jego rządów zainspirowały Brama Stokera do napisania opowieści "Dracula", wydanej w 1897 roku, która stała się później kanwą dla niezliczonych książek, filmów i spektakli telewizyjnych.
Popularny wizerunek Drakuli ze śmiertelnie bladą skórą, czarną peleryną i brudnymi od krwi kłami wyłonił się w większości z siedmiu filmów o Drakuli zrealizowanych przez studio Universal w latach 1930-1960. "Czas spojrzeć na Włada Draculę w innym świetle, niż tym podanym przez Hollywood", powiedziała pani Rauch.
Nick Squires, Daily Telegraph
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios