System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Hrabia Dracula, ofiara wrogiej propagandy


Dodano: 2010-08-07 17:55:39 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Strefa mroku

Najnowsza wystawa w Bukareszcie stawia Włada Palownika, znanego jako Wład Dracula, w zupełnie nowym świetle. Kuratorka Margot Rauch podkreśla, że średniowieczny książę Rumunii był nie tylko okrutnym władcą, ale także ofiarą negatywnej propagandy z zachodniej Europy. Ekspozycja, zatytułowana "Dracula - Władca i Wampir", ukazuje, jak legendy o jego brutalności miały na celu demonizację Europy Wschodniej.

Wład Palownik; Vlad IV Tepes; public domain

Najnowsza wystawa pokazuje, że Wład Palownik, średniowieczny książę rumuński, którego postać była inspiracją dla Hrabiego Draculi, nie był żądnym krwi tyranem, a jedynie niezrozumianą ofiarą wrogiej zachodnioeuropejskiej propagandy.

Otwarty niedawno w Bukareszcie pokaz próbuje zrehabilitować Vlada IV Tepesa, znanego również jako Wład Dracula lub Wład Palownik, który rządził Wołoszczyzną w XV wieku.

"Niewątpliwie Wład Dracula był okrutny, nie bardziej jednak niż inni książęta jego czasów", powiedziała Margot Rauch, austriacka kuratorka najnowszej wystawy muzealnej zatytułowanej "Dracula - Władca i Wampir".

Wład urodził się w miasteczku Sigisoara w Transylwanii w 1431 roku. W latach 1456-1462 rządził Wołoszczyzną (dziś region Rumunii) i mówiono o nim, że zabił tysiące przeciwników politycznych, kryminalistów oraz że wbijał na drewniany pal tureckich żołnierzy. Ocenia się, że pozbawił życia 50 000 ludzi.

Mówi się, że dopuszczał się również innych okrucieństw, w tym torturowania, przypalania, rozczłonkowywania oraz topienia swoich przeciwników.

Według pani Rauch, pomijając jednak dowody historyczne, "w rzeczywistości był on ofiarą wrogiej propagandy".

Według niej, badania historyczne pokazane podczas wystawy świadczą o tym, że legendy związane z Władem Draculą miały na celu "ukazanie Europy Wschodniej jako prymitywnego lądu i źródła zła".

Wystawa zawiera portrety Włada z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu oraz muzeum Schloss Ambras w Innsbrucku, a także manuskrypty opisujące Włada jako żądnego krwi maniaka. Jeden z tych rytów, datowany na rok 1500, ukazuje go jedzącego posiłek pod oczami tysięcy wbitych na pal ludzi, widać również jak innym ludziom ucinane są kończyny, a głowy - gotowane w kotłach.

Wielu Rumunów uznaje Włada za bohatera, ponieważ walczył walczył on z nacierającymi Turkami Osmańskimi.

Legendy na temat jego rządów zainspirowały Brama Stokera do napisania opowieści "Dracula", wydanej w 1897 roku, która stała się później kanwą dla niezliczonych książek, filmów i spektakli telewizyjnych.

Popularny wizerunek Drakuli ze śmiertelnie bladą skórą, czarną peleryną i brudnymi od krwi kłami wyłonił się w większości z siedmiu filmów o Drakuli zrealizowanych przez studio Universal w latach 1930-1960. "Czas spojrzeć na Włada Draculę w innym świetle, niż tym podanym przez Hollywood", powiedziała pani Rauch.

Nick Squires, Daily Telegraph

Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.